Čeká vás dovolená ve Sklářské Porubě v Polsku a hledáte tipy, co navštívit a kam se vydat? V tomto článku jsme sepsali turistické trasy, zajímavosti a vyhlídky, kam ve Sklářské Porubě a okolí. Na své si přijdou ti, kteří hledají tipy na turistiku ve Sklářské Porubě i ti, kteří cestují s dětmi.
Součástí článku je mapa, díky které si můžete udělat lepší představu, kde se co nachází. Zahrnuli jsme taky praktické informace o náročnosti turistických tras, poplatcích do Krkonošského národního parku nebo kde zaparkovat.
Obsah článku
- Kam ve Sklářské Porubě: Výlety a turistické trasy
- Kde se ubytovat ve Sklářské Porubě
- Co navštívit ve Sklářské Porubě – mapa
- Více informací o polských Krkonoších
Kam ve Sklářské Porubě: Výlety a turistické trasy
Turistika ve Sklářské Porubě a okolí
1. Szrenica
Szrenica (1 362 m) je jedním z nejlepších míst, kam se vydat ze Sklářské Poruby. Nahoru se dostanete pěšky nebo lanovkou, takže sem můžete klidně vyrazit i s menšími dětmi.
Szrenica leží na hranicích Polska a České republiky a jsou z ní nádherné výhledy do okolí. V blízkém okolí se nachází turistické chaty, kam můžete zajít na něco dobrého. A poté klidně pokračovat dál po Cestě česko-polského přátelství, která je perfektní pro nenáročnou turistikou.
Trasa na Szrenici
Nejlepší trasa vede ze Sklářské Poruby přes vodopád Kamieńczyka. Spojíte tak dvě oblíbená místa do jednoho výletu. Výstup kolem vodopádu až na Szrenici vám zabere přibližně 2,5 až 3 hodiny v závislosti na zvoleném tempu. Trasa je dobře značená a po cestě budete míjet několik horských chat, kde se můžete občerstvit.
- Náročnost: Středně náročná co do převýšení, ale není technicky obtížná.
- Délka trasy: 10-12 km (tam a zpět) podle toho, odkud vyrážíte. Pokud jste ubytovaní na druhé straně Sklářské Poruby (jako jsme byli my), můžete zaparkovat poblíž vstupu k vodopádu. My jsme parkovali na tomto bezplatném parkovišti u kostela a vzali to ještě přes Krucze skały. Ještě blíže ke vstupu jsou pak placená parkoviště.
- Časová náročnost: Výstup po svých zabere 2,5–3 hodiny. Sestup trvá kolem 1,5–2 hodin.
- Mapa trasy na vrchol Szrenica
- Poplatek: Celkem 16 PLN za vstup do národního parku Krkonoše a návštěvu vodopádu Kamieńczyka.
Lanovka Szrenica
Další možností, jak se dostat na vrchol Szrenica, je lanovka ze Sklářské Poruby. Ta se skládá ze dvou částí – první úsek (Szrenica I) vás vyveze do poloviční výšky, zatímco druhá část (Szrenica II) vás dopraví až k vrcholu.
Jízda lanovkou trvá celkem 20–30 minut. Počítejte jen s tím, že se v mezistanici platí poplatek za vstup do národního parku (10 PLN, snížené 5 PLN pro studenty, důchodce a ZTP, děti do 7 let zdarma).
Lanovka je už sice starší, ale jsou z ní nádherné výhledy. V sezóně je určitě lepší vyrazit co nejdříve, abyste nemuseli čekat frontu.
Přímo u lanovky se nachází větší, placené parkoviště (30 PLN na den v roce 2024).
2. Vodopád Kamieńczyka
Vodopád Kamieńczyka, nejvyšší vodopád v polských Krkonoších, si při návštěvě Sklářské Poruby nemůžete nechat ujít. Jen v sezóně sem vyrazte hned ráno nebo naopak později odpoledne, protože zdejší davy si rozhodně nechat ujít můžete. 🙂
Vodopád dosahuje výšky 27 metrů a padá ve třech kaskádách do hluboké soutěsky, obklopené strmými skalními stěnami. Z toho důvodu vyfasujete hned na začátku prohlídky přilbu, která vás bude chránit před padajícími kameny. Cesta soutěskou je krátká a nenáročná, ideální taky pro rodiny s dětmi.
Jak se dostat k vodopádu Kamieńczyka
- Výchozí bod: Poblíž vodopádu se nachází placené parkoviště. Pokud vám nevadí se trochu projít, doporučuji zaparkovat na tomto bezplatném parkovišti u kostela. Pokud chcete parkovat blíže k vodopádu, doporučuji toto placené parkovišti, které je mnohem levnější než to o trochu výše (platba v automatu, lze i kartou).
- Trasa k vodopádu Kamieńczyka: Stezka k vodopádu je dobře značená a nenáročná. Od parkoviště je to asi půl hodinka cesty a kolem 45 minut, pokud půjdete od parkoviště u kostela.
Praktické informace
- Vstupné: Za vstup do Krkonošského národního parku i za vstup k vodopádu se platí vstupné ve výši 16 PLN (snížená sazba 8 PLN pro seniory, studenty a osoby s průkazem ZTP).
- Otevírací doba: K soutěsce se dostanete v letní sezóně v čase 9:00-18:00 a mimo sezónu v čase 9:00-16:00.
- Bezpečnost: Při sestupu do soutěsky si dejte pozor na kluzké schody a balvany. Přilba je povinná (je poskytována u vstupu) kvůli padajícím kamenům.
- Kdy navštívit: Na vodopád Kamieńczyka se stojí v sezóně dlouhé fronty, takže je lepší si přivstat nebo sem dorazit později odpoledne.
3. Sněžné jámy
Sněžné jámy (Śnieżne Kotły) doporučujeme každému, kdo plánuje pobyt v polských Krkonoších (i těch českých). Jedná se o impozantní ledovcové kary s nádherným výhledem a ledovcovými jezírky na jejich úpatí.
Na vrcholu nad Sněžnými jámami stojí budova s televizním vysílačem, která je vidět už z dálky. Je tu vyhlídková plošina, odkud se pokocháte nádherným výhledem do karů a na okolní krajinu.
Jak se dostat ke Sněžným jámám
- Szrenica
Nejjednodušší trasa začíná na Szrenici (viz předchozí bod), kam se dostanete jednoduše lanovkou. Odtud vyrazíte po hřebenové Cestě česko-polského přátelství, která je nenáročná a dobře schůdná i pro rodiny s dětmi.
Cesta ze Szrenice ke Sněžným jámám je dlouhá necelých 5 km a trvá zhruba 1 až 1,5 hodiny. Trasa vede po turistické stezce podél polsko-české hranice. Zde je mapa trasy ze Szrenice.
2. Sklářská Poruba
Pokud si chcete užít více krkonošské přírody, vydejte se na Sněžné jámy přímo ze Sklářské Poruby přes turistickou chatu Pod Labským štítem.
Trasa je v tomto případě dlouhá cca 7,5 km s převýšením 850 m a zabere vám v jednom směru kolem 3 hodin. Pokud nejste ubytovaní poblíž, vyrazit můžete od placeného parkoviště u lanovky nebo z centra.
Zpět si pak můžete cestu zkrátit lanovkou z vrcholu Szrenica. Zde je mapa trasy ze Sklářské Poruby.
Ať už zvolíte trasu přes Szrenici nebo přes chatu Pod labským štítem, v obou případech vás čeká poplatek za vstup do národního parku: 10 PLN pro dospělé, 5 PLN platí pro studenty, seniory a ZTP, děti do 7 let mají vstup zdarma.
Tip: Pokud plánujete vyrazit za turistikou do NP několik dní po sobě, vyplatí se vám “vícedenní vstupenka” – více info.
4. Vodopád Sklarky
Dalším vodopádem na našem seznamu je vodopád Sklarky (Wodospad Szklarki), s výškou 13 metrů druhý největší vodopád v polských Krkonoších. Vodopád se valí přes skalní útes a padá do hluboké rokle, obklopené hustými lesy a balvany pokrytými mechem.
Nachází se na kraji Sklářské Poruby a vede k němu snadná trasa od hlavního parkoviště.
Praktické informace
- Výchozí bod: Vodopád se nachází asi 10 minut chůze od hlavního parkoviště poblíž vstupu do Karkonoského národního parku, přímo u silnice kousek za Sklářskou Porubou.
- Přístup: Trasa k vodopádu je dobře značená a vede podél řeky Kamienna.
- Vstupné: Jelikož se vodopád nachází na území Karkonoského národního parku, platí se zde symbolické vstupné 10 PLN (snížené 5 PLN pro studenty, seniory a ZTP).
Ubytování Sklářská Poruba 😴
5. Wysoki Kamień
Pokud hledáte skvělé místo s výhledy na polské Krkonoše, rozhodně si nenechte ujít kamennou rozhlednu Wysoki Kamień. Ta se nachází nad Sklářskou Porubou ve výšce 1 058 metrů. Z vyhlídkové plošiny se vám rozevře výhled na hřeben Krkonoš a uvidíte taky na Jizerské hory.
V chatě najdete také malé občerstvení, kde si můžete dát něco teplého na zahřátí nebo výborný jablečný koláč.
Jak se dostat na Wysoki Kamień
Nejoblíbenější cesta na Wysoki Kamień začíná v Sklářské Porubě, odkud můžete vyrazit po červené turistické značce přímo z centra. Trasa není náročná a zabere vám cca 1,5 hodiny, poslední úsek je strmější.
Doporučuji zaparkovat na tomto bezplatném parkovišti u nádraží – zde je mapa trasy k rozhledně. Ještě blíže je pak toto menší parkoviště (opravdu tam je, i když na mapě vyznačené není :), odkud jen seběhnete kousek dolů a navážete směrem doprava na červenou značku.
Další možností je vyrazit po žluté turistické značce od vyhlídky Zakręt Śmierci, kde je neplacené parkoviště. Cesta vám zabere necelou hodinu a půl.
Praktické informace
- Vstupné: Za vstup na rozhlednu se platí symbolické vstupné 10 PLN (děti, studenti a senioři 5 PLN).
- Otevírací doba: Rozhledna je v sezóně otevřena denně v čase 10:00-18:00, mimo sezónu o víkendech, ale pro jistotu si otevírací dobu ověřte.
Tip: Objevte výhodné pobytové balíčky – s wellness, hernou pro děti i polopenzí v ceně.
Nejkrásnější vyhlídky v okolí Sklářské Poruby
6. Zlatá vyhlídka
Zlatá vyhlídka (Złoty Widok) je pro mnoho lidí při návštěvě Sklářské Poruby povinností. A určitě souhlasím, že výhledy odtud stojí za to. Zvlášť, když máte štěstí na méně lidí, můžete si odpočinout na lehátku a kochat se výhledem na Sněžku a nejvyšší vrcholy Krkonoš.
Od vyhlídky se dostanete za 10 minutek ke skalnímu útvaru Chybotek, takže si můžete udělat nenáročný okruh. Pokud máte více času, můžete obě místa spojit taky s návštěvou vodopádu Szklarki.
Jak se dostat na Złoty Widok
Vyhlídka je nejsnadněji dostupná z tohoto bezplatného parkoviště. Sem se dostanete ze Sklářské Poruby po užší, ne moc udržované cestě, která může být hůře sjízdná pro auta s nízkým podvozkem. U parkoviště jsou toalety a v sezóně tu funguje menší občerstvení. Odtud je to jen 5 minut lesem k vyhlídce.
Můžete zaparkovat taky na tomto parkovišti přímo u silnice v údolí řeky a odtud se vydat do kopce směrem k vyhlídce. Od parkoviště se dostanete taky k vodopádu Szklarka, takže můžete spojit návštěvu všech míst do jednoho nenáročného výletu.
Pokud budete chtít navštívit taky vodopád, od vyhlídky a skalního útvaru Chybotek se pak vrátíte zpět na parkoviště a vydáte se na druhou stranu přes řeku.
Obě zmíněná parkoviště se brzy plní, tak je lepší přijet hned ráno nebo naopak později odpoledne.
Tip: Objevte výhodné pobytové balíčky – s wellness, hernou pro děti i polopenzí v ceně.
7. Zatáčky smrti
Název další vyhlídky – Zatáčka smrti (Zakręt Śmierci), možná neláká na první dobrou k návštěvě, ale přesto se jedná o místo s nádherným výhledem na Sklářskou Porubu.
Jak se dostat k vyhlídce Zakręt Śmierci
Vyhlídka je tak snadno dostupná, že by byla škoda se tu nezastavit. Autem jste tady ze Sklářské Poruby za 2 minuty. Zde je bezplatné parkoviště, odkud je to jen 5 minut lesíkem.
Během naší návštěvy byla silnice z důvodu rekonstrukce neprůjezdná. Pokud by to tak stále bylo během vaší návštěvy, zaparkovat můžete přímo u silnice před zákazem vjezdu a odtud se vydat dál pěšky – za 10 minut jste na místě.
8. Diamantova vyhlídka
Další vyhlídka není tak známá jako Zlatá vyhlídka nebo Zatáčka smrti, ale nám se líbila nejvíce – Diamantová vyhlídka (Diamentowy Widok).
Vyhlídka je krásná sama o sobě a výhledy, zvlášť na východ slunce, tu stojí určitě za to.
Jak se dostat k Diamantové vyhlídce
Trasa začíná na parkovišti u vyhlídky Zatáčka smrti, odkud se vydáte přesně na druhou stranu – je tu lesní pěšina, po které dojdete kolem skalních útvarů asi za 20 minut k Diamantové vyhlídce.
Můžete jít taky od nádraží Szklarska Poręba Dolna, které je dnes už spíše ruinou, ale vedle je plácek k zaparkování. Odtud půjdete po silnici podél nádraží, kde jsou už ukazatele na Zbójeckie skały, které vyhlídku obklopují. Po čtvrt hodince dojdete k vyhlídce.
9. Krucze skały
Krucze skały jsou oblíbenou, i když trochu zapomenutou vyhlídkou na kraji Sklářské Poruby při cestě k vodopádu Kamieńczyka. Zapomenutou v tom smyslu, že je zdejší vyhlídka už v trochu horším stavu a musíte být opatrní při pohybu na skalách. Jinak je to ale nenáročný výlet ideální pro rodiny s dětmi.
Z vyhlídky se pokocháte údolím přímo pod vámi, kterým protéká říčka Kamienna.
Jak se dostat na Krucze skały
Pokud nejste ubytovaní někde poblíž, zaparkujte na tomto bezplatném parkovišti přímo u kostela. Odtud se vydáte po asfaltové cestě směrem do menšího kopce a po cca 10 minutách odbočíte doprava do lesa po vyšlapané cestě. Za 2 minuty jste u skal.
Od vyhlídky pak můžete pokračovat k vodopádu Kamieńczyka. Pokud jedete s dětmi, přímo pod parkovištěm u kostela je fajn hřiště.
10. Złoty Widok Michałowice
Poslední vyhlídka v našem seznamu, co navštívit ve Sklářské Porubě, se nachází jen kousek odtud. Nese název Złoty Widok Michałowice a opět je velmi snadno dostupná příjemnou lesní cestou.
Z vyhlídky se pokocháte krásnými výhledy a navíc tu můžete posedět na jedné z laviček.
Jak se dostat k Złoty Widok Michałowice
Výchozím bodem je městečko Michałowice, které se nachází asi 10 minut autem od Sklářské Poruby. Tady zaparkujete na bezplatném parkovišti přímo v obci (je tu jen pár míst a v sezóně bude brzy obsazeno).
Odtud se vydáte ve směru turistické značky směrem do města, kde po chvíli odbočíte vlevo do lesa. Procházíte kolem skal nenáročnou cestou a po cca 15 minutách přicházíte k vyhlídce Złoty Widok (po cestě jsou taky ukazatelé).
Zajímavosti a památky
11. Hrad Chojnik
Hrad Chojnik, majestátní zřícenina nad obcí Sobieszów, nabízí jedny z nejlepších výhledů na Krkonoše a okolí.
Hrad Chojnik byl postaven ve 14. století a jeho úkolem bylo chránit obchodní cesty vedoucí přes Krkonoše. Za staletí prošel mnoha dramatickými událostmi, včetně požáru po úderu blesku, který hrad v 17. století proměnil ve zříceninu.
Projděte se mezi kamennými zdmi, objevte staré hradní sály a vydejte se na hradní věž pro ty nejlepší výhledy. V průběhu roku se tu konají taky tematické akce, jako jsou rytířské turnaje.
Jak se dostat na hrad Chojnik
- Výchozí bod: Nejjednodušší cesta na hrad začíná v Sobieszówě. Odtud vede několik dobře značených turistických tras, které vás zavedou přímo k hradu.
- Trasy:
- Krátká cesta: Kratší, černě značená trasa je strmější a výstup vám zabere cca půl hodiny.
- Delší trasa: Většina lidí volí okruh – nahoru po delší trase (červeně značené, cca 45 minut) a dolů po kratší – černé trase. Pro děti a s kočárky je červená trasa vhodnější.
Praktické informace
- Parkování: Přímo v obci se nachází placená parkoviště, odkud navážete na stezku vedoucí k hradu. Cena 20 PLN v roce 2024, možná platba kartou.
- Poplatek: Hrad Chojnik se nachází v národním parku Krkonoše, kam je potřeba uhradit poplatek za vstup – dospělí 10 PLN, studenti, senioři a osoby s průkazem ZTP 5 PLN, děti do 7 let zdarma.
- Vstupné: Na oficiálních stránkách najdete informace o vstupném a otevírací době.
- Občerstvení: U hradu se nachází občerstvení, kde si můžete dát něco k pití, polévku nebo jiné občerstvení.
12. Karpacz
Karpacz je dalším oblíbeným střediskem v polských Krkonoších. Má pěkné, historické jádro, lemované kostely a roubenými domy. Až si projdete centrum, můžete zajít do jednoho ze zdejších muzeí nebo nasednout na lanovku, která vás vyveze téměř na Sněžku.
Karpacz se navíc nachází jen 35 minut od Sklářské Poruby, takže by byla škoda se tu nezastavit, pokud máte den volna.
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit v Karpaczi
13. Japonská zahrada Siruwia – Mala Japonia
Při cestě z Karpacze se můžete zastavit v japonské zahradě Siruwia – Mala Japonia. Pokud máte podobná místa rádi, bude se vám tady líbit.
Zahrada je menší, ale vše je tady pečlivě promyšlené, aby vás to naladilo na vlnu pohody. Můžete se procházet mezi 200 druhy rostlin, obdivovat pečlivě tvarované bonsaje nebo si jen tak posedět a nasávat atmosféru.
Zahrada je plná jezírek, vodopádů a japonských kamenných luceren.
Praktické informace
Z hlavní silnice sledujte ukazatele, které vás navedou na úzkou jednosměrku. Cesta není nejlepší, ale pokud nemáte opravdu nízký podvozek, je dobře sjízdná.
Přímo u zahrady se nachází bezplatné parkoviště a hned vedle velké dětské hřiště. To je v sezóně placené a funguje tu taky kavárna (mimo sezónu je hřiště volně přístupné).
Zde najdete více informací o otevírací době a vstupném.
Kam s dětmi ve Sklářské Porubě
14. Dinopark Szklarska Poręba
Dinopark Szklarska Poręba je perfektní místo pro rodiny s dětmi, které se chtějí vrátit o pár milionů let zpátky v čase.
Navíc je tu kromě dinosaurů skvělé vyžití pro děti (lanové centrum, dětské hřiště pro větší i menší děti, lesní hřiště, vláček), které většinou děti baví víc než samotní dinosauři.
Praktické informace
- Vstupné a otevírací doba: Na oficiálních stránkách najdete více informací o otevírací době a vstupném. Vstupné není nejlevnější, ale klidně se tu dá s dětmi strávit půl dne.
- Parkování: Velké, bezplatné parkoviště se nachází pár minut chůze od parku, po levé straně od nádraží.
Tip: Objevte výhodné pobytové balíčky – s wellness, hernou pro děti i polopenzí v ceně.
15. Lanový park Trollandia
Trollandia je dobrodružný lanový park ve Sklářské Porubě, kde šplháte mezi stromy, přecházíte lanové mosty a sjíždíte zip-liny s výhledem na Krkonoše.
Park je navržen tak, aby si ho užili všichni, bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. Najdete zde několik lanových tras různé obtížnosti, které jsou bezpečné a dobře zabezpečené. Trasy vás provedou přes dřevěné plošiny, lanové sítě, houpající se mosty a různé další překážky zavěšené mezi stromy.
Praktické informace
- Jak se dostat: Trollandia se nachází přímo v centru Sklářské Poruby.
- Otevírací doba: Park je během letní sezóny otevřený denně a mimo hlavní sezónu především o víkendech (duben, říjen, listopad). Od prosince do března je lanový park uzavřený.
- Vstupné: Ceny se liší podle toho, zda jste dítě nebo dospělý. Výhodou je, že na další trasy získáte slevu. Zde je odkaz na oficiální stránky pro více informací.
Ubytování Sklářská Poruba 😴
16. Svět krkonošských obrů Gigantei
Park Gigantei vás vtáhne do světa krkonošských pověstí a legend, kde hlavní roli hraje mýtický Duch hor – Krakonoš.
Čeká vás cesta mezi gigantickými sochami hmyzu – obří motýli, housenky a další stvoření vás překvapí na každém kroku. Na začátku navíc dostanete úkoly a po jejich splnění si děti užijí v závěru menší odměnu.
Praktické informace
- Jak se dostat: Park Gigantei najdete v obci Piechowice, jen pár minut autem od Sklářské Poruby. Zaparkovat můžete na parkovišti přímo u parku.
- Vstupné a otevírací doba: Park je otevřený od dubna do října. Zde najdete aktuální otevírací dobu a ceník.
Kde se ubytovat ve Sklářské Porubě
- Blue Mountain Resort – výborné jídlo, aquapark, wellness, herna pro děti i možnost polopenze
- Platinum Apartments – moderní apartmány, bazén, možnost polopenze
- Złoty Horyzont – útulné ubytování s kuchyňkou, wellness i polopenzí v ceně
- Hotel Grey Spa – 3* hotel se skvělou polohou pro turistiku a příjemným wellness
Ubytování Sklářská Poruba 😴
Co navštívit ve Sklářské Porubě – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, co navštívit ve Sklářské Porubě v polských Krkonoších. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku s tipy, kam ve Sklářské Porubě v Polsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy na nejlepší místa, co navštívit ve Sklářské Porubě na polské straně Krkonoš. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o polských Krkonoších
POLSKÉ KRKONOŠE: Zde jsou nejkrásnější místa, co si nenechat ujít v polských Krkonoších a tipy na nejlepší místa, co navštívit v Karpaczi.
ČESKÉ KRKONOŠE: V tomto článku jsme sepsali nejkrásnější místa v Krkonoších a zde nejlepší turistické trasy v Krkonoších.