Co navštívit v Glasgow a okolí: Nejlepší místa, výlety a tipy na cestu (+ mapa)

co navštívit v Glasgow a okolí Skotsko

Plánujete cestu do Skotska a přemýšlíte, co navštívit v Glasgow a jeho okolí? Připravili jsme přehled těch nejzajímavějších míst, která se vyplatí vidět – ať už zůstáváte přímo ve městě nebo hledáte tipy na jednodenní výlety.

Glasgow je druhé nejnavštěvovanější město ve Skotsku a častým výchozím bodem pro cestování po zemi. Díky přímým letům z Prahy a dobře dostupným spojům po celé zemi se vyplatí vzít ho v úvahu při plánování itineráře.

Oproti Edinburghu působí Glasgow syrověji a víc „skotsky“, ale zároveň je cenově dostupnější a méně turistický.

V článku najdete tipy, co navštívit v Glasgow, kam vyrazit na výlet vlakem i autem, a přidali jsme i praktické informace o dopravě, jídle a ubytování.

Co vše najdete v tomto článku?

Co navštívit v Glasgow a okolí?

1. Glasgow

Glasgow je největší město ve Skotsku a pokud sem přilétáte letadlem, je velká šance, že právě tady začíná vaše cesta. Spousta lidí vnímá Glasgow spíše jako základnu na výlety do přírody, ale i samotné město má co nabídnout – zvlášť pokud tu strávíte den nebo dva a nechcete hned vyrážet dál.

Na rozdíl od Edinburghu nepůsobí na první pohled tak historicky nebo uhlazeně. Glasgow je hrubší, industriálnější a více místní. Ulice tu lemují viktoriánské domy, bývalé doky se proměnily v moderní čtvrti a galerie i muzea tu často sídlí v krásných budovách.

glasgow co navštívit

Zde jsou nejlepší místa, co si nenechat ujít v Glasgow:

George Square a centrum města

Hlavní náměstí George Square je srdcem Glasgow – obklopené historickými budovami a památníky. Odtud se můžete vydat do okolních ulic plných obchodů, restaurací a kaváren.

Hned vedle se nachází Buchanan Street, hlavní nákupní třída, která je zároveň pěší zónou a příjemným místem na procházku i sledování městského ruchu.

Glasgow Cathedral a The Necropolis

Jedno z nejpůsobivějších míst ve městě. Gotická katedrála vypadá téměř jako z filmu a volně přístupný hřbitov The Necropolis za ní nabízí výhledy na město i atmosféru jako z viktoriánského románu.

co navštívit v Glasgow a okolí ve Skotsku
the necropolis glasgow

Glasgow University a okolí

Univerzitní čtvrť West End je jedním z nejpříjemnějších koutů Glasgow. Staré budovy univerzity působí skoro jako Bradavice a v okolí je spousta útulných kaváren, barů a parků. Ideální na klidnější procházku mimo centrum.

cathedral glasgow

Kelvingrove Art Gallery and Museum

Muzeum a galerie v jednom, a navíc zadarmo. Interiéry jsou krásné, najdete tu vše od obrazů a soch až po přírodovědné expozice – včetně slavného obrazu Krista od Salvadora Dalího. Skvělé místo i pokud prší nebo cestujete s dětmi.

Botanická zahrada

Kousek od univerzity se nachází botanická zahrada s viktoriánskými skleníky, tropickou vegetací a volně přístupným parkem. Nenechte si ujít skleník Kibble Palace s palmovými stromy a sochami.

V létě je zahrada skvělá na piknik nebo krátkou procházku podél řeky Kelvin. A co víc, botanická zahrada je přístupná zcela zdarma.

Riverside Museum a Tall Ship

Moderní muzeum dopravy na břehu řeky Clyde je dalším skvělým tipem, pokud chcete něco zajímavého (a zdarma). Venku kotví historická loď Glenlee, na kterou se dá také podívat – hlavně pokud cestujete s dětmi, tady se určitě na chvíli zabaví.

Nejlepší ubytování v Glasgow

ubytování Glasgow Skotsko
ibis Styles Glasgow Central

Levné ubytování v centru, výborné snídaně, dobré zázemí i pro delší pobyt

ubytování Glasgow Skotsko
The Social Hub Glasgow

Stylový hotel v centru města, výborné snídaně, pohodlné postele a skvělé zázemí pro delší pobyt

2. Edinburgh

V Edinburghu cítíte Skotsko na každém kroku. Trochu nevlídné, větrné, ale s neuvěřitelnou atmosférou. Úzké kamenné ulice, temné průchody mezi domy a všudypřítomné výhledy, které se vám otevírají prakticky na každém rohu.

Centrum tvoří dvě hlavní části – staré město s Royal Mile, vedoucí od hradu až k Holyroodskému paláci, a georgiánské nové město s pravidelným uspořádáním ulic. Každá část je úplně jiná, ale obě stojí za to si projít. Ve starém městě jsme se procházeli kolem středověkých kostelů, sklepních hospod a malých obchůdků, ve kterých se prodávají suvenýry i tradiční skotské produkty.

co navštívit v Glasgow a okolí - Edinburgh

Nádherný byl výhled z Calton Hill nebo Arthur’s Seat, kde můžete posedět na trávě, udělat si piknik a kochat se pohledem na celé město až k pobřeží.

Pokud vás baví Harry Potter, právě v Edinburghu J.K. Rowlingová psala první díly a inspiraci čerpala přímo z města. Stačí se projít po hřbitově Greyfriars nebo si dát kávu v kavárně Elephant House, kde často sedávala.

Více informací: Co navštívit v Edinburghu (+ mapa a praktické tipy)

Jak se dostat do Edinburghu z Glasgow

Vlakem ScotRail jste na hlavním nádraží Edinburgh Waverley za cca hodinu. Odtud se snadno dostanete pěšky k většině památek v Edinburghu. Vlaky jezdí po celý den a jízdné vyjde na 16,60 £.

Autem jste v Edinburghu za 40 minut. V centru je několik parkovacích garáží, ale parkování je tady velmi drahé (až 6 £ na hodinu) a je potřeba ověřit, zda nevjíždíte do nízkoemisní zóny. Jednou z nejlepších parkovacích garáží je St James Quarter Car Park – dostatečně velká místa, dobré značení a je to kousek od centra.

Pokud hledáte levnější alternativu, zaparkujte zdarma na Hermiston Park & Ride – venkovní parkoviště, odkud jezdí pravidelně autobusy přímo do centra. Často se využívá taky pro pobyt v Edinburghu, protože zaparkovat tu můžete až na 3 dny.

3. Falkirk

Falkirk je ideální jako krátký výlet z Glasgow – cesta vlakem trvá jen půl hodinky. Právě ve Falkirku se nachází dvě z nejzajímavějších moderních atrakcí ve Skotsku. Není to klasická historická destinace, ale i tak stojí za návštěvu, pokud vás baví technika a moderní architektura.

The Kelpies

Největší tahák? The Kelpies – dvě obrovské kovové sochy koní, které se tyčí 30 metrů nad okolní krajinou. Působí monumentálně ve dne i večer, kdy jsou nasvícené.

Kolem vede park s pěšími trasami a kanálem, takže si můžete udělat příjemnou procházku nebo piknik.

Vstup do parku je zdarma, za poplatek můžete nakouknout i dovnitř jedné ze soch. Zde najdete více informací o prohlídce.

The Kelpies Falkirk

Pokud cestujete autem a líbí se vám umění Andyho Scotta, zastavte se po cestě u Arria Sculpture. Nachází se u Cumbernauld, jen 2 minutky od hřbitova, kde můžete zaparkovat (přesnou polohu jsem vyznačila v mapě na konci článku). Je to nádherná socha a překvapivě tu téměř nikdo není (na rozdíl od The Kelpies).

Falkirk Wheel

Na druhé straně Falkirku najdete Falkirk Wheel – jedinečný lodní výtah, který spojuje dva kanály v rozdílné výšce. Pokud vám technické věci nic neříkají, možná vás zaujme aspoň samotné pozorování, jak se celá konstrukce pomalu otáčí a převáží lodě nahoru nebo dolů.

V sezóně můžete zkusit plavbu lodí, která vás výtahem sveze nahoru a zpět. Zde najdete aktuální otevírací dobu a další informace před návštěvou.

Falkirk Wheel co navštívit v Glasgow a okolí
co vidět ve Skotsku falkirk wheel

Jak se dostat do Falkirku z Glasgow

Z Glasgow Queen Street jezdí přímé vlaky na stanici Falkirk High (cca 25–30 minut, cena 10,70 £). Odtud si můžete vzít místní autobus k Falkirk Wheel. Pokud plánujete vidět The Kelpies, ty se nacházejí přesně na druhé straně – vystupte ve stanici Falkirk Grahamston a využijte autobus nebo taxi (pěšky asi 45 minut).

Autem jste z Glasgow ve Falkirku za 25 minut a parkování se nachází přímo u atrakcí. U Falkirk Wheel jsou 2 parkoviště – doporučuji zaparkovat zdarma zde, odkud dojdete za pár minut přímo k výtahu.

4. Stirling

Stirling se často označuje za „bránu do Highlands“. Historické město s dominantním hradem na skále působí jako zmenšenina Edinburghu, s bohatou historií a krásnými výhledy do okolí.

My jsme tu strávili dopoledne a úplně to stačilo na to, abychom si prošli centrum a vyšlápli k Stirling Castle, který se tyčí vysoko nad městem (dá se za poplatek zaparkovat přímo u hradu). Z hradeb si užijete výhled do okolí – směrem ke kopcům i k památníku Wallace Monument, který připomíná slavného bojovníka za skotskou nezávislost a nejspíš si ho pamatujete z filmu Statečné srdce.

Stirling co navštívit v Glasgow a okolí

Centrum Stirlingu je malé – najdete tu pár kaváren, krámků a pěších zón. Pokud máte čas, doporučuji zajít právě i k Wallace Monument (asi 3 km od centra, dá se dojít pěšky nebo popojet busem přímo od nádraží).

Uvnitř se nachází expozice o jeho životě a o bitvě u Stirling Bridge, která se odehrála nedaleko odsud. Po točitých schodech se dostanete až nahoru, kde uvidíte krajinu, za kterou Wallace bojoval – včetně hradu Stirling, města a dál až k Vysočině.

co navštívit v Glasgow a okolí -

Jak se dostat do Stirlingu z Glasgow

Z Glasgow Queen Street jezdí přímý vlak každých 30 minut, cesta trvá zhruba 30 minut a lístek vyjde na 12,60 £. Stanice Stirling je přímo v centru, odkud dojdete pěšky ke všem hlavním památkám.

Pokud jedete autem, ve Stirlingu jste za půl hodinky. Ve městě se nachází několik placených parkovišť. Návštěvu Stirlingu pak můžete spojit s prohlídkou Falkirku, který leží nedaleko.

5. Doune Castle

Doune Castle je krásný příklad středověké skotské pevnosti – kompaktní, dobře zachovalý a navíc s filmovou slávou. Pokud vás baví seriál Outlander, Monty Python nebo Hra o trůny, možná ho poznáte hned na první pohled.

Hrad působí na první pohled nenápadně, ale jakmile vstoupíte dovnitř, ocitnete se v labyrintu kamenných chodeb, velkých sálů a úzkých schodišť. Díky audio průvodci, který namluvil mimo jiné i herec Terry Jones z Monty Python, má prohlídka atmosféru a přirozeně vás vtáhne do děje.

Návštěva vám zabere něco přes hodinu – hrad není velký, ale je dostatečně zajímavý na to, aby stál za zastávku, pokud jedete kolem. Zde najdete více informací o otevírací době a vstupném.

Doune Castle

Jak se dostat k Doune Castle z Glasgow

Doune Castle se nachází čtvrt hodinky autem od Stirlingu, z Glasgow jste tu za 40 minut. Zaparkovat můžete zdarma přímo u hradu.

Pokud jedete vlakem, nejblíže se dostanete do Stirlingu, odkud pokračují autobusy (cesta busem do vesnice Doune trvá zhruba 30 minut). Hrad pak stojí asi 10 minut pěšky od zastávky.

Více informací: Nejkrásnější místa ve Skotsku

6. Loch Lomond

Příroda v okolí Loch Lomond tvoří přechod mezi skotskou nížinou a Vysočinou. Není tak dramatická jako v Glen Coe, ale o to přístupnější. Kopce nejsou tak vysoké, zato porostlé lesy a vřesovišti, jezera se rozlévají mezi nimi a místy připomínají norské fjordy v mini verzi.

loch lomond co navštívit v Glasgow a okolí

Pokud máte jako základnu Glasgow a hledáte nenáročný výlet, kde si užijete krásnou přírodu, určitě si nenechte Loch Lomond ujít.

Snadno tady strávíte den až dva – vydejte se na plavbu lodí z Ballochu, projděte si městečko Luss a pro nejlepší výhled vystoupejte na Ben Lomond nebo Conic Hill.

Loch Lomond co navštívit v Glasgow a okolí

Luss

Malebná vesnička na západním břehu jezera, ideální pro krátkou zastávku. Najdete tu nízké kamenné domky s květinovými zahradami, malé molo, odkud se otevírá krásný výhled na jezero, a několik kaváren.

Dá se tu příjemně projít, posedět u vody a načerpat tu pravou atmosféru národního parku (dokonce prvního národního parku ve Skotsku).

Luss Loch Lomond

Balmaha a Conic Hill

Na východní straně Loch Lomond leží Balmaha – výchozí bod pro túru na Conic Hill. Krátký, ale poměrně strmý výstup vám zabere přibližně hodinu a odmění vás krásnými výhledy na jezero, okolní ostrovy a pásmo, které kopíruje tektonický zlom Highland Boundary Fault – hranici mezi nížinami a vysočinou.

Na parkovišti v Balmaze bývá docela plno, takže doporučuji dorazit spíš dřív. Samotná vesnice je malá, ale dá se tu najíst nebo si dát něco sladkého po výšlapu.

Ben Lomond

Jedna z nejpřístupnějších hor v celém Skotsku a jeden z nejbližších “munros” – vrcholů vyšších než 914 m. Trasa začíná v Rowardennanu, kam dojedete úzkou silnicí z Balmahy.

U placeného parkoviště navazuje dobře značená stezka, která vás po zhruba 2 až 2,5 hodinách dovede až na vrchol s výhledem na celé Loch Lomond, Trossachské kopce i vzdálenější vrcholky Vysočiny.

Cesta je fyzicky náročnější, ale technicky poměrně jednoduchá – ideální pro ty, kdo chtějí zvládnout svůj první skotský „munro“. Za dobrého počasí je výhled z vrcholu nádherný.

Ben Lomond

Jak se dostat k Loch Lomond z Glasgow

Loch Lomond je z Glasgow velmi snadno dostupné. Vlakem jste tu za 50 minut a jízdné vyjde na 7,40 £. Vystupte v Balloch, odkud vyplouvají výletní lodě nebo jezdí místní autobusy podél pobřeží.

Druhou možností jsou autobusy Scottish Citylink – počítejte s cestou kolem 50 minut a cenou 9,40 až 12,90 £ podle toho, zda vystoupíte v Balloch nebo Luss.

Auto je nejlepší možnost, jak navštívit Loch Lomond (30 minut z Glasgow) – snadno se dostanete podél jezera, kam autobusy nejezdí.

Nejlepší ubytování v Glasgow

ubytování Skotsko Glasgow
ibis Budget Glasgow

Jednoduché, ale praktické ubytování poblíž centra, parkování zdarma a dobrá cena

ubytování Skotsko Glasgow
Aparthotel Adagio Glasgow Central

Moderní pokoje a apartmány s kuchyní, výborná dostupnost na letiště i do centra

8. Ben Vorlich

Rádi byste si užili další výhledy na nádhernou skotskou přírodu a nevadí vám pořádný výstup? Vydejte se na Ben Vorlich (943 m).

Čeká vás strmější stezka přes otevřené horské svahy s výhledy, které se s každým krokem zlepšují. Z vrcholu uvidíte nejen celé Loch Lomond, ale i přehradu Loch Sloy a okolní kopce, včetně ikonického Ben Lomondu.

Ben Vorlich Loch Lomond co navštívit v okolí Glasgow Skotsko

Výchozím bodem je návštěvnické centrum v Inveruglas, kde se nachází placené parkoviště (viz foto níže). Odtud vyrazíte po silnici a za cca hodinu uvidíte vpravo schody do kopce. Čeká vás stoupání, ke konci už dost strmé. Pokud jste ale zvyklí chodit po horách, bez problémů to zvládnete.

Trasa nahoru a zpět vám zabere kolem 5 až 6 hodin – přesnou trasu jsem vyznačila na mapě zde.

Inveruglas Ben Vorlich

8. Loch Katrine

Rádi byste se projeli na kole? Vydejte se k Loch Katrine. Příroda tu není tak dramatická jako ve Skotské vysočině, ale to vůbec nevadí – zelené kopce, klidná hladina jezera a upravené stezky dělají z tohohle místa jedno z nejpříjemnějších, co můžete v okolí Glasgow navštívit.

Loch Katrine co navštívit v Glasgow a okolí

Výchozím bodem je Trossachs Pier, odkud vyplouvají výletní lodě po jezeře. Podél vody vede asfaltová stezka, bez stoupání a s krásnými výhledy. Přímo u parkoviště si můžete půjčit kolo a vydat se na projížďku podél jezera.

Vyrazit můžete ale i pěšky – buď kolem jezera nebo je tu lesní stezka, díky které vystoupáte výš a užijete si výhled na jezero.

Jak se dostat k Loch Katrine

K jezeru se dostanete nejlépe autem – z Glasgow tu budete za hodinku. Přímo v přístavu je parkoviště (placené, aplikace RingGo).

Loch Katrine co navštívit v Glasgow a okolí

9. Glen Coe

Glen Coe je přesně to místo, které se vám vybaví, když si představíte divoké Skotsko. Široké údolí obklopené strmými štíty, syrová příroda, která působí monumentálně, a silnice A82, která tím vším vede jako jediná tepna mezi horami.

Už cesta sama o sobě stojí za to – nejprve kolem jezera Loch Lomond, pak dál směrem na sever, kde se krajina začíná víc vlnit a přechází v opravdové hory. Silnice se klikatí mezi kopci a prakticky na každém kilometru byste mohli zastavit a fotit.

co navštívit v Glencoe a Fort William ve Skotské vysočině

Mezi nejznámější místa v údolí patří ikonická vyhlídka na Three Sisters – tři skalnaté hřebeny, které padají do hlubokého údolí. Přímo odtud vede stezka do Skrytého údolí (Hidden Valley), které kdysi sloužilo klanu MacDonald k ukrývání dobytka. Trasa je dlouhá cca 4 km tam a zpět a zvládne ji většina lidí – začátek je pohodový, závěr trochu náročnější, ale výhledy stojí za to.

Jedním z našich oblíbených míst bylo i klidné Loch Achtriochtan, u kterého se dá zastavit a projít se po okolí.

Pokud máte čas, doporučuji sjet z hlavní silnice a projet si i Glen Etive – klidnější údolí bez turistů, kam vede úzká silnice až k jezeru Loch Etive.

glen coe co navštívit v Glasgow a okolí

Jak se dostat do Glen Coe z Glasgow

Z Glasgow se do Glen Coe dostanete autem za 1,5-2 hodiny. Cesta vede krásnou krajinou a dá se zvládnout jako jednodenní výlet, i když je lepší zůstat aspoň jednu noc.

Autobusem se sem dostanete se společností Scottish Citylink – spoj jede přímo z Glasgow do Fort William a zastavuje i v Glencoe. Cesta trvá přibližně 3 hodiny. Vlakem se přímo do Glencoe nedostanete – nejbližší stanice je v Fort William, která je ale dobře propojená s Glencoe autobusy. A i v samotném Fort William se rozhodně nudit nebudete.

Více informací: Co navštívit v okolí Glencoe a Fort William

Jak se dopravovat po Glasgow a okolí?

Doprava po Glasgow

Glasgow má dobré spojení veřejnou dopravou a snadno se v něm zorientujete i bez auta.

V centru se dá dobře pohybovat pěšky. Na delší vzdálenosti můžete využít metro (Subway), které tvoří jeden okruh s 15 stanicemi. Jízda stojí 1,85 £ (pro všechny nad 16 let), levnější je jízdné se Subway Smartcard – čipová karta zdarma, kterou lze dobíjet online i v automatech.

Autobusy provozuje First Bus Glasgow. Doporučuji aplikaci First Bus App, kde si koupíte jízdenky, naplánujete cestu a zjistíte časy spojů. V autobusech můžete platit bezkontaktně – stačí kartu přiložit při nástupu ke čtečce u řidiče a při výstupu pak ke čtečce u dveří. Dá se platit taky hotově přímo řidiči.

Z letiště Glasgow (GLA) jezdí každých 10 minut Airport Express (linka 500), kde vyjde zpáteční jízdenka na 17,50 £ (zpět můžete jet jakýmkoliv spojem). Do centra (Buchanan Bus Station) trvá cesta asi 15 minut. Autobusy staví po levé straně a jsou fialové. Můžete jet taky linkou 77, která vyjde v jednom směru na 2,10 £, ale časově je cesta delší.

Sdílená kola OVO Bikes/nextbike jsou dostupná po celém městě a půjčují se přes mobilní aplikaci.

Glasgow doprava

Autem

Pokud plánujete prozkoumat okolí Glasgow, auto vám dá největší svobodu. Skotsko má celkem klidný provoz a většina hlavních silnic je dobře značená. Jen je potřeba počítat s levostranným řízením, užšími silnicemi mimo města a občasnými jednosměrkami v malých vesnicích.

Auto se hodí zejména pro místa jako Glen Coe, Loch Lomond nebo Doune Castle, kam se veřejnou dopravou sice dostanete, ale většinou s přestupy a delší cestou. Díky autu si můžete trasu přizpůsobit a zastavit i na místech, kde byste jinak jen projeli kolem.

Pozor jen na nízkoemisní zónu v Glasgow. Pokud do Glasgow jedete pouze na výlet, doporučuji zaparkovat na P+R Bridge Street, Kelvinbridge nebo Shields Road, která je sice placená, ale součástí je jízdenka na metro. P+R parkoviště jsem vyznačila v mapě na konci článku.

Pokud jste v Glasgow ubytovaní, o něco níže najdete tipy na ubytování, kde můžete bez obav zaparkovat mimo nízkoemisní zónu.

My jsme si auto půjčili přes Discovercars, kde vychází ceny lépe než od konkurence. Pro klid na cestách si můžete připlatit také za plné pojištění (online je levnější než přímo na přepážce) a v ceně je klientská podpora, která opravdu funguje.

Více informací: Zde jsme sepsali vše o cestování autem po Skotsku (jak na řízení a půjčení auta) a přehled možností, jak se dostat do Skotska (letecky nebo autem).

Glasgow Skotsko

Veřejná doprava

Glasgow má výborné vlakové i autobusové spojení – nejen s Edinburghem, ale i s dalšími místy jako Stirling, Falkirk nebo Balloch u Loch Lomond. Vlakem jste ve většině těchto měst za 30–50 minut.

Vlaky provozuje společnost ScotRail, jízdní řády a ceny najdete na jejich webu.

Autobusy zajišťují například společnosti Scottish Citylink nebo Stagecoach. Autobusy jsou často levnější než vlak a i časově vychází podobně jako vlaky.

Ve vlaku se dají koupit jízdenky buď online, v aplikaci ScotRail, nebo přímo na nádraží (v automatu či u přepážky). U autobusů doporučuji rezervovat online – zejména u dálkových spojů jako Citylink.

Organizované výlety

Pokud nechcete řešit dopravu nebo plánování výletů, můžete si rezervovat jednodenní nebo vícedenní výlet z Glasgow. Nabídka je široká – oblíbené jsou okruhy zahrnující Loch Lomond, Glen Coe, Fort William nebo dokonce Isle of Skye.

Výhodou je, že průvodce zajistí i méně dostupná místa, nemusíte se starat o parkování nebo jízdní řády, a často se dozvíte i zajímavosti, které byste jinak přehlédli.

Prohlídky s dopravou a průvodcem


Powered by GetYourGuide

Kde se ubytovat v Glasgow?

Doporučené ubytování, pokud cestujete vlakem/autobusem:

  • The Social Hub Glasgow: Stylový hotel v centru města a 10 minut od nádraží, výborné snídaně, pohodlné postele a skvělé zázemí pro delší pobyt
  • Aparthotel Adagio Glasgow Central: Moderní apartmány v centru města, ideální pro páry i rodiny a skvělá dostupnost pro výlety po okolí
  • ibis Styles Glasgow Central: Levné ubytování v centru, výborné snídaně, dobré zázemí i pro delší pobyt

Nejlepší ubytování v Glasgow

ubytování Glasgow Skotsko
ibis Styles Glasgow Central

Levné ubytování v centru, výborné snídaně, dobré zázemí i pro delší pobyt

ubytování Glasgow Skotsko
The Social Hub Glasgow

Stylový hotel v centru města, výborné snídaně, pohodlné postele a skvělé zázemí pro delší pobyt

Doporučené ubytování, pokud cestujete autem:

  • ibis budget Glasgow: Jednoduché, ale praktické ubytování poblíž centra, parkování zdarma a dobrá cena
  • Sandyford Hotel: Levný a čistý hotel pár kroků od galerie Kelvingrove, placené parkování poblíž hotelu

Nejlepší ubytování v Glasgow

ubytování Skotsko Glasgow
ibis Budget Glasgow

Jednoduché, ale praktické ubytování poblíž centra, parkování zdarma a dobrá cena

ubytování Skotsko Glasgow
Aparthotel Adagio Glasgow Central

Moderní pokoje a apartmány s kuchyní, výborná dostupnost na letiště i do centra

Kam zajít v Glasgow na dobré jídlo?

V Glasgow najdete tradiční skotské hospody i podniky, které vaří moderně a neformálně – často v menších porcích ke sdílení.

Cenově je Glasgow oproti Edinburghu dostupnější. Oběd vyjde kolem 10-15 £, večeře v neformální restauraci do 20 £. V kavárně zaplatíte za kávu přibližně 2,50-3 £.

Doporučené podniky v Glasgow

  • Paesano Pizza – jedna z nejoblíbenějších pizzerií ve městě. Skvělý poměr cena/výkon, rychlý servis, autentická neapolská pizza. Bez rezervace, ale čekání bývá krátké. Mají 2 pobočky, obě jsou skvělé.
  • Bread Meats Bread – výborné burgery, hranolky a street food klasika.
  • Tantrum Doughnuts – pokud máte chuť na sladké. Ručně dělané donuty, často s originálními příchutěmi.
  • Laboratorio Espresso – malá, ale vyhlášená kavárna kousek od nádraží, skvělé espresso i cappuccino.

West End (poblíž galerie Kelvingrove): Ox and Finch – moderní evropská kuchyně v malých porcích (tapas styl).

Na rychlé a dobré jídlo poblíž nádraží nebo večer po příletu: Sugo Pasta (Mitchell Street) – od stejného týmu jako Paesano, ale zaměřené na domácí těstoviny. Rychlé, chutné, bez nutnosti rezervace.

Tradiční hospody a podniky se skotskou atmosférou

  • The Pot Still – Klasická skotská hospoda nedaleko centra, vyhlášená především výběrem whisky – mají jich tu přes 800. K tomu skvělé pivo a jednoduché, ale poctivé jídlo včetně haggis. Ideální na večer, kdy si chcete dát něco tradičního a nasát atmosféru.
  • The Scotia Bar – Jeden z nejstarších barů v Glasgow, funguje už od 1792. Typický tmavý interiér, večer často živá muzika a pohodová místní atmosféra.

Všechny tipy najdete taky v mapě na konci článku.

Co navštívit v Glasgow a okolí – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu nejlepších míst, co navštívit v Glasgow a okolí ve Skotsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v průvodci o Glasgow ve Skotsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Glasgow a okolí. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Skotsku

SKOTSKO: Zde jsou nejkrásnější místa na ostrově Skye a v dalším článku “Co vidět ve Skotsku“. Podívejte se také na 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ mapa a užitečné informace).

Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst. Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.

Další články: Jak se dostat do Skotska (letecky, autem) a autem po Skotsku (jak na řízení a půjčení auta). 

Nejčastější dotazy – Kam v Glasgow a okolí 

1. Vyplatí se navštívit Glasgow, když mám jen jeden den?

Ano – i za jeden den zvládnete projít centrum města, podívat se ke katedrále a univerzitě, zajít do některého z muzeí nebo si dát něco dobrého ve West Endu. Pokud vám zbude čas, nenechte si ujít taky zdejší botanickou zahradu s nádherným skleníkem – a vstupem zdarma.

2. Je lepší ubytovat se v Glasgow nebo v Edinburghu?

Záleží, co plánujete. Glasgow je levnější, méně turistický a dobře dostupný – jak z letiště, tak z okolních míst. Pokud chcete podnikat výlety do přírody (Loch Lomond, Glen Coe), Glasgow se hodí víc. Naopak Edinburgh je ideální na historickou atmosféru a památky.

3. Jak dlouho trvá cesta z Glasgow k Loch Lomond nebo do Glen Coe?

K Loch Lomond se dostanete vlakem nebo autobusem za necelou hodinu. Do Glen Coe je nejlepší jet autem, cesta trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny. I když se to dá zvládnout jako jednodenní výlet, doporučuji zde přespat, protože je toho v okolí hodně k vidění.

4. Jak funguje městská doprava v Glasgow?

Metro (Subway) má 15 stanic a je ideální pro přesuny mezi centrem a West Endem. Můžete si koupit papírovou jízdenku v automatu nebo zdarma pořídit čipovou kartu, se kterou na jízdném ušetříte pár pencí. Po městě jezdí také autobusy (First Bus), kde doporučuji platit bezkontaktně nebo používat mobilní aplikaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *