cestování s miminkem

Cestování s miminkem: jak na cestu autem a naše tipy + SEZNAM VĚCÍ

Cestování s miminkem. Pro jedny brnkačka, druzí se toho bojí. No nebudu lhát. Chce to občas klidné nervy :). Ale plusy silně převažují nad mínusy. Jak na to, aby pro vás i miminko bylo cestování autem na pohodu? Bez zbytečného stresu? Mrkněte na naše zkušenosti a tipy + uložte si univerzální seznam věcí na cestu pro miminko.

Mohlo by se taky hodit:

Co zahrnout do výbavy při cestování s miminkem? 

Kvalitní autosedačka

Základ nejen pro cestování s miminkem. Pryč jsou časy, kdy nás rodiče jen položili na sedačku spolujezdce a dítě tak při silnějším šlápnutí brzdy hupslo pod sedačku :D. Aspoň za mé generace to tak bylo :). A já skončila pod tou sedačkou :).

V autě strávíte dost času. Autosedačka musí být mimču pohodlná, jinak si tu cestu rozhodně neužijete :). 

My se před koupí řídili recenzemi. Rozhodovali jsme se mezi dvěma osvědčenými klasikami: 

Nakonec jsem se přiklonili k Römeru. Na Cybexu se mi líbil pultík, který tady funguje místo bezpečnostních pásů. Ale co se líbí mně, nemusí se líbit Domískovi (to stoprocentně poznáme taky v pubertě 😀). Je to totiž teplokrevník a při představě, že ho v létě zaplácnu neprodyšným pultíkem…radši jsme zvolili cestu menšího odporu :).

Vajíčko jsme od Cybexu měli, ale kupovali jsme ho z druhé ruky, tak si nepamatuju přesný typ. Ale s žádným modelem od nich vedle určitě nešlápnete.

Ergonomické nosítko / šátek

Nosítko určitě potřebujeme. To jsem věděla jako první, než se malej narodil. S kočárkem to na horách přece jen občas dost drhne :). A i na trasách tady u nás ve Slavkovském lese. 

cestování s miminkem

A malej se nosí tuze rád :). Šmíruje, kde se co mihne, kontroluje nám po cestě zuby a občas to i zalomí. 

A okolí to pořád nepřestává překvapovat. Tolikrát jsme viděli, jak jeden z páru zvídavě pokukuje, co se ukrývá v kapse a pak začne loktem šťouchat do druhého: “Oh, baby!”

Až dle spousty reakcí okolí jsme poznali, že nosítko není pro okolí zcela běžná věc, jak jsme si mysleli :). Takže pokud chcete být nenápadní, s mimčem to nepůjde :).

Máme nosítko Ergobaby Adapt, které je vhodné už od narození.

cestování s miminkem / nosítko Egobaby Adapt

Na cestě nám několikrát doslova bodlo. Malej v kočáru usnul max. v šestinedělí a od té doby ani boha. Často nemůže usnout ani v autě.

To jsme třeba zastavovali kousek od italských hranic v zapadlém městečku pod Alpami. Malej v autě ne a ne usnout. A už to fakt potřeboval. Šoupla jsem ho do nosítka a za chvíli byl jako špalek. Péťa si dal mezitím řízeček a zalomil to na dvacet v parku na lavičce. Pravá odpolední siesta v Itálii :). 

Znám ale spoustu případů, kdy miminko lobuje za “Dycky kočár”, takže pak nezbývá než vybírat schůdnější turistické trasy nebo si pořídit něco odolnějšího :).

Zateplovací kapsa

Pořídili jste nosítko? Pak potřebujete zateplovací kapsu. To je jako by Jerry neměl svého Toma. Nebo jako byste si dali čočku na kyselo bez ještě kyselejší okurky. Prostě k sobě patří.

cestování s miminkem

Parádní vychytávka, která vás finančně nevysaje

V dnešní době je spousta krásných a stylových nosících bund, ale ty ceny…ty vás už finančně vysají.

Navíc stylová nosící bunda už nebude tak moc stylová na vašem chlapovi :D. Pokud taky nosí rád jako můj Péťa.

Proč si pořídit zateplovací kapsu pro cestování s miminkem? 

 • je variabilní – malej se do ní vejde i teď, když už je ho pořádný kus. 
 • na rozdíl od nosítka je nepromokavá. Při pohledu na tmavě šedou oblohu radši necháte nosítko doma a jako naschvál nepadne ani kapka. Další den je obloha jako vymetená. Jen jeden menší mráček. Vesele si vykročíte s nosítkem, abyste za 10 minut totálně zmokli. Z toho jednoho menšího mráčku. Jojo, známe to všichni :). 

Jakmile se bude schylovat k dešti, jen mimču přetáhnete kapsu přes hlavičku.

cestování s miminkem
Jen přetáhnete a mimčo nemokne :).

Jasný, dá se vzít i deštník, ale třeba u nás to pak znamená, že si Domísek kroutí celou cestu hlavu směrem vzhůru :).

 • nemusíte s sebou tahat deku. Jakmile se budete chtít natáhnout na zem, mimčo může šlofíkovat na kapse. Zevnitř je příjemný hřejivý fleece (aspoň u té naší) a zvenku nepromokavá vrstva. 
cestování s miminkem
Šlofík na zateplovací kapse

Zateplovacích a ochranných kapes je taky celá řada, ale ceny většinou začínají na tisícovce. Jestli hledáte něco cenově přijatelnějšího, zkuste tu naší od Outdoorkids.

Kočárek

Dobrý kočárek na cestování s miminkem by měl mít několik vlastností: 

 • variabilita – během minuty z korby do sporťáku a obráceně. Nedokážu si představit mít zvlášť korbu a zvlášť sporťák. Už takhle máme doma dost těsno. Navíc Domísek rád jezdí v kočáru na Kelišku a kochá se. Když hodně fouká nebo ho potřebuju nakrmit, jen předělám korbu na sporťák. Během minuty.
cestování s miminkem
Keliška v akci 🙂
 • skladnost rozložit, složit, rozložit, složit...a takhle pořád dokola. Systém 2x zmáčkni a je složeno oceníte, to mi věřte :).
 • lehkost do kufru, z kufru, do kufru, z kufru...a jsme zase u předchozího bodu. S lehčím kočárkem se bude o dost snazší, než se tahat s 20 kilovým závažím. 

My můžeme doporučit kočárek od české značky G-MINI. Za málo peněz hodně muziky.

cestování s miminkem / kočárek G-MINI recenze
Prej je tenhle kočár fakt dobrej :).

Splňuje přesně to, co jsme od něj nejen na cesty očekávali. Jen si hůř díky své váze poradí s náročnějším terénem. Pokud tedy s kočárkem plánujete jezdit přes kořeny stromů, bude to makačka. Ozkoušeno :). 

Kapsa na dětské nezbytnosti

Přebalovací tašku sice máme, ale moc jí nevyužíváme. Na cestách má většinou jeden na zádech batoh a druhej na břiše Domíska. A s rostoucí váhou malého je to čím dál častěji Péťa :).

V batohu máme pár věcí pro nás (ale fakt jen poskrovnu – dítě zabere vše, takže pokud chcete být minimalisti, pořiďte si špunta :)) a kapsu s pár základními nezbytnostmi pro malého. Pleny, něco na převlečení, něco do bříška apod. 

My kupovali za pár korun na Aliexpressu:

Když už jsme u toho Aliexpressu: věděli jste, že i tady můžete nakoupit a získat část peněz zpět? Mrkněte, kde všude získáte část peněz zpět a začněte vydělávat nakupováním :).

Co zařídit před cestou s miminkem?

 • Cestovní pas nebo OP – zaběhnete si na městský úřad a tam vám doklad vystaví do 30 dnů (standardní zákonná lhůta). Potřebovat budete rodný list dítěte a svojí občanku. Pas vás vyjde na 100 Kč a OP na 50 Kč.
 • Cestovní pojištění – v současné době je nabídka cestovních pojištění tak široká, že je spíš problém si vybrat to nej.

Mrkněte na srovnávač cestovního pojištění >>.

Jak na spánek miminka během cesty autem? 

Pokud máte jedno z těch dětí, které vám usnou maximálně u výjezdové cedule z města, přeskočte rovnou k dalšímu bodu. Já závidím a vůbec se za to nestydím :).

Bojujete s nespícím miminkem v autě? Chtě nechtě, cestu musíte podřídit nespícímu andílkovi…jinak se vám promění v malého ďáblíka :).

Co se osvědčilo nám? 

 • Cestování na noc – obětujte svůj spánek a získáte za odměnu poklidnou a tichou jízdu. Malého oblečeme do věcí, ve kterých rovnou pojede. Péťa předem naskládá věci do auta, v případě sněhu omete a oškrábe auto. Malého přenášíme jako posledního a rovnou vyjíždíme, aby neměl šanci se probrat. Většinou se vzbudí, chvílí v polospánku mžourá a pak to zase zalomí. 
 • Přejíždění z místa na místo během denního spánku – jakmile cestujeme několik dní, malého to v autě už moc nebaví. Vyjet v době jeho denního spánku přináší naději, že usne a cestu prospí. Ne vždy se nám ale poštěstilo, takže jsme odbočili z trasy a udělali si kratší výlet po cestě, během kterého se malej prospal v nosítku. 
 • Časté zastávky – tenhle bod se spíš týká té varianty, kdy nemůžete jet celou cestu přes noc a dítě je vzhůru. Zastavujte maximálně co 2 hodiny a nechte mimčo protáhnout. Dokud Domísek ještě nelezl, dávali jsme ho ven na deku nebo aspoň na zadní sedačky auta protáhnout na bříšku. Teď už leze a vymete každou pavučinu a štěrbinu. Vypleje vše v okolí a já za ním běhám, aby nepoobědval jako býložravec :).
cestování s miminkem
 • Něco neokoukaného na zabavení – nemusí to být ani hračka. Dokonale poslouží i PET lahev, zubní pasta, obal na CD, sáček…čím víc to bude šustit, praskat, dělat jakýkoliv zvuk, tím větší zábava to bude. Mrkněte do zavazadel a určitě najdete hotové skvosty.
 • Vyměnit vajíčko za autosedačku – tím vám chci jen dodat naději k lepším zítřkům :). Sice to ještě stále není ani z daleko stoprocentní, ale každé procento v usínání navíc je úspěch :).
cestování s miminkem
Pohled, který si každý rodič užívá nejvíc :D.

Ubytování s miminkem

S příchodem malého se nám zvýšili nároky na ubytování. Dříve jsme se vyspali klidně na letišti, ale s malým dítětem už si člověk vybírá. Ne letiště, ale ubytování :).

Za co jsme ochotní připlatit si, je pračka. Protože ta se bude hodit, když nebudete chtít vozit několik bodýček na každý den, x-tery tepláčky apod.

Přednost dáváme těm ubytkům, která mají vanu. Nebo aspoň velké umyvadlo, kde se malej může vycachtat.

Vlastní kuchyň taky není na škodu. A když nebyla, brali jsme si varnou konvici z domova. Nějak musí člověk ty dudlíky vyvařit :).

Zjistěte si předem, zda má dané ubytování k dispozici cestovní postýlku. Pokud jí tedy plánujete využívat :). My jí v jednom AirBNB měli, ale nakonec spal malej se mnou v posteli a Péťa ležel na rozkládacím gauči.

cestování s miminkem

Plánujete cestovat častěji nebo třeba jezdit na delší návštěvy k příbuzným? Pak se možná bude hodit vlastní cestovní postýlka. Pořídit se dají již cca od 1100 Kč.

Jestli se chystáte do Dolomit, všemi deseti můžeme doporučit parádní ubytování u Vandy v městečku Padola. Útulný, čistý byteček, kde najdete vše. I hory hned za barákem.

 • Ještě nejste registrovaní na AirBNB? Pak se určitě přihlašte přes můj odkaz a získejte slevu 725 Kč.

Další tipy a triky, jak si užít cestování s miminkem

 • Čistá voda – ta se hodí na cokoliv. V létě jsme namočili látkovou plenu a pravidelně tak osvěžovali malého. Nebo jsme plenu přehodili přes vajíčko. Nesvítilo na něj z vrchu a zároveň kolem něj luftoval čerstvý vzduch.
 • Trocha pracího prášku + odstraňovače skvrn – zákon schválnosti funguje dokonale. Než přejedete hranice, stanou se vám všechny nehody, na které ani nepomyslíte. Postupně vyplácáte tolik látkových plen, že vám nezůstane ani jedna jediná. Dobře, nám se to stalo až po překročení německých hranic. Ale stalo :). A když to nebudou látkové pleny, bude to bodýčko, přehoz, tepláčky…v těchto chvílích budete děkovat sami sobě, že jste si odsypali trochu toho prášku. Takže já šla po příjezdu na AirBNB rovnou prát :).
 • Když už jsme u těch nehod, nezapomeňte si do auta přihodit i pytel na odpadky nebo uzavíratelný sáček.

My využíváme látkový sáček z Ali, který je zevnitř pogumovaný. Do něj dáváme špinavé látkové pleny nebo oblečení.

 • Zjistěte si předem, zda jsou v okolí ubytování nějaké obchody. Kord v případě, že už nemáte mimčo jen na mléce. To samé platí pro lékařskou pohotovost nebo místního lékaře. Jak se říká: Štěstí přeje připraveným.
 • Hrazdička z bezpečnostních pásů – dokud je mimčo ještě malé a neleze, udělejte mu hrazdičku z bezpečnostních pásů. Samozřejmě během pauzy :D. Zadní prostřední pás jen protáhněte kolem přední sedačky a zavěste hračky.
cestování s miminkem
 • Zvolněte – dřív jsme byli zvyklí objet několik míst za relativně krátkou dobu. To už s mimčem tak nejde. Vše je pomalejší a trvá o poznání dýl, než se ráno vypakujete z ubytování. Od té doby hledáme ubytování uprostřed místa, které chceme prozkoumat. Až ho prochodíme, přemístíme se do jiného AirBNB nebo penzionu.
 • Stáhněte si bílý šum do telefonu, ať ho máte k dispozici i bez wifi. Rostoucí zoubky, nervozita z nového prostředí…nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.
 • Kojte, pokud můžete. Navíc, když cestujete autem, není nic lehčího, jak nakrmit nebo utěšit dítě.
 • Buďte minimalisti – děti toho nepotřebují tolik, kolik si myslíme. Pokud cestujete autem, musí se vám tam vejít i kočárek a další nezbytnosti, takže budete bojovat o každé místo.

Navíc, když pak jako my změníte ubytování po několika dnech…vybalovat, balit a pak znovu...to si člověk hodně dobře rozmyslí, co vše s sebou bude tahat :).

Co balíme na cestu s miminkem my?

 • Jednorázové pleny (alespoň na cestu tam)
 • Látkové pleny – jako bryndák, na utření, podložka, clona proti sluníčku,…
 • Vlhčené ubrousky – ty se hodí na cokoliv
 • Hračky / knížka / něco na zabavení
 • Deka
 • Nosítko + ochranná kapsa
 • Kočárek (někdy ho v horském terénu nevyužijeme, tak ho necháme doma)
 • Jídlo – alespoň na cestu, ale snažíme se toho vozit co nejvíc, abychom hned nemuseli řešit, kam zajet nakoupit.
 • Dudlík + klip na dudlík
 • Uzavíratelný sáček nebo pytel na odpadky
 • Láhev na vodu + lžičku a misku na krmení po cestě
 • Oblečení
 • Spací pytel – náš malej se odkope ze všeho, takže spací pytel je základ. Už se nám ale stalo, že měli na AirBNB k dispozici i dětské spací pytle, tak se můžete před cestou poptat :).
 • Swaddler – parádní věc. A nenechte se ošálit. Tohle není klasická plena. Ze začátku jsme pomocí něho zavinovali, protože je dostatečně dlouhý i široký a pěkně pruží. V létě jsme ho používali jako přikrývku. A dnes slouží trochu jak usínáček – malej se do něj zavrtá a jedině tak usne. Takže za nás určitě bereme vždy :).
cestování s miminkem
Swaddler jako usínáček
 • Lékárnička – sirup, čípky, mořská voda, teploměr, náplasti, gel nebo olejíček na bolest zoubků, nosní odsávačka, vitamín D, Viburcol čípky, kousátko na prořezání zoubků, kousek gázy
 • Kosmetika – bambucké máslo, opalovací krém, šampon, krém na opruzeniny, olejíček Medvídek + perlan, nůžky na nehty, hřebínek, kartáček na ty 4 zuby :), pár vatových tyčinek

Co si zabalit při cestování s miminkem?

Uložte si univerzální seznam věcí na dovolenou s miminkem.

> (opens in a new tab)”>ULOŽIT SEZNAM NA PINTERESTU >>

cestování s miminkem - balící seznam / co si zabalit

Další vychytávky, které se můžou při cestování s miminkem hodit

 • Podsedák na jídelní židli

Jakmile mimčo sedí, je občas nadlidský úkol udržet ho a v klidu nakrmit. Aspoň u nás to tak na cestě je :). Skvěle poslouží podsedák na jídelní židli, který jen připevníte pomocí pásů.

 • Cestovní stan

Cestovní stan využijete kdekoliv na cestě, na letišti, na pláži.

Za nás můžeme říct: Cestování s miminkem se určitě nebojte. Nás to naučilo neřešit blbosti a nehádat se kvůli kravinám :). Víc legrace a historek k vyprávění.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Kam plánujete vycestovat?

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top