Lesný: vzhůru na nejvyšší vrchol Slavkovského lesa

nejvyšší vrchol Slavkovského lesa Lesný

Kam v Karlovarském kraji vyrazit na výlet? S dětmi a klidně i s kočárkem? Co říkáte na nejvyšší vrchol za Slavkovský les a jeden z nejvyšších vrcholů Karlovarského kraje – Lesný? Dostanete se sem i na kole.

Lesný – nejvyšší vrchol za Slavkovský les

Jste poblíž a přemýšlíte, co vidět ve Slavkovském lese nebo kam v Karlovarském kraji zavítat? Na vrchol Lesný uprostřed Slavkovského lesa nedaleko Kladských rašelin se trochu zapomíná, což je vlastně výhoda. Nasajete tu pohodu, která tady v okolí panuje.

Vrchol Lesný najdete na hranici Slavkovského lesa jihozápadním směrem mezi Lázněmi Kynžvart a Lazy. Doporučuju vyhnout se cestě přes Lazy, abyste z výletu nejeli rovnou do servisu měnit tlumiče :).

Se svou výškou 983 m. n. m. je vrchol s dřívějším názvem Špičák nejvyšší z nejvyšších, co se týká vrcholů vnitrozemských pohoří a vrchovin Čech.

To ale není jeho jediné nej. Zároveň se jedná o nejchladnější a na srážky nejbohatší místo Slavkovského lesa. Průměrná roční teplota se tady pohybuje kolem 5 stupňů a ročně tu spadne na 900 mm srážek. Tak až budou zase v ČR panovat čtyřicítky jako loni, jeďte se zchladit na Lesný :).

Mohlo by se vám líbit:

Trasy na vrchol Lesný

Trasa z Vysokého sedla

Pro rozehřátí začneme tou nejlehčí trasou o délce 1 kilometr. Nahoře tak budete co by dup. Trasa začíná přímo ve Vysokém sedle (904 m. n. m.), odkud se vydáte po modré turistické značce. Na vrchol stoupáte jen mírně po upravené cestě. To ocení cyklisté i rodiny s kočárkem.

Slavkovský les

Jen jedna rada: Počkejte, až sleze sníh :).

Lesný ve Slavkovském lese
Zdroj: www.mapy.cz
Slavkovský les / trasa na vrchol Lesný
Slavkovský les / trasa na vrchol Lesný

Co se parkování týká, je možné zdarma zaparkovat přímo u odbočky na vrchol.

Trasa z Lázní Kynžvart

Výlet si můžete naplánovat i z Lázní Kynžvart a rovnou se před cestou posilnit minerálním pramenem. Trasa vede přímo z centra města po žluté turistické značce kolem zříceniny hradu Kynžvart.

Po cca 2,5 km dorazíte k rozcestníku Pod vysokým sedlem. Odtud žlutá pokračuje dál souběžně s modrou turistickou trasou, než dorazíte do Vysokého sedla, kde se dáte po modré stejně jako u předchozí trasy.

Lesný ve Slavkovském lese
Zdroj: www.mapy.cz

Vyrážíte na kole? Nejlepší volbou bude cyklostezka č. 2135 směr rybník Uhlíř k rozcestníku Bašus. Tady se pak dáte po cyklostezce č. 2254, která vás dovede až do Vysokého sedla. Odtud je cesta opět stejná – cca kilometrové mírné stoupání po modré přímo na vrchol.

Trasa z Kladské

Poslední využívanou trasou je cesta od Kladských rašelin o délce cca 6,5 km. Dáte se po zelené (cyklostezka č. 2136) a u rozcestníku Kladská – Hvězda u přístřešku odbočíte vlevo na Vlnitou cestu po žluté. Ano, i žlutá vás dovede do Vysokého sedla. Všechny trasy vedou do Vysokého sedla, nikoliv do Říma :).

Lesný ve Slavkovském lese
Zdroj: www.mapy.cz

Už z Kladské až na vrchol vede pěkná asfaltová cesta.

Kam až oko dohlédne?

…na většině míst pouze na nejbližší smrk :). Chtěli jste mít Slavkovský les jako na dlani? Pak bude lepší zvolit jiný vrchol Karlovarského kraje. Víc toho uvidíte z kopce za barákem. Název “Lesný” není čistě náhodný :).

Jižním a západním směrem se ale najde skulinka mezi stromy, kterou uvidíte vrch Dyleň v Českém lese a část Smrčin.

Kam na výlet na Karlovarsku? Zajímaví místa Slavkovského lesa - nejvyšší vrchol Lesný.

Na samotném vrcholu Lesného stojí dřevěný altánek a ohniště. Nic neuvidíte, ale aspoň buřta si opečete. A to stojí taky za to :).

Nestačil vám výhled z Lesného a chcete vidět víc? Vyběhněte si na jednu z rozhleden ve Slavkovském lese. Co třeba rozhledna Krudum nebo Krásenská rozhledna? Jestli plánujete výlet s dětmi nebo na kole, tyhle dvě rozhledny jsou ideální a navíc patří k těm nejkrásnějším v Karlovarském kraji. V článcích jsou trasy detailně popsány.

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *