Židovské město v Praze je pro většinu z nás známé pod názvem Josefov. Najdete ho mezi Staroměstským náměstím a Vltavou a je tak snadno dostupné pěšky, tramvají a metrem. Je to jedna z nejsilnějších oblastí v Praze.
Každá synagoga tady vypráví svůj příběh. Pinkasova synagoga vás doslova zamrazí, Španělská synagoga ohromí svým zlatým maurským interiérem a Staronová synagoga dýchne středověkou atmosférou.
V tomto článku si povíme bližší informace o Židovské čtvrti – co vidět, jaké je historie Židovského ghetta a jak koupit vstupenky, se kterými získáte přístup do většiny významných a zachovaných míst Josefova.
Židovské město v Praze ve mně zanechalo nejsilnější zážitek. V rámci prohlídky navštívíte 5 synagog a židovský hřbitov. Všechna místa jsou nedaleko sebe ve Starém Městě.
Každá synagoga se zaměřuje na něco jiného. Někde uvidíte vystavené exponáty v krásných prostorách a jinde na vás dýchne až mrazivá atmosféra.
O každé synagoze a vše potřebné před návštěvou Židovského města si teď povíme víc.
Židovské město historie a zajímavosti
První zmínku o Židovském ghettu v Praze najdete už v roce 1096. Židé byli v zemi pronásledováni a vyháněni, takže se začali sdružovat právě tady.
O víc jak století později byl navíc přijatý zákon, který zakázal žít Židům mezi křesťany. Tím vzniklo uzavřené ghetto na místě dnešního Josefova.
Světlo svitlo až v roce 1850, kdy Josef II., císař Svaté říše a syn Marie Terezie udělil Židům stejná práva jako jiným občanům v zemi. Židé se mohli volně pohybovat a spousta z nich se tak odstěhovala.
Židovské město se proměnilo v chudinskou čtvrť. Jen o pár desítek let byl Josefov zbourán (kromě několika významných staveb) a na jeho troskách vznikla nová zástavba. Například secesní ulice Pařížská, která je dnes nejluxusnější ulicí v Praze s předními světovými obchody.
Pokud půjdete od Staronové synagogy k Pařížské ulici, budete muset vyjít pár schodů. Dříve byly totiž v Josefově často záplavy a při stavbě nové zástavby se z toho důvodu terén zvýšil o 2 metry.
Staronová synagoga proto dnes stojí pod úrovní Pařížské ulice.
Během druhé světové války přišla další rána. Židé byli deportovaní do koncentračních táborů a Židovská čtvrť se stala skladištěm majetku Židů z celého území země. Údajně tu prý chtěl Hitler zřídit Muzeum vyhynulé rasy. Těžko říct, co je na tom pravdy.
Díky statisícům artefaktům tu později vzniklo druhé největší židovské muzeum na světě. Sbírky muzea dnes uvidíte v Obřadní síni a ve všech synagogách kromě Staronové synagogy.
Židovské město bylo v roce 1992 zapsané spolu s historickým centrem Prahy na seznam památek UNESCO. V současné době je v Praze registrovaných na 2 000 Židů. Neoficiálně jich tu žije zhruba pětkrát víc.
Symbolem Židovské obce a Josefova je žlutá Davidova hvězda na červeném podkladě. Ta je symbolem cti, kterou touto hvězdou vyjádřil pražským Židům Karel IV.
Co vidět v Židovském městě v Praze?
Prohlídku Židovského ghetta v Praze doporučuju začít u Rudolfina, koncertní síně, která je bránou do Josefova. Kousek od Rudolfina leží Pinkasova synagoga, kde si můžete koupit lístky. Vstupenka vám bude platit na většinu míst v Židovské čtvrti.
Ne v každé synagoze si ale lístky můžete koupit – jedním z prodejních míst je právě Pinkasova synagoga a potom Španělská a Klausova synagoga.
Z Pinkasovy synagogy se dostanete do Starého židovského hřbitova, ze kterého vyjdete u Klausovy synagogy a Obřadní síně. Další následuje Staronová synagoga a pár minut odtud Španělská synagoga a Maiselova synagoga.
Celá prohlídka vám zabere cca 2 hodiny (stejně jako prohlídka s průvodcem). Určitě doporučuju projít všechna místa, protože každá synagoga je úplně jiná a každá vám představí jinou část z židovské historie a kultury.
Pinkasova synagoga
Pinkasova synagoga je druhou nejstarší dochovanou synagogou v Praze. V synagoze si můžete koupit vstupenky a rovnou přejít k samotné prohlídce.
Pinkasova synagoga bude nejspíš pro většinu lidí tím nejsilnějším zážitkem. Představuje totiž památník českých a moravských obětí holokaustu. Na zdech synagogy najdete víc než 80 tisíc jmen Židů, kteří během holokaustu zahynuli. Atmosféru dokresluje židovská hudba.
V prvním patře Pinkasovy synagogy uvidíte dětské kresby, které se dochovaly z Terezína. Část expozice najdete taky venku. Poté se vrátíte zpět ke vstupu do synagogy a projdete do Starého židovského hřbitova.
Starý židovský hřbitov
Starý židovský hřbitov je jedním z nejstarších hřbitovů, který aktivně fungoval od 15. do 18. století. Je tu pohřbeno víc než 200 tisíc Židů. A to i vertikálně, protože hřbitov je malý a dokázal by pojmout jen cca 20 tisíc lidí.
Z toho důvodu dosahuje hřbitov hloubky až 12 hrobek. Ne všechny hroby mají náhrobky. Náhrobků je tady ve skutečnosti jen 12 tisíc.
Věděli jste, že Židé pokládají na hroby jen kameny? A to z jednoduchého důvodu – kameny jsou totiž věčné.
Ze Starého židovského hřbitova vyjdete u Obřadní síně (po levé straně) a Klausovy synagogy (po pravé straně).
☞ Inspirujte se itinerářem pro 1 den v Praze.
Klausova synagoga a Obřadní síň
Klausova synagoga je největší synagogou v Židovské čtvrti. Dnes si tady můžete prohlédnout první část expozice na téma Židovské tradice a zvyky od narození, obřízky, sňatku a další důležité milníky. Kromě toho má krásný interiér.
Hned vedle Klausovy synagogy stojí Obřadní síň, která se zaměřuje na druhou část výstavy Židovské tradice a zvyky během závěru lidského života.
Staronová synagoga
Staronová synagoga z konce 13. století je nejstarší památkou v Židovské čtvrti a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě. Jedná se o dvoulodní středověkou synagogu, ze které na vás dýchne pořádný kus historie. Dodnes se podařilo zachovat původní rozložení sezení. Po obvodech zdí uvidíte hebrejské nápisy.
Podle legendy se na půdě Staronové synagogy nachází pozůstatky Golema. Golem byl umělá socha vytvořená z hlíny, kterou vytvořil významný přední rabín a filozof 16. století rabi Löw, aby chránil Židovské ghetto.
☞ Čtěte: Nejkrásnější místa v Praze
Španělská synagoga
Od Staronové synagogy vystoupáte schody a po Pařížské ulici a následně kolem kostela sv. Ducha dojdete za pár minut ke Španělské synagoze.
Španělská synagoga je díky svému bohatě zdobenému interiéru a maurskému stylu nejpůsobivější. Byla postavená až v 19. století a stala se tak nejmladší synagogou v Židovské čtvrti.
Kromě interiérů si tady můžete prohlédnout další část výstavy Židovského muzea – Židé v českých zemích v 19. a 20. století, která je rozprostřená do dvou pater.
Po levé straně Španělské synagogy stojí socha Franze Kafky, nejznámějšího českého spisovatele židovského původu. Kafka sedí na ramenou bezhlavé postavy – design sochy vychází z Kafkovy povídky Popis zápasu.
V Praze můžete navštívit taky muzeum Franze Kafky na Malé Straně nebo se podívat do jeho domu ve Zlaté uličce v areálu Pražského hradu.
Z druhé strany Španělské synagogy se nachází galerie Roberta Guttmanna, kde se konají krátkodobé výstavy s židovskou tématikou.
Maiselova synagoga
Novogotická Maiselova synagoga bude nejspíš poslední zastávkou. Najdete tady výstavu Židé v českých zemí od 10. do 18. století.
Mezi další významné stavby v Josefově patří židovská radnice a Vysoká synagoga. Když tu budete, podívejte se na hodiny pozorně. Kromě klasických římských hodin má totiž radnice ještě hebrejské hodiny. Ty jsou ale chybou hodináře obrácené. Radnice ani Vysoká synagoga nejsou v rámci běžné prohlídky přístupné.
Kde leží Židovské město?
Židovské město představuje dnešní čtvrť Josefov, která sousedí se Starým Městem a je součástí Prahy 1. Z jedné strany lemuje čtvrť řeka Vltava a z druhé strany Staroměstské náměstí.
Vstupní bránou do Židovské čtvrti je novorenesanční budova Rudolfinum, koncertní sál, který je domovem pražské filharmonie. Rudolfinum uvidíte jako první při výstupu z tramvaje. Je odtud skvělý výhled na Hradčany s Pražským hradem.
Jak se dostat do Židovské čtvrti?
Židovské ghetto je snadno dostupné pěšky, protože se nachází v samém historickém centrum Prahy. Zároveň se sem dostanete taky městskou dopravou:
- metro linka A – zastávka Staroměstská
- tramvaj – zastávka Staroměstská (linky 2, 13, 14, 17, 18, 36 a noční linka 93)
- autobus – zastávka Staroměstská (linka 194)
Vstupné a vstupenky
Vstupné do Židovského města v Praze se liší podle toho, co vše chcete vidět:
- Židovské muzeum (součástí vstupenky je Pinkasova synagoga, Starý židovský hřbitov, Klausova synagoga, Obřadní síň, Španělská synagoga, Galerie Roberta Guttmanna a Maiselova synagoga) – vstupné je 400 Kč za všechna místa, snížené za 300 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let), ZTP 60 Kč (doprovod zdarma).
- Pokud byste rádi navštívili celé Židovské město, tj. všechna místa výše a navíc i Staronovou synagogu (doporučuji), vstupné pak vyjde na 550 Kč, snížené na 400 Kč a pro ZTP 100 Kč. Cena platí i pro prohlídky s průvodcem, které je možné objednat předem online.
Pokud si kupujete lístek bez průvodce, na prohlídku všech míst máte týden od nákupu lístku. Všechna místa se ale nachází kousek od sebe a prohlídka vám zabere cca 2 hodiny.
Celá oblast se dá projít bez problémů najednou. Vstupenku si nechte u sebe – budete jí ukazovat při vstupu do každé synagogy nebo do Obřadní síně.
☞ Čtěte: Co vidět v Praze za 2 dny?
Otevírací doba
Židovské město je otevřené denně kromě soboty a židovských svátků. Otevírací doba se liší podle sezóny:
- duben-říjen 9:00-18:00
- listopad-březen 9:00-16:30
Naposledy vás dovnitř pustí 30 minut před koncem otevírací doby.
Kde se najíst v okolí Židovské čtvrti?
- Restaurace Mincovna leží přímo na Staroměstském náměstí. Vaří tady tradiční českou kuchyní za dobré ceny.
- U Pivrnce je stylová restaurace se zábavnými detaily kousek od Maiselovy synagogy. Vaří tu výbornou českou klasiku za fajn ceny (s ohledem na polohu v centru).
- Pár minut od Španělské synagogy najdete restauraci Lokál. Hodně oblíbené místo mezi místními, kam můžete zajít na tradiční kuchyni.
- Máte chuť na něco menšího? Sladkého nebo slaného? Zkuste Bakeshop. Ceny jsou trochu vyšší, ale výběr je skvělý od zákusků, slaného pečiva po saláty a polévky.
Židovské město mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Židovského ghetta v Praze. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Židovské čtvrti v Praze. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy, co vidět v Židovské čtvrti v Praze. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Praze a okolí
PRAHA: Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Praze. Máte víc času? V tomto článku najdete itinerář pro 2 dny v Praze.
Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.
Navštivte Pražský hrad, kde se nachází nádherná katedrála svatého Víta. Nebo si užijte ty nejlepší výhledy v Praze.