ŘÍM ZA JEDEN DEN: tipy a triky, kam v Římě vyrazit a jak si ho užít!

ŘÍM ZA JEDEN DEN: tipy a triky, kam v Římě vyrazit a jak si ho užít!

Chystáte se do Říma vlastní pěst? Hledáte inspiraci, kam v Římě? A to nejen na ta nejkrásnější a nejznámější místa Říma, ale i ta méně obvyklá, která si užijete bez zástupu turistů v zádech. Přečtěte si naše zkušenosti a tipy, jak se levně dopravit do Říma, kde se ubytovat a co stojí za to v Římě vidět.

Řím, to jsou antické památky, výborné gelato a hluční Italové.

Jestli plánujete v Římě jen krátkou poznávačku, je lepší připravit si předem itinerář s místy, kam v Římě vyrazit a co navštívit. Tento průvodce se vám bude hodit, ať už plánujete Řím poznat za jeden den, dva nebo tři dny.

Eurovíkend v Římě, značka LEVNĚ

Hledáte levný eurovíkend pro dva v Římě? Pokud se alespoň trochu nebojíte nebo máte chuť vybočit z vlastní komfortní zóny, jeďte do Říma na vlastní pěst.

Řím je jedno z těch míst, kde se opravdu nemusíte bát vyrazit sami. Bez průvodce. Dalším evropským městem je taky Budapešť.

Že se nedomluvíte? To hoďte za hlavu! Jediné, co si potřebujete sbalit do příručního zavazadla, je odvaha. A dobrá nálada, to je jasný. Domluvíte se rukama nohama. A přinejhorším si vyhledáte překladač na Googlu.

Proč je lepší navštívit Řím bez cestovky?

✔ Zájezd vás vyjde dráž – o tom, jak se dají sehnat do Říma levné letenky nebo jak se do Říma dostat vlakem, jsem již psala. Včetně dalších tipů, které vám při cestě do Říma pomohou.

Program si přizpůsobíte k obrazu svému. Navštívíte jen ty památky, které vás zajímají.

✔ Máte možnost využít výhod v rámci zvýhodněných karet Roma Pass a OMNIA Vatican and Rome Card.

Řím za jeden den

Řím za jeden den?

Jde vůbec stihnout Řím za jeden den? Bez problémů stihnete celé historické centrum a 2 gelato k tomu (foto jako důkaz 🙂). Musíte ale počítat s tím, že se do řady památek nepodíváte.

Řím za tři dny?

Na důkladnější prozkoumání Říma je potřeba cca 3 dny. Určitě můžete vycházet i z našeho itineráře, který se dá v pohodě rozprostřít do 3 dnů. Navíc kromě hlavních památek zmíním i další zajímavosti v Římě – místa ne tak známá, ale taky stojí za vidění.

Jak jsme k Římu přišli…

Byla to jako Sofiina volba – Řím nebo Londýn? Já lobovala za Londýn a Péťa za Řím. On je na ty dějiny a já na ty roztomilý uhlazený baráčky z cihel.

Jednoho dne mě ale osvítilo. Co to spojit dohromady a udělat si takový ✈ AIRTRIP ČR – ŘÍM – LONDÝN – ČR? Záleželo na letenkách, protože když my cestujeme, tak jedině lowcostově…aby zbylo na další cesty, to dá smysl 🙂.

Jinak kromě letecké přepravy se do Říma pohodlně dostanete taky vlakem. Auto a autobus bych moc nedoporučovala vzhledem k tomu, že Řím není úplně za humny a cesta do Říma se může docela protáhnout.

Více informací o Římě jsem sepsala v průvodci Římem.

Letenky jsem hledala přes nízkonákladovou aerolinku Ryanair, kde je zdarma příruční zavazadlo. Věděli jsme, že budeme tahat celou dobu na zádech batohy, takže nízkonákladovka byla jasná volba.

Letenky jsem sehnala v ideálním čase – v úterý odlet směr Řím a v pátek přílet z Londýna. Pro většinu lidí asi hodně narychlo. My ale chodíme hodně rychle. Opravdu tak rychle, že s námi nikdo nechce chodit (hledali se, až se našli 🙂).

Navíc nejsme ti typičtí turisté, kteří si rádi místo vychutnají, sednou si před kavárnu a prostě jen jsou. My jsme ti turisté, po kterých zůstane na fotografii jen rozmazaný flek. Atmosféru nasajeme během pár vteřin a už nás svrbí nohy a musí se jít dál. Prostě každý to má jinak.

OK, v případě hor se zdržíme dýl – sedneme si do trávy, vytáhneme housku a lebedíme si, jak je krásně …dokud s jekem nevyskočím, že mě kousl mravenec do zadku 🙂.

Zpátky k letenkám. Celý airtrip nás na osobu vyšel na necelých 1200 Kč. Skoro zadarmo, co?

Kdy jsou nejlevnější letenky?

Přemýšlíte, jak nejlevněji cestovat do Říma? Udělejte to jako my:

letěli jsme v listopadu v pracovním týdnu. Letenky si kupujte mimo sezónu, mimo svátky a mimo víkendy. Řím můžete v pohodě prozkoumávat i v zimě, aniž byste museli mít strach, že voda ve fontáně di Trevi bude v pevném, nikoliv kapalném skupenství.

vyplatilo se nám udělat si okružní cestu. Pokud bychom letěli jen do Říma a zpět, vyšla by nás cesta finančně skoro stejně. Důvodem by byla dražší zpáteční letenka z Říma. Takhle jsme měli za zpáteční cenu letenky z Říma i let Řím – Londýn a zpáteční letenku z Londýna.

letěli jsme z Norimberku v Německu. Až budete hledat akční letenky, mrkněte i na ostatní města v okolí (Vratislav, Krakov, Norimberk…záleží, co máte poblíž). Letenky seženete za opravdu lidové ceny. O letišti v Norimberku jsem psala v předchozím článku.

Bylo to naše poprvé, co se týče letu. Navíc jsem měla do té doby šílený strach z létání. Ten přetrval, jen na chvíli jsem na něj zapomněla ve chvíli, kdy jsme přelítali nad Alpami. Někdo potřebuje panáka, někomu stačí pohled na hory 🙂.

Autobusem jsme se z letiště dostali do centra Říma. Mimochodem cesta busem byla zážitek. Pokud chcete poznat ten pravý Řím, musíte zažít jejich dopravu. Chaos, řev, troubení, obouchaný autobus ze všech stran, jízda na červenou. Za 5 euro dostanete dokonalý adrenalinový zážitek 🙂.

Kam v Římě?

V Římě jsme byli poprvé a chtěli jsme vidět co nejvíc nejznámějších římských památek. Těch, které dělají Řím Římem. Za nimiž jezdí lidé z celého světa. Člověk to vidí v televizi, čte o tom, vidí fotky…a chce to vidět i naživo, sáhnout si a porovnat se svou představou v hlavě. Kam v Římě vyrazit?

Mapa Říma s památkami

Historické centrum Říma je malé. To má 2 výhody:

  • ušetříte za MHD v Římě. Vše obejdete pěšky. Na parádu se nehraje. Chce to pořádné boty. Řím je proslulý svými nerovnými chodníky.
  • tím, že vše obejdete pěšky, natrefíte i na jiná zajímavá místa v Římě (i na ta nezajímavá, které byste radši vynechali 🙂).

Vstupné a otevírací doby tady zmiňovat nebudu – vše jsem už podrobně vypsala v předchozím článku o vstupném na památky v Římě.

Trochu nás překvapilo, jaký v Římě kladou důraz na bezpečnost. U každé známé památky stála na boku hlídka vojáků. Podle těch jsme vždycky poznali, že se blížíme k památce dřív, než jsme jí vůbec viděli 🙂.

Antický Řím: Koloseum – Forum Romanum – Palatine Hill

Začali jsme poeticky ve starověkém Římě. Tam, kde to všechno začalo i pro Řím. Nebo jsme spíš byli celí nedočkaví na hlavní gró Říma – Koloseum a antické památky 🙂.

Koloseum

Navštívit Řím a nevidět Koloseum je jako být v Paříži a nevidět Eiffelovku nebo být v Budapešti a vynechat Rybářskou baštu. Je to turistická povinnost 🙂.

Koloseum v Římě pojme až 80 tisíc diváků. Stále je největším amfiteátrem, který kdy postavili. Přežil zemětřesení, požáry, války i nepokoje. Odehrávaly se tady gladiátorské boje a boje se zvířaty. Nebo bylo zaplaveno pro falešné námořní bitvy.

My jsme byli z Kolosea nadšení. Bylo naživo přesně takové, jak jsme si ho představovali. Koloseum. Ten bordel okolo a milion pouličních prodejců se selfie tyčemi už v našich představách nebyli.

Kde koupit lístky do Kolosea?

Máte 2 možnosti – koupit si lístky online nebo si vystát frontu. Pokud si koupíte lístky online, bude vás to stát o 2 eura víc (na místě 16 €). Sice přeskočíte frontu na lístky, ale pořád budete muset absolvovat bezpečnostní kontrolu. A tahle fronta bývá taky dlouhá. Takže rada zní:

Přivstaňte si a vyrazte do Kolosea co nejdřív ráno.

Chcete si koupit lístek až na místě? Kasy jsou přímo naproti Koloseu – mezi Koloseem a Forum Romanum.

Lístek je kombinovaný a platí na všechny 3 antické památky – Koloseum, Forum Romanum, Palatine Hill.

TIP: Určitě si nenechte ujít Koloseum v noci. Nádhera. Navíc ho budete mít celý pro sebe. Což je až k nevíře, když jsem viděla množství turistů přes den. A to jsme byli v listopadu.

kam v Římě

Při cestě z nádraží Termini, kam přijedete z obou letišť, to vemte přes park Parco del Colle Oppio. Užijete si Koloseum z jiného pohledu a navíc bez lidí.  V parku jsou navíc další pozůstatky antického období Říma. 

Forum Romanum – Římské fórum

Forum Romanum najdete přímo naproti Koloseu. Odráží se v něm význam celé Římské říše. Ruiny chrámů, paláců, vládních budov.

Forum Romanum si můžete prohlédnout částečně i zadarmo z vrchu, pokud půjdete směrem na náměstí Piazza Venezia.

Palatine Hill

Bývalá rezidenční oblast pro římskou šlechtu, odkud budete mít Koloseum, Římské fórum a Circus Maximus jako na dlani.

Navíc se tu ochladíte ve stínu borovic a olivovníků.

Kam v Římě

Historické centrum: Piazza Venezia a památník Vittorio Emanuele II.

Cesta k Piazza Venezia od antického Říma je plná římských ruin z antických památek a zajímavých míst. Historie tu opravdu čiší z každého kusu kamene.

Piazza Venezia

Náměstí Piazza Venezia leží přímo v srdci Říma. Nejspíš se u něho ocitnete při objevování Říma hned několikrát. My se taky vždycky nějak zamotali v úzkých římských uličkách a došli opět na Piazza Venezia. Nebo k fontáně di Trevi :).

Doprava tady dost houstne, tak se raději třikrát rozhlédněte, než přejdete. Italové na silnicích…to stojí za to. U nás v ČR by za chvíli nasbírali všech 12 bodů 🙂.

Co navštívit v Římě? Piazza Venezia

Památník Vittorio Emanuele II.

Krásná budova, kterou postavili na počest krále Vittoria Emanuela II. (asi nikdo nečekal, že 🙂). S antickým Římem nemá společného ani co by se za nehet vešlo, ale určitě stojí za návštěvu. Minimálně kvůli výhledům z 360° terasy.

Vstupné na památník Vittorio Emanuele II. vás vyjde na 7 €.

Kam v Římě?
Řím za jeden den

My jsme se v tuhle chvíli přesunuli zpět k nádraží Termini, kde jsme měli zarezervovaný mini byteček přes Airbnb. Na klíče jsme čekali přes 2 hodiny. Pronajímatel si prostě usnul. A takhle to v Itálii chodí :).

Airbnb bydlení nás vyšlo na něco málo přes 900 Kč. Na přespání úplně stačilo – postel a vedle malá koupelna. Místo kuchyňky jsme měli na pokoji připravenou varnou konvici 🙂.

Dalo by se sehnat i levnější, ale hledala jsem docela na poslední chvíli a potřebovali jsme něco v centru, takže jsme museli vzít, co bylo 🙂.

Centrum Říma: od fontány di Trevi přes Vatikán po Španělské schody

Fontana di Trevi

Na pokoji jsme se refrešli a běželi zpět do centra směr Berniniho fontana di Trevi. Už byla tma, protože jsme do Říma přiletěli po obědě.

Tma netma, narváno tu bylo šíleně. Náměstí s fontánou je fakt mini. 3/4 náměstí zabírá sama fontána a zbytek jsou naštosovaní turisté.

Tradice říká, že pokud tam hodíte minci, jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství.

Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů €. Šílené, že? Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána pro veřejnost uzavřená – PO, ST, PÁ mezi 8 a 9 h ráno. Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi. Takže i kdyby jste se už do Říma nevrátili, udělali jste aspoň dobrý skutek.

Pantheon

Měli jsme možnost vidět oba Pantheony – pařížský i ten římský. Pařížský Pantheon je krásný, ale prostě ten římský, to je jiný level. Asi něco ve vzduchu kolem je jinak 🙂.

Už tu stojí přes 2000 let, ale přesná doba prý není známá. Čím je tak jedinečný? Svojí nevyztuženou betonovou kopulí, která je největší na světě. Neuvěřitelný architektonický úkaz. Určitě ho nevynechejte. Navíc když je návštěva zdarma.

Andělský hrad

Na náměstí Piazza Navona jsme se nadlábli a směřovali k Andělskému hradu přes most Ponte Sant´Angelo. Andělský hrad se taky nazývá Hadrianova hrobka. Je to jedna z nejstarších budov v Římě.

Kam v Římě? Andělský hrad

Když už jsem u toho Andělského hradu. Pokud budete v Římě, určitě si obejděte některé památky i večer – Koloseum, Fontana di Trevi, Andělský hrad – všechny památky krásně nasvícené. A hlavně – nebudete mít za krkem tisíc dalších turistů.

Vatikán

Vatikán je kousek od Andělského hradu. Kolem řeky Tibery doleva. My jsme návštěvu dovnitř neplánovali, ale chtěli jsme vidět Svatopetrské náměstí. Už byla tma, takže turistů tady bylo minimum.

Za to tam bylo hodně policistů, kteří dohlíželi na klid. U Vatikánu se totiž shlukuje řada bezdomovců a dávají o sobě hodně vědět. Ale s tím jsme vzhledem k povaze místa počítali.

Co vidět v Římě? Svatopetrské náměstí / Vatikán v noci

Pokud ale vy plánujete Vatikán navštívit, bude lepší si na něj nechat celý den. Hlavně tam vyrazte co nejdřív ráno. Klidně ještě před otevírací dobou. Ta fronta dopoledne je tam šílená a zbytečně byste ztratili čekáním půlku dne.

Zajímavá místa ve Vatikánu
  • Vatikánská muzea a Sixtinská kaple – nejlepší je začít ve Vatikánských muzeích. Na sbírku 20 000 uměleckých děl je potřeba víc klidu a prostoru 🙂. Klid ani prostor později nebude 🙂. To platí i pro Sixtinskou kapli, kam běžte hned potom. Telefony nechte schované – fotit se tu nesmí. Celkem počítejte asi se 2 hodinami na návštěvu.
  • Bazilika Sv. Petra – u baziliky bývají docela dlouhé a pomalé fronty, ale pokud si koupíte kombinovanou vstupenkou i s Vatikánskými muzei, můžete jít zadním vchodem. Vstup do baziliky je zdarma, ale za kopuli si už připlatíte 6 € (8 €, pokud pojedete výtahem).
  • Vatikánské zahrady
Oblečení při návštěvě Vatikánu

Do Vatikánu se musíte vhodně obléct. Výstřihy, oblečení bez rukávů, šortky, krátké sukně a klobouky…v tomhle všem vás dovnitř nepustí.

My už byli totálně uťapaný, takže jsme to vzali od Vatikánu zase směrem k nádraží Termini do Airbnb bytu. Objevili jsme ještě další uličky a prohlídli si antický Řím včetně Kolosea nasvícený za tmy bez lidí.

Piazza del Popolo

Další den jsme se vydali brzo ráno do centra s cílem – kam dojdem, tam dojdem. A došli jsme na Piazza del Popolo. Kromě nás tu byli jen popeláři 🙂.

Posnídali jsme a dali se nahoru nad náměstí do zahrad Borghese. Zelené plíce Říma. Máte odtud krásný výhled na Řím. Zadarmo. Najdete tu taky galerii Borghese.

Zahrady Borghese / co navštívit v Římě

Piazza di Spagna a Španělské schody

Prošli jsme zahrady a došli k nedalekým Španělským schodům. Španělské schody jsou známé tím, že se tu scházejí davy lidí. Bylo brzo, takže jsme si mohli prohlédnout schody bez návalů lidí. Ze schodů je taky parádní výhled na Řím a baziliku Sv. Petra vpravo.

Za nás hezké schody. Nic na nás nedýchlo, ale to je jen náš subjektivní pocit 🙂. Ostatní schody považují za nejkouzelnější a nejproslulejší schodiště v celé Evropě.

Španělské schody / co vidět v Římě

Letadlo směr Londýn nám odlétalo brzy odpoledne, takže jsme se dopoledne museli odebrat směr nádraží Termini – busy Terravision. Do té doby jsme ještě šmejdili v římských uličkách. Ty uličky jsou tam tak spletité a je jich tolik, že se zamotáte, ani nevíte jak. Ale my se zamotali nejlíp, jak jsme mohli – k fontáně di Trevi, kterou jsme tak mohli vidět i za světla. A zase bez davů 🙂. A akorát otevírali zmrzlinárnu, takže jsme ještě stihli jedno listopadový gelato 🙂.

  • Spočítali jste si vstupné za památky a bojíte se, že vám udělá v peněžence pěkný vítr? Mrkněte na římské turistické karty, které vám pomůžou ušetřit značnou částku.

Další zajímavá místa v Římě, o kterých jste ještě možná neslyšeli

Čtvrť Garbatella

Čtvrť Garbatella je typická malebnými nádvořími, kde se skvěle najíte. Najdete tu taky Centrale Monte-martini Museum. Čím je zvláštní? Kontrastem klasického umění zasazeného v bývalé elektrárně.

Čtvrť Flaminio

Čtvrť Flaminio najdete severně od historického Říma. Pohodlně se tam dostanete římskou MHD. V porovnání se starobylým Římem neuvěříte, že jste v Římě.

Flaminio je známé ze dvou důvodů:

Za prvé fotogenickými místy s hódně moderní architekturou

Za druhé Little London – to je takový kousek Londýna v Římě

Kulturní hub Forte Prenestino

Neboli ikonické sociální centrum Forte Prenestino, nejstarší v Římě. Skvělé underground galerie a místnosti, velký otevřený prostor, kde se pořádají koncerty a festivaly a dalších x aktivit a událostí (party, výstavy, filmová fóra, hudba, tanec, divadelní kurzy).

Monti Urban Market

Na Monti Urban Marketu se scházejí designeři a hipsteři. Při nakupování si trsnete u DJ setů.

Katakomby v Římě

O katakombách jste určitě už slyšeli. Pokud ale nemáte tolik času nebo si chcete projít katakomby víc v klidu, navštivte katakomby Priscilla. Nejsou tak přelidněné a je tam příjemný chládek.

Dokonalý pohled na baziliku Sv. Petra klíčovou dírkou

Klíčová dírka ve dveřích do Villa del Priorato di Malta na kopci Aventine poskytuje dokonale zarámovaný pohled na baziliku Sv. Petra. Čekejte tu frontu. Skoro jako na banány.

Památky Řím

Druhou možností je pak Giordino degli Aranci, odkud si taky vychutnáte super výhled na baziliku Sv. Petra.

Památky Řím

Cesta Via Appia Antica

Antická cesta Via Appia Antica stará přes 2000 let. Je lemovaná starověkými památkami. Další kus pravého Říma.

Židovské ghetto

U židovského ghetta se trochu rozepíšu. Kulinářská čtvrť s křivolakými ulicemi, která si určitě zaslouží víc pozornosti. Nehledejte tu tak impozantní stavby jako je Koloseum nebo Pantheon. Přesto tu na vás dýchne ta atmosféra starého města.

Teatro di Marcello

Divadlo Teatro di Marcello je přezdíváno jako “to druhé Koloseum” – ale důvod, proč vznikl, je úplně odlišný od pravého Kolosea. Cílem Teatro di Marcello bylo lidi kulturně spojovat – pomocí poezie, divadelních představení, her, recitálů. Horní část je obydlená. Trochu jiný typ paneláku 🙂.

Portico d´Ottavia

Portico d´Ottavia je starodávný římský památník. Leží v centru římského ghetta. Impozantní stavba kousek od divadla Teatro di Marcello.


CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Bojíte se zatím vycestovat sami, ale nechcete klasickou poznávačku s cestovkou?

Mrkněte na zájezdy od “cestovky” Rady na cestu. Možná to bude to pravé cestovatelské i pro vás. Žádná masa lidí ve zběsilém tempu následující paní s deštníkem. Naopak. Pohodový výlet s partou lidí, kde vás provedou zkušení cestovatelé.

728x90.jpg

PRŮVODCI CESTOVÁNÍM


ŘÍM DO KAPSY OD LONELY PLANET

Nejoblíbenější průvodce Římem od Lonely Planet vám poskytne odzkoušené tipy a rady včetně mapy celého Říma, tras vycházek a denních itinerářů. 

ŘÍM

Získejte spoustu rad o nej místech v Římě, co vidět za 1, 2 nebo 3 dny a dalších stovky tipů, kde se ubytovat nebo najíst. 

ŘÍM PRŮVODCE

Turističtí průvodci od Marco Polo jsou evergreeny, které nikdy nezklamou. Kompletní a užitečné tipy včetně mapy města. 

TRAVEL BIBLE

Tato kniha z vás udělá pravé cestovatele. Ukáže vám, jak ušetřit na cestách a užít si dané místo jako místní.   


UŽITEČNÉ ODKAZY


Naše osvědčené zdroje, které se můžou hodit i vám před vycestováním na vlastní pěst.

AZAIR

Azair je nejlepší vyhledávač pro nízkonákladové lety. Během chvíle vám vyjede hromadu výsledků seřazených od těch nejlevnějších. Plusem je, že nemusíte vědět, kam letíte a kdy letíte. Zadáte kamkoliv a třeba roční časový horizont a jen filtrujete ty nejlepší výsledky.

BOOKING

Booking je asi nejrozšířenější a nejznámější portál s ubytováním. Najdete tu vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy.

Ubytování si můžete zarezervovat přes cashback portál Plná Peněženka a získat část peněz zpět.

AIRBNB

Kouzlo Airbnb tkví v tom, že sdružuje nabídky na ubytování přímo od lidí – od volných pokojů v bytě po celé volné domy.

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 725 Kč.

NUMBEO

Numbeo je největší světová databáze, která sdružuje aktuální informace o nákladech na žití v daném městě nebo zemi – jídlo, ubytování, doprava, zdravotní péče, kriminalita.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


ŘÍM ZA JEDEN DEN: tipy a triky, kam v Římě vyrazit a jak si ho užít!
Přehled vstupného na památky v Římě aneb opět rozbíjíme prasátko 2020
35+ tipů, jak ušetřit v Římě a užít si Věčné město jako rodilý Ital
Užitečné tipy, jak ušetřit na vstupném a dopravě v Římě 2020

Doporučené články:


NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY


Lze stihnout Řím za jeden den?

Bez problémů stihnete celé historické centrum a 2 gelato k tomu. Musíte ale počítat s tím, že se do řady památek nepodíváte. Celý Řím je ale památka sama o sobě a i jen samotné brouzdání římskými uličkami je nezapomenutelným zážitkem. Čtěte více o našem brouzdání Římem.

Jaké památky v Římě navštívit?

Na Římě je skvělé, že je historické centrum relativně malé a nachází se tu drtivá většina památek. Inspirujte se naší trasou a mapou po těch nejznámějších, které by vám určitě neměly při vaší návštěvě uniknout.

Jaká jsou zajímavá a ne tak známá místa v Římě, která taky stojí za vidění?

Židovská čtvrť, antická cesta Via Appia Antica, terasa Giordino degli Aranci s výhledem na baziliku sv. Petra a spousta dalších. Čtěte více o zajímavých místech v Římě.


DALŠÍ FAJN TIPY A RADY


Máte nějaký dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáš někoho, komu by článek pomohl? Pošli ho do světa :).
  Subscribe  
Upozornit na

[…] Также читайте, как мы покупали дешевые авиабилеты в Рим. […]