Rýžovna: poznejte oblast zapsanou na seznamu UNESCO

Rýžovna: poznejte oblast zapsanou na seznamu UNESCO

Krušné hory patří ke světovým unikátům a právem jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Krušnohorsko je typické kombinací drsného horského prostředí a krajiny utvářené dřívější hornickou činností. Rýžovna je jedním z těch míst, kde tohle kombo dokonale ucítíte na vlastní kůži.

Osada Rýžovna

Rýžovna neboli z německého překladu Sejfy je bývalá osada v Krušných horách, jejíž počátky sahají až do 16. století. Leží v nadmořské výšce 1000 m a i díky tomu jí v zimě hojně vyhledávají běžkaři.

Dorazíte sem mimo jiné po naučné stezce Blatenský příkop asi po 7 km od Božího Daru nebo silnici, která kopíruje turistickou cyklostezku Krušnohorské magistrály.

Mapa osady Rýžovna

Na mapě najdete zajímavá místa v osadě nebo v jejím okolí, o kterých budu blíže psát.

Proč jsou Krušné hory Krušné a má spojitost Rýžovna s rýží?

Název Rýžovna nenese po rýži, stejně jako název Krušné hory nevznikl proto, že je tu krušno, jak se plno lidí mylně domnívá :). I jako já v minulosti :).

Krušné hory Rýžovna

Krušné je odvozené od slova krušit, což v překladu ze staročeštiny znamená těžit. A právě krušení, které je pro Krušné hory tak typické, dalo horám jejich název.

A jak je to s názvem Rýžovna? Ten je založen na podobném principu. Oblast bývalé osady byla dříve známá pro rýžování krupek cínové rudy ze štěrkovitých naplavenin.

Jaká byla dřívější sláva osady Rýžovna?

V okolí vzniklo několik dolů, kde se těžily i rudy dalších kovů. Kromě cínu to byl taky kobalt a stříbro a po druhé světové válce se tu těžil navíc uran.

Rýžovna představovala samostatnou obec – 70 domů, kostel, hospoda, škola i pivovar. Žilo tu až 800 lidí, což je k nevíře pro ty, co tuhle oblast viděli dnes.

Po druhé světové válce byla ale větší část obyvatel odsunuta a prázdné domy začaly chátrat. Nakonec došlo k jejich vyhlazení německým vojskem. Z původních staveb tu zůstalo jen 8 domů, které jsou rozeseté po okolí. V jednom z opuštěných domů se natáčel taky seriál ČT Rapl (jestli jste neviděli, tak doporučujeme 😀).

Více o historii se dozvíte u památného místa kostela sv. Václava, kde uvidíte miniaturu kostela a mohylu.

Od restaurace Salaš Rýžovna se dáte doleva na Hřebečnou. Po levé straně budete míjet vrchol Nad Rýžovnou (1050 m) a za ním po pravé straně bude památník.

Rýžovna Krušné hory

Obnova bývalé osady Rýžovna

Pokud chcete načerpat co nejvíce z historie a klidu tohoto místa, tak s návštěvou neotálejte.

Brzy tu totiž začnou práce na znovuvzkříšení bývalé Rýžovny. Nové sjezdovky, domy, hřiště a vše, co je potřeba pro pravé lyžařské a turistické centrum. Výstavba ale bude probíhat pod přísnou regulací, aby zachovali ráz horské obce.

Restaurace Salaš Rýžovna

Na křižovatce cest Potůčky, Horní Blatná a Hřebečná leží restaurace Salaš Rýžovna. Za dobu svého působení tu pohostili i Karla Gotta, Václava Klause a velvyslance. Nečekejte ale nic nóbl. Salaš je typickou salaší s útulným dřevěným interiérem, kde si dáte nějakou tu českou klasiku.

Rýžovna

Pivovar Rýžovna

Jen o pár metrů dál od restaurace Salaš Rýžovna najdete Pivovar Rýžovna, kde můžete ochutnat místní pivo. Otevřeno mají od pátku do neděle 11 – 18 hodin.

Přírodní rezervace Rýžovna

Přírodní rezervaci Rýžovna najdete mezi bývalou osadou Rýžovna a Hřebečnou.

Přírodní rezervace Rýžovna
Přírodní rezervace Rýžovna
Přírodní rezervace Rýžovna
Přírodní rezervace Rýžovna

Ten klid tady v kombinaci s parádními výhledy na Rýžovnu a Hřebečnou, to je balzám pro duši i oči :).

výhled na Rýžovnu / Krušné hory
výhled na Rýžovnu

Roste tady řada chráněných a významných druhů rostlin. Najdete tu taky stanoviště bývalého vojenského radaru.

cesta do PR Rýžovna
cesta k PR Rýžovna

K přírodní rezervaci se dostanete snadno. Od Salaše Rýžovna odbočíte doleva na Hřebečnou. Projedete kolem pomníku kostela sv. Václava a kousek za ní po pravé straně bude právě tato odbočka. Zaparkovat můžete přímo u silnice. Jsou tu parkovací plácky.

Jak se dostat k PR Rýžovna
od Salaše Rýžovna odbočka k PR Rýžovna doprava | Zdroj: www.mapy.cz
Rýžovna
stanoviště bývalého vojenského radaru

Čedičový lom Hřebečná

V přírodní rezervaci Rýžovna vznikly hornickou činností dva lomy. Ty jsou od sebe vzdálené jen necelých 200 metrů, ale přesto jsou naprosto odlišné.

Menší z lomů se nachází v severní části rezervace. Vznikl z horniny tefrit, který je velmi podobný čediči. Je dokonalou ukázkou deskovité až kvádrovité odlučnosti.

Přírodní rezervace Rýžovna Krušné hory

Druhý čedičový lom Hřebečná najdete přímo na naučné stezce Hřebečná – Rýžovna, resp. stezka u něj končí. Připomíná kamenné varhany, které se vytvořily smršťováním lávy při jejím chladnutí.

Lom Hřebečná patří ke Geoparku Egeria, který je součástí Česko-bavorského geoparku.

Lom Hřebečná se nachází na jižní straně přírodní rezervace. K lomu se dostanete, pokud pokračujete dál po silnici. Cesta je mírně z kopce. Po levé straně míjíte bývalé objekty Hřebečné a kousek pod nimi už odbočujete doprava na naučnou stezku, která vás po pár metrech zavádí k lomu. Od odbočky k PR Rýžovna je to jen necelých 300 metrů a dostanete se sem i s kočárkem nebo malými dětmi.

Jak se dostat k lomu Hřebečná
Odbočka k lomu po pravé straně – jdete po štěrkovité cestě | Zdroj: www.mapy.cz
čedičový lom Hřebečná / PR Rýžovna
čedičový lom Hřebečná
čedičový lom Hřebečná / PR Rýžovna
čedičový lom Hřebečná / PR Rýžovna
čedičový lom Hřebečná / PR Rýžovna
čedičový lom Hřebečná / PR Rýžovna

Další čedičové lomy v Karlovarském kraji:

Červená jáma a občerstvení U Červené jámy

Nedaleko PR Rýžovna najdete největší propadlinu po důlní činnosti v ČR – Červená jáma. Jen pár metrů od ní se můžete najíst u parádního přírodního občerstvení U Červené jámy.

Paradoxem je, že k Červené jámě dojde jen málokdo. Většina lidí se zastaví u jídla 😀.

Občerstvíte se každý den kromě pondělí od 10 do 17 h a o svátcích je otevřeno vždy. Lom můžete navštívit 24/7.

Propadlina dolu Červená jáma
Propadlina dolu Červená jáma
Propadlina dolu Červená jáma
Občerstvení U Červené jámy
Občerstvení U Červené jámy
Občerstvení U Červené jámy
A takhle parádně si tu můžete posedět a děti na prolejzačce za mnou vyblbnout :).

Kudy k dolu Červená jáma a k občerstvení U Červené jámy?

Pokud je vaším výchozím bodem PR Rýžovna, vydáte se od lomu Hřebečná po NS Hřebečná a po chvíli se napojíte na cestu A. Günthera. Ta vás dovede přes důl Mauritius až do cíle. Trasa je dlouhá v jednom směru 3,4 km a zabere vám hodinku.

Pro více informací o trase klikněte na mapu.

Zpět si můžete cestu zkrátit přes Krušnohorskou magistrálu.

Oblíbenější a o poznání kratší je trasa od rozcestníku Bludná, kde je parkoviště. Cesta je dlouhá 1,3 km a v pohodě jí zvládnete i s kočárkem nebo malými dětmi.

Pro více informací o trase klikněte na mapu.


TIPY NA VÝLETOVÁNÍ


Jaká jsou další místa v Krušných horách, která stojí za návštěvu?

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Krušných horách?

ULOŽTE SI NA POZDĚJI

Znáš někoho, komu by článek pomohl? Pošli ho do světa :).
  Subscribe  
Upozornit na