Pěší turistika

Věděli jste, že pěší turistika pomáhá snížit stres, vyčistit hlavu, jsme díky ní velkorysejší, šťastnější a ještě nám vytvaruje pěkný zadek? Pobyt v přírodě zabraňuje stavu mysli, kterému se říká “ruminace” neboli neustálé přemýšlení nad určitými věcmi dokola, které se nám v běžném životě děje. Studie navíc prokázala pozitivní vliv pěší turistiky na paměť. My jsme v přírodě pečení vaření a pokud to máte taky tak, mrkněte na našeho průvodce turistikou.

Kam za pěší turistikou?

Jak vybrat vybavení na pěší turistiku?

Se špatným a nesedícím vybavením může stát turistika za starou belu. I když budete mít ty nejkrásnější výhledy, skvělé počasí a dobrou společnost. Zařezávající popruhy batohu do ramen, sedřené nohy z bot nebo propocené oblečení dokáže zkazit i ten sebelepší výlet. V tomto průvodci si ukážeme, jak si vybrat vybavení, které se stane vaším nejlepším parťákem na cesty a vydrží vám dlouhá léta.

Jak vybrat batoh?


Správný batoh pomůže váhu pěkně rozprostřít, abyste se cítili komfortně a nikde vás nic nedřelo a netlačilo.

Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi. Neméně důležité jsou i polstrované a dostatečně široké ramenní popruhy. Silný popruh rovnoměrně vyváží váhu na ramenou (dámské verze mívají popruhy o něco užší). Díky polstrování je nošení batohu hned příjemnější. Některé batohy mají vespod popruhů prodyšnou síťovinu, takže se pod nimi v létě nepotíte.

Na krátkou turistiku vám postačí batoh o objemu 20-35 l. Objem 40 l je dostatečný pro delší túry, kdy s sebou neberete věci na kempování. Na vícedenní túru, kdy plánujete po cestě kempovat, jsou nejlepší krosny s objemem kolem 50-90 l (pro nás holky lehčí, chlapi větší objem). U větších batohů je taky dobré vybírat mezi dámskými a pánskými a sledovat, zda má batoh nastavitelné popruhy, ať si ho můžete utáhnout na míru svým proporcím.

Ty nejkvalitnější batohy se vyrábějí z nylonu (nebo jeho obměn). Vydrží věky, dobře schne a je odolnější než polyester, který se využívá u levnějších batohů.

Dalším důležitým bodem jsou zipy. Zipy jsou nejnamáhavější částí a musí něco vydržet. Mrkněte před nákupem, zda jsou zipy na batohu kvalitní a nezadrhávají se už ze startu. Dle mých zkušeností se batohy nejčastěji ničí právě u zipů.

Dlouhodobě mezi špičky patří značky Osprey a Deuter (mám Osprey). Pokud hledáte levnou alternativu a jste ochotní slevit ze svých požadavků, zkuste batohy od Decathlonu.

NEJLEPŠÍ TURISTICKÉ BATOHY NA KRÁTKOU TURISTIKU

Osprey Stratos 34

Jeden z nejoblíbenějších batohů od Osprey. Batoh Osprey Stratos vám skvěle poslouží na jednodenní turistiku, protože se do něj vejde vše potřebné od jídla, pití až po náhradní oblečení.

Batoh je vyrobený z kvalitního a odolného materiálu 10D nylon crosshatch. Má plně nastavitelný zádový panel AirSpeed TM, který přechází do tvarovaného bederního pásu a společně s prodyšnou síťovinou skvěle padne a zároveň větrá.

Husky Salmon 30 l

Pokud nechcete investovat do batohu Osprey, mrkněte po levnější variantě Husky Salmon 30 l. I ten vám prokáže velmi dobrou službu. Batoh splňuje všechny požadavky, které od menšího batohu na kratší cesty chceme.

Dobře sedí na zádech a má díky větrací mřížce skvělé odvětrávání zádového systému. Batoh má boční kapsy na vodu a více menších kapes a úchytů například pro turistické hole.

O výběru batohu a nejlepších batohách na trhu jsem psala podrobného průvodce: Jak vybrat batoh? 10 tipů na nejlepší batohy na turistiku, cestování letadlem a do města | Průvodce

Jak vybrat boty?

Sáhněte po lehkých/nízkých turistických botách, pokud vás čeká nenáročná nebo středně náročná túra. Na podobné túry si můžete vybrat i barefoot nebo vycházkové boty. Mám zkušenost, že se dobře přizpůsobí terénu, protože jsou měkčí a lépe cítíte povrch (na druhou stranu podrážka víc klouže).

Barefoot boty vám dokonale promasírují nohy. Je to to nejlepší, co pro své nohy můžeme udělat. Díky barefootem zjistíme, jaké svaly na nohou máme, protože se všechny zapojí a zpevňuje se tím celé chodidlo.

Do náročnějších terénů je pak lepší zvolit stabilnější obuv v podobě turistických bot s větším vzorkem, který se bude hodit na nečekaný první sníh, pozůstatky ztvrdlého sněhu po zimě (ještě lepší jsou pak nesmeky) nebo kluzký terén po dešti. Vyrábí se v nízké a kotníkové variantě. Já mám nejradši nízké turistické boty, ale nevybíráme si náročné, horolezecké terény, kam bych zvolila vyšší botu typu B/C se silnou podrážkou.

NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ BOTY NA TURISTIKU

NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ BOTY NA TURISTIKU

A to nejdůležitější: Nepodceňujte sílu turistických ponožek ?. Díky nim můžete docela dobře eliminovat vznik puchýřů. Skvělé jsou turistické ponožky z merino vlny, které využijete celoročně. Nebo na léto polyester, který dobře odvádí pot. Bavlna vhodná není, protože trvá dlouho, než uschne. Ponožky vybíráme o něco menší, aby dobře seděly a nedaly šanci puchýřům.

Jak vybrat oblečení?

Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. I když je bavlna tak příjemná, vždy jí volte až jako druhou vrstvu (nebo vůbec). Základní vrstva musí být rychleschnoucí a dobře odvádět pot. Skvělé je i oblečení z merino vlny (využijete ho po celý rok a vydrží vám léta). Na to přijde mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu. Péřová bunda je taky skvělá volba, protože je lehká a dobře sbalitelná. 

Na delší túry si přibalte triko navíc. Přijde vhod, až vystoupáte několik set výškových metrů. Ve zpoceném oblečení byste se mohli při sestupu rychle nachladit.

V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici (nebo do vyšších nadmořských výšek, kde vás může zastihnout sníh i v létě). 

Co se týká dětského oblečení, my kupujeme od české značky UNUO. Z jejich softshellových bund a kalhot jsem nadšená – oblečení neprofoukne, malej se v tom nepotí, je lehoučké, vydrží a navíc vypadá dobře.

Užitečné zdroje a aplikace

Před každou túrou byste měli zkontrolovat počasí. Déšť vás sice při dobrém vybavení určitě neodradí (hned máme šanci na nádhernou duhu nebo mlhu mezi vrcholky), ale bouřka by už mohla. Nejkomplexnější a nejobsáhlejší aplikací o počasí je Windy.com. Obsahuje i webkamery, které vám online ukážou, jak to v dané oblasti vypadá.

Maps.me jsou celosvětové známé offline mapy, které vám nedovolí se ztratit, i kdyby byl váš orientační smysl sebehorší. Při výběru aplikace na mapy musíte myslet na to, že na řadě míst v přírodě není signál a vaše online mapa by vám pak byla úplně na nic. S Maps.me se vám tohle nestane. Využijete je i do města.

Řada lidí má tendenci používat Google mapy na všechno. V případě turistiky vám ale moc nepomůžou. Nedozvíte se z nich prakticky nic, co by vás dobře nasměrovalo. Mapy.cz od Seznamu mají několik typů map od turistické po zimní pro běžkaře a lyžaře. Jsou v nich zanesené a barevně vyznačené turistické trasy, vrstevnice a přírodní zajímavosti po cestě (vodní plochy, skalní útvary, lesy apod.), takže se podle nich můžete velmi dobře zorientovat. A navíc je využijete v pohodě i v Evropě. Přesto lobuju za klasickou, papírovou mapu.

Chcete vidět, kde pořídíte tu nejlepší fotku při východu slunce? Z jakého vrcholu vám ve výhledu nebudou překážet stromy? Kde se budete procházet dlouhými lány alpských pastvin? To vše se dozvíte z aplikace Google Earth (i na PC).


Kam vás nohy zavanou?