Byla by velká škoda navštívit Edinburgh a alespoň jeden den nevyrazit za hranice města. Skotsko je totiž nádherné a až se sem vydáte, nejspíš budete plánovat další (delší) cestu. Nejlepší způsob, jak Skotsko prozkoumat, je roadtrip autem. Ale i když auto nemáte nebo si ho půjčovat nechcete, můžete prozkoumat velkou část Skotska bez auta – zde jsou nejlepší výlety, kam se vydat v okolí Edinburghu.
Co vše najdete v tomto článku?
Kam ve Skotsku bez auta? 8 tipů na výlety z Edinburghu
1. Stirling
Stirling je krásné historické město, kam se z Edinburghu dostanete zhruba za hodinku vlakem. Centrum se dá projít za dvě hodiny, ale pokud chcete navštívit všechny hlavní památky včetně hradu, Wallaceova monumentu a historického mostu přes řeku Forth, zabere vám výlet klidně celý den.
Dominantou města je Stirling Castle, jeden z nejvýznamnějších hradů Skotska. Hrad byl strategicky důležitým bodem mezi Vysočinou a nížinou – říkalo se, že kdo ovládá Stirling, ten ovládá celé Skotsko. Stojí na kopci s výhledem do údolí a uvnitř ukrývá několik restaurovaných královských sálů, expozice o životě na dvoře a zajímavé detaily spojené s Marií Stuartovnou.

Na kraji města se tyčí Wallace Monument – věž postavená na počest skotského vojevůdce Williama Wallace, kterého ztvárnil Mel Gibson ve filmu Statečné srdce. Uvnitř se dozvíte více o bitvě u Stirling Bridge a poté můžete vystoupat nahoru a pokochat se výhledem.


Jak se dostat do Stirling
Z Edinburghu se do Stirlingu dostanete nejlépe vlakem ScotRail – cesta trvá přibližně 55 minut a vlaky jezdí z hlavního nádraží Waverley každých 30 minut. Není nutné rezervovat předem, lístky se dají koupit i na místě nebo přes aplikaci ScotRail. Jízdenka vyjde na 12,10 £.
Po příjezdu na nádraží ve Stirlingu je to k hradu 15 minut chůze do mírného kopce. Cesta vede přes krásné uličky, takže je to příjemná procházka.
Pokud se chcete podívat i k Wallace Monument, můžete buď dojít pěšky (počítejte přibližně 50 minut chůze) nebo nasednout na místní autobus (linka UL, cesta 15 minut, cena 6,25 £ za zpáteční jízdenku) a pak ještě vystoupat cca 20 minut až k památníku.
Tip: Všechny vlakové spoje najdete na webu vlakového přepravce ScotRail. Můžete využít také autobusové přepravce, jako jsou Lothian Buses, Stagecoach, Border Buses či Huston’s Coaches – pro aktuální spoje dobře fungují mapy od Google.
2. Glasgow
Přestože Glasgow nemá tolik „velkých“ památek jako Edinburgh, stojí rozhodně za návštěvu. A jak bych ho charakterizovala v pár bodech? Méně historie, víc současnosti, industriální minulost, street art, hudba, moderní galerie.
Pokud chcete poznat, jak vypadá dnešní Skotsko, Glasgow je ideální na jednodenní výlet. Centrum města je kompaktní a z velké části se dá prochodit pěšky.



Pokud vás zajímá umění nebo architektura, nenechte si ujít Kelvingrove Art Gallery – vstup je zdarma a najdete tu všechno od obrazů starých mistrů po skotský design a kostru letícího letadla v hlavní hale. Hned vedle je Glasgow University, která jako by vypadla z Bradavic Harryho Pottera.
Pro modernější tvář Glasgow doporučuji navštívit Riverside Museum u řeky Clyde – věnuje se dopravě, lodím, městskému životu.

Jak se dostat do Glasgow
Vlakem ScotRail jste na hlavním nádraží Glasgow Central za cca hodinu. Vlaky jezdí po celý den a jízdné vyjde na 16,60 £.
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit v Glasgow a okolí
3. The Kelpies a Falkirk Wheel
Výlet do Falkirku je hlavně o dvou místech – obřích sochách The Kelpies a unikátním zdvihadlu Falkirk Wheel. Obě místa spojuje kanál a pohodlně se k nim dostanete i bez auta. Z Edinburghu trvá cesta vlakem necelou hodinu, případně můžete využít autobusové spojení.
Nejvíc pozornosti přitahují The Kelpies – dvě třicetimetrové ocelové sochy koňských hlav, které stojí v parku Helix u vodního kanálu. Symbolizují legendární skotské kelpie, vodní bytosti měnící podobu, a zároveň vzdávají hold tažným koním, kteří kdysi pomáhali stavět kanály a mosty.
Můžete se podívat dovnitř jedné z hlav, ale samotná procházka kolem úplně stačí. Zde najdete více informací o prohlídce.

Druhou zajímavostí je Falkirk Wheel – moderní rotační lodní výtah, který propojuje dva kanály s rozdílnou výškou hladiny. Funguje jako obří vodní ruské kolo, které otáčí lodě i s vodou.
Na místě se můžete projít kolem, dát si kávu nebo se projet na krátké okružní plavbě přes zdvihadlo. Je to technická zajímavost, kterou ocení i ti, koho normálně lodní doprava nezajímá.


Jak se dostat do Falkirk
Z Edinburghu je nejjednodušší jet vlakem do stanice Falkirk Grahamston, kam cesta trvá přibližně 35 minut a jízdenka stojí 9 £. Vlaky jezdí po celý den z hlavního nádraží Waverley.
Ze stanice Falkirk Grahamston se ke Kelpies dostanete pěšky za zhruba 40 minut, případně můžete využít taxi nebo autobus.
K Falkirk Wheel se z centra města dostanete přibližně za 45 minut pěšky nebo můžete využít místní autobus, případně taxi. Druhou možností je jet vlakem z Edinburghu až do stanice Camelon, odkud dojdete k Falkirk Wheel za 15 minut. Tady pak nasednete na autobus s přestupem do The Kelpies.
Pokud chcete navštívit obě místa, dá se mezi nimi projít i pěšky podél kanálu – trasa měří asi 5,5 km a vede po upravené stezce/cyklostezce s informačními panely.
4. Skotská vysočina
Skotská vysočina je přesně to, co si většina lidí vybaví, když se řekne Skotsko. Opuštěná údolí, mlhou zahalené kopce, jezera, stáda ovcí a dlouhé silnice vinoucí se krajinou. Tady je Skotsko nejautentičtější – drsnější, řidčeji osídlené a s výhledy, které vás zastaví i při cestě autem.

Právě pro svou atmosféru sem míří většina návštěvníků. Nejde jen o přírodu, ale i o ten zvláštní pocit prostoru, klidu a ticha, který tu člověk zažije.
Údolí Glen Coe je jedním z nejznámějších míst celé vysočiny – dramatické svahy, historie spojená s masakrem klanu MacDonald, filmové kulisy a silnice, která patří k nejkrásnějším ve Skotsku.
Více informací: Co navštívit v okolí Glencoe a Fort William



Jak se dostat do Skotské vysočiny
Z Edinburghu je to do těchto míst už docela daleko, a pokud nemáte auto, dává největší smysl využít jednodenní výlet s organizovanou dopravou. Klimatizovaný autobus odjíždí přímo z centra Edinburghu (22 St Andrew Square, naproti zastávce u hotelu Malmaison) a během jednoho dne projedete to nejzajímavější ze Skotské vysočiny.
V ceně výletu je průjezd údolím Glen Coe s několika zastávkami na focení a kratší procházky, návštěva jezera Loch Ness, zastávka u pevnosti Fort Augustus a možnost zvolit si plavbu lodí po jezeře. Součástí programu bývá i návštěva palírny whisky a ochutnávka.
Výlet trvá přibližně devět hodin a začíná ráno kolem osmé.
Dostupné termíny a rezervace
Powered by GetYourGuide
5. Rosslyn Chapel
Rosslyn Chapel leží asi 13 kilometrů jižně od Edinburghu a dostanete se k ní pohodlně autobusem za zhruba 45 minut.
Kaple ze 15. století je známá svou neuvěřitelně detailní výzdobou, díky které patří k nejzajímavějším historickým stavbám ve Skotsku. Na malém prostoru najdete stovky kamenických motivů – rostliny, zvířata, biblické výjevy i symboly, jejichž význam zůstává ne zcela objasněný. Uvnitř se nesmí fotit.

A pokud jste viděli Šifru mistra Leonarda, kapli si určitě nemůžete nechat ujít. Právě sem totiž Sophie Neveu s Robertem Langdonem přijíždí hledat další stopy vedoucí ke Svatému grálu a přichází k odhalení, že pochází z pokrevní linie spojené s Marií Magdalenou.
Jak se dostat do Rosslyn Chapel
Z Edinburghu se k Rosslyn Chapel dostanete autobusem – jezdí sem linka 37 společnosti Lothian Buses, která odjíždí z centra (např. z North Bridge nebo Princes Street).
Cesta trvá přibližně 45 minut a jízdné vyjde na 2,20 £ za jednu cestu nebo 5 £ za celodenní jízdenku, kterou můžete využít i na další přesuny po městě. Autobusy jezdí pravidelně po celý den, takže není potřeba nic plánovat dopředu.
Vystoupíte na zastávce Original Rosslyn Hotel ve vesnici Roslin. Odtud je to ke kapli už jen pár minut.
6. Pentland Hills
Pentland Hills je přírodní park na okraji Edinburghu, kam se dá dojet městským autobusem přímo z Edinburghu. Není to Skotská vysočina, ale pokud hledáte něco poblíž, určitě se vám tady bude taky líbit.

Jako výchozí bod doporučuji zvolit Flotterstone, kde začíná několik značených tras. Hned na začátku je návštěvnické centrum a malá kavárna, kde se musíte zastavit na něco dobrého – mají dobrou kávu, panini, polévky i domácí dorty.
Odtud se dá pokračovat po různě dlouhých trasách – třeba kolem přehrady Glencorse Reservoir nebo dál přes zaoblené kopce, odkud jsou pěkné výhledy na okolní krajinu. V létě a na podzim tu kvete vřes, který doslova zahalí zdejší svahy fialovými lány.


Jak se dostat do Pentland Hills
Nejlepší výchozí bod pro výlet do Pentland Hills je Flotterstone, kam se dostanete autobusem z autobusového nádraží v Edinburghu (Edinburgh, Bus Station). Jezdí sem linky 101, 101A nebo 102 společnosti Huston’s Coaches – zde se můžete podívat na jízdní řády. Cesta trvá přibližně 40 minut a zpáteční jízdenka stojí 3,50 £.
Autobus zastavuje přímo u vstupu do parku – vystupte na zastávce Flotterstone Inn, odkud je to jen pár kroků k návštěvnickému centru a začátku značených tras.
7. Loch Lomond a Trossachs
Národní park Loch Lomond and The Trossachs je jedním z nejdostupnějších míst, kde se dá z Edinburghu za jediný den dostat do opravdové skotské přírody. Právě tady se nachází největší sladkovodní jezero ve Skotsku – Loch Lomond. Obklopené zelenými vrcholky, ze kterých si užijete jedny z nejkrásnějších výhledů ve Skotsku.

My jsme si vyšlápli na Ben Lomond, kam je ale přístup veřejnou dopravou omezený. Pokud hledáte něco dostupnějšího, skvělou alternativou je Conic Hill – trasa je kratší a začíná u návštěvnického centra ve vesnici Balmaha, kam se dostanete autobusem z Ballochu.

Nejjednodušší způsob, jak Loch Lomond bez auta navštívit, je využít organizovaný výlet přímým autobusem – součástí je Loch Lomond, The Kelpies, Stirling a Forth Bridges. Autobus odjíždí přímo z centra Edinburghu.
V ceně bývá i možnost plavby po jezeře a zastávka v některé z vesnic v okolí. Celý výlet trvá přibližně devět hodin a za jeden toho uvidíte víc než dost.

Jak se dostat k Loch Lomond
Kromě výletu se zajištěnou dopravou můžete vyrazit k Loch Lomond vlakem. Přímé spoje z Edinburghu ale nejsou – musíte nejprve hodinu vlakem do Glasgow a tady přestoupit na další vlak do městečka Balloch, které leží na jeho jižním břehu.
Celkově počítejte cca 2-2,5 hodiny na cestu a cenu 23,30 £ za jednosměrnou jízdenku. Z toho důvodu se více vyplatí jednodenní výlet klimatizovaným autobusem, který zahrnuje Loch Lomond, Stirling a The Kelpies.
Dostupné termíny a rezervace
8. St Andrews a rybářské vesničky v oblasti Fife
St Andrews je krásné historické město na východním pobřeží Skotska, známé především jako kolébka golfu. Právě tady se totiž nachází slavné hřiště Old Course, které je dodnes považováno za jedno z nejprestižnějších na světě.
Město ale stojí za návštěvu, i když vás golf vůbec nezajímá. Najdete tu zříceninu katedrály, hrad s výhledem na moře a univerzitní budovy z 15. století, kam chodili i princ William a Kate.


Jak se dostat do St Andrews
Cesta z Edinburghu do St Andrews trvá veřejnou dopravou s přestupem přibližně dvě hodiny. Vlakem pojedete do nejbližší stanice v Leuchars, odkud jezdí do St Andrews autobusy.
Pokud si chcete cestu zjednodušit a vidět víc, nasedněte na přímý klimatizovaný autobus z Edinburghu. Během výletu si projdete městečko St Andrews a navštívíte také rybářské vesničky v okolí.

Toto byly naše tipy, kam ve Skotsku bez auta a nejlepší výlety, co podniknout z Edinburghu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Skotsku
SKOTSKO: Podívejte se na 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ mapa a užitečné informace) a naplánujte si itinerář pro 3 dny v Edinburghu.
Láká vás Glasgow a okolí? Inspirujte se tipy, co navštívit v Glasgow a okolí. Zde jsou nejkrásnější místa na ostrově Skye nebo si naplánujte svůj itinerář, co navštívit na ostrově Skye.
Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst. Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.
Zde jsou tipy na nejlepší místa, co navštívit v Glencoe a Fort William.
Další články: Jak se dostat do Skotska (letecky, autem) a autem po Skotsku (jak na řízení a půjčení auta).
Nejčastější dotazy (FAQ)
Kam ve Skotsku bez auta – nejlepší výlety z Edinburghu
Z Edinburghu se dá bez auta podniknout celá řada krásných výletů. Pokud vás zajímá historie, určitě zamiřte do historického městečka Stirling nebo Rosslyn Chapel, kterou budete znát z Šifry mistra Leonarda.
Láká vás krásná příroda? Vydejte se do Pentland Hills kousek za Edinburghem nebo na delší výlet k jezeru Loch Lomond či do Skotské vysočiny.
Většina míst je dostupná vlakem nebo autobusem, některé vzdálenější lokality zvládnete nejlépe v rámci jednodenní prohlídky s dopravou zajištěnou z Edinburghu.
Ano – a překvapivě snadno. Skotsko má dobře fungující síť vlaků a autobusů a řadu hlavních památek nebo přírodních lokalit zvládnete navštívit i bez auta. Na kratší výlety se hodí vlak (např. do Glasgow nebo Stirlingu), na místa jako Loch Lomond nebo Glen Coe je lepší využít organizovaný výlet. Nemusíte se tak starat o trasy ani řízení a za jeden den uvidíte víc, než byste zvládli sami.
Vlaky i dálkové autobusy jezdí pravidelně a většinou spolehlivě. Na kratší vzdálenosti se vyplatí využít vlaky ScotRail, na výlety v okolí Edinburghu zase autobusy Lothian Buses, Stagecoach nebo Borders Buses.
Jízdenky koupíte buď přímo na nádraží, u řidiče, nebo pohodlně přes aplikaci. U některých dopravců se vyplatí koupit celodenní jízdenku, pokud plánujete víc přesunů v jednom dni.