Tři křížky a Upolínová louka pod Křížky v CHKO Slavkovský les jsou naše oblíbené místo na výlet. Ani nespočítám, kolikrát jsme tu byli. Pokud vás zajímá víc informací, čím je NPR Křížky výjimečná, jaká je jejich pověst a jak se sem dostat, čtěte dál.
- Náročnost: lehká trasa vhodná i pro malé děti
- Vhodné pro pěší i na kole (poslední úsek je potřeba dojít pěšky), nevhodné pro kočárky
- Parkování přímo u Tří křížků
Tři křížky jsou magické. Zvlášť, pokud místo navštívit za “horšího” počasí. Mají svojí nezaměnitelnou atmosféru a nádherný výhled na Upolínovou louku přímo naproti.
Tři křížky ve Slavkovském lese
Tři křížky představují tři kříže na kamenné vyvýšenině v nadmořské výšce 817 m, které se nacházejí doslova v srdci Slavkovského lesa. Dva kříže jsou původní a pravý kříž bohužel poškodili, takže je nahrazený dřevěným. Tradice říká, že Tři křížky postavili původní zboží obyvatelé. Pověstí existuje víc, ale žádná není potvrzená.
Od roku 1962 jsou Tři křížky vyhlášené jako národní přírodní památka, kde se musíme držet vyznačených tras. Bohužel ne každý to respektuje a narušuje svou chůzí mimo trasy chráněnou oblast.
Tři křížky zajímavosti
Na území Slavkovského lesa se nachází největší hadcové území v ČR. Hadec je jedinečná, tvrdá hornina tmavě zelené barvy, která díky své barvě zachycuje více slunečního světla. Tím jsou zdejší půdy mělké a suché a daří se tady některým vzácným druhům rostlin. Na jaře a v létě to tu nádherně kvete.
Dříve se tu nacházel les a dnes se snaží zdejší správa pro CHKO Slavkovský les zachovat současný ráz krajiny. Lidskou činností se totiž přeměnil les na pestrou oblast plnou ohrožených a specifických druhů.
Aby nedošlo k jejich vytlačení vysokými trávami, probíhá tu každý rok po krátkou dobu spásání menším stádem ovcí, tak nebuďte překvapení, pokud najednou vyběhne stádo zpoza skalky :). Některé oblasti se navíc ručně kosí.
Křížky jsou součástí hadcového území spolu s Upolínovou loukou a dalšími místy v okolí. Tři křížky byly v minulosti hodně navštěvované. Až tolik, že byly obehnané plotem a zakázaný vstup. To se později změnilo a dnes jsou přístupné veřejnosti po vymezené trase.
Jak se dostat ke Třem křížkům?
Tři křížky jsou velmi dobře dostupné autem, pěšky z okolních obcí i na kole (posledních 5 minut je potřeba dojít pěšky). Nejsou vhodné pro kočárky. Nejbližší autobusová zastávka se nachází v Pramenech a Nové Vsi. Z Nové Vsi jezdí autobus z Bečova nad Teplou jen sporadicky a to pouze v pracovní dny. Z Nové Vsi pak vede cesta podél silnice a trvá necelou hodinu.
Stejně tak z Pramenů, kam jezdí autobus z Mariánských Lázní a spojuje je taky s Kladskou. Z Pramenů je cesta dlouhá necelé 3 km a trvá 45 minut.
Pokud pojedete z obce Prameny směrem na Novou Ves (pozor, v zimě je silnice neudržovaná), uvidíte po pár minutách Tři křížky po pravé straně. Nejde je minout, protože se doslova tyčí na kamenné vyvýšenině. Upolínová louka leží přes silnic hned naproti.
Po stejné cestě můžete vyrazit i na kole. Slavkovský les je ideální místo pro cyklisty. Je tu spousta cyklostezek a silnice nejsou frekventované.
Tři křížky nebývaly ještě před rokem tak oblíbené. Nejsou tady davy, ale za hezkého počasí tu většinou 2-3 auta stojí. Parkoviště tu není. Zaparkovat můžete na boku silnice na menším hliněném place, kam se vejdou cca 3 auta. Silnice u Tří křížků není frekventovaná a už by potřebovala nový kabátek, takže tu projede auto jen tu a tam.
Většina návštěvníků přijde, vyfotí se u křížů a jede dál, takže pokud si je chcete užít víc v klidu, stačí chvíli počkat :).
Tři křížky trasa
Trasa ke Třem křížkům je nenáročná a zabere vám 10 minut včetně parkování. Zvládnou jí i menší děti. Zaparkujete kousek od křížků podél silnice a vydáte se směrem k NPR Křížky. Ta je obehnaná plotem.
Pokračujete po vyšlapané pěšince po pravé straně plotu, která vás zavede až k památce. Na konci je potřeba se protáhnout úzkou cestičkou, která znemožňuje vstup lesní zvěři. Pokud Tři křížky zrovna spásají ovce, je potřeba zavřít branku, aby ovce neutekly (většinou se někde pasou a nejdou vidět).
Upolínová louka
Upolínová louka je louka po vaší levé straně, pokud přijíždíte od Pramenů. Nachází se hned naproti křížkům a je z části přístupná po povalovém chodníku. Upolínová louka byla vyhlášená jako národní přírodní památka o pár desítek let později po NPP Tři křížky.
Louka nese svůj název po upolínu evropském, který patří mezi ohrožené druhy rostlin. Kvete na přelomu května a června a je sytě žlutý. Mimo upolín se tu nachází spousta dalších ohrožených druhů, které si můžete prohlédnout na informační tabuli i na louce, pokud zrovna kvetou.
Aby se zachoval jedinečný ráz Upolínové louky, je udržovaná pouze ručním kosením.
Tři křížky a Upolínová louka jsou přístupné celoročně zdarma, jak bývá ve Slavkovském lese zvykem.
Naučná stezka Mnichovské hadce
Rádi byste se dozvěděli víc o největším hadcovém území v ČR? Vyrazte po 10 km dlouhé naučné stezce Mnichovské hadce, která začíná kousek odtud v lese u informační tabule.
Stezka je z velké části okružní a seznámí vás s celou oblastí díky 10 informačním tabulím. Jedno je jisté – nejspíš tady budete úplně sami. Maximálně potkáte na procházce nás :). Přímo od křížků je cesta nejméně “prošlapaná” a občas se budete muset prodrat větším kapradím.
V létě si vezměte radši turistické hůlky nebo klacek, abyste odehnali případné zmije, které jsou pro hadcovou oblast typické.
Naučnou stezkou Mnichovské hadce můžete vyrazit i na kole, ale ne od křížků, kde je část trasy neprůjezdná a vede jen po úzké pěšince podél Dlouhé stoky. Na kole je nejlepší zvolit okruh kolem Grünské kyselky do údolí Pramenského potoka a přes Pluhův bor k Dominově skalce.
Čeká vás stoupání, klesání, část trasy vede po asfaltce a většina trasy pak po široké štěrkovité cestě.