Vydejte se s námi na roadtrip Skotskem a objevte oblast s drsnou vysočinou, klidnými jezery, zlatými plážemi a starobylými hrady. Tento tří až pětidenní itinerář je navržený tak, aby vám pomohl objevit ta nejkrásnější místa Skotska.
Je tolik skvělých věcí, co dělat ve Skotsku, takže je téměř nemožné zahrnout vše do jednoho itineráře. V tomto článku si ukážeme několik variant v závislosti na tom, kolik času plánujete ve Skotsku strávit.
Pokud jste už ve Skotsku byli, v tomto článku s nejkrásnějšími místy ve Skotsku najdete další inspiraci, co navštívit v jedné z nejkrásnějších oblastí na světě.
Co vše najdete v tomto článku?
- Roadtrip po Skotsku na mapě
- Itinerář na 5 dní ve Skotsku
- Itinerář na 4 dny ve Skotsku
- Itinerář na 3 dny ve Skotsku
- Více informací
- Nejčastější dotazy
Tento článek je rozdělený na několik částí: Nejprve si ukážeme itinerář pro 5 dní ve Skotsku. Máte méně času? Podívejte se na další varianty itineráře pro 3 nebo 4 dny ve Skotsku.
Začněte balit, skotské dobrodružství právě začíná!
Itinerář roadtrip ve Skotsku – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu roadtripu po Skotsku ve Velké Británii. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v itineráři pro Skotsko. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Roadtrip Skotsko: 5 denní itinerář
Jak naplánovat itinerář Skotska
Den 1 – Přílet do Edinburghu nebo Glasgow
Edinburgh je spolu s Glasgow hlavní vstupní bránou do Skotska. Nejvíc letů najdete z Prahy a okolí právě sem, proto naše dobrodružství začne na letišti v Edinburghu.
Dají se najít lety i do Glasgow, které má také skvělou výchozí pozici pro tento roadtrip po Skotsku. Záleží tedy především na vás, kam raději poletíte a do jakého města budou letenky za lepší ceny.
Na letišti si rovnou půjčíme auto – sledujte ukazatele na letišti, které vás k autopůjčovně navedou.

Potřebuji auto pro tento itinerář Skotska?
I když se na řadu míst ve Skotsku dostanete taky vlakem nebo autobusem, pro takhle nabitý itinerář je lepší volbou auto. Navíc jeden den se budeme pohybovat na ostrově Skye, kde se bez auta neobejdete.
My jsme si auto rezervovali přes Discovercars. Důvodů je hned několik – propočítávali jsme to a dle srovnání mají nejlepší ceny, při rezervaci předem ušetříte (levněji vyjde také plné pojištění) a mají opravdu fungující podporu, pokud by se něco přihodilo po cestě.

Pokud byste raději využili veřejnou dopravu, vyškrtněte z itineráře ostrov Skye a pohybujte se v oblasti Edinburgh/Glasgow – Fort William – Inverness. Strávíte sice na cestě o něco více času, ale autobusy i vlaky propojují hlavní místa.
I bez auta nasajete přírodu Skotské vysočiny a objevíte nádherná městečka s kamennými domy. Na tomto odkaze si můžete vyhledat autobusové i vlakové spoje ve Skotsku.
Více informací: Zde jsme sepsali vše o cestování autem po Skotsku (jak na řízení a půjčení auta) a přehled možností, jak se dostat do Skotska (letecky nebo autem).

The Kelpies – Stirling
Pokud přilétáte dopoledne nebo brzy odpoledne, hned první den zamíříme na první místo v našem itineráři Skotska – The Kelpies.
The Kelpies mají pro Skoty zvláštní význam. Jedná se totiž o monumentální sochy koní tyčící se nad krajinou Falkirku, které jsou vysoké 30 metrů a vzdávají hold průmyslové minulosti Skotska a roli koní v ní.
Název “Kelpies” pochází ze skotského folklóru, kde se vyskytuje vodní duch, který má obvykle podobu koně, známého svou silou a mocí.

Kelpies se nacházejí v krásně upraveném parku vedle kanálu Forth and Clyde. Pokud pojedete autem z letiště, najedete na dálnici a za necelou půl hodinu vystoupíte na parkovišti kousek od Kelpies (je tu parkování zdarma i placené – doporučuji stáhnout aplikaci RingGo, pomocí které můžete platit za parkování v celém Skotsku).
Oblast je přístupná zdarma – můžete se projít po okolí, prohlédnout si sochy zvenčí nebo za poplatek nakouknout dovnitř. Aktuální informace o prohlídkách a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.
Falkirk Wheel
Přesně na druhé straně města se nachází Falkirk Wheel – unikátní otočný lodní výtah, který spojuje dva vodní kanály s rozdílnou výškou. Je to technická zajímavost, kterou jinde ve Skotsku neuvidíte.
Zaparkujete na bezplatném parkovišti, odkud dojdete za pár minut až k samotnému výtahu. Je to krátká, ale příjemná zastávka, ideální cestou mezi Kelpies a Stirlingem.

Hrad Stirling
Necelou půl hodinku od Falkirku se na vrcholu hradního kopce tyčí hrad Stirling, jedna z nejkrásnějších památek ve Skotsku. Hrad je rodištěm skotské královny Marie a díky své strategické poloze hrál klíčovou roli ve skotských válkách za nezávislost.
Jeho kombinace královské a vojenské architektury, včetně velkolepého Velkého sálu a Královské kaple, je nádherná. Prohlédněte si zdejší tapiserie a interaktivní výstavy o bohaté skotské historii. Z hradeb si užijete krásný výhled do okolí.

Zde najdete více informací o ceně a otevírací době hradu Stirling. Placené parkoviště se nachází přímo u vstupu do hradu.
Samotné městečko je moc hezké, jedno z nejhezčích v celém Skotsku. Má menší, ale zachovalé centrum, které snadno projdete za 1-2 hodiny.
Wallace Monument
Na druhé straně města se nachází památník Williama Wallace, který připomíná boje Skotů za nezávislost. William Wallace byl jedním z vůdců povstání proti Angličanům na konci 13. století – možná ho znáte z filmu Statečné srdce s Melem Gibsonem, který byl natočen právě na motivy jeho života.

Za poplatek se dá vstoupit dovnitř, kde najdete výstavu o životě Williama Wallace a po točitých schodech pak vystoupáte až na vyhlídku s krásným výhledem na Stirling, řeku Forth a široké okolí.
Více informací: Kompletní průvodce pro Skotsko bez cestovky
Loch Lomond
Pokračujeme v cestě směr národní park Loch Lomond and The Trossachs, kam přijíždíme za hodinu cesty od hradu Stirling.
Srdcem parku je samotné jezero Loch Lomond, největší sladkovodní jezero ve Skotsku. Můžete se vydat na plavbu lodí po jezeře nebo vystoupat na vrchol Ben Lomond pro nejkrásnější výhled na jezero.

Při túře na Ben Lomond se sice zapotíte, ale ty výhledy z vrcholu (i po cestě) rozhodně stojí za to. Nádherná je taky túra na Ben Vorlich přesně na druhé straně jezera, ale je v závěru strmější a ještě delší. Pokud byste ale chtěli vyrazit, v článku Co navštívit v Glasgow a okolí najdete více informací.
Jak se dostat na Ben Lomond: Výchozím bodem je placené parkoviště Rowardennan, odkud se vydáte po udržované a většinou široké stezce až na vrchol. Na výstup si vyhraďte cca 2-2,5 hodiny.

Hledáte něco nenáročného, například na západ slunce? Zaparkujte na placeném parkovišti v Balmaze (Balmaha Visitor Centre), odkud vede stezka na Conic Hill. Trasa je dlouhá necelou hodinku – ze začátku jdete lesem, ale postupně se rozevírají výhledy na všechny strany.
Přespáváme v okolí Loch Lomond, abychom mohli další den pokračovat v našem itineráři roadtripu po Skotsku.
Doporučené ubytování v okolí Loch Lomond
- Queen of the Loch: Útulný hotel za velmi dobrou cenu, vhodné i pro rodiny (dětské hřiště, rodinné pokoje)
- Gowanlea Guest House: Rodinný penzion u jezera Loch Lomond, útulné pokoje, domácí snídaně
Pokud máte dostatek času, můžete se hned první den přemístit do Glen Coe, kde strávíme další den.
Den 2 – Glen Coe a Fort William
Vstáváme brzy ráno a pokračujeme v naší cestě po Skotské vysočině. Čeká vás hodinová cesta napříč nádhernou skotskou přírodou, která vás provede nejznámějším údolím ve Skotsku – Glen Coe.
Glen Coe patří mezi nejkrásnější místa Skotska. Drsná rokle známá svými rozlehlými údolími a vysokými horami – takhle si já představuju Skotko.
Okolí Glen Coe je vyhledávané také filmaři – natáčelo se několik scén pro Harryho Pottera a také pro Skyfall s Jamesem Bondem.



Nemusí ani vystupovat z auta, abyste si užili nádherné výhledy. Silnici A82, která údolím prochází, lemují bezplatná parkoviště, odkud se můžete jen pokochat výhledy nebo pokračovat dál do hor.
Jednou z nejkrásnějších tras je túra do Skrytého údolí s výhledem na vrcholy Three Sisters. Na začátku túry je parkoviště s vyhlídkou. Nebo zaparkujte zde, vystoupejte pár schodů a užijte si výhled na celé údolí. Krásná je taky nenáročná procházka kolem Loch Achtriochtan.

Více informací o stezkách a Glen Coe se dozvíte v Glencoe Visitor Centre. Najdete tu kompletní zázemí – placené parkoviště, kavárnu, zázemí pro rodiny s dětmi, prospekty apod. Otevřeno je denně – duben až říjen 9:30–17:00, mimo sezónu 10:00-16:00.
Fort William a viadukt Glenfinnan
V odpoledních hodinách se přemístíme do městečka Fort William, které je pomyslným centrem oblasti. Fort William leží na úpatí vrcholu Ben Nevis, který je nejvyšším vrcholem Velké Británie.
Z Fort William se dostanete za 30 minut k železničnímu viaduktu Glenfinnan.
Glenfinnanský viadukt je jedno z těch míst, kde si člověk řekne „jo, tohle je přesně ta Skotská vysočina“. Masivní oblouky se táhnou nad zeleným údolím a působí až neskutečně, když si uvědomíme, že stavba vznikla už na konci 19. století. Viadukt měří 380 metrů, má 21 oblouků a každý z nich má rozpětí 15 metrů – i dnes je to obdivuhodné technické dílo.


Proslavil se hlavně díky filmům o Harrym Potterovi, kde přes něj projíždí Bradavický expres. Ať už vás tahle série baví nebo ne, samotné místo má silnou atmosféru a patří k nejzajímavějším zastávkám v okolí Fort William. Pokud se chcete podívat na projíždějící vlak, je dobré si předem zjistit jízdní řád – vlaky tu nejezdí celý den.
Více informací: V okolí Glencoe a Fort William můžete klidně strávit celých 5 dní a stále budete mít co objevovat. V tomto článku jsme sepsali nejlepší místa a výlety, co navštívit v Glencoe a Fort William. Součástí je taky mapa a praktické informace, kam na jídlo, parkování, popisy turistických tras apod.

Kde se ubytovat v okolí Glencoe a Fort William
- Blackwater Glamping Pods: Levné a jednoduché ubytování v samostatných chatkách nebo stanech
- West Highland Lodge: 4-lůžkové pokoje se sdílenou kuchyní za dobrou cenu, ideální pro turistiku v okolí Glencoe a Ben Nevis
- Corran Bunkhouse: Útulný 2-4 lůžkové pokoje na břehu jezera, ideální pro rodiny i větší skupiny, přímo u trajektu na druhou stranu jezera
Nejlepší ubytování v okolí Glencoe
Den 3 – Ostrov Skye
Ostrov Skye je neskutečné místo a pokud vám to jen trochu vyjde, doporučuji tu strávit alespoň jeden celý den. A pokud vám to itinerář dovolí, 2 dny na ostrově Skye jsou ideální.
I během jednoho dne ale stihnete dost, jen doporučuji zvolit, kterou část ostrova si vyberete. Ostrov sám o sobě sice není tak rozlehlý, ale silnice jsou úzké, parkování bývá v sezóně plné, takže tu a tam je potřeba počkat…časy se nasčítají a při přejíždění celého ostrova byste toho moc nestihli.
Ubytování na ostrově Skye

V tomto itineráři pro 2 dny na ostrově Skye si můžete udělat představu, kterou část si vybrat – zda poloostrov Trotternish Ridge (Old Man of Storr, Quiraing, Fairy Glen, Kilt Rock) nebo západní část ostrova (Neist Point, Fairy Pools, Talisker Bay, Glen Sligachan).
Více informací: Nejkrásnější místa na ostrově Skye ve Skotsku


Den 4 – Hrad Eilean Donan – Loch Ness – Inverness
Odjíždíme z ostrova Skye a cestou se zastavujeme u hradu Eilean Donan.
Hrad Eilean Donan je jedno nejkrásnějších míst ve Skotsku. Nachází se na malém přílivovém ostrově, kde se stýkají tři jezera – Loch Duich, Loch Long a Loch Alsh. S pevninou je propojený mostem a celá oblast působí jako z pohlednice. Pokud ale nemáte rádi turistická místa, ani se tu nezastavujte. 🙂
Pro více informací o otevírací době a vstupném se podívejte na oficiální stránky. K hradu se dostanete po kamenném mostě, u kterého se nachází velké placené parkoviště, prodejna se suvenýry a kavárna.

Loch Ness
Nejznámější jezero ve Skotsku? Jednoznačné Loch Ness. Zároveň se jedná o nejtajemnější jezero díky legendě o Lochnesské příšeře neboli “Nessie”, která se údajně ukrývá pod jeho tmavou hladinou.
A právě tato legenda láká spousty návštěvníků z celého světa, kteří doufají, že slavnou Nessie uvidí. Můžete se vydat na plavbu lodí, abyste měli ještě “větší šanci”, že Nessie zahlédnete.
My jí sice nezahlédli, ale jezero je samo o sobě krásné. Působí ponuřeji než Loch Lomond a stojí za to se tu alespoň v krátkosti zastavit, pokud budete na severu Skotska.
Nebo navštivte zříceninu hradu Urquhart, ze které si užijete krásný výhled na jezero. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách hradu Urquhart.

Jezero Loch Ness je od ostrova Skye vzdálené 2 hodiny. Z obou stran jezera vede upravená silnice, ze které ale většinou není k jezeru přístup. Podél severozápadního okraje jezera se nachází u silnice několik bezplatných parkovacích míst, kde můžete zastavit. Nejlepší přístup k jezeru získáte například z Fort Augustus nebo od zříceniny Urquhart.
Více inspirace: Nejkrásnější místa ve Skotsku
Inverness
Část dne můžete strávit v městečku Inverness, které se nachází na severu jezera Loch Ness. Je to pěkné město s historickým jádrem, na které vám budou stačit 2 hodinky.
Projděte se taky kolem řeky, užijte si pohled na panorama města s vykukujícími věžemi zdejších kostelů a zajděte do tradiční hospůdky na ještě tradičnější haggis.
Nebo opět nasedněte do aut a vydejte se k půl hodiny vzdálenému majáku Chanonry Point, odkud při troše štěstí zahlédnete také delfíny. Na opačné straně se pak nachází krásně zachovalá vojenská pevnost Fort George.

Cesta do Edinburghu
Odpoledne se přesuneme do Edinburghu (3,5 hodiny z Inverness), kde vrátíme auto a přespíme. Poslední den totiž strávíme tady, protože Edinburgh nemůžete při návštěvě Skotska minout.
Kde se ubytovat v Edinburghu
- Haymarket Hotel: Tento hotel leží ve viktoriánském domě v klidné ulici na kraji centra. Má dobré spojení na letiště. Pokoje jsou stylové, útulné a zařízené v tradičním stylu.
- Cityroomz Edinburgh: Hotel naproti zastávce letištního autobusu. K dispozici jsou pokoje a apartmány s kuchyňským koutem.
- ibis budget Hotel: Menší, moderně zařízené pokoje s potřebným vybavením a výhodnou polohou poblíž letiště
Nejlepší ubytování v Edinburghu
Alternativa
Okolí Loch Ness a Inverness je krásné, ale už trochu z ruky, takže na cestě strávíte dost času. Většina návštěvníků Skotska chce ale vidět Loch Ness, proto jsme ho do itineráře zařadili, ale za nás bychom doporučili sever přeskočit.
Získáte tak více času prozkoumat celý ostrov Skye, vydat se na ikonickou túru na Ben Nevis u Fort William (viz foto níže) nebo objevíte méně známá (ale stejně krásná) místa Skotské vysočiny.
Sever Skotska je krásný, ale na bližší prozkoumání byste potřebovali více času nebo se sem vydat samostatně.

Den 5 – Edinburgh
Začneme ve starém městě, které má skvělou atmosféru i bez velkých plánů. Stačí se jen tak toulat – projít Královskou míli, zastavit se u Edinburského hradu, nakouknout do úzkých uliček, ochutnat něco lokálního. Je to kompaktní část města, kde je pořád co objevovat.

Odpoledne zabrousíme do novější části města, kde si nenechte ujít s výstup na Calton Hill, odkud je krásný výhled na celé centrum, moře i dál do krajiny.
Pokud máte víc času, můžete se na západ slunce vydat na Artušovo sedlo. Výšlap zabere kolem 45 minut, ale výhled za to stojí. Na závěr hezká tečka za celým výletem.
Více informací: Zde jsou tipy, co navštívit v Edinburghu (+ mapa a praktické tipy) a v tomto článku podrobný itinerář, kam v Edinburghu a okolí za 3 dny.


Na důkladnější poznání Edinburghu byste potřebovali alespoň 2 dny. V tomhle itineráři na to ale už nezbývá čas, takže máte alespoň záminku se do Skotska ještě vrátit.
Pořád je ve Skotsku spousta míst, která jsme nestihli. Ať už je to scénická trasa North Coast 500 na severu, východní pobřeží s historickými městečky nebo klidná příroda národního parku Cairngorms.
Roadtrip Skotsko: 4 denní itinerář
Pokud máte o jeden den méně, první den se rovnou z letiště vydejte do údolí Glen Coe a nezastavujte se v národním parku Loch Lomond and The Trossachs.
Po cestě si můžete udělat krátkou zastávku u The Kelpies a pak pokračovat dál. Do Glen Coe se z letiště v Edinburghu dostanete za 2 hodiny.



O národní park Loch Lomond and The Trossachs nepřijdete, pojedete totiž přímo přes něj. Čeká vás cesta po upravené silnici napříč krásnou přírodou.
Můžete jet taky severem národního parku kolem menšího jezera Loch Lubnaig. Cesta vyjde časově nastejno.

Druhý den se přemístíme na ostrov Skye a třetí den věnujeme okolí jezera Loch Ness. Nám se na ostrově Skye líbilo více než u jezera Loch Ness, takže pokud to máte podobně, zůstaňte na ostrově Skye 2 dny. K jezeru Loch Ness se přemístěte až třetí den odpoledne.
Cesta ze Skye k Loch Ness trvá asi 2 hodiny a od jezera pak 3 hodiny na letiště v Edinburghu, kde můžete vrátit auto.
Ubytování na ostrově Skye
4 denní itinerář pro roadtrip ve Skotsku pak budete vypadat následovně:
- Den 1 – Přílet do Edinburghu a Glen Coe
- Den 2 – Ostrov Skye
- Den 3 – Loch Ness
- Den 4 – Edinburgh

Roadtrip Skotsko: 3 denní itinerář
3 dny nejsou na Skotsko moc, takže nás čeká nabitý program. Itinerář se taky liší podle toho, zda plánujete do itineráře zahrnout ostrov Skye nebo ne. Skye je totiž od Edinburghu nejvzdálenější – pokud byste jeli přímo na ostrov bez zastávek, strávíte na cestě 5 hodin.
Pokud se jedná o vaší první návštěvu Skotska, ostrov Skye bych nevynechávala. Itinerář by pak mohl vypadat takto:
Na letišti si půjčujeme auto a rovnou míříme do Glen Coe (2 hodiny jízdy). První den strávíte v okolí Glencoe a Fort William a hned další den ráno se přemístíme na ostrov Skye.

Třetí den ráno a dopoledne věnujeme ještě ostrovu Skye a odpoledne se vrátíme zpět do Edinburghu. V tak krátkém itineráři nemá smysl si dělat zajížďku k jezeru Loch Ness, ale po cestě se můžete zastavit u hradu Eilean Donan.
3-denní itinerář pro roadtrip ve Skotsku pak budete vypadat takto:
- Den 1 – Glen Coe
- Den 2 – ostrov Skye
- Den 3 – ostrov Skye a návrat do Edinburghu

Toto byla mapa trasy a itinerář, jak naplánovat 3-5 denní roadtrip po Skotsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Skotsku
SKOTSKO: Zde jsou nejkrásnější místa na ostrově Skye a v dalším článku “Co vidět ve Skotsku“. Podívejte se také na 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ mapa a užitečné informace) a co navštívit v Glasgow a okolí.
Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst. Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.
Další články: Jak se dostat do Skotska (letecky, autem) a autem po Skotsku (jak na řízení a půjčení auta).
Nejčastější dotazy: Itinerář pro roadtrip po Skotsku
Ideální období je od května do září. Dny jsou dlouhé, počasí bývá mírnější a většina míst je dobře přístupná. Jen je potřeba počítat s tím, že na známějších místech, jako je třeba Skye nebo Loch Ness, může být v létě hodně turistů.
Proměnlivé. Slunce, déšť, vítr – někdy všechno během jedné hodiny. Na výlet je lepší vzít si vrstvy oblečení, nepromokavou bundu a být připravený na všechno, i v létě. Když vyjde počasí, je to nádhera. A když ne, i tak má Skotsko svoje kouzlo.
Ano, bez problémů. Stačí platný řidičský průkaz (např. z ČR), kreditní karta (někdy i debetní) a věk nad 21 let – některé autopůjčovny ale chtějí víc let nebo vybírají příplatek u řidičů pod 25. Mezinárodní řidičský průkaz není potřeba, pokud máte doklad z EU. Při rezervaci doporučuji zkontrolovat, co všechno zahrnuje pojištění.
Skotsko má spoustu krásných míst, ale pokud jedete poprvé, určitě nevynechejte Skye, Glencoe, Loch Lomond, Edinburgh a třeba i Glenfinnanský viadukt. Pokud máte víc času, můžete se vydat i na sever po trase North Coast 500, která nabízí divokou krajinu a dramatické pobřeží – jen počítejte s tím, že je lepší mít na to alespoň 6–7 dní.