Skotsko na vlastní pěst: Kompletní průvodce a tipy pro cestování do Skotska

Skotsko na vlastní pěst bez cestovky / Skotsko průvodce

Plánujete cestu do Skotska na vlastní pěst? V tomhle článku najdete praktického průvodce, který vám pomůže s plánováním – od dopravy a ubytování až po tipy, co si pohlídat, jakmile dorazíte na místo.

Skotsko jsem si naprosto zamilovala. Má v sobě syrovost, klid i opravdovost, která se těžko popisuje. Krajina je nádherná a proměnlivá, lidé přátelští a v hospodách se s vámi dají do řeči, i když jste tam poprvé.

Ať už vás láká ostrov Skye, Glen Coe, nebo jen chcete projet Skotsko bez cestovky, v tomhle článku najdete všechno podstatné na jednom místě.

Co vše najdete v tomto článku?

Doprava

Letecky

Skotsko má dobré spojení s Evropou a není těžké se sem dostat. Nejčastěji se létá do Edinburghu nebo Glasgow – obě města mají přímé lety z Prahy a dalších evropských letišť a skvělé napojení na zbytek země.

Ať už plánujete půjčit si auto nebo cestovat vlakem a autobusem, odtud se pohodlně dostanete kamkoliv dál.

Třetí hlavní letiště najdete v Aberdeenu, menší pak taky v Inverness – to se hodí hlavně pokud chcete být rovnou blíž Vysočině. Létá se sem ale spíš vnitrostátními linkami (především Londýn) nebo z Amsterdamu a Dublinu.

Tip: Pokud sledujete akce, dá se zpáteční letenka do Skotska koupit i za velmi dobré ceny – zvlášť mimo hlavní sezónu.

Více informací: Zde jsme sepsali podrobného průvodce, jak se dostat do Skotska – letecky nebo autem (eurotunel, trajekt).

Skotsko bez cestovky

Půjčení auta ve Skotsku

Pokud chcete ve Skotsku objevovat přírodu a dostat se i do míst, kam už vlaky a autobusy nejezdí, auto je nejlepší volba. Hodí se hlavně na ostrov Skye, North Coast 500 nebo třeba na cestu do Glen Coe, kde si můžete kdykoliv zastavit.

Ve Skotsku se jezdí vlevo, ale dá se na to zvyknout poměrně rychle – jen to chce první den trochu víc soustředění. Silnice mimo města bývají klidné, i když místy úzké a klikaté.

Auto si můžete půjčit přímo na letišti i ve větších městech. Doporučuji rezervovat předem – nejen kvůli ceně, ale taky kvůli výběru modelů.

K půjčení auta budete potřebovat pas, kreditní kartu a věk nad 21 let (někdy 23). Někdy akceptují taky debetní karty, ale liší se to dle autopůjčovny. V podmínkách pronájmu najdete u každého auta konkrétní informace.

Glen coe

Cestování vlakem ve Skotsku

Skotsko má spolehlivou a poměrně přehlednou železniční síť. Většinu spojů provozuje společnost ScotRail a jízdenky si můžete koupit online, v mobilní aplikaci nebo přímo na nádraží. Vlaky jezdí často, hlavně mezi velkými městy – Glasgow, Edinburgh, Aberdeen nebo Inverness.

Pokud se nechcete starat o auto a plánujete spíš navštívit města nebo vybrané výlety, dá se toho vlakem zvládnout hodně. Navíc některé trasy vedou krásnou krajinou, takže i samotná jízda je zážitek.

Dvě nejzajímavější vyhlídkové linky jsou:

  • West Highland Line – trasa mezi Glasgow a Mallaigem přes viadukt Glenfinnan, známý z filmů o Harrym Potterovi. Můžete jet celou trasu nebo jen část, podle toho, kde zrovna jste.
  • Kyle Line – spojuje Inverness s pobřežím u ostrova Skye. Cesta trvá něco přes dvě a půl hodiny a čekají vás výhledy na hory, jezera i divokou přírodu.

Aktuální jízdní řády, ceny a mapu spojů najdete přímo na webu ScotRail – doporučuji si spoj ověřit hlavně u menších linek mimo hlavní trasy.

glenfinnan viaduct

Autobusy ve Skotsku

Na některé trasy, kam vlak nejezdí, se hodí autobus. Autobusové spoje zajišťují hlavně společnosti Scottish Citylink, Stagecoach a místní dopravci. Dobře se s nimi dostanete třeba k Loch Lomond, do Fort William nebo mezi menšími městy a vesnicemi.

Jízdenky se dají koupit online, v aplikaci nebo přímo u řidiče (většinou jen kartou).

Více informací: Itinerář pro roadtrip po Skotsku

Trajekty ve Skotsku

Pokud se chystáte na některý ze skotských ostrovů, bez trajektu se většinou neobejdete.

Nejvíc spojů zajišťuje společnost Caledonian MacBrayne (CalMac) – dostanete se s ní na Vnitřní i Vnější Hebridy. Na sever pak jezdí NorthLink Ferries, které spojují pevninské Skotsko s Orknejemi a Shetlandami.

Trajekty většinou vyplouvají z menších přístavů jako Oban, Mallaig nebo Ullapool. Většinu tras můžete absolvovat i s autem – pokud cestujete v hlavní sezóně, určitě rezervujte předem, protože místa pro auta se rychle plní.

V některých případech (např. na ostrov Skye) se dá použít most, ale trajektem je to někdy kratší nebo zajímavější cesta.

Konkrétní informace, jak se na který ostrov dostat, najdete v článku Co navštívit ve Skotsku. Ceny a časy spojů si můžete srovnat na Direct Ferries nebo přímo na webu CalMac.

Co ochutnat ve Skotsku?

  • Haggis: Asi nejznámější skotské jídlo. Směs ovčích vnitřností, ovesných vloček a koření, podávaná s bramborovou a tuřínovou kaší. Chuť je překvapivě jemná – pokud překonáte první blok, možná vás příjemně překvapí.
  • Cullen Skink: Hustá polévka z uzené tresky, brambor a cibule. Skvělá na zahřátí – najdete ji hlavně na severovýchodě země, ale občas i jinde.
  • Skotský koláč (Scotch Pie): Malý masový koláč s dvojitou kůrkou – oblíbený jako svačina nebo rychlý oběd, často k dostání v pekárnách.
  • Black pudding: Krvavá klobása, která se běžně podává k tradiční skotské snídani. Pokud máte rádi vydatné začátky dne, zkuste ji alespoň jednou.
  • Stovies: Jednoduché a syté jídlo z brambor a masa – většinou ze zbytků. Taková domácí klasika, kterou najdete spíš v hospodách než v restauracích.
  • Skotská vejce (Scotch egg): Vařené vejce obalené v mletém mase a strouhance, usmažené dozlatova.
  • Skotský losos: Známý hlavně v uzené podobě, kvalitní a jemný. Ve Skotsku je považovaný za delikatesu – najdete ho v restauracích, bistrech i na farmářských trzích.
  • Whisky: Skotská whisky je kapitola sama pro sebe. Na výběr máte desítky palíren – některé nabízejí prohlídky i ochutnávky.

Něco sladkého?: Zkuste shortbread (máslová sušenka), tablet (hodně sladká kostka z kondenzovaného mléka) nebo scones s džemem a smetanou k odpolednímu čaji.

Haggis je národní skotské jídlo – ovčí vnitřnosti na cibulce s ovesnými vločkami a vařené v ovčím žaludku.
Skotská vejce obalená ve strouhance

Jaké je počasí ve Skotsku a kdy vyrazit?

Skotské počasí je kapitola sama pro sebe. Běžně zažijete slunce, vítr, déšť i mlhu – klidně během jedné hodiny. Často se říká, že tu panují čtyři roční období v jeden den. A to není daleko od pravdy.

Jaro (březen – květen)

Jaro bývá mírné, s teplotami kolem 8–12 °C. Příroda se začíná zelenat, kvetou narcisy a všechno ožívá po zimě. Déšť je běžný, ale mezi přeháňkami bývá překvapivě příjemně.

Léto (červen – srpen)

Nejteplejší období v roce s teplotami mezi 15–20 °C, výjimečně i víc. Může to být nejpříjemnější čas na túry a výlety, ale i tak prší častěji než byste čekali. Při naší návštěvě v červenci skoro pořád pršelo a na ostrově Skye dokonce poletoval sníh. Takže s bundou i v létě.

Podzim (září – listopad)

Počasí je chladnější, mlhavější a vlhčí. Teploty se drží mezi 8 a 14 °C. Krajina ale hraje všemi barvami a turistů postupně ubývá. Na výlety ideální, jen počítat s kratším dnem.

Zima (prosinec – únor)

Zima je chladná, v nížinách s teplotami kolem 2–6 °C, na horách samozřejmě nižší. Sníh bývá hlavně ve vyšších polohách, ale i nížiny ho občas zažijí. Na cestování to není nejhorší období, jen je potřeba přizpůsobit program, protože dny jsou výrazně kratší než v létě.

Níže jsem vytvořila přehlednou tabulku, kde uvidíte průměrné teploty a kdy vychází a zapadá slunce. Tabulka ukazuje průměrné denní teploty – to znamená průměr mezi minimem (ráno/večer) a maximem (odpoledne).

Počasí se také liší podle toho, kde zrovna jste – západní pobřeží bývá vlhčí a větrnější, východ je sušší, ale studenější. Největší proměnlivost ale zažijete na severu a ve Skotské vysočině, kde se počasí mění opravdu rychle.

Ve městech nebo na jihu Skotska může být v létě klidně přes 20 °C, ale v horách nebo na severu bývá znatelně chladněji.

Tip: Ať cestujete kdykoliv, vždycky si přibalte nepromokavou bundu, vrstvy oblečení a pevné boty. Pláštěnka nebo pončo v batohu se taky hodí – a nejen při výšlapu na Skye.

The Kelpies Falkirk

Co dělat a navštívit ve Skotsku?

Ve Skotsku si na své přijdou hlavně ti, kdo rádi chodí, objevují a mají slabost pro divokou přírodu. Vyrazit můžete na túru po Skotské vysočině, projet se lodí po jezeře Loch Ness nebo se jen toulat po ostrově Skye, kde vás čekají dramatické útesy, mořské komíny a proměnlivá krajina.

Skvělé výlety nabízí i národní park Cairngorms – najdete tu pět z šesti nejvyšších hor ve Spojeném království a s trochou štěstí zahlédnete i divokou zvěř. Rádi fotíte? Východ nebo západ slunce v horách vás tu zaručeně dostane.

Při plavbě podél skotského pobřeží můžete narazit na tuleně, delfíny, mořské ptáky a někdy i velryby. Lodní výlety se dají podniknout z různých menších přístavů – třeba z Obanu nebo Mallaigu.

Z měst stojí za to zastavit se v Edinburghu – projít si Královskou míli od hradu po Holyroodhouse a nasát atmosféru historického centra. Glasgow pak nabídne živou hudbu, výstavy, skvělé kavárny i krásnou architekturu. 

Více inspirace: Podívejte se na nejkrásnější místa ve Skotsku. Ostrov Skye patří k tomu nejlepšímu, co vidět ve Skotsku – zde je seznam nejlepších míst k návštěvě na ostrově Skye. Plánujete navštívit Edinburgh? Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Edinburghu. 

Kde se ubytovat ve Skotsku?

Pokud plánujete roadtrip nebo výlety mimo města, určitě doporučuji rezervovat ubytování s větším předstihem. Hlavně na ostrově Skye nebo ve Skotské vysočině bývá v sezóně (květen–září) všechno rychle plné.

S ubytováním je to ve Skotsku trochu specifické. Nabídka je dobrá – od jednoduchých hostelů a B&B až po menší hotely a apartmány. Ceny jsou ale často vyšší, než by člověk čekal, a kvalita tomu ne vždy odpovídá. Snídaně bývají jednoduché, stěny tenké, někde je horší úklid.

Navíc, ubytování za dobré ceny s odpovídající kvalitou bývají vybookované měsíce dopředu.

Nejlepší ubytování v Edinburghu

ubytování Edinburgh
Haymarket Hotel

Tradiční ubytování ve viktoriánském domě, výborná dostupnost, klidná lokalita

ubytování Edinburgh
Cityroomz Edinburgh

Moderní pokoje a apartmány s kuchyní, ochotný personál, výborná dostupnost na letiště i do centra

Doporučené ubytování v okolí Glencoe

Glencoe a Fort William leží v srdci Skotské vysočiny. Odtud můžete navštívit ta nejkrásnější místa ve Skotsku, včetně údolí Glen Coe a Glenfinnan Viaduct.

  • Blackwater Glamping Pods: Levné a jednoduché ubytování v samostatných chatkách nebo stanech
  • West Highland Lodge: 4-lůžkové pokoje se sdílenou kuchyní za dobrou cenu, ideální pro turistiku v okolí Glencoe a Ben Nevis
  • Corran Bunkhouse: Útulný 2-4 lůžkové pokoje na břehu jezera, ideální pro rodiny i větší skupiny, přímo u trajektu na druhou stranu jezera

Nejlepší ubytování v okolí Glencoe

ubytování Skotsko
Caledonian Hotel

3* hotel ve Fort William, restaurace, výhled na jezero

ubytování Skotsko
Cruachan Hotel

Moderní a čistý hotel s výhledem na jezero + výborná snídaně

co navštívit v Glencoe a Fort William ve Skotské vysočině

Ubytování na ostrově Skye

S ubytováním na Skye je to trochu oříšek. Ceny jsou často dost vysoké a kvalita ne vždy odpovídá tomu, co za ně zaplatíte.

Výběr je omezený, protože konkurence je malá a poptávka v sezóně obrovská – hlavně v květnu až srpnu je všechno rychle pryč.

  • Kings Arms Hotel: 3* hotel s výhledem na Sky Bridge, vhodný pro jednotlivce, páry i rodiny
  • Broadford Backpackers Hostel: Soukromé nebo sdílené pokoje v Broadfordu, k dispozici kuchyň, parkování
  • Saucy Mary’s Hostel: 2-4 lůžkové pokoje nebo sdílené ubytování, základní vybavení, restaurace, parkování zdarma

Doporučené ubytování v Glasgow

Glasgow je skvělá základna, pokud chcete zázemí velkého města a zároveň plánujete výlety po Skotsku. Snadno se odtud dostanete do Edinburghu nebo na druhou stranu do Skotské vysočiny a k národnímu parku v okolí Loch Lomond.

  • The Social Hub Glasgow: Stylový hotel v centru města a 10 minut od nádraží, výborné snídaně, pohodlné postele a skvělé zázemí pro delší pobyt
  • Aparthotel Adagio Glasgow Central: Moderní apartmány v centru města, ideální pro páry i rodiny a skvělá dostupnost pro výlety po okolí
  • ibis budget Glasgow: Jednoduché, ale praktické ubytování poblíž centra, parkování zdarma a dobrá cena

Nejlepší ubytování v Glasgow

ubytování Skotsko Glasgow
ibis Budget Glasgow

Jednoduché, ale praktické ubytování poblíž centra, parkování zdarma a dobrá cena

ubytování Skotsko Glasgow
Aparthotel Adagio Glasgow Central

Moderní pokoje a apartmány s kuchyní, výborná dostupnost na letiště i do centra

Kde se ubytovat v okolí Loch Ness

Inverness a okolí jsou skvělou základnou, pokud chcete prozkoumat sever Skotské vysočiny, včetně jezera Loch Ness a bitevního pole u Cullodenu.

Praktické informace pro cestu do Skotska

  • Cestovní doklady: Pro vstup do Velké Británie potřebujete platný cestovní pas – občanka už nestačí. Nově se musíte zaregistrovat také v ETA – více informací níže.
  • Měna a platby: Ve Skotsku se platí britskou librou (£). Karty berou skoro všude, ale v odlehlejších oblastech je dobré mít pár drobných v hotovosti – třeba na menší nákupy nebo parkoviště.
  • Jazyk: Mluví se tu anglicky, a to často se silným skotským přízvukem. Občas narazíte i na skotskou gaelštinu – hlavně na cedulích na severu a západě.
  • Elektrické zásuvky: Ve Skotsku se používají tříkolíkové zástrčky typu G a napětí 230 V. Z Česka si určitě přibalte adaptér.
  • Bezpečnost: Skotsko je bezpečná země. Běžná opatrnost ale platí i tady – hlavně ve větších městech a na turisticky frekventovaných místech. Do přírody se vždy hodí dát někomu vědět, kam míříte, zvlášť pokud vyrážíte sami.

Cestovní doklady a vstup do země

Pro vstup do Skotska je potřeba platný cestovní pas – občanský průkaz nestačí. Od roku 2025 je navíc nutná registrace ETA (Electronic Travel Authorisation).

Jak registrace probíhá? Vyřídíte ji online nebo v mobilní aplikaci, zabere to pár minut a platí 2 roky. Cena je 16 £ a registraci potřebuje každý cestující, včetně dětí.

Po příletu si vás systém dohledá automaticky, takže není nutné nic tisknout. Doporučuji registraci vyřídit alespoň 3 dny před odletem.

Cestovní pojištění (a proč nestačí kartička EHIC)

Evropská kartička pojištěnce (EHIC) ve Velké Británii sice stále platí, ale pokrývá jen neodkladnou péči ve státních zařízeních – neplatí na soukromé kliniky, převozy ani repatriaci.

Spoluúčast bývá vyšší než u nás a některá ošetření si i s kartičkou hradíte sami. Proto doporučujeme klasické cestovní pojištění.

Na tomto odkazu získáte 50% slevu na cestovní pojištění. Možné je i připojištění služby lékař na telefonu, kterou ocení především rodiny s dětmi nebo ti, kdo chtějí mít možnost kdykoliv konzultovat zdravotní problém v češtině – třeba při horečce, vyrážce nebo úrazu.  

Spropitné

Ve Skotsku je spropitné běžné hlavně v restauracích – nechává se kolem 10–12 %, pokud není spropitné už zahrnuté v účtu. To si vždy zkontrolujte – někdy totiž podnik rovnou připočítá tzv. service charge (většinou 10–12 %, hlavně v turistických místech nebo při větších skupinách). V takovém případě už další dýško dávat nemusíte.

Na rozdíl od Česka se v barech spropitné obvykle nedává – není to zvykem. U taxíků se většinou zaokrouhluje nahoru, ale ani tam není spropitné povinné. 

st andrews skotsko bez cestovky

Na kolik dní vyrazit do Skotska?

Záleží na tom, co všechno chcete vidět a jakým způsobem cestujete. Pokud jedete poprvé a chcete stihnout to nejhezčí – třeba ostrov Skye, Glen Coe, Edinburgh nebo část Skotské vysočiny – ideální je vyhradit si alespoň 7 až 10 dní.

Za týden se dá zvládnout hlavní okruh a nasát atmosféru krajiny, aniž by to bylo úplně ve spěchu. Pokud máte víc času, můžete přidat i méně známá místa nebo se na některých zdržet déle. I dva týdny se tu dají snadno zaplnit – a pořád budete mít co objevovat.

Vím ale, že málokdo si může jen tak vzít deset dní volna. Pokud plánujete kratší cestu, připravili jsme itinerář na 3 až 5 dní ve Skotsku, díky kterému si můžete udělat představu, co vše se dá za kratší čas stihnout.

Ceny ve Skotsku: Kolik co stojí?

Skotsko nepatří mezi nejlevnější destinace, ale s trochou plánování se dá cestovat i s rozumným rozpočtem.

V levnějších restauracích (např. bistro, rodinný podnik, jednoduchá jídelna) zaplatíte za hlavní jídlo a nealko nápoj kolem 12–18 £ na osobu. Restaurace střední třídy – večeře tu vyjde na 18–25 £ na osobu podle místa a výběru. Na rychlý oběd (fish & chips, burger, bageta) obvykle stačí 7–10 £.

Káva v kavárně stojí přibližně 2,50–3,50 £, pivo v hospodě kolem 4–6 £.

Zde jsou přibližně ceny základních potravin:

  • Chleba 500 g – 1,21 £
  • Sýr 1 kg – 6,44 £
  • Kuřecí maso 1 kg – 7,99 £
  • Brambory 1 kg – 0,85 £
  • Jablka 1 kg – 2,20 £
  • Voda 1 l – 1,03 £

V supermarketech jako Lidl, Tesco nebo Sainsbury’s najdete celou řadu chlazených hotových jídel, která stačí jen ohřát – v mikrovlnce nebo v troubě (pokud je k dispozici, např. v ubytování).

Ceny se pohybují většinou kolem 2,50–4,50 £ za porci, podle velikosti a typu (400–800 g).
Výběr je překvapivě široký – od klasických britských jídel (např. Cottage Pie, Meatballs al Forno) až po asijská nebo italská jídla. Některá balení jsou určená pro jednu osobu, jiná „pro dva“.

sKOTSKO BEZ cestovky

Na co si dát pozor při cestování po Skotsku

Skotsko je přátelská a krásná země, ale i tady se najdou věci, na které je dobré myslet – obzvlášť pokud cestujete na vlastní pěst.

Počasí ve Skotsku

Skotské počasí je kapitola sama pro sebe. Během jednoho dne zvládne slunce, vítr, déšť i mlhu.

Oblékejte se do vrstev a nepromokavá bunda patří do batohu i v létě. Slunečné dny jsou skvělé, ale netrvají dlouho – o to víc si je užijete.

Mušky (midges)

Od konce května do září se v některých oblastech (hlavně u vody a v bažinách) objevují drobné mušky – tzv. midges. Nepřenáší nemoci, ale dokážou znepříjemnit večerní posezení venku. Nejčastěji je potkáte brzy ráno nebo večer, pokud je bezvětří a vlhko.

Pohyb je nejlepší obrana – když jdete, většinou o nich až tolik nevíte. Pokud plánujete pobyt v přírodě, doporučuji přibalit repelent – místní nejčastěji používají Smidge (opravdu funguje), který je k dostání ve většině outdoor obchodů i na čerpacích stanicích.

Jízda vlevo

Ve Skotsku se jezdí vlevo – chce to trochu soustředění, hlavně první den. Mimo města jsou silnice klidnější, ale na Vysočině mohou být úzké a klikaté, často jen s jedním pruhem a výhybnami. Řidiči jsou ale ohleduplní a za pár hodin si většina lidí zvykne.

Pokud se teprve rozhodujete, kde si auto pronajmout, my rezervujeme přes Discovercars.com – mají větší výběr, přehledné podmínky a lepší ceny než ostatní prodejci. A především fungující podporu, což nebývá vždy zvykem.

Ohleduplnost k přírodě

Skotsko si zakládá na svobodném pohybu krajinou – ale i na odpovědnosti. Platí tu Scottish Outdoor Access Code, který říká, že si přírodu můžeme užívat, pokud ji neničíme.

Ve Skotsku platí: Nenechávejte po sobě odpadky (ani papírové kapesníčky), nepohybujte se po soukromých pozemcích bez svolení, a pokud máte psa, mějte ho pod kontrolou – zejména v místech, kde se pasou ovce. A ano, stavění kamenných věží je ve Skotsku nežádoucí, protože stejně jako kdekoliv jinde narušuje přírodní prostředí.

Národní hrdost

Skotové jsou hrdí na svou zemi a identitu. Nepleťte si Skoty s Angličany – i když to myslíte dobře, může to vyvolat nepříjemnou reakci. Pokud si nejste jistí, jednoduše řekněte „Scottish“ nebo se zeptejte. 

Skotsko na vlastní pěst / Skotsko průvodce

Tradice a typické věci ve Skotsku

Skotsko má silnou tradici a spoustu symbolů, které potkáte na každém kroku:

Dudy: Typický skotský nástroj, který uslyšíte hlavně při slavnostních příležitostech. Někdy i jen tak na ulici, třeba v Edinburghu. Zvuk, který si s ničím nespletete.

Kilt a tartan: Tradiční skotský oděv – většinou ho nosí muži při slavnostních událostech, svatbách nebo Highland Games. Každý klan má svůj vlastní vzor (tartan), který se objevuje nejen na kiltech, ale i na šálách, dekách nebo suvenýrech.

Skotská gaelština: Dnes ji aktivně používá jen menší část obyvatel, hlavně na severu a v odlehlejších oblastech. Ale je vidět – třeba na cedulích nebo v názvech míst.

Golf: Skotsko je považováno za kolébku golfu. Pokud vás tenhle sport zajímá, určitě znáte slavné hřiště v St. Andrews – jedno z nejstarších na světě.

Skotsko dudy tradice

Bodlák a jednorožec: Ano, národním symbolem je bodlák – rostlina, která roste skoro všude. A co víc – oficiálním zvířetem Skotska je jednorožec. Symbol síly, nezávislosti a trochu i té skotské hrdosti.

Festivaly a slavnosti: Nejznámější je Edinburgh Festival Fringe, největší umělecký festival na světě, a klasický Edinburgh International Festival. Na venkově se pořádají Highland Games – tradiční skotské soutěže v hodu kládou, přetahování lanem a dalších disciplínách. A v lednu se slaví Burns Night – večer věnovaný národnímu básníkovi Robertu Burnsovi, s recitováním poezie, haggisem a sklenkou whisky.

Toto byly naše tipy pro cestování do Skotska na vlastní pěst. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Glen Sligachan itinerář a mapa trasy, co navštívit na ostrově Skye, skotsko

Více informací o Velké Británii

SKOTSKO: Skotsko je jednou z nejkrásnějších oblastí Velké Británie – zde je seznam zajímavostí, co vidět ve Skotsku včetně mapy a užitečných informací nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na ostrově Skye.

Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.

Podívejte se na 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ další užitečné informace a tipy pro vaši cestu).

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii. Čtěte více o tom, co navštívit v Londýně nebo si naplánujte svůj 3denní itinerář Londýna.

Nejčastější dotazy (FAQ): Skotsko na vlastní pěst

Jaká měna se ve Skotsku používá?

Ve Skotsku se platí britskou librou šterlinků (GBP, £). Kromě klasických britských bankovek tu běžně narazíte i na skotské – mají jiný design, ale hodnotu mají stejnou a platí všude. Platba kartou je běžná téměř všude.

Jakým jazykem se ve Skotsku mluví?

Oficiálním jazykem je angličtina, i když s výrazným skotským přízvukem, na který si možná budete chvíli zvykat. V některých částech Skotska, hlavně na severozápadě a na Hebridách, se dodnes používá i skotská gaelština – vidět ji můžete třeba na cedulích nebo v místních názvech.

Kdy je nejlepší doba na cestu do Skotska?

Nejteplejší počasí bývá v létě (červen–srpen), kdy je nejvíc denního světla. Počítejte ale i s větším množstvím turistů a častými přeháňkami. Jaro je ideální pro výlety, příroda ožívá a bývá tu méně lidí. Podzim hraje nádhernými barvami a dny jsou ještě dostatečně dlouhé. Skotsko ale má své kouzlo v každém ročním období – jen se vždycky hodí být připraveni na déšť.

Jaká jídla ve Skotsku stojí za ochutnání?

Určitě zkuste haggis – tradiční skotské jídlo, které vás možná překvapí jemnou chutí. Dál Cullen Skink (polévka z uzené tresky), Scotch Pie, shortbread (máslová sušenka) nebo sladký tablet.

Čím je Skotsko typické?

Skotsko si nejspíš spojíte s hrady, whisky, kilty a dudy, ale pro nás je nejvíc typická ta nádherná, divoká krajina – ať už je to Vysočina, ostrov Skye nebo Glen Coe.

Dá se ve Skotsku vidět polární záře?

Ano, polární záři (Aurora Borealis) je možné ve Skotsku pozorovat, hlavně v zimních měsících a na severu země – třeba v oblasti kolem Inverness nebo na ostrovech. Potřebujete ale opravdu tmavou oblohu, minimum světelného smogu a trochu štěstí na solární aktivitu.

8 názorů na “Skotsko na vlastní pěst: Kompletní průvodce a tipy pro cestování do Skotska”

  1. Dobrý den,
    chtěla jsem se Vás zeptat, zda byste mi nedokázala doporučit autopůjčovnu ve Skotsku, která by nepožadovala kreditní kartu.
    Děkuji! 😀

    1. Dobrý den Adél,

      na tomto odkazu si vyhledáte Skotsko nebo město, ve kterém si plánuje půjčit auto. Otevře se vám nabídka, kde si po levé straně vyfiltrujete autopůjčovny, které akceptují platební kartu. Bude to asi nejlepší varianta, abyste si mohli vybrat tu nejbližší autopůjčovnu. 🙂

  2. Zdravím a děkuji za všechny užitečné informace, využili jsme je. Jeli jsme v době 29.5. – 9.6. 2024. Byla to nádherná cesta, ujeli jsme asi 900km. Neumím si představit v plné sezóně vyhýbání na úzkých silničkách. Turistů nebylo mnoho, takže parkování všude bez problémů. Z vlastní zkušenosti doporučuji jistě dobrou bundu, pláštěnku a dobré boty, příště bych si vzala i krytí proti dešti na ruksak a možná i čepici. Podívali jsme se do okolí Ben Navis a na ostrov Skye. Nejsme vůbec trénovaní sportovci a chodili jsme převážně a hlavně kolem kaledonského kanálu a pak ve Falkirku kolem vodního zdvihadla, i tak to bylo denně 5-12 km. Můžeme doporučit návštěvu Tomatin destilery poblíž Inverness, ubytování Drovers Studio Apartment, vzdálené asi 30 minut pěšky, takže po ochutnávce whisky je to prima procházka. Štastnou cestu všem. AV.

    1. Zdravíme a moc děkujeme za komentář a zkušenosti z vlastní cesty. 🙂 Naprosto souhlasím s nepromokavým oblečením – nám v červenci i sněžilo.

      Ať se daří nejen na cestách!

  3. Dobrý den,
    chystáme se na pár dní do Skotska – mohla bych se Vás zeptat zda nemáte nějaký konkrétní typ organizovaného zájezdu (jednodenního) přímo z Edinburgu – či z Invernes? Auto si nechceme půjčovat, ale víme, že nějaká místa bez auta či zájezdu nejsou veřejnou dopravou dostupná. 🙂 Moc děkuji!

    1. Dobrý den Radko,

      ráda bych konkrétně poradila, ale spíš záleží na tom, co přesně chcete vidět. Ve Skotsku je toho hodně k vidění a za jeden den se vše stihnout nedá. Pokud toho chcete vidět co nejvíce, tento výlet je určitě skvělý, protože zahrnuje hodně ikonických míst včetně Glencoe a Loch Ness. Navíc průvodci často bývají fajn a ví spoustu zajímavostí, takže to určitě nebude nudné povídání. 🙂

      Pokud byste se chtěli podívat hlavně na ostrov Skye, tak nejlepší je jet z Inverness, odkud to není tak daleko jako z Edinburghu – tento výlet je nejoblíbenější, protože pojedete kolem hlavních bodů na ostrově Skye.

      Ať se ve Skotsku líbí. Hned bych se tam vrátila, je to nádherná země. 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *