Pryč jsou doby, kdy jsme museli dělat kompromisy mezi hezkým stylovým batohem a pohodlím. V dnešní době už výrobci umí a přizpůsobují se zákazníkovi, který nechce mít po celém dni zaříznuté popruhy v ramenou a bolavá záda. Abych vám pomohla se správnou volbou, sestavila jsem seznam s triky, jak vybrat batoh a naše tipy pro nejlepší stylové batohy. Do města i na cestování.
Vždycky jsem byla batohová. Na kabelky mě neužilo. Občas jsem jim dala šanci, ale nehodily se ke mně stejně jako podpatky. Na druhou stranu si ale nemyslím, že s batohem musím vypadat, jako bych se právě chystala na hory. Naopak se může stát tou pomyslnou třešinkou.
Výběr batohu jsem ale neřešila. Koukala jsem jen na vzhled. A má záda a ramena pak večer trpěla po tom, co jsme s Péťou prochodili celý den po městě nebo jsem v batohu odtahala několik skript do školy.
A taky to tak vypadalo. Batohy nic nevydržely a já musela každou chvíli shánět nový. Ekonomicky i ekologicky žádná sláva. Navíc mě ani na nakupování moc neužije. Naštěstí jsem dospěla do stádia, kdy radši zainvestuju do kvalitního batohu, který prokáže dobrou službu mým zádům. A mé peněžence, protože mi vydrží roky.
Recenze na nejlepší stylové batohy do města i na cestování
Co mají společného tyto batohy?
- Uděláte s nimi parádu tento rok i za 10 let. Jsou svým vzhledem nadčasové.
- Mají dostatek úložného prostoru a přihrádek pro snadnou orientaci.
- Na jejich výrobu použili ty nejkvalitnější materiály, díky kterým vám batohy vydrží celé roky.
- Můžete si vybrat z několika barevných provedení.
1. Stylový batoh do města i na výlet Fjällräven Kanken 17″
Fjällräven Kanken 17″ od švédské značky Fjällräven je už pojem mezi městskými batohy a batohy na krátké výlety. Typ Kanken 17″ má polstrovanou kapsu pro notebook do velikosti až 17 palců. V nabídce jsou i velikosti pro notebooky 13, 15 a 16 palců nebo modely bez přihrádky pro notebook.
Batoh je vyrobený z vysoce odolného materiálu Vinylon-F, který ochrání vnitřek před vodou. Pohodlí je zajištěno díky polstrovaným ramenním popruhům a zádům.
Díky celoobvodovému zipu máte do batohu snadný přístup. Vše přehledně na očích. Batoh má navíc dvě ucha pro pohodlné nošení v ruce.
U batohu Fjällräven Kanken si můžete vybrat v několika objemech i v celé plejádě barevných provedení.
2. Stylový batoh do města i do přírody Osprey Transporter Roll
Pro americkou značku Osprey mám slabost. Jen málo batohů je tak promyšlených a kvalitních, jako jsou právě batohy od Osprey.
Batoh Osprey Transporter Roll je jednoduchý, elegantní a navíc díky objemu 25 l prostorný. Je vyrobený z voděodolného nylonu 400D, kde máte jistotu, že opravdu vydrží každodenní nápor i víkendový výlet do přírody.
Značka Osprey je známý svými promakanými zádovými systémy. U městského batohu Osprey Transporter Roll tomu není jinak. Batoh sedí jako ulita i díky odnímatelnému bedernímu pásu. Materiál ze síťoviny pak zajišťuje cirkulaci vzduchu a lepší odvětrávání.
Ve městě potřebujeme mít věci po ruce. Batoh Osprey Transporter Roll má přední kapsu na zip a boční kapsu na láhev. Uvnitř nechybí polstrované pouzdro na notebook. Na výběr máte až z 5 barev.
3. Stylový batoh do letadla a na cesty CabinZero Military 44 l
Když jsem sháněla batoh na cesty, který využiju i do letadla, dlouho jsem se rozmýšlela mezi CabinZero Military 44 l a Osprey Farpoint 40. Nakonec vyhrál Osprey, ale bylo to dost těsný :). Pokud by mi šlo ale jen o vzhled, vybrala bych si tento.
Palubní batoh CabinZero Military navrhli přímo na cestování letadlem. Díky svému objemu 44 l a rozměrům ho letecké společnosti bez problémů uznávají jako příruční zavazadlo, za které nemusíte připlácet navíc (hlídejte si váhu, která je například u Ryanair 10 kg). Batoh je prostorný a díky vnitřnímu prostoru připomínajícímu cestovní kufr je taky přehledný. Je lehký a využijete ho i do města.
Batoh CabinZero Military je vyrobený ze speciálního vojenského materiálu. Použity byly taky velmi odolné zipy, přezky a spony. Díky tomu batoh vydrží bez problémů dlouhodobé cestování. Pokud lajknete stránku CabinZero na FB, prodlouží vám výrobce záruku z 10 let na 25 let.
Výrobce myslel i na pohodlí. Batoh má polstrované ramenní popruhy a bederní i hrudní pás.
4. Stylový batoh do města a na výlet Lowe Alpine Klettersack 30
Další retro a přesto nadčasový batoh, který vás bude bavit svým vzhledem. A taky odolným zpracováním. Kvalitní plátno hydroshield doplňují kožené prvky. Batoh Lowe Alpine Klettersack má horní plnění a dostatečný objem, aby se vám do něj vešlo vše na celý den nebo výlet v přírodě.
Plusem je i kapsa na notebook a horní kapsa, kam se vám vejde i menší knížka. Někdo může postrádat boční kapsu na vodu, ale mně osobně by tam esteticky překážela.
5. Stylový batoh do města Travelite Basics Roll-up
Elegantní a jednoduchý batoh od německé značky Travelite je skvělým parťákem pro všechny, co hledají batoh do města, který pojme vše potřebné.
Batoh Travelite Basics Roll-up má dostatek kapes (boční kapsy na vodu, 2 přední kapsy na zip, přihrádku na notebook a další) a hlavní rolovací část s přezkou.
Skvěle sedí díky polstrovaným ramenním popruhům, nastavitelnému hrudnímu popruhu a prodyšnému zádovému panelu.
Jak vybrat batoh? Průvodce výběrem pánského a dámského batohu
Zodpovězte si na několik jednoduchých otázek, které vám výběr batohu dost zúží:
- Jak velký batoh potřebujete? Plánujete využívat batoh jen po městě? Potřebujete polstrovanou kapsu pro notebook? Chcete využívat batoh na cesty letadlem a neplatit za odbavené zavazadlo navíc?
- Jste spíš minimalisti nebo s sebou potřebujete víc věcí? Máte děti?
- Jak moc je pro vás důležitá kvalita batohu? Raději si připlatíte za kvalitu s tím, že vám batoh déle vydrží?
Velikost
Podle toho, na jakou aktivitu batoh vybíráte, si volíte i objem batohu:
- Krátký výlet, turistika a do města 15-35 l
- Příruční zavazadlo (batoh do letadla) 35-45 l
- Vícedenní turistika 50-70 l
- Dlouhé a náročné treky 75-120 l
Dámská vs. pánská verze
Většina batohů je unisex, vhodných pro muže i ženy. Pokud máte běžnou výšku, bude vám tento typ batohu většinou sedět. Někteří výrobci jdou dál (například Osprey) a nabízí batohy ve více velikostech dle výšky. Tím zajistí, že batoh bude dobře sedět i někomu menšímu nebo naopak vyššímu než je průměr.
I přesto, že jsou batohy rozdělené na dámské a pánské, nemusíte to brát jako dogma. Pánové klidně můžou sáhnout po dámské verzi a naopak. Ženy mívají menší trup, proto i batohy pro ženy mívají kratší délku zad. Mohou mít taky užší ramenní popruhy, kratší bederní pás a menší nosnost. Vzhledově ale bývají obě verze totožné.
Například já mám batoh Osprey Farpoint 40, který je popisován jako pánský. Výrobce ale všechny své batohy nabízí ve více velikostech a právě velikost S/M bude vhodná pro většinu žen.
Zipy
Oblast zipů je jednou z nejnamáhavějších oblastí u všech batohů. Vždy koukejte, zda jsou kvalitní. A u palubních batohů nejlépe i uzamykatelné – tj. má dva jezdce, které spojíte zámkem.
Materiál
Na výběr máte z různých materiálů, které se mezi sebou liší odolností, hmotností a pevností.
Z jakých materiálů se batohy nejčastěji vyrábí?
- Nylon – lehký, odolný, voděodolný. I samotný nylon má různé podoby s různými výhodami. Oblíbený je Ripstop nylon. Když se vám udělá na batohu malá trhlinka například o větev, materiál se nebude dál párat.
- Polyester – méně odolný, těžší a není voděodolný. Najdete ho u levnějších batohů. Pravděpodobně vám neposlouží roky při častějším užívání. Počítejte taky s tím, že vám bude schnout déle než batohy z nylonu.
- Polypropylen – používá se jako ochrana vnitřku, pokud by batoh navlhl zvenčí. Dobře izoluje a neabsorbuje vodu.
Většina batohů má materiál označený číslem a písmenem D (denier). Je to ukazatel, jak odolná je tkanina. Čím je číslo vyšší, tím jsou vlákna hustější a tkanina je silnější.
Ale pozor. Musíte brát v potaz i samotný materiál. Například nylon 420D je výrazně silnější než polyester 420D.
U městských batohů jsou obvyklé i jiné materiály, jako je plátno, Vinylon F apod.
Polstrované popruhy a záda
Pro zajištění maximálního pohodlí musí být ramenní popruhy polstrované a dostatečně široké, aby se batoh váhou nezařezával do ramen. Polstrovaná záda umožňují spolu s kvalitními popruhy rovnoměrně rozložit váhu. Vytváří přirozený oblouk, který zabrání bolesti zad. Navíc tenhle typ batohů vytváří malý prostor mezi zády a batohem, vzduch lépe cirkuluje a nepotíte se tolik na zádech.
Menší městské batohy bederní pás nemívají. Čím rozměrnější a těžší batoh ale je, tím větší důraz klaďte na bederní pás. Pomáhá snižovat tlak na ramena a rozložit váhu po celém těle. Náklad na zádech často téměř necítíte. U objemů batohů nad 40 l by měl být bederní pás polstrovaný a tvarovaný. Ten rozdíl je obrovský.
Přihrádky a kapsy
Vnější a vnitřní přihrádky a kapsy pomáhají věci udržet uspořádané a oddělené. Obecně jsou dobré kapsy na bocích pro láhve s vodou, přední kapsa na zip pro drobnosti, vnitřní přihrádka a malá kapsička na zip pro cennosti.
Výrobci se snaží najít zlatou střední cestu mezi množstvím kapes a hmotností batohu, protože s každou další kapsou a vychytávkou navíc se zvyšuje i hmotnost. Hledejte kompromis.
Shrnutí průvodce a recenze na stylové batohy
Dobrý batoh nebude levný. Je to investice, která vám poslouží na řadu let. Doba se posunula a i dnes si už můžete vybrat stylový batoh, který je zároveň pohodlný a praktický.
Jednoduchý a elegantní městský batoh Travelite Basics Roll-up nebo ikonický batoh od švédské značky Fjällräven Kanken 17″, který se skvěle hodí i na výlet. Nebo promyšlený batoh z voděodolného materiálu Osprey Transporter Roll. Věci na celý víkend pohodlně pojme Lowe Alpine Klettersack 30. Vyrážíte letadlem? Mrkněte po palubním batohu CabinZero Military.
Doufám, že vám tento průvodce pro stylové batohy pomohl najít váš batohů snů. Parťáka za vaším dobrodružstvím. Nebo jste alespoň získali pár tipů, jak správný batoh vybrat.
Šťastnou cestu!