Jak se naučit anglicky? 10+ tipů na aplikace, zdroje, kurzy

jak se naučit anglicky

Nejdřív jsem přemýšlela, že by zněl titulek: “Jak se naučit anglicky snadno a rychle?

Ale to by vlastně nebyla tak úplně pravda. Každý jsme jiný. Někdo má jazyky zkrátka v krvi. Pro někoho to naopak bude jako zdolat Mont Everest.

Já a jazyky, to je jako zdolání Sněžky. Zdolám jí, ale musím máknout. A takhle to mám s angličtinou a jazyky obecně. Osvojím si nové znalosti, ale není to jako mávnutím kouzelného proutku.

V praxi to vypadá nějak takto:

V následujících řádcích si ukážeme, jak na angličtinu. Jak se naučit anglicky snadněji a rychleji než při nudných a zdlouhavých hodinách na střední.

Hrou. Protože i učení se může být zábava.

Jak se naučit anglicky doma?

K tomu, abyste se opravdu naučili anglicky, musíte zvládat několik částí:

PSANÍ

ČTENÍ

MLUVENÍ

POSLECH

Každý z těchto dílků je důležitý k tomu, abyste je spojili a vytvořili kompletní puzzle, které budou fungovat.

EasyLingo je online aplikace na učení angličtiny, kterou používáme už několik měsíců. V rámci výuky si osvojíte psaní, čtení, mluvení i poslech. A stačí vám k tomu 20 minut denně. Na počítači nebo mobilu.

Jak na angličtinu: PSANÍ

Pište. Nejlépe každý den. Klidně jen 2-3 věty. O čemkoliv. Třeba co se vám za daný den povedlo. Nebo co máte v plánu na další den. Nejde o to, o čem píšete. Podstatou je, že píšete.

Dokonale si tím procvičujete slovní zásobu a automatizujete nejčastěji používané výrazy a fráze.

Můžete psát klidně online a pak svůj text překontrolovat v Grammarly. Ukáže vám, co a proč je špatně a vy se tak učíte z vlastních chyb.

jak se naučit anglicky
Pište o čemkoliv, kdykoliv.

Zapisujte si nová slovíčka. Jako na střední. Sama jsem to tak taky dělala – na jedné straně anglicky + výslovnost a na druhé překlad. Už tím, že slovíčko zapisujete, zarýváte si ho víc do paměti.

Jak na angličtinu: ČTENÍ

Co jde, čtěte v angličtině. Najděte si stránky o vašem koníčku, čerpejte informace ze zahraničního zpravodajství apod.

Na procvičování čtení jsou skvělé knížky s odstupňovanými úrovněmi obtížnosti. Já mám dobrou zkušenost s knihami od Penguin Readers.

Oblíbené jsou taky knihy od Oxford Bookworms. Mají taky pěkný výběr.

Čtením si rozšiřujete slovní zásobu, protože to, co nevíte, pochopíte z kontextu. Zároveň si upevňujete dosavadní znalosti.

Jak na angličtinu: MLUVENÍ

Mluvte každý den. Stačí jen chvíli. Důležitá je pravidelnost. Mluvit můžete i jako začátečník.

Pokud máte okolo sebe někoho, kdo si chce angličtinu taky vypilovat, mluvte mezi sebou jen anglicky. Ze začátku se možná budete stydět, ale ledy se brzo prolomí :).

A jestli kolem sebe někoho takového nemáte, mluvte klidně sami pro sebe. Doma, v autě nebo v lese. Na veřejnosti by to možná bylo trochu divné :). Popisujte, co děláte, jak se cítíte, co vidíte. Prostě cokoliv vás napadne.

Když nebudete vědět nějaké slovíčko, popište ho jiným způsobem a následně si ho vyhledejte ve slovníku.

Dosáhnete toho nejdůležitějšího: Zvyknete si mluvit.

Jak na angličtinu: POSLECH

Poslouchejte anglické rozhovory a soustřeďte se na výslovnost. Třeba si říkáte, že jim nic nerozumíte a až dopilujete slovní zásobu, přesunete se k rozhovorům. Nečekejte ale na AŽ. Nikdy nebudete mít pocit, že je vaše slovní zásoba dostatečná. Navíc vám nepomůže k porozumění anglickému slovu.

Poslouchejte a snažte se porozumět kontextu. Možná ze začátku nebudete vědět, která bije a pochytíte jen jedno slovíčko. Ale i to se počítá. Příště už to budou slovíčka dvě a takhle se budete postupně posouvat.

Tip: Bojujete s angličtinou? Přečtěte si knížku Zamilujte se do angličtiny od Broni Sobotky, který vám ukáže fígle, jak na to. Tipy jsou snadno proveditelné v praxi. Ne nadarmo je tahle knížka tak oblíbená.

Pokud je vaším cílem zdokonalit se v angličtině, poslouchání anglických rozhovorů vám pomůže rozšířit slovní zásobu. Občas vám sice unikne nějaké slovo, ale z kontextu pochopíte, o co se jedná.

Skvělou možnost je poslechnout si rozhovor a následně si ho poslechnout ještě jednou s překladem. Existuje víc stránek, které nabízí tuhle formu cvičení poslechu (jejich přehled bude brzy následovat).

A teď ta nejpříjemnější forma učení anglického poslechu: Koukejte na videa na You Tube a seriály a filmy v angličtině. Kdo říkal, že Netflix je ztráta času? Naopak. Je to váš studijní pomocník!

Kdo říkal, že učení musí být nuda?

Zapněte si k tomu titulky (nejlépe anglické) a sledujte výslovnost jednotlivých slov a frází.

Skvělá jsou videa na You Tube. Pokud máte málo času, máte na výběr i z kratších videí. A u většiny anglických videí jsou k dispozici i anglické titulky. Jen je nesmíte brát na 100 %. Mají své mouchy, ale lepší než nic :).

Další možností jsou online poskytovatelé seriálů a filmů, jako je už zmíněný Netflix a HBO GO. Člověk má aspoň hned výmluvu, proč si je pořídit.

Naordinujte si v rámci vzdělávání Přátelé. Mluví jednoduchou angličtinou a pro učení angličtiny jsou ideální.

Mně se osvědčilo udělat si zkrácenou rešerši rozhovorů. Poslechla jsem si video a následně v pár větách anglicky sepsala, o čem rozhovor byl. Procvičila jsem tím dvě mouchy jednou ranou – psaní i poslech.

Anglický poslech vám pomůže zlepšit slovní zásobu a osvojit si fráze takovým způsobem, že nad nimi příště ani nebudete přemýšlet a rovnou vám v hlavě vyskočí jejich překlad.

Kde se naučit anglicky? Nejlepší online zdroje, kurzy a aplikace

TIP 1: Duolingo

Duolingo neboli sovička je známá aplikace, která má v současné době více než 300 milionů uživatelů po celém světě.

Má zkušenost: Duolingo jsem zkoušela před lety. Je to příjemná, barevná aplikace, u které jsem ale dlouho nevydržela.

Je plně kompatibilní s PC i mobily. Lekce angličtiny jsou v češtině. U většiny dalších jazyků jsou ale zadání v angličtině, tak tady se už předpokládá určitá základní znalost anglického jazyka.

✅ Motivuje k výuce ve formě školy hrou. S ostatními se můžete hecovat, kdo dosáhl lepší úrovně a samotná aplikace vás nenásilně posouvá k tomu splnit víc.

✅ Pokud jste pokročilí, uděláte si hned na začátku rozřazovací test, který určí vaší úroveň angličtiny. Nebudete si tak muset opakovat základy, které už znáte. Mezi lekcemi nemůžete přeskakovat dopředu.

Procvičíte si poslech, mluvení, čtení i psaní. K cvičením se můžete vracet a opakovat tak stále dokola.

✅ Aplikace je skvělá, pokud je vaším cílem osvojit si angličtinu maximálně na pokročilou úroveň (max. B2).

✅ Nemusíte myslet na nic. Sovička se vám sama připomene. Vždy mi přišlo upozornění na mobil nebo na email.

Pokud si dáte na pár dní veget, začne se vám postupně ubírat skóre a lekce, které jste procvičili. Aplikace vychází z toho, že nově nabyté informace je potřeba procvičovat a během několika dní pomalu zapomenete, co jste se naučili.

TIP 2: EasyLingo – osobně používáme a doporučujeme

EasyLingo jsou populární online jazykové kurzy, které vás naučí anglicky formou hry. Žádná nuda. Učení je naopak zábavné, interaktivní a přitom efektivní.

EasyLingo používáme už několik měsíců. A jsme spokojení. Zde najdete naší podrobnou recenzi a zkušenost s EasyLingo.

Nabídka kurzů v EasyLingo, kterou vidíte po přihlášení

Ve svém okolí mám několik dyslektiků (jednoho mám taky doma). Osvojit si jakýkoliv jazyk pro ně byl vždycky výzva. Kdyby za nás existovali podobné kurzy, kde jen nemusíte bezmyšlenkovitě hustit slovíčka do hlavy, řada z nich by to ocenila.

EasyLingo je natolik populární, že kurz využívají taky velké společnosti, jako je Siemens, ČEZ či Hyundai.

Kurz je placený, kde osobně vidím jednu z největších výhod. Motivace dokončit kurz je tady o mnohem vyšší než v případě neplacených zdrojů. Navíc částka je jen zlomek toho, co byste zaplatili v jazykové škole nebo při soukromé lekci.

✅ Učení je založené na maximálně efektivním využití času. 20 minut denně. Jak se říká: Největších cílů se dosáhne po malých krůčcích.

✅ Výuka vychází z metody Dr. Ebbinghause založené na řízeném opakování, díky kterému si zapamatujete až 4x tolik. Navíc můžete mít ke kurzu přístup navždy, takže opakovat můžete do aleluja.

Každou lekci vám doslova ušijí na míru. Systém rozpozná, kde máte jazykovou mezeru, co vám dělá problém a dle toho sestaví cvičení. Učení je tak efektivnější.

30 % je nová látka a ze 70 % opakujete. Jak se říká: Opakování je matka moudrosti. S tímhle mám bohaté osobní zkušenosti. Můžu potvrdit, že pokud nechcete vše do týdne zapomenout, je opakování nejlepší cesta.

✅ Zahrnuje všechny jazykové úrovně, takže na rozdíl od Duolinga tady dosáhnete vysoké úrovně angličtiny. EasyLingo vás umí připravit taky na mezinárodní jazykové zkoušky.

U EasyLingo si procvičíte vše – psaní, čtení, mluvení, poslech. Vaše výslovnost se nahraje a následně porovnáte s lektorem, jak daleko jste byli od originálu, což mi připomnělo tuhle scénu z Přátel :).

✅ EasyLingo je kompatibilní s PC, tablety i mobily. Já studuju na PC, Péťa na mobilu. Za jednu cenu může studovat celá rodina.

✅ Platba probíhá prostřednictvím předplatného, které se dá koupit jak na měsíc, tak na delší časové období (čím delší období, tím větší sleva).

Výhodou předplatného je, že máte na předplacenou dobu neomezený přístup nejen k lekcím angličtiny, ale i k dalším jazykům, které EasyLingo nabízí (španělština, němčina, francouzština, italština, ruština). Ceny za měsíc začínají od 229 Kč.

TIP 3: Online jazyky

Online jazyky jsou matkou EasyLinga. Jsou tím nejlepším, co na českém trhu najdete. Povídali ostatní. Osobně nemám zkušenost, ale věřím, že pozitivní recenze tolika lidí jsou dostatečnou vizitkou.

Předností online jazyků je velká škála kurzů. Vybere si každý. Úplný začátečník i někdo, kdo hledá angličtinu pro konkrétní odvětví (energetika, strojírenství, obchodní angličtina apod.). Samozřejmostí je taky příprava na FCE a CAE. Kromě toho tady najdete taky kurzy pro děti.

Kurzy fungují na stejném principu jako EasyLingo. Výuka je zábavná a interaktivní a studiem vás doprovází video průvodce. Mezi no name průvodci občas zaperlí Pavel Liška :).

✅ Online jazyky najdete jak na PC, tak v podobě mobilní aplikace.

TIP: Podívejte se na osobní zkušenost a recenzi Online jazyků, kterou napsala Anna Škvařilová na blog My English Hacks.

TIP 4: Jazykový kurz s Broňou Sobotkou

Broňa Sobotka je známý online učitel angličtiny. Na Seduo najdete jeho nejprodávanější kurzy.

TIP 5: Breaking News English

Na Breaking News English najdete články o aktuálních zajímavostech. Je jich téměř 3000 a stále přibývají nové. Skvělá možnost, jak si procvičit angličtinu a zároveň se dozvědět něco zajímavého. Třeba proč mají psi studené čumáky.

Každý článek je zařazený do jedné ze 7 jazykových úrovní, aby si vybral začátečník i pokročilý. Za článkem najdete různé úkoly na procvičení angličtiny.

TIP 6: Randall’s ESL Cyber Listening Lab

Chcete si procvičit poslech? Pak pro vás budou stránky Randall’s ESL Cyber Listening Lab ideální. Vyberete si jeden ze tří stupňů obtížnosti, téma a můžete začít. Následně si můžete vyplnit cvičení a zjistit, co jste z rozhovoru pochytili.

krátká ukázka z lekce pro začátečníky

TIP 7: English e-Reader

English e-Reader je skvělý online zdroj anglických knížek. Vyberete si úroveň a stáhnete knihu v požadovaném formátu pro čtení nebo audio.

TIP 8: BBC Learning English

Na BBC Learning English najdete vše od gramatiky, poslechu, slovní zásoby, čtení aktuálních zajímavostí, výslovnosti. Jestli hledáte něco komplexního, právě jste našli.

TIP 9: My Language Exchange a další chatovací aplikace

Chcete si procvičit psanou angličtinu? Pak si najděte “přítele na klávesnici” přes stránky My Language Exchange.

Cílem této stránky je sdružit lidi po celém světě, aby se mohli zlepšovat v jazykových dovednostech (nejen v angličtině). Má přes 3 miliony členů, tak to by bylo, aby si každý nevybral svého Pen Friend.

Můžete si k tomu nainstalovat doplněk prohlížeče Grammarly, který vás automaticky upozorní, zda nemáte ve své zprávě chybu, popř. vysvětlí, jak je to správně.

Mezi oblíbené chatovací aplikace patří Speaky a Hello Talk. Já mám zkušenost se Speaky. Občas jsem si připadala v reality show Turek hledá ženu, ale jinak je aplikace fajn. 😃

Co se týká písemné komunikace v angličtině, díky podobným aplikacím prolomíte ledy v psaní dokonale.

TIP 10: Help For English

Máme tady taky jednoho českého zástupce. Help For English je anglická učebnice a cvičebnice v jednom, kde najdete naprosto vše.

Častokrát jsem sem zabrouzdala pro radu už během středoškolských a vysokoškolských let, což už je nějaký ten pátek :).

Dnes už navíc rozšířili svojí výuku o aplikaci Englishme!, kterou si můžete vyzkoušet zdarma na PC i mobilu.

Shrnutí: Osvědčené tipy, jak se naučit anglicky doma

Vyhraďte si na učení každý den. Stačí jen chvíle – 20-30 minut je ideální.

Procvičujte psaní, mluvení, poslech i čtení. Ať do sebe všechny dílky dokonale zapadnou.

Plno věcí se dá zařadit do každodenní rutiny, aniž byste museli usedat k učebnici. Čtěte si v angličtině o tom, co vás zajímavá. Seriál, který byste si běžně pustili v češtině, si pusťte v angličtině. Mluvit můžete například při uklízení nebo jízdě autem.

Toto byly naše tipy, jak se naučit anglicky. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže.

3 názory na “Jak se naučit anglicky? 10+ tipů na aplikace, zdroje, kurzy”

  1. Ještě mi tu chybí tip od angličtináře Tomáše (možná znáte z Instagramu “Anglicky s Tomem”) taky od českého mapulary.com

  2. Konečně opravdový skvělý a nápomocný článek . Z odkazy a rady zadarmo . K nezaplacení . Vyzkouším určitě pár typů a jsem z toho nadšená již teď . Žiju v Anglii a mám velký problém ohledně angličtiny a hledala jsem nějaké tipy jak na to a našla jsem tento článek a jsem nadšená . Doporučuji !!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *