Pohoří Malá Fatra je jedno z nejkrásnějších míst na Slovensku. V tomto průvodci se dozvíte, co budete k pohodové dovolené potřebovat – co navštívit v Malé Fatře a tipy na nejkrásnější místa, turistické trasy a výlety, doprava, autobusy, lanovka, tipy k turistice a kde se ubytovat.
Průvodce Malá Fatra:
Malá Fatra
Pohoří Malá Fatra je místo plné nádherných výhledů, skalních útvarů, roklin a soutěsek, kde si užijete jak nenáročné trasy vhodné pro rodiny s dětmi, tak vysokohorské hřebenové túry.
Malá Fatra leží na severozápadě Slovenska nedaleko Žiliny.
Řeka Váh Malou Fatru rozděluje na 2 části: Kriváňskou Malou Fatru, která byla vyhlášená v roce 1988 národním parkem, a rozlohou větší Lúčanskou Malou Fatru. V tomto průvodci si představíme oblíbenější část – Kriváňskou Malou Fatru.
Ubytování Malá Fatra 😴
Kriváňská Malá Fatra
Páteří Kriváňské Malé Fatry je hřebenová trasa, kterou tvoří nejvýznamnější a nejvyšší vrcholy oblasti včetně toho nejvyššího – Velkého Kriváně s výškou 1671 m. Tím nejoblíbenějším a dle mnohých taky nejkrásnějším je ale Veľký Rozsutec (1610 m), který už z dálky dominuje svým vrcholem z dolomitického vápence.
Turisticky oblíbenější a taky více přístupná je severní část parku, kde se nachází hlavní středisko Terchová.
Pokud hledáte turistické trasy, kde často nepotkáte ani živáčka, vyrazte z jihu Malé Fatry. Nevýhodou je, že trasy jsou odtud někdy opravdu dlouhé s ještě větším převýšením, než kdyby jste vyrazili z druhé strany.
Vzhledem k tomu, že je Kriváňská Malá Fatra národním parkem, panují tady přísnější pravidla. Při turistice se musíte striktně držet značených turistických tras a cyklotras a veřejných komunikací. V parku zároveň není dovolené stanování.
Povolené je pouze bivakování do 100 m od jedné z horských chat
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Malé Fatře.
Malá Fatra – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pohoří Malá Fatra. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Malé Fatře. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Malá Fatra výlety a turistické trasy
1. Jánošíkovy díry (Jánošíkove diery)
Jánošíkovy díry představují soustavu soutěsek vytvořenou protékajícím Hlbokým potokem. Skládá se ze tří částí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Po cestě vás čeká krásná podívaná plná vodopádů a výhledů na nedaleký vrchol Malý Rozsutec.
Soutěskami projdete díky žebříkům, lávkám, mostům a řetězům, které zpřístupňují i jinak nepřístupná a velmi úzká a strmá místa.
Základní a nejnavštěvovanější trasu tvoří okruh Nové diery – Dolné diery. Fyzicky nejnáročnější a nejstrmější je soutěska Horné diery, kam vede odbočka. Výlet bych nedoporučila malým dětem, ale ty větší základní okruh zvládnou bez problémů.
Jsou 2 základní možnosti, jak projít Jánošíkovy díry:
Okruh přes Janošíkove diery z osady Biely Potok (Terchová)
- Délka základní kruh: 1 h 30 min
- Převýšení: ↑ 247 m, ↓ 246 m
- Mapa trasy: Janošikove diery základní okruh
- Občerstvení: osada Biely potok, koliba Podžiar
První okruh začíná u hotelu Diery (dá se tady taky ubytovat) v osadě Biely potok asi 3 km od obce Terchová, kde je placené parkoviště a zastávka autobusu. Od hotelu vyrazíte po modře značené turistické značce podél Hlbokého potoka.
Po 20 minutách přijdete k rozcestníku Ostrvné, kde odbočíte doleva k soutěsce Nové Diery. Čeká vás větší stoupání a několik pěkných vyhlídek. V sezóně se tu můžou tvořit fronty, takže tu vede jen jednosměrná trasa. Skrz soutěsku dorazíte až ke kolibě Podžiar s několika dřevěnými přístřešky, kde vás pohostí slovenskou klasikou.
Od rozcestníku Podžiar odbočíte doprava a sestoupíte do soutěsky Dolné diery. Tady vás čeká menší převýšení a více vodopádů a peřejí, protože vede přímo podél potoka. Soutěskou se dostanete zpět na začátek k rozcestníku Ostrvné a do osady Biely potok.
Pokud máte 1,5 hodiny času navíc, odbočte u koliby Podžiar po modré doleva do kopce a vydejte se skrz soutěsku Horné diery. Je fyzicky náročnější, protože se jedná o nejdivočejší soutěsku Jánošíkových děr. Zároveň je ale taky tou nejkrásnější.
Cesta soutěskou trvá k rozcestníku Pod Pálenicou asi 45 minut, kde můžete odbočit strmě dolů po zelené turistické značce a sestoupit zpět k rozcestníku Vrchpodžiar, odkud už uvidíte kolibu Podžiar. Zkraje jara nebo po velkých deštích může být soutěska Horní diery uzavřená z důvodu nebezpečí velké vody.
Okruh přes Janošíkove diery ze Štefanové
- Délka okruhu přes Dolné diery a Nové diery: 1 h 50 min; délka okruhu přes Horné diery: 2 h
- Převýšení: ↑ 357 m, ↓ 357 m
- Mapa trasy: Janošikove diery ze Štefanové; Horné diery ze Štefanové
- Občerstvení: osada Štefanová, koliba Podžiar
Druhá trasa začíná v osadě Štefanová, kde se opět nachází placené parkoviště. Projdete osadou a pokračujete směr Jánošíkove diery až k rozcestníku a kolibě Podžiar. Tady můžete zvolit okruh přes Horné diery doprava do kopce (2 h) nebo základní okruh přes soutěsky Dolné diery a následně Nové diery (1,5 h), popř. projít všechny 3 soutěsky.
2. Malý Rozsutec (1344 m)
- Délka: 4 h 30 min; středně náročná túra
- Převýšení: ↑ 859 m, ↓ 859 m
- Mapa trasy: Výstup na Malý Rozsutec
- Občerstvení: osada Biely potok, koliba Podžiar, studánka u sedla Medzirozsutce
Malý Rozsutec je dolomitický vrchol tyčící se nad Jánošíkovými dírami, kde taky náš výstup začíná. Auto zaparkujete v osadě Biely potok, odkud vyrazíte přes Jánošíkove diery – nejprve soutěskou Nové diery a následně od rozcestníku Podžiar přes soutěsku Horní diery do kopce.
Soutěskou Horné diery dojdete až k rozcestníku Pod Tanečnicou, odkud už budete mít Malý Rozsutec na dohled. Loukou pozvolně stoupáte do sedla Medzirozsutce a sedla Zákres, odkud vede na vrchol krátký a strmý výstup, který je jištěný řetězy.
Až se pokocháte výhledy na Oravu, Vrátnou dolinu a Kysuce, pokračujete dál po skalnatém hřebeni s řetězy a strmě sestupujete lesem do osady Podrozsutec a zpět do osady Biely potok.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Malé Fatře.
3. Veľký Rozsutec (1610m)
Vyrážíme na krále Malé Fatry a jeden z nejkrásnějších vrcholů na Slovensku. Stejně jako Malý Rozsutec je vrchol Veľký Rozsutec tvořený dolomitickým vápencem. Oba vrcholy se tak vymykají běžné podobě ostatních vrcholů v Malé Fatře.
- Délka: 5 h 15 min; celodenní náročná túra s velkým převýšením
- Převýšení: ↑ 1080 m, ↓ 1080 m
- Mapa trasy: Výstup na Veľký Rozsutec
- Občerstvení: Štefanová, koliba Podžiar, studánky u sedla Medzirozsutce a sedla Medziholie
Začínáme ve Štefanové, odkud vyrazíme směr Jánošíkove diery a soutěska Horné diery, popř. odbočíme o trochu dřív u rozcestníku Vrchpodžiar doprava po zelené, pokud se nechcete zdržovat cestou přes žebříky. Stoupáte soutěskou až k rozcestníku Pod Tanečnicou.
Po levé straně se krásně vyloupne Malý Rozsutec. Pokračujete loukou dál až do sedla Medzirozsutce, kde odbočíte doprava po červené hřebenové trase směrem na Veľký Rozsutec.
Čeká vás ještě 400 výškových metrů až na vrchol, odkud se pokocháte Kysuce, Oravou a Kriváňskou Malou Fatru. Při dobré viditelnosti uvidíte až na Tatry.
Z vrcholu pokračujete jištěnou stezkou a následně lesem a loukou do sedla Medziholie, kde odbočíte doprava po zelené. Cestou dolů budete mít skvělý výhled na Vrátnou dolinu a postupně sestoupáte zpět do Štefanové.
4. Malý Rozsutec – Veľký Rozsutec
- Délka: 6 h 20 min; celodenní náročná túra s velkým převýšením
- Převýšení: ↑ 1253 m, ↓ 1253 m
- Mapa trasy: Výstup na Veľký a Malý Rozsutec
- Občerstvení: osada Biely potok, koliba Podžiar, studánka u sedla Medzirozsutce
Máte dostatek sil a cítíte se na oba vrcholy v jedné celodenní túře? Čeká vás náročné stoupání, ale taky krásná hřebenová trasa.
Trasa je stejná jako v případě trasy na Malý Rozsutec. Vyrazíte z osady Biely potok přes Nové a Horné diery až do sedla Medzirozsutce, odkud se dáte doprava na Veľký Rozsutec. Odbočka na vrchol tam a zpět vám zabere asi 2,5 hodiny. Poté, co se vrátíte z Veľkého Rozsutce zpět do sedla Medzirozsutce, pokračujete na Malý Rozsutec a odtud přes osadu Podrozsutec zpět do osady Biely potok.
5. Šútovský vodopád
Šútovský vodopád je jedním z nejvyšších vodopádů na Slovensku a v Malé Fatře se svými 38 metry dokonce tím nejvyšším.
- Délka v jednom směru: 1 h 45 min; nenáročná trasa
- Převýšení: ↑ 367 m
- Mapa trasy: Trasa k Šútovskému vodopádu
- Občerstvení: osada Rieka, chata Vodopád
Trasa k vodopádu začíná za obcí Šútovo v osadě Rieka, kde je parkoviště, občerstvení a dětské hřiště. V létě se tu můžete dokonce vykoupat v bývalém kamenolomu Kraľovanské jazero. Od osady pokračujete do národního parku kolem chaty Fafranka (otevřená v sezóně) po modré turistické značce podél Šútovského potoka.
Cesta vede ze začátku po asfaltce a následně se u chaty Vodopád mění na pohodlnou širokou cestu, kterou pozvolně stoupáte až k rozcestníku s odbočkou k Šútovskému vodopádu.
Vrátíte se k rozcestníku a odtud se dáte buď zpět Šútovskou dolinou do osady Rieka nebo pokračujete strmým stoupáním kolem Mojžíšových pramenů až k k Chatě pod Chlebom. Na tomto úseku vystoupáte na 700 výškových metrů, takže se trasa rázem mění na celodenní náročnou trasu s velkým převýšením.
Zpět od chaty se vrátíte okružní trasou po zelené značce, která vede strmě dolů po sjezdovce a následně lesem podél Révajovské doliny.
Ubytování Malá Fatra 😴
6. Chata na Grúni
Hledáte nenáročný výlet, který zvládnou i menší děti? Chata na Grúni je ideální místo, kam můžete vyrazit celoročně. Můžete se tu najíst, ubytovat, děti se vyřádí na dětském hřišti, v zimě si zalyžujete.
K chatě se dostanete ve třech směrech. Všechny trasy jsou nenáročné:
- Trasa z dolní stanice lanovky v Suché dolině po žluté – 45 minut; převýšení 239 m; na místě několik štěrkovitých parkovacích neplacených ploch, ale bývá v sezóně brzy plno; zastávka autobusu Vrátná-Výťah
- Trasa ze Starého dvora po modré – 1h 15 min; převýšení 360 m; velké neplacené parkoviště; zastávka autobusu Vrátná-Starý dvor
- Trasa ze Štefanové po modré – 1 h; převýšení 358 m; velké placené parkoviště za 3 € na celý den; zastávka autobusu Vrátná-Štefanová
Od Chaty na Grúni můžete pokračovat dál po žluté turistické značce na vrchol Poludňový grúň (1460 m), který leží přímo na hřebenové trase.
7. Stoh (1607 m)
Stoh je další vrchol na hřebenovce, který následuje hned po Veľkém Rozsutci. Na rozdíl od něj je ale výrazně plošší, není skalnatý a zalesněný, takže si z něj užijete panoramatický výhled nejen na Veľký Rozsutec, ale taky Poludňový grúň a další vrcholy v Kriváňské Malé Fatře.
- Délka: 5 h 15 min; celodenní náročná túra s velkým převýšením
- Převýšení: ↑ 1193 m, ↓ 1193m
- Mapa trasy: Štefanová – Chata na Grúni – Stoh
- Občerstvení: Štefanová, Chata na Grúni, studánka v sedle Medziholie
Trasa začíná v osadě Štefanová, kde můžete zaparkovat na velkém placeném parkovišti nebo sem dojedete autobusem z Terchové. Za parkovištěm se dáte doprava (doleva dojdete k Jánošíkovým dírám) a pokračujete po zpevněné cestě až k Chatě vo Vyhnanej, kde se cesta za závorou mění na štěrkovitou.
Pokračujete lesem až k Chatě na Grúni. Odtud začnete stoupat po žluté na vrchol Poludňový grúň (1460 m). Jakmile se dostanete nahoru, máte nejhorší stoupání za sebou. Odbočíte doleva po hřebenové trase směrem na vrchol Stoh, který máte na dohled a za ním i Veľký Rozsutec.
Ze Stohu pokračujete dál do sedla Medziholie, kde je studánka s pitnou vodou a postupně sestoupáte po zelené zpět do Štefanové.
Trasa se dá jít i v opačném směru, pokud se například chcete k závěru najíst v Chatě na Grúni. Časově i co do stoupání vyjde téměř na stejno.
☞ Prozkoumejte pobytové balíčky s polopenzí v Malé Fatře.
8. Chleb (1646 m)
Chleb je jeden z nejvýraznějších vrcholů na hlavní hřebenové trase v Kriváňské Malé Fatře. Díky lanovce do Snilovského sedla je dobře dostupný, takže bývá taky hojně navštěvovaný.
Délka okruhu přes Chatu pod Chlebom: 1 h 45 min; nenáročná túra horským terénem
Převýšení: ↑ 323 m, ↓ 323 m
Mapa trasy: Výstup na Chleb a k Chatě pod Chlebom
Občerstvení: horní a dolní stanice lanovky, Chata pod Chlebom
Výchozím bodem je opět Vrátná dolina, kde vystoupíte na zastávce Výťah nebo tu zaparkujete na neplaceném parkovišti (v sezóně bývá brzy plno). Lanovkou si zkrátíte cestu o víc jak 750 výškových metrů do Snilovského sedla, kde odbočíte doleva po červeně značené hřebenové trase na vrchol Chleb (1646 m).
Za půl hodinky jste na vrcholu s nádherným výhledem na Malou Fatru a okolí. Odtud pokračujete přes vrchol Hromové do sedla za Hromovým.
Pokud nemáte dostatek času, odbočíte po žluté doprava a sledujete ukazatele na Chatu pod Chlebom, nejvýše položenou a nejoblíbenější chatu v Malé Fatře. Obcházíte vrchol Chleb a úbočím dojdete zase do Snilovského sedla, odkud sjedete lanovkou do Vrátné doliny nebo seběhnete po zelené (asi 45 minut strmým sestupem).
Pokud máte víc času, doporučuju vyrazit od sedla za Hromovým dál přes dvouvrcholovou horu Steny, odkud se vám po pravé straně vyloupne Stoh a za ním lehce vlevo Veľký Rozsutec.
Tahle část trasy patří k nejoblíbenější části hřebenovky v Malé Fatře. Moc se tu nenadřete a výhledy jsou parádní.
Zpět se vrátíte stejnou trasou nebo můžete prudce sestoupit přes Poludňový grúň k Chatě na Grúni a odtud zpět do Vrátné doliny.
9. Veľký Kriváň (1709 m)
Nejvyšší vrchol Malé Fatry Veľký Kriváň tady nemůže chybět. Veľký Kriváň leží přímo na hlavní hřebenové trase a vede k němu lehká trasa od Snilovského sedla.
Délka: okruh 2 h 15 min; 1 h jen Veľký Kriváň tam a zpět od lanovky; nenáročná túra horským terénem
Převýšení: ↑ 382 m, ↓ 382 m
Mapa trasy: Výstup na Veľký Kriváň
Občerstvení: horní a dolní stanice lanovky
Začínáme ve Vrátné dolině, kde necháte auto nebo sem dojedete autobusem (zastávka Vrátná-Výťah). Nahoru vyjedete lanovkou a lehce vystoupáte do Snilovského sedla, odkud už máte nejvyšší vrchol na dohled po pravé straně.
Sledujete červenou turistickou značku a asi po 20 minutách dojdete k rozcestníku, kde odbočíte kolmo doleva a začnete strměji stoupat na vrchol. Za dobré viditelnosti odtud uvidíte až na Moravu a Slezsko.
Následně se vrátíte opět k rozcestníku. Tady se můžete vrátit jako většina lidí zpět k lanovce, kdy vám cesta zabere celkem 1 hodinu. Druhou možností je pokračovat dál po hřebenové trase až na vrchol Pekelník (1609 m) a vidět i méně dostupná místa. V sedle Buben odbočíte doprava po žluté a klesáte až k rozcestníku Chrapáky, kde se dáte doprava po modré úbočním hlavního hřebene zpět k horní stanici lanovky.
Pokud máte dostatek času, můžete si trasu prodloužit až na Malý Kriváň nebo k Chatě pod Suchým, kde přespíte a další den se vrátíte zpět.
10. Chata pod Suchým
Délka v jednom směru: 2 h 45 min; středně náročná túra
Převýšení: ↑ 734 m, ↓ 31 m
Mapa trasy: Výstup k Chatě pod Suchým
Občerstvení: Nezbudská Lúčka, Chata pod Suchým
Chata pod Suchým je oblíbená horská chata na konci hlavní hřebenové trasy. Dostanete se sem z obce Strečno-Nezbudská Lúčka po červeně značené turistické značce. Většinu cesty jdete lesem, ale najde se i pár vyhlídkových míst na meandr řeky Váh.
Od chaty můžete pokračovat strmým stoupáním po hřebenovce na vrchol Suchý, který je prvním vrcholem hlavní hřebenové trasy v Malé Fatře. Užijete si z něj krásný výhled.
Na chatě se dá přespat a další den pokračovat dál po stezce přes vrchol Suchý na vrcholy Malý Kriváň, Veľký Kriváň, Chleb, popř. si trasu prodloužit s přespáním v dalších horských chatách poblíž (Chata pod Chlebom, Chata na Grúni) až na Veľký a Malý Rozsutec, odkud se pak autobusem vrátíte zpět.
11. Malý Kriváň
Malý Kriváň je druhým nejvyšším vrcholem Malé Fatry, který nabízí možná ještě lepší výhledy než Veľký Kriváň. Navíc sem dojde daleko méně turistů, protože není tak lehce přístupný.
Délka v jednom směru: 1 h 45 min; nenáročná túra horským terénem
Převýšení: ↑ 454 m, ↓ 295 m
Mapa trasy: Výstup na Malý Kriváň
Občerstvení: Horní a dolní stanice lanovky
Nejkrásnější trasa na Malý Kriváň vede ze Snilovského sedla, kam se dostanete lanovkou z Vrátné doliny (zastávka autobusu Vrátná-Výťah nebo neplacené parkoviště). Vydáte se doprava po červeně značené turistické značce.
Asi po 20 minutách můžete odbočit na Veľký Kriváň, poté se vrátit zpět k rozcestníku a pokračovat dál přes Pekelník až na Malý Kriváň.
Z Malého Kriváně pak máte několik možností, jak se dostat dolů. Například sestoupit po modré do Krasňan, odkud se autobusem dostanete, kam potřebujete.
12. Baraniarky – Kraviarske
Vrcholy Baraniarky a Kraviarske tvoří boční hřeben k hlavnímu hřebeni v Kriváňské Malé Fatře. Díky tomu je tu daleko méně turistů, ale výhledy jsou odtud dechberoucí jako z hlavní hřebenovky.
Délka: 3 h 40 min; středně náročná túra
Převýšení: ↑ 862 m, ↓ 772 m
Mapa trasy: Trasa Braniarky – Kraviarske
Občerstvení: Starý dvor
Výchozím bodem je Starý dvor (velké neplacené parkoviště nebo zastávka Vrátná-Starý dvor). U hlavního parkoviště odbočíte doprava po asfaltové cestě, ze které se asi po 10 minutách odpojíte v ostré zatáčce doleva po modré a stoupáte lesem do sedla Príslop, které je nezalesněné a jsou z něj krásné výhledy na Veľký Rozsutec.
Pokračujete po modré a vstupujete opět do lesa, dokud nedorazíte na vrchol Baraniarky (1270 m), ze kterého si užijete výhled na Malou Fatru. Jdete dál po hřebeni, přes zalesněný vrchol Žitné, kde po chvíli lesní porost slábne a po hřebeni si užijete výhledy v obou směrech až na Kraviarske (1361 m).
V sedle za Kraviarskym se odpojíte z modré a sestupujete zpět do Vrátné doliny po zelené, kde se můžete svézt jednu zastávku zpět do Starého dvora nebo sejít pěšky kolem silnice.
13. Sokolie (1171 m)
Vrchol Sokolie tvoří skalnatý hřeben, ze kterého je krásný výhled na hlavní hřeben.
Délka: 2 h 45 min; středně náročná túra
Převýšení: ↑ 575 m, ↓ 575 m
Mapa trasy: Výstup na Sokolie
Občerstvení: Starý dvor
Trasa je až do sedla Príslop totožná jako v případě bočního hřebene Baraniarky – Kraviarske (viz předchozí bod). V sedle opustíte modrou turistickou značku a pokračujete po žluté, která vás provede NPR Tiesňavy a skalnatými útvary v okolí vrcholu Sokolie.
Zpět se do Starého dvora dostanete od rozcestníku Sokolie, hrebeň, kde navážete na zelenou turistickou značku.
Upozornění: Na Sokolie vyrazte za sucha. Cesta je místy jištěná řetězy a po dešti nebo v zimě není bezpečná.
14. Osnica (1363 m)
Osnica je jedním z vrcholů, které málokoho napadnou na první dobrou při návštěvě Malé Fatry. To je ale velká škoda, protože výhledy odtud na Veľký Rozsutec a Stoh jsou parádní.
Délka v jednom směru: 2 h 30 min; středně náročná túra
Převýšení: ↑ 758 m, ↓ 34 m
Mapa trasy: Výstup na Osnici
Občerstvení: Štefanová, prameny v sedle Medziholie a u sedla Osnice
Na Osnici se dostanete ze Štefanové po zelené turistické značce, kterou za hodinku vystoupáte až do sedla Medziholie, kde se ze zelené odkloníte na modrou směrem na sedlo Osnice. Nejhorší výstup máte za sebou a už jen pozvolně stoupáte až na vrchol (cca 45 minut ze sedla Medziholie).
15. Socha Juraja Jánošíka
Juraj Jánošík byl zbojník a slovenský národní hrdina, který se narodil v Terchové. Právě tady se tyčí na kopci monumentální nerezová socha, která byla odhalená ke 300. výročí od jeho smrti. Jejím úkolem je strážit vstup do Vrátné doliny. Socha je snadno dostupná od infocentra přímo z obce Terchová.
16. Rozhledna Terchovské srdce
Oblíbená rozhledna Terchovské srdce se nachází nad Terchovou, takže odtud budete mít na dlani celou obec, ale taky Malou Fatru za ní. Vede sem krátká trasa přímo z obce, kterou zvládnou i menší děti. Parkoviště se nachází kousek za Lidlem. Odtud vyrazíte do kopce po modré/zelené turistické značce. U rozhledna je taky občerstvení a velké červené srdce.
- Délka: 15 min
- Mapa trasy: Trasa k rozhledně Terchovské srdce
Ubytování
Pokud jedete do Malé Fatry poprvé a chcete vidět to nejlepší, doporučuju zvolit ubytování v Terchové nebo někde poblíž. Terchová je hlavní středisko, odkud to budete mít kousek k řadě výletů a tras. Navíc je velmi dobře propojená se Žilinou a Malou Fatrou autobusy.
- Penzion Sagan: Rodinný penzion s výbornou kuchyní a výchozí pozicí pro turistiku v Malé Fatře
- Hotel Diery: Oblíbený 3* hotel přímo u vstupu do Jánošíkových dier
- Penzion Natália: Útulné ubytování s výborným zázemím a sdílenou kuchyní v Terchové
- Apartmány Jánošík: Moderní pokoje a apartmány + snídaně v ceně
Ubytování Malá Fatra 😴
Turistika v Kriváňské Malé Fatře
Malá Fatra je ideální místo pro celoročně turistiku. Klidně sem můžete vyrazit i v zimě a užít si pohoří zahalené pod bílou peřinou.
V národním parku se musíte držet striktně vyznačených tras, ale ty mohou být někdy v sněhu nebezpečné. Například trasa přes vrchol Stoh vede přes svahy, kde často hrozí laviny. Právě proto jsou některé trasy v zimě značené tyčemi.
Pokud tedy uvidíte v zimě tyčové značení, držte se ho, ať zůstanete v bezpečí. Nezapomeňte si přibalit taky mačky a turistické hole, díky kterým bude chůze po sněhu nebo zledovatělých místech o mnohem bezpečnější.
Držet se tras je taky důležité z dalšího důvodu – pravděpodobnost, že potkáte medvěda, se výrazně sníží. Medvědi jsou plaší. Jakmile spatří nebo zaslechnou lidi, sami se stáhnou. Proto je dobré dělat drobný ruch – povídat si, šlapat v lese na větvičky apod.
Pokud medvěda uvidíte, stáhněte se. Pomalu, abyste ho nevyprovokovali. Jestli je medvěd moc blízko, můžete zkusit vylézt na strom nebo se schoulit na zem s rukami za krkem a dělat mrtvého. Medvěd po chvíli odejde.
Počasí je v pohoří Malá Fatra velmi proměnlivé. Než vyrazíte, pořádně překontrolujte počasí a ujistěte se že nehrozí bouřky. Některá místa jsou dost odlehlá a trvá několik hodin, než se dostanete zpět do civilizace (Veľký Rozsutec, Malý Kriváň a další). Jednou z nejpřesnějších aplikací na počasí je aplikace a webové stránky Windy. Přivstaňte si a vyrazte brzy ráno, kdy je počasí stálejší. Odpoledne jsou častější bouřky.
A poslední tip – vezměte si hotovost, ať si můžete dát něco dobrého po cestě v jedné z horských chat. Vodu si můžete načepovat ve studánkách, které jsou rozeseté po celém národním parku.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Malé Fatře.
Doprava v Malé Fatře (autobusy, lanovky)
Vjezd do Kriváňské Malé Fatry je až na výjimky zakázán. Jezdí sem ale pravidelně autobusové spoje, které jsou v sezóně posílené. Mezi nejoblíbenější výchozí body pro turistiku patří:
- Dolní stanice lanovky u chaty Vrátná v Suché dolině (výchozí bod pro Chleb, Veľký Kriváň, Malý Kriváň, Chata pod Chlebom) – na místě několik štěrkovitých parkovacích neplacených ploch, ale bývá v sezóně brzy plno; zastávka autobusu Vrátná-Výťah
- Starý dvor ve Vrátné dolině (výchozí bod pro Baraniarky, Kraviarske, Sokolie, Chata na Grúni) – velké neplacené parkoviště; zastávka autobusu Vrátná-Starý dvor
- Osada Štefanová v Nové dolině (výchozí bod pro Jánošíkove diery, Veľký Rozsutec, Stoh, Osnica) – velké placené parkoviště za 3 € na celý den; zastávka autobusu Vrátná-Štefanová
- Osada Biely potok (výchozí bod pro Jánošíkove diery, Malý Rozsutec) – placené parkoviště za 5 € na celý den; zastávka autobusu Terchová-Biely potok
Konkrétní autobusový spoj si můžete vyhledat na slovenských jízdních řádech nebo pak tady:
Ubytování Malá Fatra 😴
Doprava do Malé Fatry
Malá Fatra autem
Malá Fatra je velmi snadno dostupná. Leží nedaleko Žiliny a až sem se dostanete pohodlně po dálnici.
Dálniční známka vás na Slovensku vyjde na 12 €/10 dní nebo 17 €/30 dní. Koupíte si jí jednoduše online. Ceny pohonných hmot si můžete prohlédnout na tomto odkazu.
Malá Fatra vlakem
Do Malé Fatry se dostanete vlakovou linkou Praha-Košice. Z Prahy cesta trvá 5,5-6 hodin a za jednosměrnou cestu zaplatíte u Regiojetu v rozmezí 300-450 Kč podle času odjezdu. Vystoupíte v Žilině nebo v obci Vrútky podle toho, kde máte ubytování. V Žilině, pokud směřujete na severní stranu Malé Fatry a ve Vrútkách, pokud máte ubytování na jihu pohoří.
Centrem Malé Fatry je Terchová. Sem se dostanete za 45 minut autobusem ze Žiliny. Lístek vás vyjde na 1,95 € (2023) a autobusové nádraží stojí hned před vlakovým nádražím. Aktuální spoje zjistíte na slovenských jízdních řádech.
Tištěný průvodce na cestu: Malá Fatra: průvodce a mapy
Toto byly naše tipy na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit v Malé Fatře. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Slovensku
VYSOKÉ TATRY: Podívejte se na kompletního průvodce pro Vysoké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).
NÍZKÉ TATRY: Tipy na nejkrásnější místa v Nízkých Tatrách sdílíme v samostatném článku.
SLOVENSKO: Inspirujte se, kam na hory na Slovensko. Připravili jsme taky podrobný článek s tipy, kam na dovolenou na Slovensku.
Shrnutí článku Malá Fatra: tipy na výlety a túry
Nejoblíbenějším a dle mnohých taky nejkrásnějším vrcholem Slovenska je Veľký Rozsutec. Lanovkou se můžete nechat vyvézt na hřebenovou trasu, odkud je to jen kousek k nejvyššímu vrcholu Veľký Kriváň, k Chatě pod Chlebom, na Malý Kriváň nebo Chleb. Nádhernou podívanou zažijete v soustavě soutěsek Jánošikove diery.
Jednou z nejoblíbenějších nenáročných tras je základní okruh v Jánošíkových dírách. Líbit se vám bude taky na rozhledně Terchovské srdce, u sochy Juraje Jánošíka nebo Šútovského vodopádu.
Pomyslným centrem Malé Fatry je obec Terchová, odkud jste za pár minut v srdci národního parku. V průvodci najdete konkrétní tipy s nejlepším poměrem cena/kvalita, kde se ubytovat včetně mapy pro lepší představu, která místa můžete navštívit v okolí.