Baltské pobřeží je plné zajímavostí – od písečných dun, majáků, upravených cyklostezek až po ty nejdelší písečné pláže, odkud můžete sledovat krásné západy slunce. V tomto článku jsme sepsali nejkrásnější místa, co navštívit u Baltského moře v Polsku.
Součástí je také mapa, kterou si můžete stáhnout a upravit dle potřeby.
Co vše najdete v tomto článku?
Nejkrásnější místa, co navštívit u Baltského moře v Polsku
1. Pohyblivé písečné duny u Łeby (Wydma Łącka)
Jedno z nejzajímavějších míst polského pobřeží – pohyblivé duny v národním parku Słowiński – působí spíš jako kulisa z pouště než severní Evropy. Vysoké písečné hřbety se neustále mění vlivem větru, takže krajina vypadá pokaždé trochu jinak.
Nejznámější duna Wydma Łącka dosahuje výšky až 30 metrů a užijete si z ní krásný výhled na jezerní krajinu i Baltské moře.



Jak se dostat k pohyblivým dunám u Łeby
Výchozím bodem je městečko Łeba, odkud se dá k dunám dojít několika způsoby:
- Autem: Nejbližší parkoviště se nachází zde (placené, platba hotově i kartou), ale v sezóně je určitě potřeba přijet brzy ráno nebo naopak později odpoledne, jinak je plno. Z parkoviště vás pak čeká ještě cca 4 km chůze.
- Pěšky nebo na kole: Z centra Łeby vede značená trasa přes les a kolem jezera Łebsko. Počítejte s cca 8 km jedním směrem (tedy asi 2 hodiny chůze). Cesta je pohodlná, většinou po rovince a částečně ve stínu. Po cestě můžete odbočit také k vyhlídkové plošině s výhledem na duny. Zpět se můžete vrátit přes pláž.
- Elektrickým vláčkem (melexem): Pokud se vám nechce tolik šlapat, z Łeby jezdí v sezóně (květen–září) elektrické vozíky.

Praktické tipy
- Vstup do národního parku je zpoplatněný – zde najdete aktuální informace. Platí se při vstupu v Rąbce.
- Obuv: I když je trasa pohodlná, pro výšlap na dunu se hodí pevné tenisky. Písek může být za slunečného dne velmi horký a chůze po dunách není nejpohodlnější.
- Voda a svačina: Vezměte si s sebou dostatek vody, v okolí dun nejsou žádné stánky ani restaurace.
- Čas návštěvy: Ráno nebo pozdě odpoledne bývá méně lidí a měkčí světlo na focení.
Nejlepší ubytování v Łebě, Ustce a Rowy

2. Gdaňsk
Gdaňsk je jedním z nejkrásnějších míst nejen u Baltského moře, ale také v celém Polsku. Jeho barevné fasády, katedrály a dlážděné ulice působí trochu jako mix Amsterdamu a Hamburku. Navíc je tu spousta muzeí, kaváren, skvělých restaurací a lodních výletů.
A co si nenechat v Gdaňsku ujít? Za návštěvu stojí ulice Długi Targ s Neptunovou fontánou, radnice, monumentální kostel Panny Marie (největší cihlový kostel na světě) nebo Evropské centrum Solidarity, které připomíná moderní dějiny Polska. Zajímavá je i nábřežní čtvrť Motława s výhledem na slavný dřevěný jeřáb a moderní zástavbu.



Byli jsme až překvapení, kolik je tu toho k vidění – klidně tu můžete strávit 2-3 celé dny.
A kam k moři? Nasedněte na tramvaj a za 20 minut vystupte u pláže Brzeźno. Nebo se vydejte vlakem SKM na druhou stranu do Sopot – jednoho z nejslavnějších letovisek u Baltského moře v Polsku.
Tip: Objevte výhodné pobyty u Baltského moře – s polopenzí, wellness, pro rodiny s dětmi nebo v přírodě.

Jak se dostat do Gdaňsku
- Autem: Z Česka se jede přes Berlín v Německu nebo směrem na Toruň v Polsku, podle výchozího bodu. Z Brna trvá cesta cca 7 h (760 km), z Prahy o půl hodiny více, ale hodně záleží na aktuální dopravní situaci. Dálnice A1 až do Gdaňsku je pohodlná, ale placená – mýtné v Polsku není vysoké a zaplatíte v hotovosti nebo kartou přímo na mýtné bráně.
- Vlakem: Do Gdaňsku jezdí od letošního roku (2025) přímé vlaky Baltic express od Českých drah. Na místě budete asi za 8-10 hodin dle spoje a na výběr jsou i noční vlaky s lehátkovými vozy. Gdaňsk má také velmi dobré vlakové spojení z Varšavy (cca 3 h), dá se jet i z Gdyně nebo Krakova.
- Letecky: Z Prahy létá do Gdaňsku Ryanair – let trvá něco přes hodinu a letenky se dají často sehnat za velmi dobré ceny.
3. Oliwa
Oliwa je sice součástí Gdaňsku, ale leží na jeho okraji a zároveň je tu toho tolik k vidění, že jsme celou čtvrť zařadili zvlášť. Místo historických uliček u řeky tady najdeme klidné parky, rozlehlé zahrady a krásné památky.
Projděte se rozlehlým parkem (Park Oliwski im. Adama Mickiewicza) – s jezírky, starými stromy a stezkami, kde se můžete procházet celé hodiny. Zastavte se také u moderního skleníku uprostřed parku.
Přes park dojdete až ke Katedrále v Oliwě, která je známá hlavně svými varhanami. Denně se tu odehrává několik 20minutových varhanních koncertů, takže pokud budete mít štěstí, užijete si zdejší atmosféru naplno. Nádherná je ale i zvenčí díky své cihlové fasádě.


Katedrála je otevřená v čase 9:00-18:00, v neděli až od 14:00. Vstup je zdarma. Park je otevřený denně v čase 5:00-20:00, ale otevírací doba se může měnit dle období (aktuální info zde).
Pokud cestujeme s dětmi, stojí za návštěvu i Zoologická zahrada v Oliwě, která patří k největším v Polsku a nachází se kousek od parku. Zoo není tak velká jako například Zoo v Praze, ale i tak je moc pěkná a zvlášť rodinám s dětmi se tu bude líbit. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.
Jak se dostat do čtvrti Oliwa: Přímo v centru můžete nasednout na tramvaj nebo příměstský vlak – vystupte za 20-30 minut ve stanici Oliwa, odkud je to jen pár kroků k parku. V okolí se nachází taky několik placených parkovišť.
Více informací: Kam k moři v Polsku – nejlepší letoviska včetně mapy
4. Sopoty
Nejznámější letovisko u Baltského moře v Polsku? Určitě Sopoty, které leží co by kamenem dohodil od Gdaňsku.
Město je známé hlavně díky svému dlouhému dřevěnému molu, které vede půl kilometru do moře. Vstup na molo je placený a otevírací doba se liší dle sezóny – v létě je otevřeno 24 hodin. Na tomto odkazu najdete aktuální informace. Pokud si chcete užít klidnější atmosféru, vydejte se sem brzy ráno nebo naopak později večer.

Přímo u mola se rozprostírá široká písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody a možností pronajmout si lehátko nebo se projít po promenádě. Pláž je vhodná i pro rodiny s dětmi, ale v létě to tu je opravdu hlava na hlavě.
Pokud máte raději klidnější místa, nasedněte na kolo (nebo se vydejte na procházku) kolem pobřeží. Cesta vede přes park Północny, který lemuje pobřeží, a zavede vás k méně navštěvovaným plážím.

Jak se dostat do Sopot
- Vlakem: Příměstský vlak SKM jezdí mezi Gdaňskem, Sopoty a Gdyní každých pár minut. Ze stanice Gdańsk Główny do Sopot trvá cesta asi 15 minut a lístek stačí koupit na místě.
- Autem: Sopoty leží přímo u hlavní silnice spojující Gdaňsk a Gdyni. V centru jen počítejte s vyšším poplatkem za parkování.
- Pěšky nebo na kole: Z Gdaňsku vede k Sopotům pohodlná cyklostezka podél pobřeží – za necelou půl hodinku jste na místě.
Pokud se chcete vyhnout davům, vydejte se ještě severněji do Orłowo. Najdete tu menší promenádu a dřevěné molo, na které je vstup zdarma. Můžete se projít podél pobřeží až do přírodní rezervace Kępa Redłowska s menšími útesy, kde se v minulosti nacházel vojenský újezd a dodnes tu spatříte pozůstatky zákopů a bunkrů.


5. Gdyně – co navštívit u Baltského moře v Polsku
Gdyně je z trojice měst Trojměstí tou nejmodernější. Chybí jí historické centrum jako v Gdaňsku nebo sopotská elegance, ale má jinou výhodu – přímořskou atmosféru s přístavem, námořními muzei a upravenými plážemi. Je ideální pro ty, kteří mají rádi městský ruch, architekturu a zároveň si chtějí užít moře.
Pobřežní promenáda je dlouhá, rovná a vede od přístavu až ke klidnější pláži Redłowo. Cestou míjíme přístavní molo, moderní akvárium, dvě historické lodě – torpédoborec ORP Błyskawica a plachetnici Dar Pomorza – a také několik příkladů funkcionalistické architektury z meziválečné doby. Doplňují ji moderní stavby jako věž Gdynia InfoBox s výhledem na město.


Pláže nejsou tak široké jako na poloostrově Hel, ale Gdyně má výhodu v dostupnosti – snadno se sem dostanete z Gdaňsku i Sopot nebo přímým vlakem z Prahy. Na hlavní městské pláži je jemný písek, restaurace, dětské hřiště i sprchy.
Kdo hledá víc klidu, může vyrazit směrem k Orłowu nebo Redłowu – tam už bývá méně lidí a příroda má blíž k přírodní rezervaci než k městskému parku.
Tip: Výhodné pobyty u Baltského moře – s polopenzí, wellness i pro rodiny s dětmi.

Jak se dostat do Gdyně
- Autem z Česka: Gdyně leží jen kousek od Gdaňsku a cesta sem z Čech je velmi podobná.
- Vlakem: Z Prahy jezdí do Gdyně přímý denní a noční vlak Českých drah, který staví i v Gdaňsku a Sopotech. Cesta trvá přibližně 8 až 10,5 hodiny dle spoje.
- Letecky: Nejbližší letiště je v Gdaňsku (Letiště Lecha Wałęsy), kam létají přímé spoje z Prahy (Ryanair).
6. Westerplatte
Westerplatte je symbolickým místem, kde 1. září 1939 vypukla druhá světová válka. Právě sem dopadly první výstřely, když německý křižník Schleswig-Holstein ostřeloval polskou vojenskou posádku. Dnes tu stojí památník obráncům Westerplatte.
Památník se nachází na mírné vyvýšenině a je od něj pěkný výhled na Gdaňský záliv i okolní přístav. Atmosféru dotváří nově upravená promenáda, která vede podél písčité pláže. Vstup k památníku je zdarma, otevřeno je 24/7.


Jak se dostat: Zaparkovat můžete na velkém, placeném parkovišti nedaleko vstupu do areálu. Odtud je to k památníku jen pár minut pěšky. Jen je dobré počítat s tím, že v hlavní sezóně a kolem poledne bývá parkoviště rychle plné, takže se vyplatí přijet spíše dopoledne nebo později odpoledne. Druhou možností je jet městským autobusem přímo z centra Gdaňsku (pro aktuální spoj můžete využít mapy od Googlu).
7. Poloostrov Hel
Poloostrov Hel je úzký, 35 km dlouhý pruh pevniny, který se táhne od Władysławowa až k městečku Hel na jeho špičce. Na jedné straně omývá poloostrov Baltské moře, na druhé straně Pucký záliv, který je ideální pro vodní sporty včetně kitesurfingu.
Pláže na mořské straně jsou široké, s jemným pískem a čistou vodou, ideální na koupání i dlouhé procházky. Pláže blíže k letoviskům bývají navštěvovanější, ale přesto se tu dá najít řada divokých pláží, kde budete téměř sami. Proti městským plážím jako například ve Władysławowu nebo Świnoujściu je to příjemná změna.

Ověřené ubytování na poloostrově Hel
Při návštěvě poloostrova si určitě nenechte ujít městečko Hel – najdete tu přístav, maják s přístupnou vyhlídkou, záchrannou stanici pro tuleně, muzeum rybářství i pěší promenádu vedoucí podél vody.
Mezi jednotlivými obcemi na poloostrově (např. Chałupy, Jastarnia, Jurata) vede cyklostezka, a tak se dá celý poloostrov projet na kole. Z jednoho konce na druhý trvá cesta asi 1,5 hodiny – zpět se můžete vrátit vlakem, který jezdí několikrát denně až do Gdyně.
Více informací: Sepsali jsme samostatného průvodce pro dovolenou na poloostrově Hel.


8. Kołobrzeg
Kołobrzeg patří mezi největší přímořská města na polském pobřeží. I když se jedná o velké letovisko, má krásně zachovalé historické jádro a přístav s majákem. Kolem pobřeží vede promenáda, která ústí v dřevěné molo s výhledem na otevřené moře i pláže (vstup na molo je placený – více info zde).
Město žije především v hlavní sezóně, kdy je otevřena spousta kaváren, stánků a restaurací. Přes park Stefana Żeromskiego se pak dostanete ke vzdálenějším plážím – méně navštěvovaným, ale ne tak klidným jako například na poloostrově Hel.

Nebo můžete nasednout na kolo a pokračovat po cyklostezce ještě dál – až do menšího letoviska Ustronie Morskie. Cesta zabere jen půl hodinky a vede přímo podél pobřeží. Dá se jít také pěšky (cca 2,5 hodiny) a zpět se vrátit vlakem.
9. Darłówko (Darłowo)
Darłówko je menší letovisko, které patří k těm klidnějším částem polského pobřeží. Přímo v Darłówku najdeme dvě hlavní pláže – východní a západní – které odděluje kanál spojující řeku Wieprzu s Baltským mořem.

Doporučuji západní pláž, kolem níž vede dřevěný chodník (večer nasvícený), ze kterého se pak dostanete po schodech na pláž. Dají se tu najít i klidnější místa, ne tak přeplněná jako v Kołobrzegu.
Zajímavostí je unikátní otočný most, který spojuje obě části města a několikrát denně se otáčí, aby mohly proplout lodě (zajímavý most je taky v městečku Ustka). Kolem řeky pak vede pěší promenáda, po které se dostanete pěšky za půl hodinky do Darłowa (směrem od moře). Tady se nachází zachovalý středověký hrad, staré měšťanské domy a menší historické centrum.


10. Woliński národní park a vyhlídka Kawcza Góra
Woliński národní park je jedním z nejkrásnějších koutů přírody na polském pobřeží – vysoké lesy, strmé útesy a klidné pláže. Rozkládá se přímo u moře, v okolí Międzyzdrojů na západním pobřeží Baltského moře.
Tip: Objevte výhodné pobyty u Baltského moře – s polopenzí, wellness, v přírodě.

Jedním z nejoblíbenějších míst v parku je vyhlídka Kawcza Góra. Stačí se z centra Międzyzdrojů vydat pěšky po pobřežní stezce a za 20 minut jste tu. Dá se jít taky lesní stezkou.
Celý Woliński park je protkaný sítí stezek – některé vedou k dalším vyhlídkám, jiné do vnitrozemí mezi jezírka a bukové lesy nebo k zubřímu výběhu.
Praktické informace: Vstup do parku je zpoplatněný – cena se liší dle toho, co máte v plánu navštívit.

11. Świnoujście
Świnoujście je město s trochu jinou atmosférou než zbytek polského pobřeží – něco mezi přímořským letoviskem a rušným přístavním městem.
Největším magnetem je dlouhá, široká pláž, která patří k nejhezčím na celém pobřeží. Jemný světlý písek, mělké moře a pozvolný vstup do vody jsou ideální nejen pro rodiny s dětmi. Přímo u pláže se táhne udržovaná promenáda s kavárnami, restauracemi a obchody (a spoustou stánků, jak je už v Polsku zvykem).



Na pobřeží se nachází i nejvyšší maják na Baltském moři, ze kterého je krásný výhled na moře i okolní ostrovy.
Pokud máte raději klidné pláže, vydejte se po cyklostezce směrem na Międzyzdroje – je tu několik kilometrů dlouhá pláž, kde ani v létě není moc lidí. Cyklostezka vede také do Německa, odkud se dostanete do krásných lázeňských měst s vilkami.
Hotely a apartmány ve Świnoujście a okolí
Świnoujście má i svou historickou stránku – přístavní pevnosti z 19. století, podzemní vojenský komplex Podziemne Miasto nebo staré části přístavu připomínají dobu, kdy bylo Świnoujście důležitou součástí pruské obrany.
Více informací: Sepsali jsme samostatného průvodce pro dovolenou ve Świnoujście.
12. Nejkrásnější pláže
Polské pobřeží Baltského moře je známé svými dlouhými, širokými plážemi s jemným světlým pískem. Najít tu můžete jak rušná letoviska s promenádami a veškerým zázemím, tak klidné úseky, kde budete mít pláž skoro sami pro sebe.

Jedny z nejkrásnějších pláží leží kolem Świnoujście, Łeby nebo Władysławowo – dlouhé, mělké, se zázemím a ideální na koupání i pro rodiny s dětmi. Mezi známými plážemi a letovisky se pak nacházejí další krásné pláže, kde si užijete moře jen s pár dalšími. Nebo se vydejte na poloostrov Hel, kde jsou pláže často divoké a s jemným pískem.


Praktické tipy: Na většině známějších pláží (Świnoujście, Kołobrzeg, Hel, Łeba) najdete sprchy, toalety, restaurace i možnost pronájmu lehátek. Na odlehlejších místech je dobré si vše potřebné vzít s sebou. Vstup na pláže je zdarma, v blízkosti se nacházejí parkoviště (většinou placená), cyklostezky nebo promenády.
13. Cyklostezky u Baltského moře v Polsku
Okolí Baltského moře je jednou z nejlepších oblastí v Evropě, kam se vydat na kolo. Krajina je rovinatá, stezky jsou dobře udržované a většinou si při nich užijete krásné výhledy na pobřeží.
Když jsme jeli k polskému Baltu, ani nás nenapadlo, jak skvělé podmínky tu jsou pro cyklistiku. Stačí nasednout na kolo a podél pobřeží nás čekají desítky kilometrů stezek – přímo u pláží, skrz borové lesy i mezi malými přímořskými městy.
Skvělé místo na cyklistiku je Świnoujście a okolí, kde můžete projet krásnou trasu až do Międzyzdrojů.

Další oblíbenou oblastí je Kołobrzeg – od přístavu a mola se dá napojit na cyklostezky, které vedou dál podél pobřeží k menším letoviskům jako Ustronie Morskie nebo Mielno. Trasy jsou rovinaté a ideální i pro rodiny.
Pokud hledáte něco jiného, stojí za to vyrazit do oblasti Łeby. Odsud se dá na kole dojet až k pohyblivým dunám ve Słowińském národním parku.
14. Rewal a okolí
Rewal je menší přímořské městečko, v jehož okolí se nachází hned několik zajímavostí.
Přímo u moře v Rewalu stojí vyhlídková plošina, odkud je krásný výhled na moře. Kousek od ní uvidíte sochy velryb – velké kovové konstrukce, které symbolicky odkazují na moře a jeho svět.

Asi 20 minut pěšky od centra Rewalu dojdete po stezce podél moře k ruinám kostela v Trzęsaczu. Kostel kdysi stál dál od pobřeží, ale moře si postupně vzalo většinu stavby. Dnes z něj zbyla jen část stěny na okraji útesu – místo je volně přístupné.
Na opačné straně, směrem k Niechorzi, stojí známý maják Latarnia Morska Niechorze. Výhled z vrcholu majáku stojí za to a v jeho okolí se nachází i Park miniatur polských majáků a motýlí dům.

15. Podziemne Miasto Wolin (Bateria Vineta)
Pokud vás zajímá vojenská historie, navštivte Podziemne Miasto na ostrově Wolin. Jde o rozsáhlý komplex podzemních chodeb, bunkrů a technických místností, které byly původně vybudovány za druhé světové války a později upravovány a využívány armádou během studené války.
Dnes si můžete areál projít s průvodcem. Prohlídka trvá něco přes hodinu a je v polštině, ale u vstupu dostanete tištěného průvodce i v češtině.
Po skončení prohlídky se můžete projít okolním lesem, kde najdete volně přístupné pozůstatky opevnění a další betonové objekty z vojenské minulosti oblasti.
Praktické informace: Podzemní město leží jen kousek od hlavní silnice mezi Świnoujściem a Międzyzdroji a dá se navštívit autem (parkování zdarma) nebo vlakem (stanice Świnoujście Przytór a odtud pár minut pěšky). Na tomto odkazu najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.
Ověřené ubytování ve Świnoujście
16. Západy slunce u Baltského moře v Polsku
Západy slunce u polského Baltu mají jinou atmosféru než u jižních moří. Žádné palmy ani dramatické útesy – jen nekonečná linie moře, tiché pláže a pomalu se měnící barvy na obzoru.
Slunce tu zapadá přímo do moře a světlo se rozlévá po plážích tak jemně, že někdy skoro ani nezaznamenáte, kdy přesně zmizí. Obloha bývá měkce oranžová nebo narůžovělá, a když je jasno, je to opravdu krásná podívaná… ať už sledujete západ slunce z dřevěného mola nebo jen sedíte na pláži.
Tip: Objevte výhodné pobyty u Baltského moře – s polopenzí, wellness, v přírodě.


17. Místní kuchyně u Baltského moře v Polsku
Když se řekne polská kuchyně u moře, první, co člověka napadne, jsou ryby. A není to daleko od pravdy. V přímořských městech a vesnicích se pečené, grilované nebo uzené ryby prodávají doslova na každém kroku. Nejčastěji narazíte na tresku, sledě, platýze nebo úhoře, ale v nabídce bývá i losos nebo pstruh.
Typické jsou malé rybí bary a stánky přímo na promenádách, kde si dáte porci čerstvé ryby s hranolkami nebo chlebem.
Kromě ryb stojí za ochutnání i polévky, hlavně rybí polévka nebo klasický żurek – polévka z kvásku s uzeným masem. Na jídelních lístcích často najdete i pierogi – plněné taštičky na různé způsoby, ať už sladké nebo slané.

Mapa nejlepších míst, co navštívit u polského Baltu
Níže najdete podrobnou mapu míst, co navštívit v okolí Baltského moře v Polsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst zmíněných v tomto průvodci.
Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit u Baltského moře v Polsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Polsku
BALTSKÉ MOŘE: Zde jsou nejlepší letoviska, kam k moři v Polsku. V samostatném článku najdete více informací o poloostrově Hel a v dalším tipy pro dovolenou ve Svinoústí.
POLSKÉ KRKONOŠE: Podívejte se na nejlepší výlety a trasy, co navštívit v polských Krkonoších. V dalším článku najdete více tipů ve Sklářské Porubě nebo co si nenechat ujít v Karpaczi.