Navštivte CHKO Žďárské vrchy, kde se snoubí přírodní krásy s kulturním bohatstvím. Tato chráněná krajinná oblast, která se nachází v kraji Vysočina, láká svými kopci, hustými lesy a klidnými vodními plochami. Zde je seznam nejlepších výletů, kam v CHKO Žďárské vrchy.
Vydejte se za turistikou ve Žďárských vrších a putujte po dobře značených stezkách, které nabízejí různé úrovně obtížnosti, vhodné jak pro příležitostné chodce, tak pro zkušené turisty. Vystoupejte na jednu ze skalnatých vyhlídek a užijte si daleké výhledy, kdy za dobré viditelnosti dohlédnete až na Jeseníky.
Žďárské vrchy jsou jako živé muzeum české historie a architektury. Ukrývají památky UNESCO, jedinečné atrakce pro děti i dospělé a jedny z nejmalebnějších vesniček, které jsme kdy v ČR viděli.
Pojďte se s námi vydat za dobrodružstvím a inspirovat se našimi tipy na nejkrásnější místa a výlety, co navštívit ve Žďárských vrších. Součástí článku je taky mapa, díky které si svůj itinerář můžete naplánovat snadno a rychle.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na Vysočině.
Náročnost je počítaná ve směru tam, pokud není uvedeno jinak. Čas je přibližný.
Kam v CHKO Žďárské vrchy: nejlepší výlety, turistika a co navštívit
1. Devět skal
Začneme jedním z nejlepších míst, co navštívit ve Žďárských vrších. Skalní labyrint Devět skal je s výškou 836 metrů nejvyšším vrcholem CHKO Žďárské vrchy a druhým nejvyšším v Českomoravské vrchovině.
Skládá se ze 3 dlouhých hřebenů s devíti výraznými věžemi. Okolí vrchu je chráněné jako přírodní památka a část je obehnaná plotem, kam je vstup zakázán. Nahoře se nachází vyhlídka, odkud je nádherný výhled na okolní přírodu.
My jsme tady byli za pořádné mlhy, takže nás čekaly výhledy pouze na nejbližší stromy. Pokud budete mít větší štěstí na počasí, výhledy ale rozhodně stojí za to.
Jak se dostat na Devět skal
Na Devět skal vede několik turistických tras, které jsou nenáročné a bez problémů schůdné i s dětmi. Můžete vyrazit z Křižánek, Herálce nebo od parkoviště u Železného sloupku, odkud jsme vyráželi taky my.
Je tu velké, upravené parkoviště (zdarma), odkud se vydáte po žluté turistické značce. Ta vás zavede za cca 35 minut až na vrchol.
Po cestě si můžete udělat taky odbočku k Lisovské skále, výraznému skalnímu hřibu.
- Náročnost: 1,8 km; 35 minut; převýšení 72 m; celoročně přístupné
- Turistická trasa Devět skal
2. Peklo Čertovina
Na Vysočině objevíte místo, které je tak horké, že by se vám tady možná uvařil čaj… pokud byste tam měli odvahu vstoupit! Vítejte v Čertovině, nejblíže, co se k peklu dostanete, aniž byste museli porušit žádné z deseti přikázání.
Peklo Čertovina je unikátní místo s čertovskou tematikou, které je vyladěné do posledního detailu. A to už od parkoviště, od kterého vás doprovází naučná stezka se zajímavostmi, záludnými otázkami a vyřezávanými postavičkami.
Peklo Čertovina si můžete užít hned několikrát:
- Vydejte se do čertovského podsvětí a užijte si prohlídku s čerty, kteří vás vezmou napříč peklem a zabaví čertím vystoupením. A vůbec to není zábava jen pro děti! Naopak dospělí si prohlídku užijí možná ještě víc než děti. (Nutná rezervace předem).
- Zažijte pravou čertí zábavu a výbornou večeři s programem.
- Ubytujte se v Kocourkově, který se nachází v areálu Peklo Čertovina. Ten má tematicky rozdělené pokoje – na výběr je letadlo, autosalon, western nebo například loď. Další možností je ubytování v moderních apartmánech, kde si můžete užít taky polopenzi, bazén a wellness.
Jak se dostat do Peklo Čertovina
Pokud jste v Peklo Čertovina ubytovaní, jeďte až k areálu, kde se nachází parkoviště pro hosty. Jedete na prohlídku nebo večeři s programem? Zaparkujte nedaleko odtud na velkém bezplatném parkovišti. Peklo Čertovina se nachází jen pár minut od Hlinska a cedule vás navedou už od silnice.
Z parkoviště vás čeká ještě cca 400 metrů dlouhá naučná stezka s tematikou čertů. Stezka vede podél pohodlné asfaltové cesty, která je vhodná taky pro kočárky.
Čtěte: Nejkrásnější místa na Vysočině
3. Drátenická skála
Drátenická skála (nebo taky Dráteničky) představuje 200 metrů dlouhý a 35 metrů vysoký skalní hřbet, který se nachází nedaleko vesničky Samotín. Nejvyšším vrcholem je Drátník s nadmořskou výškou 776 metrů.
Skála je vyhledávaná mezi horolezci a zároveň je taky oblíbeným výletním místem. Vede sem nenáročná trasa s nádherným výhledem na údolí vesnice Blatiny.
Jak se dostat na Drátenickou skálu
Drátenická skála je velmi snadno dostupná z osady Samotín, Blatiny nebo Milovy. My jsme vycházeli z osady Samotín, na jejímž začátku se nachází po pravé straně neplacené parkoviště. Odtud se vydáte po zelené turistické značce, která vás zavede až na Dráteničky.
- Náročnost: 1,7 km; 30 minut; celoročně přístupné
- Turistická trasa Drátenická skála
Tip: Cestou budete míjet chalupu U Kolouška, kam se můžete stavit na něco dobrého k jídlu nebo pití. Mají taky vlastní bylinný likér Drátovánek. Pokud jdete s dětmi, je tu menší hřiště. Otevřeno je především v sezoně, tak raději překontrolujte otevírací dobu předem.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na Vysočině.
4. Malinská skála
Malinská skála je dalším oblíbeným tipem na výlet ve Žďárských vrších. Nachází se nedaleko Drátenické skály. Můžete vylézt na skálu (nevhodné pro malé děti) a užít si výhled do okolí.
Malinská skála leží nedaleko Drátenické skály – od té pokračujte dál po červené turistické značce. Dojdete až k přístřešku, odkud pak začnete výrazně stoupat lesem. Cesta vede mezi velkými balvany a trochu se při ní zapotíte.
- Náročnost z osady Samotín (přes Drátenickou skálu): 2,7 km; 55 minut; celoročně přístupné
- Turistická trasa Malinská skála ze Samotína
Lépe schůdná je trasa z druhé strany – od Lisovské skály. Trasa v tomto případě začíná na parkovišti U Železného sloupku, odkud jsme vycházeli taky na Devět skal. U prvního rozcestníku neodbočíte vlevo, ale naopak se dáte doprava směrem na Malinskou skálu.
- Náročnost od parkoviště U Železného sloupku: 3,5 km; 1 hodina; celoročně přístupné
- Turistická trasa Malinská skála
Devět skal, Drátenickou skálu a Malinskou skálu můžete projít v rámci jedné trasy a udělat si půldenní až jednodenní nenáročný výlet. Začněte například v obci Milovy a pokračujte přes Dráteníky, Malinskou skálu až na Devět skal a do obce Křižánky, kde se můžete občerstvit.
Pokud si chcete trasu ještě prodloužit, můžete v Křižánkám pokračovat přes skalní útvar Čtyři palice (oblíbené zejména u horolezců) a po naučná stezce Milovská zpět do Milovy.
5. Žďár nad Sázavou
Turistiku v CHKO Žďárské vrchy je potřeba vyvážit trochou kultury a historie. A Žďár nad Sázavou je k tomu ideální. Nachází se tady totiž hned několik zajímavostí.
Muzeum nové generace
Hned na kraji Žďáru leží zámek, kde najdete příjemnou kavárnu a především zajímavé Muzeum nové generace. Na začátku prohlídky dostanete sluchátka s audioprůvodcem. Jdete po jednotlivých stanovištích a volíte si v audioprůvodci příslušné číslo dle stanoviště. Hlasy mnicha a malé holčičky vám poté vyprávějí více o historii místa a vším s tím spojeným.
První patro se věnuje středověku, poté přejdete do druhého patra s barokem. Vše je doplněné světly, které tu vytvářejí zajímavé obrazce a stíny. Celá expozice je moc zajímavá a svým zpracováním na české poměry jedinečná (doporučila bych jí ale spíše dospělým a starším dětem). Více informací o vstupném a otevírací době najdete zde.
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Od zámku pokračujete směrem do kopce k poutnímu kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ten je zapsaný na seznamu dědictví UNESCO a patří k nejcennějším památkám v České republice.
Základem kompozice stavby byla pěticípá hvězda – pěticípý je půdorys, svatyně má pět vchodů, pět oltářních výklenků, pět hvězd a andělů na hlavním oltáři a další.
Zde najdete více informací pro návštěvu. Ke kostelu se dostanete za pár minut od zámku – půjdete kolem Konventského rybníka a poté po schodech. Přímo u zámku se nachází neplacené parkoviště.
6. Pohádková vesnička Podlesí
Měli jsme tu peklo s čerty a nyní se přesuneme k sedmi trpaslíkům, Rákosníčkovi nebo Křemílkovi s Vochomůrkou. Ve vesničce Podlesí doslova ožívají pohádky. Tady se rozsvěcují jiskřičky v dětských očích a dospělí se navrací do svých dětských let.
Vstup do vesničky je zpoplatněný, a i když vesnička není velká, stojí to za to. Vše je promyšlené do detailu a je to nádherná podívaná, co šikovné ruce zvládnou.
V kouzelných domečkách se můžete taky ubytovat nebo si užijte pobyt v přilehlém hotelu s výhledem a wellness s bazénem.
7. Pasecká skála
Pasecká skála je další z vrcholů Žďárských vrchů, který přesahuje nadmořskou výšku 800 metrů. Jedná se o úzký skalní hřeben, na kterém se nachází skalní vyhlídka. A z té si za jasného počasí užijete fantastický výhled do okolí.
Na Paseckou skálu se dostanete po několika stezkách – z vesnice Pasecky, od Medlovského rybníka nebo po naučné stezce Po stopách posledního vlka, která začíná v obci Studnici.
Na naučnou stezku jsme navázali my a zaparkovali u přístřešku Pasecká skála, odkud stačí jen vyběhnout kopec (cca 10 minut). Výlet na Paseckou skálu je nenáročný a krátký, ideální zastávka po cestě.
- Náročnost: 500 m; 10 minut; celoročně přístupné
- Turistická trasa Pasecká skála
8. Rybník Velké Dářko
Rybník Velké Dářko je největším rybníkem na Vysočině. Ideální místo pro koupání, půjčení šlapadel nebo procházky kolem rybníka. Jsou tu dva kempy s občerstvením a menší písčité pláže.
Na severozápadě rybníka vede taky naučná stezka, která vás provede zdejší krajinou připomínající severskou tajgu.
Na kraji rybníka se u kempů nachází neplacené parkoviště.
9. Zřícenina hradu Štarkov
Přesouváme se na východ Žďárských vrchů, kde leží zřícenina hradu Štarkov ze 14. století. A je tady toho docela hodně k vidění – dochovaly se pozůstatky hradebních zdí, oválná věž i pozůstatky cisterny.
Zřícenina je volně přístupná. Dovnitř se dostanete po menším železném žebříku, díky kterému můžete projít celý vnitřek hradu až na druhou stranu, kde se nachází vyhlídka (už částečně zarostlá).
Jak se dostat ke zříceně hradu Štarkov
První možností je trasa po modré turistické značce od rozcestníku Javorek, kde můžete zaparkovat podél silnice (je tu místo asi pro 6 aut), popř. tu staví autobus. Odtud vás čeká 20 minutový strmý výstup až ke zřícenině. Nebo se vydejte po červené turistické značce z Nového Jimramova (40 minut).
- Náročnost od rozcestníku Javorek: 600 m; 20 minut; celoročně přístupné
- Turistická trasa zřícenina hradu Štarkov
Výlet můžete spojit taky s nedalekou skalní vyhlídkou Prošíčka, kam se dostanete po modré turistické značce z obce Javorek nebo Jimramov. V obou případech cesta zabere asi hodinu, z Jimramova je strmější.
10. Betlém v Hlinsku
V Hlinsku se nachází muzeum v přírodě Betlém, památková rezervace lidové architektury, která je volně přístupná. Některé roubenky jsou s průvodcem otevřené veřejnosti – můžete si prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jedné z roubenek je vystavená expozice vesnických masopustních masek, které jsou součástí dědictví UNESCO.
Nedaleko odtud se pak nachází další muzeum v přírodě – Veselý Kopec. To je ještě větší, jsou tu krásné expozice a příjemná hospůdka. Často se tu konají různé akce. Pokud hledáte výlet s dětmi, Veselý Kopec je ideální.
Informace o otevírací době a aktualitách pro obě muzea v přírodě najdete na tomto odkaze.
11. Vojtěchovská rozhledna
Na kraji Žďárských vrchů se nachází nedaleko Hlinska Vojtěchovská rozhledna. Není vysoká a výhledy jsou spíše průměrné, ale i tak je to příjemná a nenáročná zastávka po cestě – pokud například jedete do Hlinska nebo do Peklo Čertovina.
Vstup je zpoplatněný 20 Kč, pro děti poloviční. Parkoviště se nachází hned u silnice, 3 minuty od rozhledny, kterou už odtud máte na dohled.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na Vysočině.
12. Sochy Michala Olšiaka
Michal Olšiak je český umělec a sochař, jehož sochy jsou se Žďárskými vrchy neodmyslitelně spjaté. Najdete je tady totiž hned na několika místech.
Nejznámější jsou betonové plastiky Hamroň, Mamlas, Kůň a Mamut, které se nacházejí u obce Hamry nad Sázavou. Můžete je spojit do jedné příjemné procházky.
Sochy Hamroň a Kůň jsou snadno dostupné autem. K soše Mamlas se dostanete od sochy Hamroň nebo od zámku ve Žďáru nad Sázavou asi za 20-30 minut pohodovou chůzí. Socha Mamuta leží na cestě ke starému vodnímu mlýnu Šlakhamr, kde se dozvíte více o místní železářské tradici.
Další plastiky najdete rozeseté napříč okolím – stačí zadat do map “Olšiak sochy” a můžete vyrazit za poznáním.
13. Přírodní rezervace Údolí Doubravy
Poslední výlet se sice nachází v chráněné krajině Železných hor, ale je to od Žďárských vrchů takový kousek, že ho sem zařadím. Navíc rozhodně stojí za to, protože bude nejspíš patřit k vašim nejoblíbenějším výletům v okolí Žďárských vrchů.
Rezervace se rozprostírá mezi osadou Horní Mlýn v Chotěboři a malou obcí Bílek. Pokud jedete autem, můžete zdarma zaparkovat na obou koncích soutěsky.
A čím je výjimečná? Územím protéká řeka Doubrava, která zde vyhloubila rozmanité údolí zahrnující skalní útvary, vyhlídky, peřeje a soutěsku. V České republice nejsou podobné soutěsky časté a tato patří určitě k těm nejzajímavějším.
Přímo kolem řeky vede červeně značená turistická značka. Stezka je středně náročná a osobně bych jí hodně malým dětem nedoporučila (minimálně od 4-5 let s menší asistencí rodičů). Po cestě vás čekají ocelové i kamenné schody a občasné jištění řetězy.
Trasa je zábavná, neustále se mění a čekají vás taky nádherné výhledy na divoce se řítící Doubravu údolím.
Jak se dostat do PR Údolí Doubravy
Soutěska je přístupná celoročně zdarma.
Vyrazit můžete z Chotěboře, obce Bílek nebo osady Horní Mlýn. V polovině soutěsky se nachází zřícenina hradu Sokolov, která představuje pomyslný cíl cesty. Ze zříceniny už téměř nic nezbylo, ale můžete vylézt nahoru a užít si pohled do údolí Doubravy.
Na kraji soutěsky se v obci Bílek nachází menší neplacené parkoviště, ze kterého jsem vyrážela. Ze začátku je cesta široká a pohodlná, ale po chvilce se mění a začíná ta pravá zábava.
Pokud neplánujete projít celou soutěsku, doporučuji vyrazit z obce Bílek, protože z této strany je první polovina trasy zajímavější. Po cestě uvidíte menší peřeje a především tu nejdivočejší část řeky Doubrava.
Druhou možností je projít celou soutěsku a vrátit se zpět vlakem – Chotěboř a Bílek jsou od sebe vzdálené jen 1 zastávku a vlaky jezdí několikrát denně.
- Náročnost (celá soutěska v jednom směru): 1 hodina; 4 km; celoročně přístupné (v zimě je potřeba vyšší opatrnosti)
- Turistická trasa PR Údolí Doubravy
Co navštívit v CHKO Žďárské vrchy – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu CHKO Žďárské vrchy s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, kam ve Žďárských vrších. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Kdy navštívit Žďárské vrchy?
Jednou z nejlepších věcí na CHKO Žďárské vrchy je, že sem můžete přijet kdykoliv v průběhu roku. V létě nebo v zimě, tady se nikdy nudit nebudete. Turistické trasy jsou nenáročné a vhodné k celoroční turistice (v zimě nebo za deště s dobrými botami a opatrností, protože to na skalách klouže).
V oblasti se nachází taky spousta atrakcí a zajímavostí, které jsou otevřené celoročně (mimo sezónu mají zkrácenou otevírací dobu).
V Novém městě na Moravě se v zimě konají známé světové závody v biatlonu a běhu na lyžích a je tu ski areál.
V létě se můžete vykoupat v rybníku Velké Dářko nebo biotopu Hlinsko nebo se projet na šlapadlech po Pilské nádrži. Celá oblast je protkaná turistickými i cyklistickými stezkami. Na podzim si nezapomeňte koš na houby.
Toto byly naše tipy na výlety a kam v oblasti Žďárských vrchů. Jaká místa jsou vaše oblíbená? Šťastnou cestu!
Více informací o Vysočině a okolí
VYSOČINA: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit na Vysočině.