43 nejlepších výletů, kam ve středních Čechách (+ mapa a fotografie)

co navštívit ve středních Čechách / výlety ve středních Čechách a okolí Prahy

Hledáte tipy na výlety a zajímavosti, co navštívit ve středních Čechách? Sepsali jsme 43 tipů na nejkrásnější místa, kam na výlet ve středních Čechách a v okolí Prahy.

Když se řeknou střední Čechy, představím si malebnou krajinu plnou tajemných hradů, hustých lesů a skalních útvarů, které uchvátí každého milovníka přírody.

Čertova skála co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Oblasti jako Český ráj, Křivoklátsko a Kokořínsko nabízejí nepřeberné množství turistických tras, kde můžete objevovat přírodní krásy a historické památky, zatímco Český Kras vás přivítá svými vápencovými jeskyněmi a romantickými vyhlídkami.

Pojďte se s námi vydat za dobrodružstvím a inspirovat se našimi tipy na nejkrásnější místa a výlety, kam ve středních Čechách. Součástí článku je taky mapa, díky které si svůj itinerář můžete naplánovat snadno a rychle.

Nejlepší výlety, kam ve středních Čechách – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu středních Čech s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku, kam ve středních Čechách. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší výlety, co navštívit ve středních Čechách

Kutná Hora

Kutná Hora je jedním z nejkrásnějších míst, co navštívit ve středních Čechách. S labyrintem dlážděných uliček, které lemují měšťanské domy s pastelovými fasádami.

Kolem Jezuitské koleje lemované barokními sochami dojdete k majestátnímu chrámu svaté Barbory. Vstup dovnitř je placený, ale rozhodně stojí za to (a spolu se vstupenkou do Kostnice získáte na vstupné slevu).

kutná hora chrám svaté barbory

Prohlédněte si současné umění v GASK, stavte se u Kamenné kašny nebo sestoupejte do středověkého dolu v Českém muzeu stříbra. Na kraji města se nachází kostnice Sedlec, kvůli které se sem sjíždějí turisté z celého světa.

Pokud máte rádi krásná historická města, v Kutné Hoře se vám bude líbit. Navíc není tak turistická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Většina lidí sem jede na rychlý výlet do kostnice a chrámu svaté Barbory a už si neprojde historické jádro, které určitě stojí za procházku.

Více informací: Zde jsme sepsali nejlepší místa, co navštívit v Kutné Hoře (včetně mapy a praktických informací o dopravě, vstupném apod.).

Křivoklátsko – kam ve středních Čechách

Křivoklátsko je chráněnou oblastí na jihozápadě středních Čech, která se rozprostírá kolem údolí řeky Berounka. Pokud máte rádi přírodu, Křivoklátsko si nemůžete nechat ujít – s bukovo-dubovými lesy a skalnatými vyhlídkami, odkud se vám naskytnou ty nejlepší výhledy na kaňon Berounky.

Navíc je tu daleko klidněji než například v Českém ráji (i když i tady se dají najít místa, kde budete úplně sami).

Zde je několik našich tipů, co navštívit ve středních Čechách na Křivoklátsku:

Hrad Křivoklát

Srdcem Křivoklátska je hrad Křivoklát, uhnízděný v hlubokých lesích, ze kterých vykukuje jeho červená věž.

Postaven ve 12. století jako královský lovecký hrad, Křivoklát sloužil jako sídlo českých králů a později i jako vězení pro vznešené zajatce. Mezi nejslavnější obyvatele hradu patřil král Václav IV.

Na výběr je několik okruhů, s průvodcem i bez průvodce, pokud si rádi procházíte památky vlastním tempem. Po prohlídce interiérů vystoupáte až do věže, odkud je nádherný výhled na úzké údolí obce Křivoklát. Na nádvoří si můžete nakoupit lokální produkty, často se tu konají taky různé akce.

Nejlepší výhled na hrad se vám naskytne z této vyhlídky, kam dojdete krátkou procházkou po naučné stezce Paraplíčko od parkoviště.

Praktické informace pro návštěvu zámku Křivoklát

Podrobné informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Placené parkoviště se nachází kousek nad hradem (100 Kč na den v roce 2024), odkud dojdete za pár minut k hradu. Vlakové nádraží leží přímo pod hradem, kudy projíždí vlak z Rakovníka (vlakem 30 minut) nebo z Berouna (vlakem 1 hodina).  

Čertova skála

Nedaleko vesničky Hracholusky se nachází přímo nad údolím Berounky přírodní rezervace Čertova skála. Na jejím kraji je skalní vyhlídka, ze které si užijete nádherné výhledy na okolní přírodu.

Vyhlídka je nejsnadněji dostupná autem, které zaparkujete podél cesty a vydáte se po červené turistické značce. Z té po chvíli vede odbočka do lesa, po které se dostanete asi za 10 minut k vyhlídce (dají se použít taky mapy.cz, které vás navedou).

Vyhlídka Týřov v srdci

Vyhlídka Týřov v srdci se nachází přímo u silnice nad obcí Týřovice. Pokud pojedete směrem k obci Hřebečníky, nemůžete jí po levé straně minout.

Zaparkovat můžete přímo u vyhlídky. Jsou odtud pěkné výhledy, ale pokud nebudete někde poblíž, nestojí za samostatný výlet.

týřov v srdci křivoklátsko

Rozhledna Velká Buková

Rozhledna Velká Buková je dalším, velmi snadno dostupným výletem, který můžete spojit do výletu s ostatními místy v okolí.

Rozhledna je zajímavá sama o sobě a navíc se vám po vystoupání schodů naskytne pěkný výhled do okolí.

Přímo u rozhledny se nachází dětské hřiště, malé občerstvení a bezplatné parkoviště. Vstupné je 30 Kč (v roce 2024). Otevřeno je v sezóně 9:00-17:00, mimo sezónu raději otevírací dobu překontrolujte.

rozhledna Velká Buková Křivoklátsko

Rozhledna Máminka

Výhledy z rozhledny Velká Buková jsou sice hezké, ale z rozhledny Máminka jsou ještě lepší. Rozhledna se nachází na kopci uprostřed lesů, takže si odtud užijete daleké výhledy na Křivoklátsko.

Rozhledna je přístupná celoročně zdarma. Zaparkujte zde a vydejte se po modré turistické značce. Za 40 minut jste u rozhledny.

rozhledna Máminka Kokořínsko

Skryjská jezírka

Skryjská jezírka jsou další skvělý tip na výlet, který najdete 3 km jižně od obce Skryje. Jezírka vznikla na Zbirošském potoku, kterému se postavily do cesty skály. Voda tak musela zdolat skály úzkou průrvou.

Ve skalách vznikly vertikální pukliny a došlo k proříznutí soutěsky s malým vodopádem. Ta byla později na nejužším místě zanesená balvany a vznikla jezírka. Je to krásná procházka lesem, ideální pro rodiny s dětmi.

Jak se dostat: K jezírkům se dostanete za necelou hodinu z obce Skryje po modré turistické značce, která vede kolem Zbirošského potoka. Kratší alternativou je trasa od Podmokelského mlýna, kousek od kterého se nachází neplacené parkoviště.

Zámek Veltrusy – kam ve středních Čechách

Zámek Veltrusy je barokní skvost nacházející se jen kousek od Prahy, který byl postavený na počátku 18. století pro hraběte Chotka jako letní rezidence.

Při prohlídce si užijete nejen krásné interiéry, ale taky procházku rozlehlým zámeckým parkem. Ten patří s rozlohou 300 hektarů k největším krajinářským parkům v Česku.

Veltrusy - co navštívit ve středních Čechách

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází pár minut od zámku (bere pouze mince a nevrací – 40 Kč na den v roce 2024). Pokud jedete veřejnou dopravou, vlakové nádraží se nachází nedaleko v obci Nelahozeves, kam se dostanete vlakem z Roudnice nad Labem nebo Masarykova nádraží v Praze. Od nádraží je to jen 20 minut chůze k zámku Veltrusy.

Na oficiálních stránkách zámku Veltrusy najdete informace o otevírací době a vstupném.

Český ráj

Jakmile přijedete do Českého ráje, ruch města a nevzhledné paneláky zůstanou za vámi.

Pokud jste viděli film “Jak dostat tatínka do polepšovny”, který se tady natáčel, tak přesně takové to tu je. Malebné vesnice, skály ukryté v hlubokých lesích a zajímavé zříceniny hradů.

Český ráj je jedna z nejkrásnějších oblastí v České republice a je tu tolik krásných míst a turistických stezek, že jeho objevováním strávíte klidně týdny.

Zde jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Českém ráji:

Skalní město Prachovské skály

Když se řekne Český ráj, většina z nás si vybaví jako první Prachovské skály, které patří mezi nejznámější skalní města v České republice.

Připravte se na krásné výhledy, úzké prolákliny, zajímavé skalní útvary, žebříky a opakované stoupání a klesání.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Praktické informace: U obou vstupů do Prachovských skal se nacházejí placená parkoviště, vstup do skal je taky placený. Na výběr jsou 2 okruhy – kratší o délce 2 km, u kterého vás čeká větší převýšení, a delší okruh, který se dá sjet i kočárkem, ale to nejlepší neuvidíte.

Více informací o Prachovských skalách se dočtete v našem článku o Českém ráji nebo na oficiálních stránkách.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky tvoří dominantu Českého ráje, protože jí máte na dohled z řady míst. Uvidíte na ní dokonce i z Krkonoš. Svým vzhledem připomíná čertovy rohy, protože hrad vybudovali na dvou strmých skalách – na každé z věží se nachází vyhlídky, ze kterých se pokocháte okolím.

Ze samotného hradu se už moc nedochovalo, ale přesto je to krásné místo a jeden z nejoblíbenějších výletů, co navštívit ve východních Čechách.

hrad Trosky / východní Čechy památky

Praktické informace: Hrad se vypíná nad obcí Troskovice. Placené parkoviště se nachází kousek pod hradem. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město je v Českém ráji naše oblíbené. A pokud přijdete brzy ráno, užijete si ho i v létě jen pro sebe. Skalní město je rozlehlé, stezky často široké, takže se davy rozptýlí.

V Hruboskalsku se pokocháte stovkami skalních věží a útvarů s výškou až 60 m. Turistické stezky vedou údolím, odkud budete mít skály na dosah ruky, ale taky přes vyhlídky, kde se vám naskytnou ty nejlepší výhledy z ptačí perspektivy.

co navštívit ve východních Čechách / Hruboskalsko

Praktické informace: Hruboskalské skalní město je přístupné celoročně zdarma. Placené je pouze parkování, které se nachází přímo u vstupu do skal (kousek dál je malé bezplatné parkoviště pro osoby se zdravotním postižením).

Hruboskalským skalním městem vede řada turistických tras, z nichž několik je přístupných i kočárkem. Bez problémů tu strávíte celý den a pořád budete mít co objevovat. A kdo ví, možná při svých toulkách objevíte taky skálu Dračí zub z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Více informací o skalním městě Hrubá skála se dočtete v našem článku o Českém ráji.

co navštívit ve východních Čechách / Hruboskalsko

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště je jedním z nejkrásnějších a historicky nejvýznamnějších zámků v České republice.

Původně byl postaven ve 13. století jako gotická pevnost, ale během 19. století byl pod vlastnictvím arcivévody Františka Ferdinanda d’Este přeměněn na nádherné barokní sídlo. Právě jeho atentát v roce 1914 spustil začátek první světové války.

Celý areál zámku je obrovský a snadno tady strávíte celý den. Můžete si zvolit jeden z prohlídkových okruhů, poté se vydat do růžové zahrady s pávi nebo si projít rozlehlý park, s rybníkem, oborou s daňky a muflony a velkým dětským hřištěm.

zámek konopiště

Praktické informace pro návštěvu zámku Konopiště

Podrobné informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Přímo u zámku se nachází placené parkoviště (60 Kč v roce 2024). Dojdete sem taky příjemnou lesní procházkou z Benešova (cca 40 minut) nebo můžete jet z Benešova turistickým vláčkem (50 Kč v roce 2024).

Do Benešova se dostanete vlakem z Prahy, Českých Budějovic i měst v okolí, jako je Vlašim nebo Sedlčany.

Pokud hledáte místo k odpočinku v okolí Benešova, nedaleko odtud se nachází nádherný hotel Sen, kde si užijete perfektní wellness. Sauny, vířivky, masáže nebo relaxovat u bazénu.

Hotel je obklopený krásnou přírodou a představuje ideální zastávku po návštěvě zámku Konopiště, který leží nedaleko.

Solenická podkova – kam ve středních Čechách

Odkud si užít jeden z nejkrásnějších výhledů na Vltavu? Vydejte se na vyhlídku Solenická podkova.

K vyhlídce vede trasa po zelené turistické značce ze Zduchovic, po které se dostanete postupným stoupáním až k vyhlídce. Časově počítejte kolem 30 minut. Na závěr vás čekají schody.

Solenická podkova co navštívit ve středních Čechách

Výlet na Solenickou podkovu můžete spojit s nedalekou zříceninou Vrškamýk. K té dojdete ze Zduchovic za necelou hodinu nebo za 20 minut z Kamýku nad Vltavou. 

Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Praze. Nebo si naplánujte výlet pomocí itineráře pro 2 dny v Praze (včetně mapy a praktických informací).

Mělník

Kdo by neznal místo soutoku Labe a Vltavy – Mělník. Věděli jste ale, že to není jediný důvod, proč stojí Mělník za návštěvu?

Dominantou města je zámek Mělník, sídlo rodu Lobkowiczů. Po prohlídce se můžete ze zámecké terasy pokochat výhledem na soutok Labe a Vltavy.

soutok Labe a Vltavy

Procházka historickým centrem Mělníka vás provede malebnými uličkami lemovanými starobylými domy, kavárnami a obchůdky. Nebo se vydejte do podzemí a zjistěte, co se ukrývá pod uličkami starého města. Nedaleko centra města, s výhledem na zámek, se nachází historické zdymadlo Hořín.

A kam na dobré jídlo v Mělníku? Výborné burgery mají v Němém Medvědovi, kde si vaří taky svoje pivo. Na něco menšího, zákusek a dobrou kávu můžete zajít do Kafe Mělník nedaleko centra.

Jak se dostat do Mělníka: Mělníkem projíždějí vlaky z Prahy, Ústí nad Labem nebo Lysé nad Labem.

Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Českém Švýcarsku (včetně mapy a praktických informací).

Zámek Žleby

Zámek Žleby je pohádkový zámek, původně hrad, který najdete na návrší nad městečkem Žleby. Patří k nejkrásnějším zámkům v České republice a natáčelo se tady hned několik pohádek včetně pohádky Nejkrásnější hádanka.

Přímo pod zámkem se rozprostírá upravený park. Přes dřevěný most můžete dojít až do obory se záchranou stanicí.

zámek Žleby střední Čechy výlety

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází přímo u zámku (100 Kč v roce 2024). Podrobné informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách. Prohlídku je lepší rezervovat předem. Zde jsou podrobné informace pro oboru Žleby.

Pokud jedete veřejnou dopravou, do Žlebů se dostanete přímým vlakem z Čáslavi nebo Třemošnice.

Kolem světa kousek od Prahy

Chcete zažít kus Peru, Indonésie nebo například Turecka? A přitom nezvednout kotvy z českých končin? Navštivte resort Svět. Nádherné ubytování vyladěné do posledního detailu, kde se v mžiku přenesete na druhý konec světa.

Areál je obrovský a neustále se rozrůstá – můžete si zahrát minigolf, lebedit v čínském altánku, děti se vyřádí na dětském hřišti, jsou tu zvířátka k pomazlení (včetně lamy) a několik soch včetně velké sochy Ježíše Krista. Součástí je taky občerstvení, kde si dáte domácí limonádu a něco dobrého na zub. Zde najdete více informací.

Až si užijete areál do syta, můžete vyrazit na výlety po okolí. Kousek od resortu Svět se nachází zámek Veltrusy, kde jsou krásné květinové zahrady, obora s daňky a volně se tu procházejí pávi. Nebo si vyšlápněte na horu Říp, prohlédněte si rotundu na jejím vrchu a užijte si výhled na okolní louky.

Český kras – výlety ve středních Čechách

Pokud hledáte výlet, kde spojíte procházky v přírodě, trochu historie a krásné výhledy, Český kras je místo, které vás nezklame. Objevte skryté jeskyně, staré hrady i český Grand Canyon.

Najděte si klidné místo u Berounky, udělejte si piknik a užívejte si krásu okolní přírody. Nebo si třeba půjčte kánoi a projeďte se po řece.

Český kras je perfektní místo pro prodloužený víkend, během kterého si užijete návštěvu hornického dolu, nádherné vyhlídky i procházku jeskyněmi.

Zde je několik našich tipů, co navštívit ve středních Čechách v Českém krasu:

Koněpruské jeskyně

Chcete se podívat 400 milionů let do minulosti? Pak se vydejte do Koněpruských jeskyní. Jsou největší v Čechách, plné nádherných krápníků, podzemních sálů a tajemných zákoutí.

Projděte se kolem nádherných přírodních útvarů, od hráškovitých korautů až po hůlkovité stalaktity, sintrová jezírka a koněpruské růžice s opálem. A navíc – uvnitř je vždycky příjemný chládek, takže ideální výlet, když je venku horko.

Koněpruské jeskyně

Jak se dostat: Bezplatné parkoviště se nachází přímo u Koněpruských jeskyň. Můžete jet taky autobusem z Berouna, který jezdí několikrát denně – vystupte na zastávce Koněprusy, jeskyně, která se nachází jen pár minut od jeskyně. Autobusem počítejte cca 20-30 minut.

Velká Amerika

Velká Amerika je obrovský vápencový lom s azurovým jezerem na dně, který připomíná Grand Canyon v malém. Právě tady se natáčel Limonádový Joe.

Je to neuvěřitelně fotogenické místo, takže pokud rádi fotíte nebo jen obdivujete krásné výhledy, tohle místo si nenechte ujít.

Přímo do lomu je oficiálně vstup zakázán, i když to řada lidí nedodržuje. Kolem je ale řada vyhlídek, ze kterých se můžete Velkou Amerikou pokochat.

Velká Amerika

Pokud máte čas, pokračujte k dalším lomům v okolí – lomu Mexiko a lomu Malá Amerika. Je tu daleko větší klid, protože se většina lidí zastaví u lomu Velká Amerika a dál už nepokračují.

Praktické informace: Přímo u lomu se nachází placené parkoviště (70 Kč v roce 2024), které je ale zpoplatněné především v sezóně. Je tu taky zastávka autobusu, kudy projíždí autobusy z okolních obcí.

Skanzen Solvayovy lomy

Pokud vás láká neobvyklé dobrodružství a máte slabost pro technické památky, pak byste určitě neměli minout skanzen Solvayovy lomy.

Solvayovy lomy byly jedním z nejvýznamnějších vápencových lomů v oblasti Českého krasu. Těžba tady začala na počátku 20. století a vápence se těžily především pro potřeby chemického průmyslu (odtud název „Solvay“, podle belgické chemické společnosti). Lomy fungovaly až do roku 1963, kdy byla těžba ukončena.

Dnes se areál změnil v hornický skanzen, kde máte možnost nahlédnout do každodenního života horníků.

Svezete se parním vláčkem a pod vedením průvodců se podíváte taky do podzemních šachet, kde se dozvíte více o práci v temných a chladných chodbách. Nechybí občerstvení, prohlídka areálu s těžkou technikou i muzeum s exponáty.

Praktické informace: Podrobné informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách. Parkoviště se nachází přímo u lomu. Pokud jedete veřejnou dopravou, autobus jezdí z Berouna a staví cca čtvrt hodiny odtud. Cesta autobusem trvá půl hodiny.

Svatý Jan pod Skalou

Nedaleko Solvayových lomů se nachází malebné městečko Svatý Jan pod Skalou.

Projděte kolem kláštera se starobylým kostelem a zamiřte po naučné stezce Svatojánský okruh směrem ke Svatojánské skalní stěně, pod kterou se městečko ukrývá.

Stezka vás zavede až k vyhlídce, ze které si užijete výhled na údolí i okolní přírodu, která je součástí národní přírodní rezervace.

Jak se dostat: Přímo v obci jsou zpoplatněná parkoviště. Můžete jet taky autobusem z Berouna – cesta trvá asi 20 minut.

Svatý Jan pod Skalou výlety střední Čechy

Beroun

Beroun představuje perfektní základnu pro prozkoumání okolí Českého krasu. Během chvíle se odtud dostanete na řadu míst a to i v případě, že cestujete veřejnou dopravou.

Navíc má krásné historické jádro, které stojí za procházku. Když tu budete, stavte se na jídlo v Blackdogs Beroun. My jsme se tu zastavovali při cestě zpět a opravdu tu vaří výborně – rezervace předem zde.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn je klasika. Nejznámější český hrad, který nechal postavit Karel IV., český král a římský císař, aby měl kde schovávat své poklady – doslova.

Karlštejn je jedno z nejikoničtějších míst v Česku a není divu, že na něj míří turisté z celého světa. Pro klidnější návštěvu se sem vydejte hned na otevírací dobu nebo mimo sezónu.

Hrad je zasazený do krásné přírody, která je součástí národní přírodní rezervace, s vyznačenými stezkami, kde se můžete pohybovat. Kousek od hradu vede žlutá turistická značka, součástí Via Czechia, po které se za pár minut dostanete k vyhlídce, odkud budete mít na Karlštejn krásný výhled.

karlštejn

Kam na jídlo v okolí hradu Karlštejn? Pokud si chcete opravdu pochutnat, stavte se v Karlštejn 34.

Praktické informace pro návštěvu: Placené parkoviště se nachází přímo pod hradem (200 Kč v roce 2024), od kterého se vydáte úzkou uličkou kolem stánků a obchůdků k hradu. Je to hodně turistické, ale s tím je asi potřeba u hradu Karlštejn počítat. Podrobné informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Tetínské skály

Údolí řeky Berounky je jedno z nejkrásnějších v České republice, ať už se pohybujete na Křivoklátsku nebo v Českém krasu. Přímo kolem řeky vede z Berouna cyklostezka, po které se dostanete k lomu Alkazar a dalším skalám v okolí.

U obce Tetín se rozprostírají Tetínské skály, ze kterých je na Berounku nádherný výhled.

Tetínské skály co navštívit ve východních Čechách

Jak se dostat: Parkoviště se nachází přímo v obci Tetín (vezměte si parkovací hodiny). Hned vedle je kostel, od kterého dojdete k dalším vyhlídkám v okolí. Je to velmi snadný a rychlý výlet, ideální jako zastavení po cestě.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve středních Čechách.

Zámek Dobříš

Připadá vám zámek Dobříš povědomý? Možná si ho pamatujete z pohádky Princezna ze mlejna, která se tady natáčela.

V současnosti je zámek ve vlastnictví rodiny Colloredo-Mansfeld, která ho v roce 1998 získala zpět v restitucích. V rámci prohlídky si prohlédnete bohatě zařízené interiéry plné historického nábytku, obrazů a uměleckých předmětů.

Kromě samotného zámku jsou velkou atrakcí také rozlehlé zámecké zahrady. Francouzský park je precizně upravený a plný soch a fontán, zatímco v anglickém parku se můžete procházet celé hodiny ve stínu starých stromů.

zámek Dobříš

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází pár metrů od zámku (20 Kč v roce 2024). Do Dobříše se dostanete asi za 1,5 hodiny přímým vlakem z Prahy. Zde najdete informace o otevírací době a vstupném zámku Dobříš.

Kokořínsko

Kokořínsko je jedním z nejmalebnějších koutů České republiky, nacházející se severně od Prahy, v oblasti mezi Mělníkem a Českou Lípou.

Zdejší krajina je tvořena pískovcovými skalami, které časem vytvořily úžasné útvary, jako jsou věže, rokle, průchody a jeskyně. Stezky vás provedou hustými lesy, skalními městy a kolem průzračných potoků. A i když je na některých místech hodně živo, najdou se i tady místa, kde si užijete přírodu jen sami pro sebe.

Kokořínsko není jen o přírodě, ale taky o tradiční české venkovské architektuře. V okolních vesničkách najdete krásné roubenky a chalupy, například ve vesnicích Dobřeň a Jestřebice, kde jakoby se zastavil čas.

Zde jsou nejkrásnější místa, co si nenechat ujít na Kokořínsku:

Hrad Kokořín

Dominantou oblasti je hrad Kokořín, romantický hrad, který se tyčí nad Kokořínským dolem. Tento hrad byl postaven ve 14. století a po dlouhém období chátrání byl na počátku 20. století zrekonstruován.

Součástí prohlídky je taky hradní věž, odkud je nádherný výhled na okolní lesy a skály.

hrad kokořín

Praktické informace: Zde najdete informace o vstupném a otevírací době hradu Kokořín. Placené parkoviště se nachází asi 10 minut pod hradem (100 Kč v roce 2024).

Skalní město a Pokličky

Nedaleko hradu se nachází slavné Pokličky, skalní útvary, které jsou jednou z nejznámějších atrakcí Kokořínska. Pískovcové sloupy s plochými vrcholky totiž vypadají jako obří kamenné houby.

Oblast je protkána turistickými stezkami, které vás zavedou nejen k Pokličkám, ale i k dalším zajímavým místům v okolí.

Jak se dostat: Od placeného parkoviště nedaleko Kokořína se vydáte po modré turistické značce. Za 10 minut jste v cíli.

Kokořínsko pokličky

Pokud máte dostatek času, doporučuji si udělat okruh přes rokli Apatyka. Přímo u parkoviště navážete na žlutou turistickou značkou, která vás provede nádhernou, nedotčenou přírodou. Až projdete roklí, navážete na modrou značku přes Pokličky zpět na parkoviště.

Cinibulkova stezka

Cinibulkova stezka vás provede tím nejlepším, co Kokořínsko nabízí. Naučná stezka začíná v obci Mšeno a vede přes skalní rokle, lesy a vyhlídky, odkud jsou nádherné výhledy na krajinu. Okružní trasa je středně náročná a dlouhá 8,5 km.

Cinibulkova stezka Kokořínsko

Čertovy hlavy

Čertovy hlavy jsou nejznámější skalní útvar na Kokořínsku a zároveň nejmohutnější skulptura ve volné přírodě v České republice. Jsou volně přístupné a najdete je u obce Želízy. Jejich tvůrcem byl sochař Václav Levý v polovině 19. století.

Pokud máte dostatek času, projděte se taky k jeskyni Klácelka a dalším místům v okolí, kde reliéfy vytesal taky sochař Václav Levý.

Jak se dostat: Čertovy hlavy jsou volně přístupné po modré turistické značce z obce Želízy (10 minut) nebo z obce Liběchov (45 minut).

Čertovy hlavy Kokořínsko

Zřícenina hradu Zvířetice

Mezi obcemi Podhradí a Zvířetice se nachází rozlehlá zřícenina hradu Zvířetice, původně gotický hrad a perfektní místo pro krátký výlet. Dodnes se podařilo dochovat vyhlídkovou věž, ze které se můžete pokochat okolím. Uvidíte na nedaleké vrchy Baba a Dědek a za dobré viditelnosti až na hrad Bezděz.

Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází přímo u zříceniny. Vstupné je 50 Kč (v roce 2024). Otevírací doba se liší dle období.

zřícenina Zvířetice

V Bakově nad Jizerou se pak nachází volnočasový areál, kam můžete zajít na brusle, s dětmi na hřiště, je tu přírodní koupaliště. Vstup je zdarma.

Škoda Muzeum

V roce 1895 spojili Václav Laurin a Václav Klement své síly a založili společný podnik v Mladé Boleslavi, který se stal základem jedné z nejstarších automobilových značek na světě – Škody. Dnes jejich příběh ožívá v prostorách bývalých výrobních hal, kde se až do roku 1928 vyráběly automobily.

Expozice je navržena tak, aby vás zavedla na interaktivní cestu historií značky Škoda. Na ploše více než 1 800 m² uvidíte nejen historické vozy, ale také multimediální prezentace, filmy a dokumenty.

Mladá Boleslav má krásné historické jádro, které se rozprostírá kolem Staroměstského náměstí. Na výborné jídlo zaskočte do Šalandy, která se nachází jen kousek od muzea.

Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází přímo u muzea. Mladá Boleslav má výborné spojení s Prahou, Libercem a dalšími městy v okolí. Na oficiálních stránkách najdete podrobné informace o otevírací době a vstupném muzea Škoda.

Labyrintárium a zámek Loučeň

Dalším krásným místem, co navštívit ve středních Čechách, je zámek Loučeň. Krásně zachovalé a zdobené interiéry si můžete projít v rámci prohlídky s průvodcem.

Zámek obklopuje upravený park, které je perfektní pro nenáročnou procházku i výlet s dětmi. Na jeho ploše se rozkládají tematické labyrinty a bludiště, kde se děti zabaví na dlouhé hodiny.

Praktické informace: Zde je oficiální web zámku Loučeň. Placené parkoviště se nachází u zámku (100 Kč v roce 2024).

zámek Loučeň

Šmoulí vesnička

Pokud cestujete celá rodina, tohle místo budou děti milovat. Šmoulí vesnička se nachází na Křivoklátsku ve středních Čechách.

Je tu krásné hřiště, skákací hrad, bazén a samozřejmě Šmoulové na každém kroku (a dokonce tu mají Šmoulí kolotoč!) Pro nás rodiče tu mají vířivku a saunu.

Šmoulí vesničku můžete navštívit v rámci pobytu – s polopenzí nebo dokonce all-inclusive, pokud si chcete užít plný komfort. 

šmoulí vesnice zážitkové ubytování pro děti

Brdy – co navštívit ve středních Čechách

Hledáte klidné místo, kde si užijete stezky bez davů lidí? Vydejte se do chráněné oblasti pohoří Brdy, které vzniklo zrušením vojenského újezdu v roce 2016. Vzhledem k tomu, že byla oblast celá léta pro veřejnost uzavřena, najdete tu nedotčenou krajinu s řadou vzácných rostlin a zvířat.

Celé pohoří ke protkané turistickými stezkami – zde je několik našich tipů:

  • Praha – druhý nejvyšší vrch Brd, na jehož vrcholu stojí meteoradar. Dostanete se sem asi za hodinu po modré a následně žluté z Nepomuku.
  • Třemošná – velmi oblíbený vrch, kam se dostanete přímo z Příbrami po zelené nebo po modré z obce Oseč. Doporučujeme trasu z obce Oseč, protože po cestě narazíte na skalní útvar Kazatelna se skvělým výhledem do okolí (1 hodina v jednom směru).
  • Klobouček – vrchol na severovýchodě Brd s krásným výhledem; po zelené z Obecnice (1 h)
  • Třemšín s partyzánským bunkrem a výhledem; na jihu, snadno dostupný po několika trasách (př. z Rožmitálu pod Třemšínem)
brdy meteoradar praha výlety střední čechy a okolí prahy

Rádi byste zažili něco nevšedního? Ubytujte se v domku na stromě, který se nachází na úpatí CHKO Brdy. Můžete odtud vyrazit nejen za turistikou, ale taky do Příbrami na Svatou Horu nebo k památníku Vojna.

Treehouse má vše k pohodovému pobytu a navíc ochotného majitele, který vám se vším vyjde vstříc. Ideální místo pro rodiny s dětmi nebo pokud chcete nasát dokonalý klid, upéct si buřty a užít si pobyt v přírodě.

Poutní areál Svatá Hora Příbram

Poutní areál Svatá Hora u Příbrami je jedním z nejvýznamnějších barokních poutních míst v České republice, s hlubokým duchovním i historickým významem. Nádherný klášterní komplex, který se tyčí na kopci nad městem Příbram a vyzařuje zvláštní klid. Pokud máte podobná místa rádi, určitě stojí za vidění.

Pokud hledáte místo, kam zajít poblíž na jídlo, doporučuji Bistro Vesmírek. Příjemné, útulné posezení a výborné jídlo, kam můžete zajít na snídani i oběd a koupit si lokální dobroty. 

poutní areál Svatá Hora Příbram

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází kousek od Svaté Hory. Nebo můžete zaparkovat v Příbrami na náměstí a vyjít po schodech vedoucích přímo k areálu. Podrobné informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Na kraji Příbrami se pak nachází volnočasový areál, skvělé místo pro rodiny s dětmi. Můžete se vykoupat v rybníku, je tu dřevěná lávka spojující břeh rybníka s ostrůvkem, spousta herních prvků pro děti, občerstvení.

Další zajímavostí je hornické muzeum, které se rozprostírá na území několika bývalých dolů.

Jak se dostat: Příbram má výborné vlakové spojení s městy, jako jsou Strakonice, České Budějovice nebo Beroun. Projíždí tudy taky rychlík z Prahy.

Vyhlídky v okolí přehrady Štěchovice

Vyhlídka Máj je asi nejznámější vyhlídka na meandr Vltavy, kterou najdete u vodní nádrže Štěchovice u Teletína. Kousek od ní jsou další dvě vyhlídky – Mařenka a Myšák.

Jsou tak snadno dostupné, že se tu tvoří zástup lidí na fotku. Doporučuju přijít brzy ráno.

vyhlídka Máj co navštívit ve středních Čechách

Nebo se naopak vydejte níž, kde je v lesích ukrytá vyhlídka Bednář s křížem. Tady určitě fronta na fotku nebude. Od vyhlídky Máj k ní dojdete za půl hodinky.

Dříve bylo možné navštívit taky Smetanovu vyhlídku, ale ta je už bohužel nepřístupná (nachází se na soukromém pozemku a turisté po návštěvě zanechávali bordel, tak jí místní obehnali plotem).

Jak se dostat: Bezplatné parkoviště se nachází na kraji obce Teletín, odkud je to pěšky asi 20 minut k vyhlídce Máj. V sezóně je tu taky občerstvení.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve středních Čechách.

Rozhledna Milada

Výhledy z rozhledny Milada jsou jedny z nejlepších v celých středních Čechách – na meandrující řeku Vltava a zelené lesy, které jí obklopují.

Vstupné je 50 Kč. Přímo u rozhledny se nachází občerstvení. Zaparkovat můžete 10 minut pod rozhlednou. Otevírací doba se liší dle sezóny:

  • duben-červen: o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin
  • červenec-srpen: otevřeno každý den od 10 do 19 hodin
  • září-říjen: o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin
rozhledna Milada co navštívit ve středních Čechách

Poděbrady

Poděbrady jsou lázeňské město ležící východně od Prahy. Kolonáda není sice tak dlouhá jako ta v Karlových Varech, ale určitě stojí za procházku. Lemuje jí udržovaný park se sochami, fontánami a květinovými hodinami.

Přes kolonádu dojdete až na Jiřího náměstí se zámkem. Hned za ním teče řeka Labe, kolem které se můžete projít až k menší vodní elektrárně.

poděbrady

Jak se dostat: Poděbrady mají skvělé spojení. Vlakem se sem dostanete z Prahy, Hradce Králové, Kolína i Ústí nad Labem. Přímo na nádraží se nachází výborná pekárna – určitě se stavte na něco dobrého, než půjdete na kolonádu.

Muzeum Českých drah

Jestli máte rádi vlaky, pak je Muzeum Českých drah místo, které musíte navštívit. Najdete tady největší sbírku parních lokomotiv v Česku, včetně kousků, které pamatují Rakousko-Uhersko.

Kromě těchto parních krasavic tady objevíte i staré motoráčky, dieselové a elektrické lokomotivy, a spoustu dalších zajímavostí ze světa železnice.

Muzeum Českých drah Lužná u Rakovníka / co navštívit ve středních Čechách

A to není vše – muzeum nabízí také pohled na železniční zabezpečovací techniku, staré návěstidla, výpravky a dobové dokumenty. Nechybí ani velké modelové kolejiště, které potěší všechny věkové kategorie. My jsme tu byli už dvakrát a určitě doporučujeme i pro rodiny s dětmi.

Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází přímo v areálu Lužné. Na oficiálních stránkách najdete informace o otevírací době a vstupném.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je jedním z nejstarších hradů v České republice, který se majestátně tyčí nad řekou Sázava už od roku 1241. Dodnes patří rodu Šternberků, kteří jej nepřetržitě vlastní téměř 800 let.

V rámci prohlídky si prohlédnete bohatě zdobené a nádherně zachovalé interiéry, včetně rytířského sálu, knihovny a sbírky historických zbraní. Navíc si z hradu užijete výhled na řeku Sázavu a okolní lesy.

hrad český šternberk

Praktické informace: Přímo pod hradem se nachází vlakové nádraží, kam se dostanete vlakem ze Zruče nad Sázavou. Pokud jedete autem, placené parkoviště se nachází 5 minut od hradu (50 Kč v roce 2024). Podrobné informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Rozhledna Babka

Zruč nad Sázavou je známá svým nádherným zámkem, který bude bavit malé i velké. Pokud cestujete s dětmi, vezměte si s sebou kuličky – kousek odtud se totiž nachází dětské hřiště s velkou kuličkovou dráhou.

Den zakončíme u rozhledny Babka, ze které je nádherný výhled do okolí. Přímo pod rozhlednou se nachází přístřešek. Vstupné je dobrovolné – jsou tu QR kódy, pomocí kterých můžete vstup uhradit.

Jak se dostat: K rozhledně se dostanete asi za 40 minut chůze přímo od zámku. Autem můžete zastavit taky kousek od hřbitova, kde je informační tabule – odtud je to k rozhledně asi 20 minut.

rozhledna babka

Ondřejovská hvězdárna

Ondřejovská hvězdárna patří už více než sto let k předním vědeckým pracovištím v oblasti astronomie v Evropě. Hvězdárna se specializuje na pozorování Slunce, hvězd, meziplanetární hmoty a vysokoenergetických objektů ve vesmíru.

Hvězdárnu můžete navštívit v rámci prohlídky s průvodcem, kde nakouknete do historické kopule nebo uvidíte největší dalekohled v České republice. Celkově je to zajímavé místo, vhodné i pro děti od 5 let.

Celý areál hvězdárny je upravený jako park, kde při procházce uvidíte sluneční radioteleskopy i kopuli původní hvězdárny. Navíc je areál volně přístupný. Stezky jsou asfaltové, upravené, takže není problém vyrazit třeba s kočárkem.

Praktické informace: Parkoviště zdarma se nachází přímo u hvězdárny. Zde najdete aktuální informace o prohlídkách.

Ondřejovská hvězdárna co navštívit ve středních Čechách

Jaké jsou vaše tipy na nejkrásnější místa, kam ve středních Čech a v okolí Prahy? Šťastnou cestu!

Více informací o středních Čechách

PRAHA: Podívejte se na našeho podrobného průvodce a nejlepší místa, co navštívit v Praze. Zde je itinerář pro 1 den v Praze a v tomto článku, jak si užít Prahu za 2 dny.

ČESKÝ RÁJ: Do Českého ráje se stále rádi vracíme. Je to nádherná oblast plná skalních měst a bizarních útvarů. Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Českém ráji.

Podívejte se na více inspirace, kam v České republice.

Více tipů na výlety v České republice

Shrnutí: Nejlepší výlety, kam ve středních Čechách

Proč navštívit střední Čechy?

Vydejte se na pohodové procházky kolem majestátního Karlštejna, kde se snoubí historie s nádhernými výhledy, nebo zamiřte na Kokořín a projděte se kolem malebných skalních útvarů.
Nenechte si ujít Kutnou Horu, která je plná středověkých památek včetně slavného chrámu svaté Barbory a tajemné kostnice v Sedlci. A jestli máte rádi přírodu, vydejte se k řece Berounce nebo Sázavě, kde si můžete užít klidnou procházku nebo se vydat na vodácké dobrodružství.

Jaké jsou nejlepší výlety ve středních Čechách?

Střední Čechy skrývají spoustu úžasných míst, která stojí za to objevovat. Prozkoumejte fascinující Koněpruské jeskyně, kde se ponoříte do tajuplného světa podzemí plného nádherných krápníků.

Pokud milujete krásné výhledy, vydejte se na vyhlídky podél Vltavy. Pěší stezky v Křivoklátsku vás zavedou hluboko do lesů a ve hvězdárně Ondřejov můžete pozorovat hvězdy.

Kam do přírody ve středních Čechách?

Střední Čechy nabízejí skvělé možnosti pro výlety do přírody. Můžete navštívit CHKO Kokořínsko s nádhernými skalními útvary a hradem Kokořín, Český kras s Koněpruskými jeskyněmi a lomem Velká Amerika, nebo Brdy, kde najdete nedotčenou přírodu. Posázaví láká na údolí řeky Sázavy a Voděradské bučiny na klidné procházky mezi buky. Oblíbené jsou také Slapy pro vodní sporty a výlety kolem přehrady, stejně jako soutok Vltavy a Labe u Mělníka, kde si můžete vychutnat krásnou krajinu a místní vinařskou turistiku.

Kam s dětmi ve středních Čechách?

Ve středních Čechách je mnoho skvělých míst pro rodiny s dětmi. Můžete navštívit například Mirakulum v Milovicích, velký zábavní park s hrady, skluzavkami, trampolínami, lanovými centry a obřími prolézačkami. Farma Park Soběhrdy nabízí dětem možnost vidět a pohladit domácí zvířata, projet se na ponících a užít si dětské hřiště.
Další možností je botanická zahrada a zámek Průhonice, kde najdete krásný park s jezírky a loukami, ideální na procházky a pikniky. Zoopark Zelčín je skvělý pro děti, které milují zvířata – najdou zde například oslíky, kozy a lamy. V Aquapalace Čestlice si užijete vodní radovánky, tobogány a bazény.