Cestování s miminkem: jak na cestu autem a naše tipy + SEZNAM VĚCÍ

cestování s miminkem

Cestování s miminkem. Pro jedny brnkačka, druzí se toho bojí. No nebudu lhát. Chce to občas klidné nervy ?. Ale plusy silně převažují nad mínusy. Jak na to, aby pro vás i miminko bylo cestování autem na pohodu? Bez zbytečného stresu? Mrkněte na naše zkušenosti a tipy + uložte si univerzální seznam věcí na cestu pro miminko.

Co zahrnout do výbavy při cestování s miminkem? 

Kvalitní autosedačka

Základ nejen pro cestování s miminkem. Pryč jsou časy, kdy nás rodiče jen položili na sedačku spolujezdce a dítě tak při silnějším šlápnutí brzdy hupslo pod sedačku třeba jako já ?.

V autě strávíte dost času. Autosedačka musí být miminku pohodlná, jinak si tu cestu rozhodně neužijete ?. 

My máme pro staršího autosedačku Britax Römer King II a pro mladšího autosedačku JOIE Stages. Obě jsou fajn. Dobře se udržují, instalují do auta a vypadají opravdu kvalitně a odolně. Vybírala jsem dle recenzí a hodnocení. Přece jen tohle je věc, kde jsem ráda za zkušenosti od ostatních rodičů a léty prověřenou kvalitu.

Ergonomické nosítko/šátek

Už při prvním těhotenství jsem věděla, že nosítko určitě potřebujeme. S kočárkem to na horách přece jen občas dost drhne ?. A i na trasách tady u nás ve Slavkovském lese. Nebo po dlažebních kostkách ve městech.

cestování s miminkem  / nosítko Ergobaby Adapt
Nosítko Ergobaby Adapt

A kluci se nosí tuze rádi. A nás stále překvapuje, kolik lidí především v cizině není na nosítko zvyklé. Drncají do sebe loktem a potulně se usmívají a šeptají si: ” Oh Baby” ?. Mnohokrát se u nás i zastavují, takže pokud chcete být nenápadní, s mimčem v nosítku to asi nevyjde.

Ze začátku jsme měli na oba kluky nosítko Ergobaby Adapt. Bylo fajn, ale to jsme nevěděli, o co přicházíme, dokud jsme ho nevyměnili za nosítko Be Lenka. To je jiná pro naše záda a Kubíkovo pohodlí ?.

Nosítko Be Lenka

Nosítko nám hodně pomohlo i ve chvílích, kdy kluci nemohli usnout po cestě. Oba totiž často během prvního roku spánek ve vajíčku bojkotovali.

To jsme třeba zastavovali kousek od italských hranic v zapadlém městečku pod Alpami. Domík v autě ne a ne usnout. A už to fakt potřeboval. Šoupla jsem ho do nosítka a za chvíli byl jako špalek. Péťa si dal mezitím řízeček a zalomil to na dvacet v parku na lavičce. Pravá odpolední siesta v Itálii :). 

Znám ale spoustu případů, kdy miminko lobuje za “Dycky kočár”, takže pak nezbývá než vybírat schůdnější turistické trasy nebo si pořídit něco odolnějšího.

Zateplovací kapsa

Pořídili jste nosítko? Pak potřebujete zateplovací kapsu. To je jako by Jerry neměl svého Toma. Prostě k sobě patří.

cestování s miminkem

Zateplovací kapsa je parádní vychytávka pro ty páry, kde nosí táta i máma. V dnešní době je spousta krásných a stylových nosících bund, které už ale nebudou tak stylové na vašem chlapovi ?.

Proč pořídit zateplovací kapsu?

  • je variabilní – malej se do ní vejde i teď, když už je ho pořádný kus. 
  • na rozdíl od nosítka je nepromokavá. Při pohledu na tmavě šedou oblohu radši necháte nosítko doma a jako naschvál nepadne ani kapka. Další den je obloha jako vymetená. Jen jeden menší mráček. Vesele si vykročíte s nosítkem, abyste za 10 minut totálně zmokli. Z toho jednoho menšího mráčku. Jojo, známe to všichni :). 
cestování s miminkem
  • nemusíte s sebou tahat deku. Jakmile se budete chtít natáhnout na zem, mimčo může šlofíkovat na kapse. Zevnitř je příjemný hřejivý fleece (aspoň u té naší) a zvenku nepromokavá vrstva. 

Zateplovacích a ochranných kapes je taky celá řada, ale ceny většinou začínají na tisícovce. Jestli hledáte něco cenově přijatelnějšího, zkuste tu naší od Outdoorkids. Pěknou kapsu s kapuckou jsem našla i na Pinkorblue.cz

Kočárek

Dobrý kočárek na cestování s miminkem by měl splňovat několik vlastností: 

  • variabilita – během minuty z korby do sporťáku a obráceně. Nedokážu si představit mít zvlášť korbu a zvlášť sporťák. Už takhle máme doma dost těsno. Navíc Domísek rád jezdí v kočáru na Kelišku a kochá se. Když hodně fouká nebo ho potřebuju nakrmit, jen předělám korbu na sporťák. Během minuty.
  • skladnost rozložit, složit, rozložit, složit...a takhle pořád dokola. Systém 2x zmáčkni a je složeno oceníte, to mi věřte.
  • lehkost do kufru, z kufru, do kufru, z kufru...a jsme zase u předchozího bodu. S lehčím kočárkem se bude o dost snazší, než se tahat s 20 kilovým závažím. 
cestování s miminkem / kočárek G-MINI recenze
Prej je tenhle kočár fakt dobrej :).

My můžeme doporučit kočárek od české značky G-MINI. Za málo peněz hodně muziky. Splňuje přesně to, co jsme od něj nejen na cesty očekávali. Jen si hůř díky své váze poradí s náročnějším terénem. Pokud tedy s kočárkem plánujete jezdit přes kořeny stromů, bude to makačka. Ozkoušeno. 

Vnitřní organizér do batohu

Přebalovací tašku sice máme, ale moc jí nevyužíváme. Na cestách má většinou jeden na zádech batoh a druhej nosítko. V batohu máme pár věcí pro nás (ale fakt jen poskrovnu – dítě zabere vše, takže pokud chcete být minimalisti, pořiďte si špunta ?) a kapsu s pár základními nezbytnostmi pro malého. Pleny, něco na převlečení, něco do bříška apod. 

Co zařídit před cestou s miminkem?

  • Cestovní pas nebo OP – zaběhnete si na městský úřad a tam vám doklad vystaví do 30 dnů (standardní zákonná lhůta). Potřebovat budete rodný list dítěte a svojí občanku. Pas vás vyjde na 100 Kč a OP na 50 Kč.

Jak na spánek miminka během cesty autem? 

Pokud máte jedno z těch dětí, které vám usnou maximálně u výjezdové cedule z města, přeskočte rovnou k dalšímu bodu. Já závidím a vůbec se za to nestydím ?.

Bojujete s nespícím miminkem v autě? Chtě nechtě, cestu musíte podřídit nespícímu andílkovi…jinak se vám promění v malého ďáblíka.

Co se osvědčilo nám? 

  • Cestování na noc – obětujte svůj spánek a získejte za odměnu poklidnou a tichou jízdu. Kluky oblečeme do věcí, ve kterých rovnou pojedou. Péťa předem naskládá věci do auta, v případě sněhu omete a oškrábe auto. Kluky přenášíme na závěr a rovnou vyjíždíme, aby neměli šanci se probrat. Většinou se vzbudí, chvílí v polospánku mžourají a pak to zase zalomí. 
  • Přejíždění z místa na místo během denního spánku – jakmile cestujeme několik dní, mladšího to v autě už moc nebaví. Vyjet v době jeho denního spánku přináší naději, že usne a cestu prospí. Ne vždy se nám ale poštěstilo, takže jsme odbočili z trasy a udělali si kratší výlet po cestě, během kterého se malej prospal v nosítku. 
  • Časté zastávky – tenhle bod se spíš týká té varianty, kdy nemůžete jet celou cestu přes noc a dítě je vzhůru. Zastavujte maximálně co 2 hodiny a nechte mimčo protáhnout. Dokud Domísek ještě nelezl, dávali jsme ho ven na deku nebo aspoň na zadní sedačky auta protáhnout na bříšku. Teď už leze a vymete každou pavučinu a štěrbinu. Vypleje vše v okolí a já za ním běhám, aby nepoobědval jako býložravec :).
cestování s miminkem
  • Něco neokoukaného na zabavení – nemusí to být ani hračka. Dokonale poslouží i PET lahev, zubní pasta, obal na CD, sáček…čím víc to bude šustit, praskat, dělat jakýkoliv zvuk, tím větší zábava to bude. Mrkněte do zavazadel a určitě najdete hotové skvosty.
  • Vyměnit vajíčko za autosedačku – tím vám chci jen dodat naději k lepším zítřkům ?. Až vám mimčo povyroste z vajíčka, je velká pravděpodobnost, že si cestu začne víc užívat. Aspoň u nás to tak bylo. A když je ještě po cestě semafor, je o zábavu postaráno tuplem.

Ubytování s miminkem

S příchodem malého se nám zvýšili nároky na ubytování. Dříve jsme se vyspali klidně na letišti, ale s malým dítětem už si člověk vybírá. Ne letiště, ale ubytování ?.

Za co jsme ochotní připlatit si, je pračka, protože ta se bude hodit, když nebudete chtít vozit několik bodýček na každý den, x-tery tepláčky apod. Přednost dáváme taky ubytování, která mají koupelnu na pokoji a nejlépe s vanou, kde se kluci můžou vycachtat. Vlastní kuchyň taky není na škodu.

Zjistěte si předem, zda má dané ubytování k dispozici cestovní postýlku (pokud s vámi dítě nespí v posteli). Dnes už to často bývá standard.

cestování s miminkem

Plánujete cestovat častěji nebo třeba jezdit na delší návštěvy k příbuzným? Pak se možná bude hodit vlastní cestovní postýlka. Pořídit se dají již cca od 1100 Kč.

Další tipy a triky, jak si užít cestování s miminkem

  • Čistá voda – ta se hodí na cokoliv. V létě jsme namočili látkovou plenu a pravidelně tak osvěžovali malého. Nebo jsme plenu přehodili přes vajíčko. Nesvítilo na něj z vrchu a zároveň kolem něj luftoval čerstvý vzduch.
  • Trocha pracího prášku + odstraňovače skvrn – zákon schválnosti funguje dokonale. Než přejedete hranice, stanou se vám všechny nehody, na které ani nepomyslíte. Postupně vyplácáte tolik látkových plen, že vám nezůstane ani jedna jediná. Dobře, nám se to stalo až po překročení německých hranic. Ale stalo :). A když to nebudou látkové pleny, bude to bodýčko, přehoz, tepláčky…v těchto chvílích budete děkovat sami sobě, že jste si odsypali trochu toho prášku. Takže já šla po příjezdu na ubytování rovnou prát ?.
  • Když už jsme u těch nehod, nezapomeňte si do auta přihodit i pytel na odpadky nebo uzavíratelný sáček. Nejlepší jsou zevnitř pogumované sáčky, které jinak nosíme v přebalovací tašce. Hodí se na všechno.
  • Zjistěte si předem, zda jsou v okolí ubytování nějaké obchody. Kord v případě, že už nemáte mimčo jen na mléce. To samé platí pro lékařskou pohotovost nebo místního lékaře. Jak se říká: Štěstí přeje připraveným.
  • Hrazdička z bezpečnostních pásů – dokud je mimčo ještě malé a neleze, udělejte mu hrazdičku z bezpečnostních pásů. Samozřejmě během pauzy ?. Zadní prostřední pás jen protáhněte kolem přední sedačky a zavěste hračky.
cestování s miminkem
  • Zvolněte – dřív jsme byli zvyklí objet několik míst za relativně krátkou dobu. To už s mimčem tak nejde. Vše je pomalejší a trvá o poznání dýl, než se ráno vypakujete z ubytování. Od té doby hledáme ubytování uprostřed místa, které chceme prozkoumat. Až ho prochodíme, přemístíme se do jiného ubytování opodál.
  • Stáhněte si bílý šum do telefonu, ať ho máte k dispozici i bez wifi. Rostoucí zoubky, nervozita z nového prostředí…nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.
  • Kojte, pokud můžete. Navíc, když cestujete autem, není nic lehčího, jak nakrmit nebo utěšit dítě.
  • Buďte minimalisti – děti toho nepotřebují tolik, kolik si myslíme. Pokud cestujete autem, musí se vám tam vejít i kočárek a další nezbytnosti, takže budete bojovat o každé místo.

Navíc, když pak jako my změníte ubytování po několika dnech…vybalovat, balit a pak znovu...to si člověk hodně dobře rozmyslí, co vše s sebou bude tahat.

Co balíme na cestu s miminkem my?

  • Jednorázové pleny (alespoň na cestu tam)
  • Látkové pleny – jako bryndák, na utření, podložka, clona proti sluníčku,…
  • Vlhčené ubrousky – ty se hodí na cokoliv
  • Hračky / knížka / něco na zabavení
  • Deka
  • Nosítko + ochranná kapsa
  • Kočárek (někdy ho v horském terénu nevyužijeme, tak ho necháme doma)
  • Jídlo – alespoň na cestu, ale snažíme se toho vozit co nejvíc, abychom hned nemuseli řešit, kam zajet nakoupit.
  • Dudlík + klip na dudlík
  • Uzavíratelný sáček nebo pytel na odpadky
  • Ekologická čistící voda – imunita je imunita, ale občas je to už dost na hraně :). Pro tyhle případy vozíme tuhle vodičku. Je jí sice jen 50 ml, ale vydrží. Nebo se dá koupit i ve větším 500 ml balení.
  • Láhev na vodu + lžičku a misku na krmení po cestě
  • Oblečení
  • Swaddler – parádní věc. Ze začátku jsme pomocí něho zavinovali, protože je dostatečně dlouhý i široký a pěkně pruží. V létě jsme ho používali jako přikrývku. A dnes slouží trochu jak usínáček – malej se do něj zavrtá a jedině tak usne. Takže za nás určitě bereme vždy.
  • Lékárnička – sirup, čípky, mořská voda, teploměr, náplasti, gel nebo olejíček na bolest zoubků, nosní odsávačka, vitamín D, Viburcol čípky, kousátko na prořezání zoubků, kousek gázy
  • Kosmetikabambucké máslo, přírodní opalovací krém, vzorek krému na opruzeniny, olejíček + perlan, nůžky na nehty, kartáček na zuby, pár vatových tyčinek, repelent Incognito (podle toho, kam jedeme)

Co si zabalit při cestování s miminkem?

Uložte si univerzální seznam věcí na dovolenou s miminkem.

> (opens in a new tab)”>ULOŽIT SEZNAM NA PINTERESTU >>

cestování s miminkem - balící seznam / co si zabalit

Další vychytávky, které se můžou při cestování s miminkem hodit

  • Podsedák na jídelní židli

Jakmile dítě sedí, je občas nadlidský úkol udržet ho a v klidu nakrmit. Skvěle poslouží podsedák na jídelní židli, který jen připevníte pomocí pásů.

  • Cestovní stan

Cestovní stan využijete kdekoliv na cestě, na letišti, na pláži.


Za nás můžeme říct: Cestování s miminkem se určitě nebojte. Nás to naučilo neřešit blbosti a nehádat se kvůli kravinám. Víc legrace a historek k vyprávění.

1 názor na “Cestování s miminkem: jak na cestu autem a naše tipy + SEZNAM VĚCÍ”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *