Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou

Pokud cestujete do města, chce to jiné vybavení, než když plánujete vyšlápnout nějaký pěkný vrchol v Alpách. Mrkněte na seznam věcí, co si sbalit do města.

Pryč jsou doby, kdy jsem do města oblečení ani obuv neřešila. Vzala jsem si hlavně to, co dobře vypadá na fotku ?. Ale čím jsem starší (a určitě i moudřejší ?), vím, že při cestování je pohodlí alfa omega celé cesty. Pokud vám boty sdírají nohy do krve nebo se potíte při prvním kopečku k hradu, dokáže to otrávit celý výlet. A na fotkách vykouzlíte maximálně křečovitý úsměv.

Dnes se podíváme na pár bodů a tipů, co vyhovuje na cesty nám. Co si sbalit do města, abychom se cítili pohodlně, příjemně a netahali s sebou zbytečné věci.

Díky seznamu nezapomeneme na nic důležitého a máme sbaleno raz dva:

Univerzální seznam věcí do města

Boty

I když se vaše běžně boty jeví při cestě do práce nebo do školy sebevíc pohodlně, na celodenní túře po městě to mohou být hotoví tyrani pro vaše nohy.

Měla jsem takové.

Zdály se jako bačkůrky. Pro pochůzky po městě super boty, ale po 20 000 krocích, které úplně v pohodě při cestování po městě nachodíte, letěly na Oxford Street v Londýně do koše.

Terén ve městě je tvrdý. Chodíte po asfaltu nebo dlažebních kostkách. Podešev by měla něco vydržet, ale zároveň by neměla být tvrdá jako u outdoorové obuvi. Měkká mezipodešev pak pomáhá tlumit nárazy a tím se méně zatěžují klouby.

Výhodou vycházkových bot (nebo jiných bot určených ke sportu nebo do přírody) je prodyšnost. Je potřeba dostat pot co nejrychleji ven a vám se tak v teplejších dnech nebude potit noha. V zimě a na podzim zkuste boty s membránou. Ta nepropustí vlhkost.

Důležitým pravidlem je, aby boty nebyly nové. Musí být aspoň trochu prošlápnuté, aby jste věděli, že vám skutečně sedí.

Barefoot boty Merrell

Další variantou jsou barefoot boty, které kopírují chůzi na boso. Na barefoot boty si ale musíte nejprve zvyknout. A pak už je asi nedáte z nohy ?. Barefooty mají natolik tenkou a ohebnou podrážku, že vnímáte i ten sebemenší kamínek a získáváte informace o povrchu, na kterém se pohybujete. Je to dokonalá masáž pro nohy, která umožňuje zapojit všechny svaly, šlachy i kosti chodidel.

Nohy máte krásně prokrvené, takže se nemusíte bát vytáhnout barefooty i v chladnějším počasí spolu s merino ponožkami, které zahřejí.

Velký výběr barefoot bot mají na 4camping nebo Littleshoes.

Batoh

Ať už do města nebo do přírody, batoh je vždy lepší volbou než třeba kabelka. Pro chlapi tuplem, pokud nejste Joey z Přátel ?.

I striktní minimalista s sebou tahá spoustu věcí – vodu, pití, foťák atd. To dohromady něco váží. A to něco vy musíte tahat celý den.

Správný batoh pomůže váhu pěkně rozprostřít, abyste se cítili komfortně a nikde vás nic nedřelo a netlačilo.

Klasika do města jsou retro batohy od švédské značky Fjällräven. Dělají se v několika velikostech a různých barvách.

Pokud hledáte něco většího, můžu doporučit svůj batoh Osprey Farpoint, který je super na denní túry, do města nebo jako palubní zavazadlo. Právě kvůli jeho 3v1 jsem si ho pořizovala. Má 40 l, čímž vyhovuje limitům u nízkonákladových leteckých společností. Vnitřkem připomíná kufr, takže je balení snazší. Navíc má popruh, díky kterému si ho přehodíte jako tašku přes rameno.

Je dražší, ale multifunkční a ta kvalita je tu fakt znát. Dělá se ve velikosti S/M nebo velikosti M/L.

Mohlo by se hodit:

Oblečení

Jakmile cítíte, že vás to někde pne, po hodině máte v podpaží na tričku koláče sledovanosti nebo je vám naopak zima, na dobré náladě to nepřidá. A ta je při cestování klíčová ?.

V létě sahejte po oblečení ze lnu, konopí nebo bambusu. I v bavlně se budete cítit skvěle, ale je nemilosrdná. Pokud se zpotíte, půjde to vidět hned. Oblečení musí být vzdušné. Jako vánek, protože mezi tím městským betonem to žhne o sto šest.

V chladnějším počasí je dobré vrstvit. Představte si cibuli, kdy odlupujete slupku po slupce. Dokonale se tak přizpůsobíte teplotám ve městě, které se mohou dost lišit v průběhu dne. S ranním mrazíkem vyrazíte do ulic a dopoledne už odhazujete se sluníčkem vrstvy. Jestli rádi zainvestujete, zkuste oblečení z merino vlny. Využijete ho po celý rok a vydrží vám roky.

Pokrývka hlavy

Každý rok je to úplně stejné. Jakmile se oteplí a jsem na sluníčku x hodin v kuse, sotva se ploužím a začne mě bolet hlava. V tomhle mi nejvíc pomáhá pokrývka hlavy – kšiltovka, klobouček. Pokud to máte podobně, na pokrývku hlavy nezapomeňte.

Sluneční brýle

Věc, kterou řada lidí podceňuje nebo si je vybírá na parádu. Měla jsem to úplně stejně. Sluneční brýle jsou neodmyslitelný parťák pro vaše oči. Chrání vás před ultrafialovým zářením, které na vašich očích může napáchat pořádné nepříjemnosti – od krátkodobých v podobě spálení rohovky po ty dlouhodobé, jako je šedý zákal, degenerativní onemocnění spojivky či sítnice nebo rakovinu oka. Nebudu úplně zabíhat do detailů, ale pokud vás tohle téma zajímá hlouběji, mrkněte na článek z University of Queensland.

Ochrana před UV zářením se škáluje od 1 do 4, kdy 4 je nejvyšší ochrana. V našich podmínkách se často udávají hodnoty 100-400 (400 je nejvyšší ochrana). Skvělou vychytávkou jsou sluneční brýle s polarizačním filtrem, díky kterému budete své oči méně namáhat a uvidíte jako ostříš. Pomáhá od odlesků, které jsou běžně pro zrak nepříjemné – z třpytivé vody nebo sněhu, odrážející světlo od výlohy apod.

Opalovací krém

Především v létě bychom neměli zapomenout i na opalovací krém. Při cestování běžně strávíte celý den venku a ve slunečných dnech se člověk spálí v pohybu po městě jako nic.

U opalovacích krémů vybíráme přírodnější variantu.

Proč?

Přírodní opalovací krémy obsahují fyzikální filtry, které škodlivé sluneční paprsky odráží a nepronikají do kůže. Asi každý ocení, že působí ihned a nemusíte čekat magickou půlhodinku (nevím, jak vy, ale já si to vždy uvědomím až před odchodem ?).

Naproti tomu chemické opalovací krémy (většina těch, které najdeme běžně v obchodě) obsahují chemikálie, které sice paprsky pohlcují, ale navíc pronikají přímo do kůže. Tady můžou způsobovat alergické reakce, vést k poškození buněk a tím ke stárnutí kůže a vzniku rakoviny.

Nabídka v drogériích je zatím mizivá, ale na internetu už je z čeho vybírat. My máme dobrou zkušenost opalováky od Alphanovy (popř. Attitude).

Láhev na vodu

Je už běžnou praxí, že si můžete vodu ve městech dočepovat na řadě míst. Od restaurací po městské fontány a bezplatné automaty na vodu.

Poradím vám náš fígl, jak předem zjistit, zda a kde jsou v daném městě fontány s pitnou vodou:

Vyhledejte si v mapách od Seznamu (mapy.cz) město – například Barcelonu. Poté zadejte do vyhledávání “pitná voda”. Klikněte na “pitná voda – kategorie” a máte výsledky.

Stejným způsobem si vyhledáte pitnou vodu pro celou Evropu. Fontány s pitnou vodou najdete v Římě, Paříži, Marseille, Londýně, Helsinkách a dalších známých i méně známých městech a oblastech Evropy.

A do čeho si vodu načepovat?

Nám se osvědčila Zdravá láhev, kterou vyrábí zlaté české ručičky. Objevila jsem jí až s kluky. V běžných lahvích se totiž neustále dělala plíseň i přesto, že pijeme jen vodu. A tyhle láhve jsou proti plísním extra odolné a navíc v pohodě dokoupíte v případě potřeby náhradní díly.

Dá se pořídit v různých objemech – 0,5 l, 0,7 l nebo 1 l a v odlišných motivech. Láhve vyrábějí z polypropylenu, který neobsahuje ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky. I když má všechny tyhle plusy, stojí stejně jako jiné běžné láhve.

Bezpečnostní kapsa na peníze

I když jedete do sebebezpečnějšího místa, opatrnosti není nikdy na zbyt. Především na známých místech, kde se to turisty na jednom místě jen hemží nebo ve veřejné dopravě.

Řešením je bezpečnostní kapsa na peníze, kterou si pohodlně zapnete kolem pasu. Vyrábí se v nenápadné béžové nebo černé barvě. Samozřejmostí jsou i různé velikosti pro muže a ženy. Opasek s kapsou si ještě následně upravíte, jak potřebujete, aby vám nesjížděl nebo naopak neškrtil. Výhodou kapsy je, že si nemusíte neustále sundávat batoh a peníze máte při ruce.

Další možností je kapsa kolem krku, kam si taky můžete schovat své cennosti.

Nebo si pořiďte zámek na batoh. S ním se vám žádné nevítané ruce k vašim věcem nedostanou.

Další tipy, jak se ochránit před kapsáři:

  • Do těch nejnavštěvovanějších míst choďte brzy ráno nebo později odpoledne. Vyhnete se největším davům. A taky z místa nasajete tu nejlepší atmosféru. Vidět Eiffelovu věž za rozbřesku, kdy kolem ní proudí místní do práce, projít se na Rybářské baště a užít si výhled na Parlament a Dunaj jen pro sebe nebo posedět na lavičce před nádherně nasvícením Koloseem pozdě večer.
  • Navštěvujte známá místa mimo sezónu. Podzim a zima jsou podle nás nejideálnější měsíce. Letenky a ubytování je navíc o mnohem levnější.
  • Nenechávejte si peníze na jednom místě. Schovejte si nějakou hotovost mimo peněženku, ať máte pro sichr, kdyby došlo k tomu nejhoršímu. Stejně tak kopie dokladů.

Powerbanka

Plánujete fotit mobilem? Používat navigaci? Pak se může stát, že se vám baterie u mobilu vybije v nejmíň vhodnou chvíli. Powerbanka to jistí. Vybírejte s kapacitou 10 000 mAh, pokud chcete, aby vám vystačila na několik nabití jako nám. Dělají se ještě vyšší kapacity, ale na druhou stranu taky platí úměra – čím vyšší kapacita, tím je powerbanka těžší a objemnější.

Cestovní adaptér

Napříč Evropou existuje hned několik typů elektrických zásuvek. Nezapomeňte si přibalit cestovní adaptér, ať si můžete nabít telefon. Netradiční elektrické zásuvky mají například ve Švýcarsku, Itálii, Velké Británii nebo Dánsku.

Jako kontrolní seznam vám dobře poslouží i univerzální seznam věcí na cesty, který si můžete stáhnout spolu s dalšími tipy přes tento odkaz.

Jaké oblečení si zabalit na cesty? Seznam věcí do města pro cca 2-4 dny:

  • 1-2 páry kalhot (kraťasy, sukně apod.)
  • 2-3 trička s krátkým rukávem
  • 1 tričko s dlouhým rukávem
  • 1 mikina nebo svetr
  • 1 bunda nebo parka
  • 2-4 páry spodního prádla
  • 2-4 páry ponožek
  • 1 pár tenisek
  • 1 pár sandálů
  • 1 ručník

Malá lékárnička

  • Paralen nebo jiné léky na bolest
  • Dezinfekce
  • Náplasti
  • Léky, které běžně užíváte

Toaletní potřeby

  • Zubní kartáček a zubní pasta (popř. zubní nit a mezizubní kartáčky)
  • Malé balení šamponu
  • Malé balení sprchového gelu
  • Deodorant
  • Žiletka

Pro ženy navíc:

  • Malé balení krému a odličovacích prostředků
  • Make-up
  • Sponky a gumičky
  • Kartáč na vlasy
  • Ženské hygienické prostředky

Další tipy, co si zabalit při cestování do města:

  • Ubrousky
  • Zip lock sáčky
  • Tašku na použité prádlo
  • Přibližný itinerář cesty, se kterým si naplánujete, jaké památky je lepší navštívit ráno, abyste se vyhnuli davům, kam zajít na západ slunce apod.

Doufám, že vám náš seznam věcí do města pomohl. Pokud hledáte inspiraci, mrkněte na evropská města, která stojí za vidění.

Šťastnou cestu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *