Kde se ubytovat v Edinburghu 2023? Nejlepší hotely & mapa

Kde se ubytovat v Edinburghu

Pokud se rozhodujete, kde se ubytovat v Edinburghu, máte na výběr spoustu možností. Velké řetězce hotelů, menší butikové hotely nebo hostely s kosmopolitní atmosférou. Výběr správného ubytování tak může být někdy docela oříšek.

Abychom vám rozhodování usnadnili, vytvořili jsme podrobného průvodce s nejlepšími hotely a ubytováním v Edinburghu.

Přečtěte si naše doporučení a zkušenosti pro ubytování v Edinburghu. Přidáme taky tipy, čím je každá oblast jedinečná a co můžete dělat v okolí.

Edinburgh základní přehled

Než si povíme blíže k ubytování v Edinburghu, představíme si město samotné, abyste si mohli udělat základní přehled o Edinburghu.

Edinburgh se nachází na jihovýchodě Skotska u zálivu Firth of Forth, kam se vlévá řeka Forth. Záliv je součástí Severního moře a je známý pro své velké kolonie ptáků.

Centrum tvoří Old Town a New Town, které rozděluje nákupní tepna Princes Street. Tady se zároveň nachází hlavní vlakové nádraží Waverley.

Z Princes Street se dostanete po celém městě a taky tu staví autobusy z letiště. Nádraží Waverley zase propojuje Edinburgh s okolními městy.

Centrum města se dá snadno prochodit pěšky. Do vzdálenějších oblastí můžete využít autobusy a tramvaje, popř. taxi a Uber.

Autobusy mají vyhrazené své jízdní pruhy, takže jsou spolehlivé. Jednorázová jízdenka vyjde na £1,80, popř. celodenní za £4,50. Dá se platit bezkontaktní kartou i v hotovosti (musíte mít přesně; řidiči nevrací zpět).

Čtěte více informací v našem průvodci Edinburghem.

Kde se ubytovat v Edinburghu?

Staré město – nejlepší místo k pobytu pro první návštěvu

Staré město tvoří nejstarší jádro Edinburghu. Oblastí prochází třída Royal Mile, kterou na jedné straně ohraničuje Edinburský hrad a na té druhé Holyroodhouse palác. Z Royal Mile vybíhají směrem dolů uličky, které dohromady tvoří labyrint Starého města.

Na Starém městě se nachází řada zajímavostí a nejkrásnějších míst v Edinburghu – Edinburský hrad, palác, Národní muzeum Skotska, Grassmarket, Muzeum Edinburghu, palác Holyrood a další.

Přes den to tu žije, ale večer je tu klid. Díky tomu představuje perfektní oblast, kde se ubytovat v Edinburghu.

Canongate Street ve Starém městě – v budově s hodinami se nachází tradiční hospoda Tolbooth Tavern
Staré město se rozprostírá mezi Edinburským hradem, palácem Holyrood a Národním muzeem Skotska

Staré město je z letiště velmi dobře dostupné. Na letišti půjdete na zastávku A, kde nasednete na autobus Airlink 100 (tmavě modrý s nápisem Airlink; jízdenka za £4,50 nebo zpáteční za £7,50 ). Autobus jezdí každých 10 minut a v noci každých 30 minut. Taxi vyjde z letiště přibližně na £23.

Vystoupíte na Princes Street vedle nádraží Waverley. Odtud už uvidíte Staré město na kopci – je to pár minut chůze podle toho, kde máte ubytování.

Nejlepší hotely v Old Town, Edinburgh

Motel One: Hotely Motel One jsou známé pro své kvalitní služby a stylově zařízené pokoje. Pobočka v Edinburghu není výjimkou. Hotel se nachází přímo ve Starém městě a cena je vzhledem k poloze a službám bezkonkurenční. Pokoje jsou čisté, útulné a poskytují potřebné zázemí včetně vlastní koupelny. Recepce 24/7; expresní check-in; úschovna zavazadel.

Motel One leží přímo ve Starém městě kousek od nádraží

Holyrood Aparthotel: Tyto apartmány se nachází v klidné části u Royal Mile, v historické uličce Bakehouse Close. Obchod je hned za rohem. Apartmány jsou útulné, čisté a plně vybavené včetně kuchyně a posezení. Ideální volba pro páry i rodiny s dětmi.

CoDE Pod – The CoURT: Levné ubytování v buňkách hned vedle katedrály St Giles na Royal Mile. Vše je odtud v docházkové vzdálenosti. Ubytování je ideální pro ty, co hledají soukromí za nízkou cenou. Čisté a klidné ubytování, kde se ráno podávají výborné snídaně.

CoDE Pod – The CoURT představuje skvělou volbu, pokud hledáte ubytování v soukromí za příznivou cenu

High Street Hostel: Toto ubytování se nachází v historické uličce za rokem u Royal Mile. Je tu klid, ale zároveň jste pár kroků od centra dění. Na výběr jsou sdílené pokoje a samostatné pokoje pro dva, pokud hledáte víc soukromí. K dispozici je taky společenská místnost a kuchyně. Pouze pro dospělé; recepce 24/7; nízká cena.

Nové město – nejlepší místo k pobytu v centru dění

Nenechte se zmást názvem. Nové město pochází z 18. století. Má dokonale nalinkované ulice postavené po vzoru britské vlajky, které lemují domy v georgiánském stylu.

Edinburgh New Town

Od Starého města se sem dostanete jednoduše – stačí sejít kopec z Royal Mile směrem k Princes Street. Princes Street je zároveň hlavní třídou centra a Nového města. Podél ní se nachází spousta obchodů, restaurací a taky hlavní nádraží Waverley.

Pohled na New Town a Princes Street – v budově s věží je hotel Baltimor, vedle něj po levé straně nádraží Waverley a Old Town.

Nové město má velmi dobré spojení se zbytkem Edinburghu. Leží vedle vlakového nádraží Waverley a kolem Princes Street je několik autobusových zastávek (autobusové zastávky se v Edinburghu značí 2 písmeny).

Na letišti nasedněte na autobus Airlink 100 (zastávka A) a vystupte na stanici Princes Street nebo South St David Street (tady autobus končí). Ze South St David Street pak můžete jet zpět na letiště – zastávku najdete vyznačenou na mapě níže pro snadnější orientaci.

Nejlepší ubytování v New Town, Edinburgh

Edinburgh Castle Apartments: Stylové, prostorné apartmány, kde jste v soukromí a zároveň máte k dispozici vše potřebné (kuchyně s myčkou, posezení s TV a výhledem, koupelna s pračkou). Skvělá lokalita v boční ulici u Princes Street a s výhledem na Edinburský hrad. Online check-in; přátelský personál, apartmány pro 2-6 osob.

Prostorné a vzdušné apartmány Edinburgh Castle Apartments v centru města

Cairn Hotel & Apartments: Útulný hotel na kraji New Town u Calton Hill v docházkové vzdálenosti do centra. Pokoje a apartmány jsou čisté, moderně zařízené a některé navíc s kuchyňským koutem. Ochotný personál; recepce 24/7; skvělá cena.

Cairn Hotel & Apartments v klidné části New Town a přesto kousek od centra

Cityroomz Edinburgh: Hotel na Princes St, přímo naproti zastávce, kde staví letištní autobus. K dispozici jsou pokoje a apartmány s kuchyňským koutem. Ideální ubytování pro delší pobyt, protože poskytuje veškeré zázemí. Přátelský personál; recepce 24/7; rodinné pokoje.

Pokoje a plně vybavené apartmány v Cityroomz Edinburgh kousek od Princes Street

West End – nejlepší místo k pobytu poblíž centra

West End je georgiánská čtvrť na kraji centra. Ulice lemují obchody a restaurace s barevnými výlohami (navštivte William Street). Poskytuje klidné zázemí, dobrou dostupnost a zároveň máte v okolí vše potřebné. Do centra dojdete pěšky za 20 minut, popř. můžete využít autobusové linky 3, 25, 31 a 33.

West End leží západně od Old Town a New Town. Při cestě z letiště tak budete vystupovat dřív.

ubytování Edinburgh
Kouzelná rezidenční čtvrť Dean Village leží na kraji West End

Čtvrtí West End projíždí autobusová linka Airlink 100. Výhodou je, že jezdí v častých a pravidelných intervalech po celý den a noc. Jedete z letiště tramvají? Vystupte na zastávce West End.

TIP: Pokud přilétáte pozdě večer nebo naopak brzy ráno odlétáte, je dobré zvolit ubytování tam, kde autobusy Airlink staví (centrum města – Old Town a New Town, čtvrť West End).

Vystoupíte u vlakového nádraží Haymarket (zpět na letiště nastoupíte na zastávce HH – je to značené) nebo na zastávce Shandwick Place (opět najdete vyznačené na mapě).

Nejlepší hotely ve čtvrti West End, Edinburgh

The Dunstane Houses: Tento 5* butikový hotel ve viktoriánské vile se nachází v rezidenční oblasti. Autobusy staví u hotelu – dostanete se odtud přímými spoji do centra i na letiště. Recepce 24/7; snídaně v ceně; přátelský personál.

ubytování Edinburgh
5* butikový hotel The Dunstane Houses

The Haymarket Hotel: Tento hotel leží ve viktoriánském domě v klidné ulici. Má dobré spojení na letiště. Pokoje jsou stylové, útulné a zařízené v tradičním stylu. Online check-in; výborné snídaně; rodinné pokoje.

kde se ubytovat v Edinburghu / ubytování Edinburgh
The Haymarket Hotel leží v klidné části čtvrti West End pár minut od centra a nabízí prostorné a útulné pokoje s vlastní koupelnou

Leith – nejlepší místo k pobytu na pobřeží

Leith je pobřežní čtvrť u zálivu Firth of Forth. Trendy a nezávislá oblast s promenádou, kterou magazín Time Out zařadil na 4. příčku nejvíc cool čtvrtí na světě. To zní jako dobré místo k ubytování, že?

kde se ubytovat v Edinburghu

Čtvrtí prochází ulice Leith Walk, která navazuje na Princes Street. Lemují jí obchody a restaurace.

Čtvrť Leith je ideální pro ty, co hledají méně turistickou oblast, ale přesto poblíž centra.

Autobusem sem dojdete z centra za 25 minut (autobus 35 z Royal Mile nebo autobusy 16 a 25 z Princes Street). Momentálně je ve výstavbě (prosinec 2022) taky tramvajová linka z centra do Leith.

Z letiště jede na zastávku Ocean Terminal přímý autobus Skylink 200 (zastávka B). Zastávka Ocean Terminal se nachází v centru čtvrti Leith u velkého nákupní centra.

Autobusy Skylink 200 jezdí v pravidelných 30 minutových intervalech v čase 4:55-00:30 a zpět z Leith na letiště 4:10-23:55. Denně od pondělí do neděle. Cesta až k Ocean Terminal trvá 50-55 minut. Záleží na provozu, ale autobusy mívají v Edinburghu své vlastní pruhy, takže jsou spolehlivé.

Další možnosti je svézt se autobusem Airlink 100 z letiště do centra města na nádraží Waverley a odtud jet městským autobusem do Leith. To se hodí v nočních časech, kdy nejezdí autobusy Skylink 200 (autobusy Airlink jezdí nepřetržitě 24/7).

Nejlepší hotely ve čtvrti Leith

Holiday Inn Express – Leith Waterfront: Moderní hotel ve starém přístavu ve čtvrti Leith, odkud je to jen pár kroků na promenádu a ke Královské jachtě Britannia. Autobusová zastávka se nachází přímo před hotelem – staví tady autobusy do centra a na letiště. Kousek od hotelu leží nákupní centrum Ocean Terminal. Recepce 24/7; rodinné pokoje; skvělá cena.

Moderní hotel Holiday Inn Express – Leith Waterfront ve starém přístavu čtvrti Leith

Stockbridge – nejlepší místo k pobytu pro autentickou atmosféru

Stockbridge je čtvrť s příměstskou atmosférou. Klidná, bez turistů, ale stále kousek od centra. Ulice lemují viktoriánské a georgiánské domy. Čtvrť má bohémskou atmosféru s nezávislými obchody. Rozprostírá se kolem řeky Water of Leith, podél které vede stezka až k pobřeží ve čtvrti Leith.

kde se ubytovat v Edinburghu

V okolí Stockbridge se nachází několik zajímavosti včetně Královské botanické zahrady nebo kouzelné uličky Circus Lane. Každou neděli se tu koná farmářský trh Stockbridge Market, kde si nakoupíte lokální výrobky a dobře se tu najíte (mají výbornou paellu).

Z letiště se dostanete autobusem Airlink na Princes Street, kde můžete nasednout na městský autobus. Do Stockbridge jezdí autobusové linky 24 a 29 (cca 10-15 minut jízdy podle toho, kde vystoupíte).

Pěšky je to jen 15-20 minut ze Starého města. Příjemnou procházkou lehce z kopce.

Nejlepší hotely ve Stockbridge, Edinburgh

New Town Guest House: Pokud hledáte autentické ubytování mimo ruch centra, toto ubytování je ideální. Menší, útulný penzion v rezidenční čtvrti, kde je v noci dokonalý klid. Pokoje poskytují kompletní pohodlí – vlastní koupelna, lednice, příslušenství na přípravu čaje. Online check-in; snídaně v ceně; pouze pro dospělé.

kde se ubytovat v Edinburghu
Hravý a autentický penzion New Town Guest House v klidné části města a v docházkové vzdálenosti do centra

Hotely a ubytování v Edinburghu poblíž letiště

ibis budget Hotel Edinburgh Park: Tento udržitelný a cenově příznivý hotel patří do oblíbené sítě hotelů, která nabízí menší, ale moderně zařízené pokoje s potřebným vybavením. Ideální pro přespání. Tramvaj se nachází přímo naproti hotelu (zaveze vás na letiště i do centra) a hned vedle je nákupní centrum. Recepce 24/7; rodinné pokoje; příznivá cena.

The White Lady Wetherspoon: Máte radši menší, útulné hotely, kde dobře vaří? Tento hotel leží na předměstí poblíž letiště a Edinburgh ZOO. Autobusová zastávka se nachází kousek od hotelu (linky 26 a 31 vás zavezou za 20 minut přímo do centra). Zastávka pro autobus Airlink na letiště leží 8 minut chůzí. Recepce 24/7; rodinné pokoje; příznivá cena.

kde se ubytovat v Edinburghu
The White Lady Wetherspoon leží na předměstí, pár minut autobusem na letiště nebo do centra

Ubytování v Edinburghu na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, kde se ubytovat v Edinburghu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o ubytování v Edinburghu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Další informace o Velké Británii

EDINBURGH: Podívejte se na našich 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ další užitečné informace a tipy pro vaší cestu).

SKOTSKO: Skotsko je jednou z nejkrásnějších oblastí Velké Británie – zde je seznam zajímavostí, co vidět ve Skotsku včetně mapy a užitečných informací nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na ostrově Skye.

Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst.

LONDÝN: Čtěte více o tom, co navštívit v Londýně. Abychom vám pomohli naplánovat vaší cestu, vytvořili jsme 3 denní itinerář Londýna. V samostatném článku sdílíme tipy, co dělat v Londýně s dětmi.

Toto byly naše doporučení pro výběr ubytování v Edinburghu. Máte dotaz? Ptejte se v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Kde se ubytovat v Edinburghu – nejčastější dotazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *