Vysoký kámen u obce Luby: to není jen hromada šutrů

PP Vysoký kámen Luby u Kraslic

Navštívili jste již PP Vysoký kámen u obce Luby na Kraslicku? Většinou jsme tu potkali více Němců než Čechů – to se necháme takhle převálcovat :)?

Na Vysokém kameni jsme byli už několikrát. Není to místo, ze kterého by jste byli týden paf, ale den jo :).

O Vánocích jsem měla nutkání jet někam, kde uvidím bílé pahorky, mráz mě bude štípat do obličeje a já si budu po chvíli nadávat, že jsem zase zapomněla rukavice :). A protože bydlíme hned pod úpatím Krušných hor, zimní pohádka se konala ještě tentýž den…díky mé vrtošivosti, co se výletů týká :).

Co že to Vysoký kámen vlastně je? 

Nuže, pokud to vezmeme z odborné stránky: jedná se o křemencový masiv, který vznikl kryogenním zvětráváním hornin ve čtvrtohorách. Pokud to máte jako já, neřeklo vám to vůbec, ale vůbec nic :). Což je u mě špatný, protože mám za sebou semestr geologie, fyzické geografie a podobných lahůdek, které mě na tuto odpověď měli připravit :).

Kryogenní zvětrávání vlastně znamená zvětrávání hornin mrznoucí vodou. Kryogenní asi odvozeno od ledové kry :). Nebo naopak :). 

A teď z té druhé (pro mě pochopitelnější :)) stránky: PP Vysoký kámen je skalní útvar připomínající hradní zříceninu. Na jedné straně je zakončen Vyhlídkovou skálou, na kterou se dostanete po železné lávce až na vyhlídkovou plošinu. A na straně druhé se nachází druhá skalní věž Větrná skála (samozřejmě to fouká všude o sto šest a nejen na té Větrné skále :)).

PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko

Fakta o PP Vysoký kámen (Hoher Stein)

  • Jak jsem již proflákla v samotném úvodu, Vysoký kámen se nachází u obce Luby kousek od hranic s Německem. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších lokalit na Kraslicku. A já se vůbec nedivím :). 
  • Památka se nachází uprostřed přírodní parku Leopoldovy Hamry
  • Rozloha památky je 3,64 ha
  • Oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1964. A proč? Mimo jiné se tu nachází spousta vzácných rostlin, jako jsou mechorosty, lišejníky, kapradiny. A je to tu prostě hezký :). 
PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko
PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko

A zase ty výhledy…

Přímo na vyhlídkové plošině se nachází orientační tabule, na které můžete mrknout, kam že si to vlastně kroutíte krky :). Jenže je celá v němčině, takže pokud jste na tom jako já, budete vděční za český překlad :). 

PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko
dav

Z PP Vysoký kámen dohlédnete na západní vršky Krušných hor, Smrčiny, Halštrovskou vrchovinu, Český les a Slavkovský les. 

PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko
PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko

Trasy, které vás dovedou na Vysoký kámen

Tras, jak se dostat na Vysoký kámen, je hned několik. V tomhle nejradši využívám www.mapy.cz, kde jsou perfektně vyznačené turistické trasy, vrstevnice apod. Podobné info bohužel na google mapách nenajdu. Na druhou stranu nabízí zase google mapy jiné výhody, takže je ve finále nejlepší kombinace obou 🙂

Trasa č. 1: po červené z obce Kostelní

Začněme zlehka tou nejkratší trasou, která je ideální, pokud vyrazíte pěšky nebo s dětmi. Cesta začíná přímo mezi obcí Kostelní a osadou Kámen. Pokud přijedete od obce Luby, zaparkujete auto po levé straně, kde je menší plácek na hlíně, a dáte se do kopečka po červené turistické značce. Ta vás za necelý kilometr dovede až k cíli.  

Trasa č. 2: po cyklostezce č. 2132

Jste na kole nebo chcete nohy pořádně protáhnout? Pak se dejte po cyklostezce č. 2132. U rozcestníku Pod vodárnou odbočíte na NS Lubsko, kterou kopírujete až k vrcholu Tříslová (648 m. n. m.). Odtud pokračujete dál po červené

Trasa č. 3: po cyklostezce č. 23

Tady se vlastně jedná o prodlouženou první trasu pro cyklisty, kdy po cyklostezce č. 23 dojedete na rozcestí mezi Kostelní a Kámen. Odtud se dáte po červené, ale to už víte :). Kousek pak bude potřeba kolo vytlačit :). 

Pěkná trasa povede i z německé strany po žluté turistické značce, ale tu nemáme prošláplou. Pokud někdo máte, určitě dejte vědět :). 

PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko
PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko
PP Vysoký kámen u obce Luby Kraslicko

No nebudu se zde kasat, že jsme šli tentokrát tu nejdelší trasu…kdyžtak příště :). Nebe přálo, užili jsme si výhledy, pozdravili krávy, pěkně jsme promrzli na kost…ten pocit, kdy jsme pak vlezli do auta a zapli topení, byl bájo :).

Mějte se krásně a nezapomeňte navštěvovat i podobné, méně profláknuté lokality…minimálně si užijete výhledy, při nichž vám nebude na krk dýchat v zástupu dalších 20 lidí :).


Jestli se rádi kocháte (jako já :)), mrkněte na 10 nejhezčích vyhlídek a rozhleden v Karlovarském kraji.

Další inspirace, co navštívit v sousedních Smrčinách: Ašsko a Smrčiny: 25 tipů, co navštívit (výlety, ubytování, restaurace) 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *