Pro Krušné hory je typická kombinace drsného horského prostředí a krajiny utvářené dřívější hornickou činností. Rýžovna je jedním z těch míst a zároveň oblastí zapsanou na seznamu UNESCO.
Osada Rýžovna
Rýžovna (z německého překladu Sejfy) je bývalá osada v Krušných horách, jejíž počátky sahají až do 16. století.
Leží v nadmořské výšce 1 000 m, bez výrazného převýšení, takže je hojně vyhledávaná cyklisty a v zimě běžkaři.
Mapa osady Rýžovna – zajímavosti v okolí
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu osady Rýžovna. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku o Rýžovně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Proč jsou Krušné hory Krušné a má spojitost Rýžovna s rýží?
Název Rýžovna nenese po rýži, stejně jako název Krušné hory nevznikl proto, že je tu krušno. I když atmosféra Krušných hor k názvu občas svádí.
Krušné je odvozené od slova krušit, což v překladu ze staročeštiny znamená těžit. A právě krušení, které je pro Krušné hory tak typické, dalo horám jejich název.
A jak je to s názvem Rýžovna? Ten je založen na podobném principu. Oblast bývalé osady byla dříve známá pro rýžování krupek cínové rudy ze štěrkovitých naplavenin.
Jaká byla dřívější sláva osady Rýžovna?
V okolí Rýžovny vzniklo několik dolů, kde se těžily taky rudy dalších kovů. Kromě cínu to byl kobalt a stříbro a po druhé světové válce primárně uran.
Rýžovna v té době představovala samostatnou obec – 70 domů, kostel, hospoda, škola a pivovar. Žilo tu kolem 800 lidí. K nevíře, když Rýžovnu vidíte dnes.
Po druhé světové válce byla ale větší část obyvatel odsunuta a prázdné domy začaly chátrat. Nakonec došlo k jejich vyhlazení německým vojskem.
Z původních staveb tu zůstalo jen 8 domů, které jsou rozeseté po okolí.
Natáčení seriálu Rapl v Krušných horách
V jednom z opuštěných domů se natáčel taky seriál ČT Rapl, kde bydlel detektiv Kuneš. Pokud byste si chtěli dům prohlédnout zblízka, držte se naučné stezky Blatenský příkop.
Půjdete podél silnice (ne moc frekventovaná) kolem pivovaru a za červeným domem odbočíte doprava po stezce. Po pár metrech bude dům stát po vaší pravé straně.
Památné místo kostela sv. Václava
Více se o historii Rýžovny dozvíte u památného místa kostela sv. Václava, kde uvidíte miniaturu kostela a mohylu.
Od restaurace Salaš Rýžovna se dáte doleva na Hřebečnou. Po levé straně budete míjet vrchol Nad Rýžovnou (1050 m) a za ním bude po pravé straně památník.
Obnova bývalé osady Rýžovna
Pokud chcete načerpat co nejvíce z historie a klidu tohoto místa, tak s návštěvou neotálejte.
Momentálně už totiž probíhají práce na znovuvzkříšení bývalé Rýžovny. V plánu byly nové sjezdovky, domy, hřiště a vše, co je potřeba pro pravé lyžařské a turistické centrum. Výstavba by probíhala pod přísnou regulací, aby se zachoval ráz horské obce.
Zatím to ale vypadá, že původní plán v takové rozsahu realizován nebude. Ohradili se proti němu ekologové a spolek bývalé osady Rýžovna.
Restaurace Salaš Rýžovna
Na křižovatce cest Potůčky, Horní Blatná a Hřebečná leží restaurace Salaš Rýžovna. Za dobu svého působení tu pohostili Karla Gotta, Václava Klause i velvyslance.
Salaš je typickou salaší s útulným dřevěným interiérem, kde si dáte českou klasiku.
Pivovar Rýžovna
Jen o pár metrů dál od restaurace Salaš Rýžovna najdete Pivovar Rýžovna, kde můžete ochutnat jejich pivo Boží Dar, Rapl nebo Školák. Navíc tady výborně vaří. Pokud bych si měla vybrat jen jedno z míst, určitě bych zvolila právě pivovar Rýžovna.
Otevřeno mají od středy do neděle 11 – 19 hodin.
Přírodní rezervace Rýžovna
Přírodní rezervaci Rýžovna najdete mezi bývalou osadou Rýžovna a Hřebečnou.
Roste tady řada chráněných a významných druhů rostlin. Najdete tu taky stanoviště bývalého vojenského radaru.
K přírodní rezervaci se dostanete snadno. Od Salaše Rýžovna odbočíte doleva na Hřebečnou. Projedete kolem pomníku kostela sv. Václava a kousek za ní po pravé straně bude právě tato odbočka (viz foto níže). Zaparkovat můžete přímo u silnice. Jsou tu parkovací plácky.
Čedičový lom Hřebečná
V přírodní rezervaci Rýžovna vznikly hornickou činností dva lomy. Ty jsou od sebe vzdálené jen necelých 200 metrů, ale přesto jsou naprosto odlišné.
Menší z lomů se nachází v severní části rezervace. Vznikl z horniny tefrit, který je velmi podobný čediči. Je dokonalou ukázkou deskovité až kvádrovité odlučnosti.
Druhý čedičový lom Hřebečná najdete přímo na naučné stezce Hřebečná – Rýžovna, resp. stezka u něj končí. Lom připomíná kamenné varhany, které se vytvořily smršťováním lávy při jejím chladnutí.
Lom Hřebečná patří ke Geoparku Egeria, který je součástí Česko-bavorského geoparku.
Lom Hřebečná se nachází na jižní straně přírodní rezervace. K lomu se dostanete, pokud pokračujete dál po silnici směrem k Hřebečné. Cesta je mírně z kopce.
Po levé straně míjíte bývalé objekty Hřebečné a kousek pod nimi už odbočujete doprava na naučnou stezku, která vás po pár metrech zavádí k lomu. Od odbočky k PR Rýžovna je to jen necelých 300 metrů a dostanete se sem i s kočárkem nebo na kole.
Další čedičové lomy v Karlovarském kraji:
Červená jáma a občerstvení U Červené jámy
Nedaleko PR Rýžovna najdete Červenou jámu, největší českou propadlinu po důlní činnosti. Jen pár metrů od ní se můžete najíst u pohádkového občerstvení U Červené jámy.
Většinu lidí najdete právě u občerstvení. Jídlo prostě táhne víc :).
Občerstvení U Červené jámy je otevřené každý den kromě pondělí od 10 do 17 h. O svátcích je otevřeno vždy.
Kudy k dolu Červená jáma a k občerstvení U Červené jámy?
Pokud je vaším výchozím bodem PR Rýžovna, vydáte se od lomu Hřebečná po NS Hřebečná z kopce. Uvidíte maringotku s občerstvením, kde odbočíte. Procházíte krásnou horskou stezkou kolem štoly Bílé holubice, přístřešku Uhlákovo až k dolu Červená jáma.
Od lomu je trasa dlouhá asi hodinu. Nenáročná a ideální i pro děti. Odkaz na trasu.
Oblíbenější a o poznání kratší trasa vede od rozcestníku Bludná (kousek nad Horní Blatnou), kde je bezplatné parkoviště (za hezkého počasí bývá brzy plno). Cesta je dlouhá 1,2 km po široké, rovné a štěrkovité cestě. Odkaz na trasu.