Skotsko na vlastní pěst: Kompletní průvodce a tipy pro cestování do Skotska

Skotsko na vlastní pěst bez cestovky / Skotsko průvodce

Skotsko, které se nachází v severní části Spojeného království, je zemí s bohatou historií, dechberoucí krajinou a jedinečnými kulturními tradicemi. Vydejte se za dobrodružstvím s naším průvodcem pro Skotsko na vlastní pěst. Součástí průvodce jsou tipy pro cestování do Skotska, jak se dopravovat, kde se ubytovat, jaké jsou tradice nebo na co si dát ve Skotsku pozor.

Skotsko jsem si naprosto zamilovala a věřím, že si ho zamilujete i vy. Okouzlí vás svojí surovostí, úžasnou přírodou a přátelskými lidmi.

Pojďme naplánovat výlet do Skotska, pokud jedete do Skotska bez cestovky na vlastní pěst.

Proč navštívit Skotsko?

Skotsko je země s jedinečnou přírodou, bohatou historií a příběhy o bájných bytostech a legendách. Od drsné vysočiny až po úchvatné ostrovy Skye a Hebridy, milovníci přírody, outdoorových aktivit a pěší turistiky si tady přijdou na své. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí a navštivte starobylé hrady a bojiště, které vyprávějí o složité minulosti Skotska.

Skotská kultura je hluboce zakořeněná v tradicích, které se projevují kultovní hudbou, gaelštinou a festivaly, jako je Edinburgh Fringe. Ochutnejte skotskou whisky a nechte se zasvětit do tajů výroby v jedné z palíren.

Tím nejlepším na Skotsku jsou ale místní obyvatelé, kteří jsou známí svojí pohostinností a vřelostí.

Kelpies Skotsko
Kelpies se nacházejí nedaleko Edinburghu a patří k nejoblíbenějším atrakcím ve Skotsku.

Doprava

Skotsko nabízí rozsáhlý dopravní systém, který zahrnuje kombinaci silniční, železniční, letecké a námořní dopravy.

Letecky do Skotska

Skotsko je obsluhováno několika letišti. Největšími jsou letiště v Glasgow, Edinburghu a Aberdeenu, která nabízejí vnitrostátní i mezinárodní lety. Po celé zemi je taky několik menších letišť, která zajišťují spojení zejména na skotské ostrovy.

Edinburgh a Glasgow nabízí různé možnosti letů, které jsou často za výhodné ceny. Obě města pak mají výborné napojení na zbytek Skotska, ať už zvolíte půjčení auta nebo veřejnou dopravu.

Letiště se nachází taky v Inverness. Sem ale létají především vnitrostátní linky a poté lety z Amsterdamu a Dublinu.

☞ Zde najdete všechny lety do Skotska.

Glen Coe Skotsko na vlastní pěst
Údolí Glen Coe ve Skotsku patří k nejkrásnějším místům Skotské vysočiny (Highlands)

Půjčení auta ve Skotsku

Auto je další oblíbenou možností, jak objevovat nádhernou přírodu Skotska. Půjčte si auto a projeďte celou North Coast 500 nebo se vydejte na ostrov Skye. Myslete jen na to, že se ve Velké Británii řídí vlevo.

Navíc do některých oblastí se veřejnou dopravou nedostanete. Auto pak představuje nejlepší volbu.

Rezervujte auto s dostatečným předstihem, abyste si zajistili nejlepší cenu a výběr. Půjčovny aut se nachází na každém letišti, stejně tak po celém Skotsku. Během rezervace si ověřte, zda je součástí taky plné pojištění, ať se vyhnete nemilému překvapení na místě.

K půjčení auta potřebujete cestovní pas, kreditní kartu a věk nad 21 let. Podrobné informace se dozvíte při rezervaci auta.

North Coast 500 Route Skotsko
Tradiční červená budka na North Coast 500 Route ve Skotsku

Cestování vlakem ve Skotsku

Skotsko má rozsáhlou železniční síť, která nabízí vnitrostátní i přeshraniční dopravu. Železniční síť ve Skotsku spravuje společnost Network Rail, přičemž hlavním provozovatelem vnitrostátních vlakových služeb je ScotRail. Zde najdete aktuální informace k jízdním řádům, ceníku a mapy spojů.

Mezi hlavní železniční stanice patří stanice v Glasgow, Edinburghu, Aberdeenu a Inverness. Železniční systém nabízí také vyhlídkové trasy, například West Highland Line a Kyle Line.

O West Highland Line už byla zmínka v souvislosti s Bradavickým expresem, protože je to právě tato linka, která se ve filmu s Harrym Potterem objevila. Trasa je dlouhá, takže je dobré zvolit jen částí z ní podle toho, kde se pohybujete. Více informací o Bradavickém expressu najdete v článku Co vidět ve Skotsku.

Kyle Line propojuje Inverness po Kyle of Lochalsch směrem na západ k ostrovů Skye. Pokud byste chtěli absolvovat celou cestu, počítejte s trasou 2 hodiny a 40 minut. Po cestě si užijete nádherné výhledy na Torridon Peaks, nejvýraznější pohoří ve Skotsku, na stáda jelenů a v samém závěru na ostrov Skye.

Na ScotRail najdete aktuální informace o dálkových trasách.

Glenfinnan Bradavický express Harry Potter
Viadukt Glenfinnan představuje slavný Bradavický express z Harryho Pottera

Trajekty

Významnou roli ve skotské dopravě hrají trajekty, zejména na skotské ostrovy. Společnosti jako Caledonian MacBrayne a NorthLink Ferries nabízejí služby na Vnitřní a Vnější Hebridy, Orkneje a Shetlandy.

Skotsko má taky několik přístavů a přístavišť, které odbavují nákladní a výletní lodě. Konkrétní informace pro trajekty najdete v článku Co navštívit ve Skotsku.

☞ Na Direct Ferries najdete srovnání všech cen a tras.

Kde se ubytovat ve Skotsku

Fort William

Fort William je známý jako outdoorové hlavní město Spojeného království. Strategická základna pro poznávání údolí Glencoe, West Highland Way a Ben Nevisu.

Do Fort William se dostanete za 3 hodiny autem z Edinburghu nebo Glasgow, popř. můžete využít přímé vlaky a autobusy z Glasgow. Pokud je vaší základnou Inverness, do Fort William se dostanete za 2 hodiny.

  • Cruachan Hotel: Moderní a útulný hotel s nádherným výhledem, snídaní v ceně a restaurací s lokální kuchyní
  • The Caledonian Hotel: Příjemný tříhvězdičkový hotel se snídaní v ceně, restaurací a parkováním zdarma
  • Glen Nevis Youth Hostel: Jednoduché, čisté ubytování ve společných nebo soukromých pokojích vhodných i pro rodiny a skupiny

Nejlepší ubytování v okolí Glencoe a Ben Nevis 😴

Cruachan Hotel

Moderní hotel v srdci Skotské vysočiny

Caledonian Hotel

3* hotel ve Fort William

Inverness a Loch Ness

Inverness a okolí je skvělým místem pro ubytování, pokud chcete prozkoumat Skotskou vysočinu včetně jezera Loch Ness a bitevního pole u Cullodenu. Do Inverness se dostanete z Edinburghu nebo Glasgow za 3 hodiny autem nebo přímým vlakem.

  • Loch Ness Guest House: Pohodlné ubytování ve Fort Augustus pár kroků od jezera Loch Ness za výhodnou cenu
  • Loch Ness Lochside Hostel: Ubytování v samostatných nebo sdílených pokojích na břehu jezera Loch Ness
  • Whitehouse B&B: Krásné, útulné ubytování ve Fort Augustus u jezera Loch Ness s výbornou snídaní a parkováním zdarma

Nejlepší ubytování Loch Ness a Inverness 😴

Loch Ness Guest House

Příjemný penzion kousek od jezera

Whitehouse B&B

Útulné ubytování s výbornou snídaní

Edinburgh

Edinburgh, hlavní město Skotska, se nachází na východě Skotska. Na letiště v Edinburghu přilétá většina návštěvníků. Můžete si vybrat jeden z organizovaných výletů z Edinburghu nebo si půjčit auto hned na letišti a vyrazit do Skotské vysočiny, po východním pobřeží nebo do národního parku Cairngorms. Kousek odtud se nachází taky sochy The Kelpies a hrad Stirling.

  • Cityroomz Edinburgh: Hotel na Princes St, přímo naproti zastávce, kde staví letištní autobus. K dispozici jsou pokoje a apartmány s kuchyňským koutem.
  • The Haymarket Hotel: Tento hotel leží ve viktoriánském domě v klidné ulici na kraji centra. Má dobré spojení na letiště. Pokoje jsou stylové, útulné a zařízené v tradičním stylu.
  • ibis budget Hotel: Hotely ibis jsou oblíbená síť hotelů, která nabízí menší, ale moderně zařízené pokoje s potřebným vybavením. Tento hotel má ideální polohu pro ty, co hledají ubytování poblíž letiště.

Ostrov Skye

Pobyt na ostrově Skye umožňuje snadný přístup k přírodním divům, jako je Old Man of Storr, Fairy Pools a Neist Point.

  • Broadford Youth Hostel: Jednoduché, praktické ubytování v samostatných pokojích (včetně rodinných) nebo společných pokojích za dobrou cenu
  • Sligachan Hotel: Fantastický, stylový hotel uprostřed přírody s nádherným výhledem, parkováním zdarma a restaurací s barem

Nejlepší ubytování ve Skotsku 😴

Broadford Youth Hostel

Jednoduché, levné ubytování na ostrově Skye

Golden Lion Hotel

Útulný hotel v městečku Stirling

Glasgow

Největší skotské město Glasgow je známé svou živou uměleckou scénou, bohatou průmyslovou historií a krásnou architekturou. Stejně jako do Edinburghu, i do Glasgow létají pravidelné lety z mnoha evropských měst. Jen 45 minut odtud leží národní park Loch Lomond a The Trossachs, kousek je to taky k sochám The Kelpies a hradu Stirling nebo 2 hodiny do údolí Glen Coe.

  • Euro Hostel Glasgow: Ubytování v samostatných (i rodinných) nebo společných pokojích v centru poblíž nádraží
  • Clayton Hotel Glasgow City: Útulný čtyřhvězdičkový hotel s nádherným výhledem pár minut od nádraží
  • ibis budget Glasgow: Levné ubytování v docházkové vzdálenosti od centra a parkováním zdarma

Co ochutnat ve Skotsku?

  • Haggis: Tradičním skotským jídlem je haggis neboli ovčí vnitřnosti na cibulce s ovesnými vločkami vařené v ovčím žaludku. K tomu kaše z brambor a tuřínu.
  • Skotský koláč: Je to malý koláč s dvojitou kůrkou plněný mletým skopovým nebo jiným masem.
  • Cullen Skink: Hustá a krémová rybí polévka z uzené tresky, brambor a cibule.
  • Black Pudding (černý pudink): Druh krvavé klobásy, která se běžně podává jako součást tradiční skotské snídaně.
  • Stovies: Vydatný guláš z brambor a masa (obvykle zbytků pečeně nebo hovězího).
  • Skotská Whisky: Celosvětově známá skotská whisky, která se vyrábí ve Skotsku. Po celé zemi se nachází mnoho palíren, kde můžete ochutnat a dozvědět se více o procesu výroby.
  • Skotský losos: Skotský losos je známý po celém světě a stojí za to ho ochutnat uzený nebo čerstvý.
  • Skotská vejce: Vejce natvrdo obalené ve strouhance

Ráno se podává bohatá britská snídaně a odpoledne tradiční čaj s nadýchanými koláčky s džemem a smetanou. Jako dezert vyzkoušejte Shortbread, skotskou sušenku nebo Tablet z kondenzovaného mléka, cukru a másla.

Haggis je národní skotské jídlo – ovčí vnitřnosti na cibulce s ovesnými vločkami a vařené v ovčím žaludku
Skotská vejce obalená ve strouhance

Čtěte: Itinerář pro roadtrip po Skotsku

Jaké počasí je ve Skotsku a kdy navštívit Skotsko?

Mnoho lidí charakterizuje skotské počasí slovy “čtyři roční období za jeden den”, což odráží jeho nevyzpytatelnost a proměnlivost.

Níže najdete počasí ve Skotsku rozdělené podle ročních období, abyste si mohli udělat představu, co můžete očekávat.

Jaro (Březen – Květen): Jaro je poměrně mírné s průměrnými teplotami od 8 do 12 stupňů Celsia. Je to také období, kdy začíná kvést mnoho květin a příroda se halí do zelených barev.

Léto (Červen – Srpen): Léto je nejteplejší období roku, kdy průměrné teploty dosahují 15 až 20 stupňů Celsia, i když někdy mohou vystoupat až k 25 stupňům. To je také nejsušší období roku, ale déšť je stále možný. Při mé návštěvě v červenci neustále pršelo a na ostrově Skye dokonce poletovaly sněhové vločky.

Podzim (Září – Listopad): Podzim je období s chladnějším a vlhčím počasím. Průměrné teploty se pohybují mezi 8 a 14 stupni Celsia.

Zima (Prosinec – Únor): Zima je nejchladnější období roku s průměrnými teplotami mezi 2 a 6 stupni Celsia. Ve vyšších polohách může být hodně sněhu a teploty mohou klesnout pod bod mrazu. I když sníh v nížinách není tak častý, může se objevit.

Počasí se může v různých částech země velmi lišit, západní pobřeží je díky Golfskému proudu obecně vlhčí a mírnější, východní pobřeží naopak sušší a chladnější. Před cestou zkontrolujte předpověď a sbalte si vrstvy oblečení, abyste se mohli přizpůsobit měnícím se podmínkám.

Tip: Nezáleží na tom, kdy plánujete cestovat do Skotska, je vždy dobré připravit se na proměnlivé počasí, mít s sebou vrstvy oblečení a nepromokavou bundu. Nebo si přibalte dobrou pláštěnku, která se tady taky určitě neztratí.

Quiraing Skye Skotsko
Pohádková krajina Quiraing na ostrově Skye ve Skotsku

Jací jsou Skoti?

Skotové jsou známí svou srdečností a vstřícností. Ať už jste v městské hospodě nebo ve vesnickém obchodě, můžete očekávat, že vás přivítají s přátelským úsměvem a vtipkováním.

Jsou hrdí na svou historii a kulturu a mnozí z nich se aktivně snaží zachovat skotské tradice, od gaelského jazyka a hudby až po horalské hry a festivaly jako Hogmanay. Skotové jsou známí svým jedinečným, často sebeironickým smyslem pro humor.

Loch Lomond Skotsko na vlastní pěst
Loch Lomond, největší jezero ve Skotsku

Co dělat a navštívit ve Skotsku?

Vydejte se na pěší túru drsným terénem Skotské vysočiny, podnikněte výlet lodí po slavném jezeře Loch Ness nebo obdivujte nádherný ostrov Skye s jeho dramatickými útesy a mořskými komíny. Nevynechejte ani národní park Cairngorms, kde se nachází pět ze šesti nejvyšších vrcholů Spojeného království a kde žije ohromující množství divoké zvěře.

Také skotské pobřeží nabízí úchvatné výhledy a při různých plavbách za divokou přírodou můžete pozorovat mořské ptáky, tuleně, delfíny a dokonce i velryby.

Projděte se po Královské míli v Edinburghu, od historického Edinburského hradu až po palác Holyroodhouse, nebo si vychutnejte živou hudební scénu a působivou architekturu v Glasgow.

Podívejte se na nejkrásnější místa ve Skotsku. Ostrov Skye patří k tomu nejlepšímu, co vidět ve Skotsku – zde je seznam nejlepších míst k návštěvě na ostrově Skye. Plánujete navštívit Edinburgh? Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Edinburghu.

Na kolik dní navštívit Skotsko?

Počet dní, které byste měli ve Skotsku strávit, závisí na tom, co vše chcete vidět a dělat. Pokud je to vaše první návštěva a chcete vidět ta nejkrásnější místa ve Skotsku, 7 nebo 10 dní je optimální doba.

Inverness Skotsko na vlastní pěst
Krásné město Inverness je vstupné bránou do Highlands

Jaké jsou tradice a typické věci ve Skotsku?

  • Dudy: Tento tradiční skotský nástroj je typicky spojovaný se Skotskem a často se na něj hraje při různých událostech a oslavách.
  • Kilty: Kilt je tradiční skotský oděv, který obvykle nosí muži. Je vyrobený z vlny a má tartanový vzor.
  • Golf: Golf byl poprvé provozován ve Skotsku a je dodnes klíčovou součástí kulturního dědictví země. Old Course v St. Andrews je jedním z nejstarších golfových hřišť na světě.
  • Tartan: Tato vzorovaná látka je často spojována se Skotskem a používá se v různých podobách, od kiltů po šály.
  • Skotská gaelština: Ačkoli není tak rozšířená jako angličtina, je skotská gaelština nedílnou součástí skotské kultury.
  • Skotský bodlák: Tento pichlavý fialový květ je národním symbolem Skotska.
  • Jednorožec: V keltské mytologii je symbolem čistoty, nevinnosti, mužnosti a moci.
  • Festivaly: Skotsko je známé svými festivaly, jako je Edinburgh International Festival, Edinburgh Festival Fringe (největší umělecký festival na světě), a tradičními akcemi, jako jsou Highland Games a Burns Night.
Royal Mile Edinburgh

Ceny ve Skotsku

Jídlo v levné restauraci vyjde průměrně na £15 a večeře pro dva v restauraci o třech chodech na £60. Ceny základních potravin jsou následující:

  • Chleba 500 g – £1,06
  • Sýr 1 kg – £6,05
  • Kuřecí maso 1 kg – £5,43
  • Brambory 1 kg – £1,01
  • Jablka 1 kg – £2
  • Voda 1 l – £1,04
  • Domácí pivo 0,5 l – £1,54
  • Láhev vína – £7

Následující ceny jsou pouze přibližné a mohou se lišit v závislosti na oblasti, kde se pohybujete.

St Andrews Skotsko na vlastní pěst
St Andrews patří k nejkrásnějším městečkům ve Skotsku

Praktické informace pro návštěvu Skotska na vlastní pěst

Cestovní doklady: Pro vstup do Velké Británie z EU potřebujete platný cestovní pas. Aktuální informace najdete taky na stránkách Ministerstva zahraničních věcí nebo Britského velvyslanectví.

Měna: Měnou ve Skotsku je britská libra (£). Kreditní a debetní karty jsou běžně přijímány, ale vždy je užitečné mít s sebou nějakou hotovost, zejména v odlehlých oblastech. Bankomaty jsou široce dostupné.

Jazyk: Hlavním jazykem, kterým se ve Skotsku mluví, je angličtina. Najdete zde také oblasti, kde se mluví skotskou gaelštinou, zejména v západní a severní části země.

Elektřina: Ve Skotsku se používají zástrčky typu G se třemi kolíky a standardní napětí je 230 V, takže nejspíš budete potřebovat cestovní adaptér.

Zdravotní péče: Tísňové telefonní číslo ve Skotsku je 999. Držitelé Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) mají přístup k potřebné zdravotní péči za sníženou cenu nebo zdarma. Pokud cestujete mimo EU, ujistěte se, že máte platné cestovní pojištění.

Bezpečnost: Skotsko je obecně bezpečná země, ale jako při každém cestování je důležité dávat pozor na své okolí, zejména ve větších městech.

Spropitné: Spropitné je ve Skotsku obvyklé. V restauracích je typické nechat 10-15 % z účtu. V barech se spropitné neočekává, ale za obzvláště dobrou obsluhu můžete nabídnout, že si “koupíte drink”.

Životní prostředí: Skotsko je jednou ze zemí, která vysoce dbá na ochranu životného prostředí. Dodržujte Skotský kodex pro přístup do přírody a nezanechávejte po sobě žádné stopy.

Skotsko na vlastní pěst – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Skotska s tipy na nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v průvodci o Skotsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Na co si dát pozor ve Skotsku na vlastní pěst

Při návštěvě Skotska byste si měli dát pozor na několik věcí:

Nepředvídatelné počasí: Počasí ve Skotsku může být velmi nepředvídatelné, často se zde během jediného dne vystřídají všechna čtyři roční období. Oblékejte se ve vrstvách a vezměte si oblečení odolné proti dešti, a to i v létě.

Mušky: Drobné mušky se vyskytují od konce května do září a jsou spíše nepříjemné než nebezpečné. Nejčastěji se vyskytují brzy ráno nebo na večer poblíž jezer a bažin (u Loch Ness nebo Loch Lomond jsme je ale nezažili). Pokud jste v pohybu, nejspíš je ani nepocítíte.

Jízda autem: Pokud si plánujete půjčit na místě auto, nezapomeňte, že ve Skotsku se jezdí po levé straně silnice. Některé malebnější cesty, například na Vysočině, mohou být úzké, klikaté a náročné pro ty, kteří jsou zvyklí jezdit ve městech nebo po pravé straně silnice.

Respektování přírody: Skotská příroda je krásná a každý je zodpovědný za to, aby taková zůstala. Dodržujte Skotský kodex pro přístup do přírody, který zahrnuje zásady, jako je nezanechávat stopy, mít psy pod kontrolou a respektovat divokou přírodu a práci zemědělců. K tomu patří i stavění oblíbených věží z kamenů, které není dovolené nejen ve Skotsku.

Nenazývejte místní Angličany. Vzhledem k dlouholetým rozepřím mezi Skotskem a Anglií jsou na to velmi náchylní.

Toto byly naše tipy pro cestování do Skotska na vlastní pěst. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Velké Británii

SKOTSKO: Skotsko je jednou z nejkrásnějších oblastí Velké Británie – zde je seznam zajímavostí, co vidět ve Skotsku včetně mapy a užitečných informací nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na ostrově Skye.

Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.

EDINBURGH: Podívejte se na 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ další užitečné informace a tipy pro vaší cestu).

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

LONDÝN: Čtěte více o tom, co navštívit v Londýně. Abychom vám pomohli naplánovat vaší cestu, vytvořili jsme 3 denní itinerář Londýna. V samostatném článku sdílíme tipy, co dělat v Londýně s dětmi

Nejčastější dotazy: Skotsko na vlastní pěst

Jaká měna se používá ve Skotsku?

Skotsko používá britskou libru šterlinků (GBP, £).

Jakým jazykem se ve Skotsku mluví?

Hlavním jazykem, kterým se ve Skotsku mluví, je angličtina, ale někteří obyvatelé hovoří také skotsky a skotskou gaelštinou.

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Skotska?

Nejlepší doba pro návštěvu Skotska s ohledem na počasí je léto (červen až srpen). V tuto dobu tu ale bývá taky nejvíc turistů. Na jaře vše začíná krásně kvést a na podzim se příroda halí do hřejivých tónů.

Jaká tradiční jídla bych měl ve Skotsku ochutnat?

Mezi tradiční skotská jídla, která byste měli ochutnat, patří Haggis, Cullen Skink a Scotch Pie. Jako dezert vyzkoušejte Shortbread nebo Tablet.

Čím je Skotsko proslulé?

Skotsko je proslulé svou krásnou krajinou, včetně Highlands a jezera Loch Ness, historickými hrady, whisky, tartanem, kilty, dudami, golfem a tradičními akcemi, jako jsou Highland Games a Burns Night.

Mohu ve Skotsku vidět polární záři?

Ano, ve Skotsku je možné spatřit polární záři (Aurora Borealis), zejména v severních částech země a v zimních měsících, kdy jsou noci nejdelší.

8 názorů na “Skotsko na vlastní pěst: Kompletní průvodce a tipy pro cestování do Skotska”

  1. Dobrý den,
    chtěla jsem se Vás zeptat, zda byste mi nedokázala doporučit autopůjčovnu ve Skotsku, která by nepožadovala kreditní kartu.
    Děkuji! 😀

    1. Dobrý den Adél,

      na tomto odkazu si vyhledáte Skotsko nebo město, ve kterém si plánuje půjčit auto. Otevře se vám nabídka, kde si po levé straně vyfiltrujete autopůjčovny, které akceptují platební kartu. Bude to asi nejlepší varianta, abyste si mohli vybrat tu nejbližší autopůjčovnu. 🙂

  2. Zdravím a děkuji za všechny užitečné informace, využili jsme je. Jeli jsme v době 29.5. – 9.6. 2024. Byla to nádherná cesta, ujeli jsme asi 900km. Neumím si představit v plné sezóně vyhýbání na úzkých silničkách. Turistů nebylo mnoho, takže parkování všude bez problémů. Z vlastní zkušenosti doporučuji jistě dobrou bundu, pláštěnku a dobré boty, příště bych si vzala i krytí proti dešti na ruksak a možná i čepici. Podívali jsme se do okolí Ben Navis a na ostrov Skye. Nejsme vůbec trénovaní sportovci a chodili jsme převážně a hlavně kolem kaledonského kanálu a pak ve Falkirku kolem vodního zdvihadla, i tak to bylo denně 5-12 km. Můžeme doporučit návštěvu Tomatin destilery poblíž Inverness, ubytování Drovers Studio Apartment, vzdálené asi 30 minut pěšky, takže po ochutnávce whisky je to prima procházka. Štastnou cestu všem. AV.

    1. Zdravíme a moc děkujeme za komentář a zkušenosti z vlastní cesty. 🙂 Naprosto souhlasím s nepromokavým oblečením – nám v červenci i sněžilo.

      Ať se daří nejen na cestách!

  3. Dobrý den,
    chystáme se na pár dní do Skotska – mohla bych se Vás zeptat zda nemáte nějaký konkrétní typ organizovaného zájezdu (jednodenního) přímo z Edinburgu – či z Invernes? Auto si nechceme půjčovat, ale víme, že nějaká místa bez auta či zájezdu nejsou veřejnou dopravou dostupná. 🙂 Moc děkuji!

    1. Dobrý den Radko,

      ráda bych konkrétně poradila, ale spíš záleží na tom, co přesně chcete vidět. Ve Skotsku je toho hodně k vidění a za jeden den se vše stihnout nedá. Pokud toho chcete vidět co nejvíce, tento výlet je určitě skvělý, protože zahrnuje hodně ikonických míst včetně Glencoe a Loch Ness. Navíc průvodci často bývají fajn a ví spoustu zajímavostí, takže to určitě nebude nudné povídání. 🙂

      Pokud byste se chtěli podívat hlavně na ostrov Skye, tak nejlepší je jet z Inverness, odkud to není tak daleko jako z Edinburghu – tento výlet je nejoblíbenější, protože pojedete kolem hlavních bodů na ostrově Skye.

      Ať se ve Skotsku líbí. Hned bych se tam vrátila, je to nádherná země. 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *