Slovinsko je klenotem Evropy, kde se spojuje alpská krása, středomořské kouzlo a nekonečné přírodní divy. Objevte Postojnské jeskyně, prozkoumejte historická města Lublaň a Piran, užijte si pohled na dechberoucí jezera Bled a Bohinj a ochutnejte vynikající místní vína. Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit a vidět ve Slovinsku.
- Nejkrásnější místa, co navštívit ve Slovinsku
- 1. Lublaň – nejkrásnější město ve Slovinsku
- 2. Postojnské jeskyně
- 3. Predjamský hrad – kam ve Slovinsku
- 4. Piran
- 5. Triglavský národní park
- 6. Maribor – kam ve Slovinsku
- 7. Bohinjské jezero
- 8. Soutěska Vintgar a vodopád Šum
- 9. Bledské jezero
- 10. Hrad Celje
- 11. Škocjanské jeskyně
- 12. Vodopády Peričnik
- 13. Údolí řeky Soča – kam ve Slovinsku
- 14. Velika Planina – co navštívit ve Slovinsku
- 15. Strunjan a Měsíční záliv – kam ve Slovinsku k moři
- 16. Kamniško-Savinjské Alpy
- 17. Logarská dolina – co navštívit ve Slovinsku
- 18. Přírodní rezervace Zelenci
- 19. Tolminské soutěsky
- 20. Vodopád Kozjak – nejkrásnější místa Slovinska
- Co navštívit a vidět ve Slovinsku – mapa
- Co ochutnat ve Slovinsku?
- Slovinsko doprava
- Základní informace před cestou do Slovinska
- Související články o Slovinsku a okolí
Nejkrásnější místa, co navštívit ve Slovinsku
1. Lublaň – nejkrásnější město ve Slovinsku
Lublaň (Ljubljana), hlavní město Slovinska, je město plné života, historie a kultury. Objevte uličky starého města s barokními a secesními budovami a navštivte katedrálu svatého Mikuláše, která se sice zvenku tváří nenápadně, ale uvnitř vás překvapí svým zdobeným interiérem.
Projděte se po nábřeží řeky Ljubljanice se stylovými kavárnami a restauracemi a přejděte alespoň jeden z ikonických mostů – od Dračího mostu se sochami draků po Trojmostí, které tvoří tři mosty od slavného slovinského architekta Jože Plečnika.
Vystoupejte na Ljubljanský hrad, kde se dokonale mísí historie s modernou. Hrad dominuje městu a nabízí nejkrásnější výhledy. Nahoru se dostanete lanovkou nebo pěšky.
Nebo prozkoumejte Metelkova Mesto, bývalé vojenské kasárny, které se proměnily v centrum alternativní kultury plné pouličního umění a galerie pod širým nebem.
Park Tivoli představuje perfektní únik od městského shonu, s jezerem, fontánami a kilometry stezek, kde můžete odpočívat ve stínu stromů.
Lublaň se dá díky své kompaktní velikosti snadno prochodit pěšky nebo na kole. Zároveň představuje skvělý výchozí bod pro objevování nejkrásnějších míst ve Slovinsku – za hodinu jste u Bledského jezera, za hodinu a půl u Postojnské jeskyně.
2. Postojnské jeskyně
Postojnské jeskyně patří mezi nejlepší místa, co vidět ve Slovinsku. S více než 20 kilometry prozkoumaných tunelů a sálů jsou Postojnské jeskyně druhým nejdelším jeskynním systémem na světě.
Jeskyně jsou domovem úchvatných stalaktitů, stalagmitů a “zavěsných záclon” a taky jednoho z nejzajímavějších tvorů na planetě – tzv. “člověčí ryby” (olm), což je slepý a velmi adaptabilní obojživelník žijící v jeskyních.
Součástí jeskyň je taky Vivarium, kde si můžete prohlédnout živočichy, kteří zde žijí.
Jak navštívit Postojnské jeskyně
Přímo u vstupu se nachází několik placených parkovišť (6 € v roce 2022). Vstupenky je lepší koupit předem, na místě se tvoří fronty. Na výběr je několik typů vstupenek podle toho, co vše chcete vidět. Prohlídky probíhají v několika jazycích, stejně tak audioprůvodci.
Do hlubin jeskyně vás dopraví vláček, tady vás pak čeká pěší prohlídka (trasa je dlouhá 1,5 km) a na závěr zase jízda vláčkem. Uvnitř je kolem 10 stupňů Celsia, tak si nezapomeňte vrstvu navíc.
Kde se ubytovat v okolí Postojnských jeskyní: Hotel Jama (luxusní), Rooms Gril (střední kategorie), Sweet Dreams Rooms and Apartments Postojna (levné)
3. Predjamský hrad – kam ve Slovinsku
Predjamský hrad je jedinečný středověký hrad, který je zasazený přímo do 123 metrů vysoké skalní stěny. S více než 800 lety historie, hrad představuje dokonalou ukázku středověkého opevnění, které je součástí jeskynního systému.
Jak navštívit Predjamský hrad: Predjamský hrad patří mezi nejkrásnější hrady, co vidět ve Slovinsku. Nachází se jen kousek od Postojnských jeskyní a dokonce si můžete zakoupit kombinovanou vstupenku do jeskyní a hradu za zvýhodněnou cenu.
Na tomto odkazu najdete aktuální otevírací dobu a vstupné pro Predjamský hrad.
4. Piran
Piran je jedním z nejkrásnějších a nejzachovalejších historických měst v celém Slovinsku. Nachází se na výběžku do Jaderském moře a je známý svými úzkými středověkými uličkami, benátskou architekturou a nádhernými výhledy na moře.
Objevte kamenné uličky, které spojují nejkrásnější památky ve městě, od hlavního náměstí Tartini, kostela svatého Jiří až po městské hradby.
Navštivte místní restaurace a ochutnejte lokální kuchyni, která je založená především na rybách a mořských plodech. Fritolin Pri Cantini v centru města a restaurace Pavel2 na nábřeží vaří výborně.
Kde se ubytovat v přístavu Piran: Hotel Piran (luxusní), Barbara Piran Beach Hotel (střední kategorie)
5. Triglavský národní park
Pokud milujete nádhernou přírodu a pěší turistiku, Triglavský národní park by vám neměl uniknout, jediný a největší národní park ve Slovinsku.
Park je pojmenovaný po nejvyšší hoře Slovinska, Triglavu, která se tyčí do výšky 2864 metrů a je symbolem národní hrdosti.
Triglavský národní park je jako z pohlednice – zelené louky plné květin, křišťálově čisté horské řeky a jezera, hluboká údolí a strmé skalní vrcholy. Najdete tu nenáročné trasy vhodné i pro rodiny s dětmi, stejně tak vysokohorské túry, odkud se vám naskytnou dechberoucí výhledy.
Výstup na Triglav: Na samotný Triglav vede celodenní trasa, která je vhodná především pro ty, co mají zkušenost s vysokohorským terénem (jištěné a strmé úseky, velké převýšení). Přesto je nahoře plno, takže pokud si chcete užít Triglav víc v klidu, můžete přespat na horské chatě kousek od vrcholu a ráno si vyšlápnout na vrchol mezi prvními.
Kde se ubytovat v Triglavském národním parku: Best Western Hotel Kranjska Gora (luxusní), Hotel Alpina (střední kategorie), Vitranc Apartments (apartmány), Erjavčeva mountain hut (horská chata), Planinska Koča na Gozdu (levné),
Čtěte ještě více tipů na výlety a trasy v Triglavském národním parku v samostatném článku.
6. Maribor – kam ve Slovinsku
Maribor se nachází v podhůří Alp u řeky Drávy a je druhým největším městem Slovinska. Zároveň je domovem nejstarší révy na světě, která je stará více než 400 let a každý rok z ní vzniká omezená edice vín.
Prozkoumejte staré město s úzkými uličkami, které lemují barevné domy, projděte se kolem řeky Drávy nebo navštivte Mariborský hrad, kde se konají různé výstavy.
7. Bohinjské jezero
Bohinjské jezero patří mezi nejkrásnější jezera Slovinska, které je zároveň největším přírodním jezerem v zemi. Najdete ho v srdci Juljských Alp v Triglavském národním parku, obklopené majestátními horami a zelenými lesy.
Celá oblast nabízí ideální podmínky pro venkovní aktivity včetně pěší turistiky, koupání, jízdy na kajaku, rybaření nebo jen pikniku na břehu jezera. S mírným klima, klidným prostředím a nádhernými scenériemi je to jedno z nejlepších míst, co navštívit ve Slovinsku.
Kde se ubytovat u Bohinjského jezera: Hotel Jezero (vyšší kategorie), Apartmaji Triglav (apartmány), Hiša Pr’Pristavc (střední kategorie)
8. Soutěska Vintgar a vodopád Šum
Soutěska Vintgar, známá taky jako Blejská soutěska, je jednou z nejkrásnějších přírodních zajímavostí ve Slovinsku. Nachází se jen pár kilometrů severně od Bledského jezera.
Soutěska je dlouhá 1,6 km a je známá svými vertikálními skalními stěnami, jasně modrou řekou Radovna a průzračnými bazény. Soutěsku si můžete prohlédnout zblízka díky mostům a visutým lávkám, po kterých dojdete až k 13 metrů vysokému vodopádu Šum.
Jak navštívit soutěsku Vintgar
U vstupu do soutěsky se nachází placená parkoviště, případně sem můžete přijet místním autobusem. Vstupenky je v sezóně lepší koupit předem, ať se na místě vyhnete frontám, popř. přijďte brzy ráno.
Soutěsku projdete asi za hodinu, cesta je jednosměrná, takže se pak musíte vrátit zpět k autu jednou ze značených stezek.
Na tomto odkazu najdete aktuální otevírací dobu a vstupné pro soutěsku Vintgar.
Tip: Podobné soutěsky můžete navštívit taky v německých Alpách, kde jich je na výběr hned několik (zároveň bývají taky méně turistické než soutěska Vintgar).
Ubytování Julské Alpy 😴
9. Bledské jezero
Bledské jezero je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších destinací ve Slovinsku. Ikonické horské jezero, které je známé svým ostrůvkem s kostelem uprostřed. Jezero Bled obklopují majestátní Alpy a přímo na skalnatém útesu nad jezerem se tyčí středověký hrad.
Vyzkoušejte si jízdu na tradiční dřevěné lodi zvané “pletna”, na které se dostanete až k ostrůvku. Jezero je ideálním místem pro aktivní dovolenou, včetně pěší turistiky, jízdy na kole, koupání, veslování a v zimě bruslení.
Ubytování Bledské jezero 😴
10. Hrad Celje
Hrad Celje (Stari grad) je jedním z nejvýznamnějších středověkých hradů ve Slovinsku. Nachází se na strategickém vrcholu nad městem Celje, takže si odtud užijete fantastické výhledy na město a okolní krajinu.
Hrad má více než 800 let starou historii a kdysi byl sídlem mocného hraběcího rodu Celjských, jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů ve střední Evropě.
Prozkoumejte hradní zdi, věže a paláce a zjistěte více o historii prostřednictvím informačních panelů a výstav.
Zde najdete aktuální otevírací dobu a vstupné pro hrad Celje.
11. Škocjanské jeskyně
Škocjanské jeskyně jsou jedním z největších a nejkrásnějších jeskynních systémů na světě a jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se na jihozápadě Slovinska.
Nejsou tak navštěvované jako Postojnské jeskyně, ale přesto jsou naprosto dechberoucí.
V první části uvidíte nádherné stalaktitové a stalagmitové formace různých tvarů a velikostí. Poté přejdete do druhé části s obrovským podzemním kaňonem řeky Reka, který je jedním z nejhlubších na světě. Jakmile projdete jeskyněmi, můžete si vybrat mezi několika venkovními trasami, po kterých se vrátíte zpět ke vstupu do jeskyň.
Na rozdíl od Postojnské jeskyně je prohlídka Škocjanských jeskyní náročnější – čeká vás hodně schodů a trasa je dlouhá asi 2,5 hodiny. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.
12. Vodopády Peričnik
Vodopády Peričnik patří mezi nejkrásnější vodopády ve Slovinsku. Nachází se v Julských Alpách.
Tento dvojitý vodopád má spodní kaskádu vysokou 52 metrů a horní kaskádu vysokou 16 metrů. Za spodním vodopádem vede stezka, která vám umožní se procházet za padající vodou a obdivovat vodopád z úplně jiné perspektivy.
K horním vodopádu se pak dostanete lesní stezkou – je tu o poznání méně lidí, protože většina lidí se zastaví pouze u spodního vodopádu.
Parkoviště se nachází kousek pod vodopádem. Vstup k vodopádům je zdarma.
Čtěte ještě více tipů na nejkrásnější místa v Julských Alpách ve Slovinsku.
13. Údolí řeky Soča – kam ve Slovinsku
Údolí řeky Soča (Velika korita Soče) patří mezi nejkrásnější místa, co si nenechat ujít ve Slovinsku. Jedná se o úzký a hluboký kaňon, který vytvořila řeka Soča. Ta má neuvěřitelně tyrkysovou vodu a patří mezi nejčistší řeky v Evropě. Přes řeku vedou mosty, můžete se projít kolem kaňonu a vykoupat se.
Místo je přístupné zdarma, ale připravte se na davy lidí. Zaparkovat můžete přímo u vstupu do Velika korita Soče – je tu několik míst podél silnice.
O něco dál se nachází Mala korita Soče. Tato část koryta je známá svými úzkými a hlubokými kaňony, které řeka vyhloubila do vápencového podloží. Voda tady teče rychle a prudce a vytváří jasně modré a zelené tóny, které jsou typické pro řeku Soča.
Ze stezky si užijete nádherné výhledy. Bezplatné parkování se nachází na kraji stezky.
Jednou z nejoblíbenějších aktivit na řece Soča je rafting nebo kaňoning:
Kde se ubytovat v údolí řeky Soča: Hotel Sanje ob Soči (vyšší/střední kategorie), Cozy Apartment Bovec (apartmány střední kategorie), Hostel Soča Rocks (levné)
14. Velika Planina – co navštívit ve Slovinsku
Velika Planina je horská planina ve Slovinsku, která se nachází jen kousek od hlavního města Ljubljany. Je to místo, kde se setkává nádherná alpská krajina, bohatá biodiverzita a tradiční pastýřská kultura.
Velika Planina je známá svými typickými dřevěnými pastýřskými chýšemi, které se v létě stále využívají pro pastvu dobytka. Zažijte jedinečný vhled do tradičního slovinského způsobu života nebo se vydejte po jedné z turistických stezek s výhledem na okolní hory a údolí. Můžete tu klidně strávit celý den, povídat si s místními a ochutnat jejich lokální výrobky.
Jak navštívit Velikou Planinu
Na Velikou Planinu se dostanete pěšky nebo lanovkou.
Pokud půjdete pěšky, nejbližší parkoviště leží tady (placené, je potřeba přijet brzy) a odtud půjdete po štěrkovité cestě asi 25 minut.
Lanovka se nachází kousek od obce Kamniška Bistrica. Parkování je zdarma. V ceně jízdenky máte gondolovou lanovku a poté sedačkovou lanovku, která vás doveze až na místo. Pokud byste chtěli jít odtud pěšky, čeká vás 2-3 hodinový výšlap s převýšením cca 1 000 metrů.
Na tomto odkazu najdete aktuální informace a ceník lanovky.
Kde se ubytovat v okolí: Slovenia Eco resort (ideální pro rodiny), Guest House Kraljev Hrib (levné)
15. Strunjan a Měsíční záliv – kam ve Slovinsku k moři
Strunjan je malebné přímořské městečko na slovinské riviéře, které je obklopené nejdelším nepřerušeným přírodním útesem v celém Jaderském moři – přírodní rezervací Strunjan.
Právě tady najdete nejkrásnější pláž ve Slovinsku – Měsíční záliv (Mesečev Zaliv). Jedná se o jedinečná záliv obklopený strmými svahy a zelenými lesy, který se svým tvarem podobá měsíčnímu srpku. Nejspíš poslední nedotčený kus pobřeží ve Slovinsku.
Jak se dostat k Měsíčnímu zálivu: Nejlepší možnosti je zaparkovat v centru města na placeném parkovišti (1,50 €/hod) a odtud si vybrat jednu ze stezek, které vás provedou okolím – nejkrásnější trasa vede kolem útesů s výhledem na Měsíční záliv, kde se v nejvyšším bodě nachází kříž. Od parkoviště je cesta k útesům/na pláž dlouhá asi 20-30 minut.
Ubytování u moře 😴
16. Kamniško-Savinjské Alpy
Kamniško-Savinjské Alpy patří mezi nejkrásnější hory ve Slovinsku, které se nacházejí na severu a východě země. Rozsáhlé oblasti plné strmých vrcholů, hlubokých údolí a nádherných alpských luk jsou pastvou pro oči. Na výběr jsou různě náročné turistické trasy a horské chaty, kde se můžete občerstvit nebo přespat po cestě.
Projděte se ledovcovým údolím Matkov kot, užijte si celodenní výstup na Grintovec, nejvyšší vrchol pohoří nebo vystoupejte na vrchol Raduha, který je nenáročný a vhodný i pro děti. Součástí Kamniško-Savinjských Alp je taky Velika Planina (viz bod 14) a Logarská dolina, o které bude řeč níže.
Kde se ubytovat v Kamniško-Savinjských Alpách: Wellness Hotel Montis (vyšší kategorie), Boutique rooms Pri Rogovilcu (střední kategorie), Guesthouse Planinski Dom Majerhold (levné), Guest House Kraljev Hrib (levné)
17. Logarská dolina – co navštívit ve Slovinsku
Logarská Dolina se nachází v Kamniško-Savinjských Alpách na severu Slovinska. Nádherné ledovcové údolí, kde se můžete pokochat neuvěřitelně rozmanitou krajinou, od zelených lučních ploch až po strmé skalní stěny.
V závěru doliny dojedete/dojdete až k vodopádu Rinka, který padá do údolí z výšky 90 metrů.
Můžete se jen tak kochat údolím nebo vyrazit po jedné ze stezek, od nenáročných po náročné celodenní trasy.
Jak navštívit Logarskou dolinu
Vjezd do Logarské doliny je zpoplatněný – zde najdete aktuální informace. V údolí se nachází bezplatné parkoviště, ale zaparkovat můžete taky přímo u vodopádu Rinka.
☞ Je nutné cestovní pojištění na Slovinsko? Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) pokryje nezbytné lékařské ošetření v důsledku nemoci nebo úrazu. Pojištění ale nepokrývá případnou spoluúčast (například za hospitalizaci, při stomatologických zákrocích či při nákupu léků). Tuto spoluúčast pokrývá právě cestovní pojištění, stejně jako situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu. Zjistěte více o tom, co vše cestovní pojištění zahrnuje.
18. Přírodní rezervace Zelenci
Přírodní rezervace Zelenci se rozprostírá na západě Slovinska blízko města Kranjska Gora. Oblast je pojmenována po Zelencích, prameni řeky Sávy, který má nádhernou smaragdově zelenou barvu. V okolí pramene se nachází mokřadní ekosystémy, které jsou domovem vzácných a chráněných rostlin a živočichů.
Díky dřevěným chodníkům a vyhlídkové plošině si můžete přírodní rezervaci pohodlně projít. Trasa je krátká a vhodná jako zastávka po cestě nebo výlet s dětmi. Parkoviště leží jen kousek od vstupu na stezku.
Ubytování Bohinjské jezero 😴
19. Tolminské soutěsky
Tolminské soutěsky (Tolminska korita) patří mezi nejkrásnější přírodní zajímavosti na Slovinsku. Najdete je nedaleko města Tolmin, na nejjižnějším výběžku Juljských Alp.
Soutěsky vytvořily řeky Tolminka a Zadlaščica, které se tu hluboko zařezávají do skalního podloží. Z mostů a vyhlídkových chodníků si užijete skvělý výhled na průzračnou, tyrkysově modrou vodu v kontrastu s tmavými skalami.
Jak navštívit Tolminské soutěsky
Pokud přijíždíte autem, na výběr máte dvě parkoviště: placené parkoviště přímo u vstupu a neplacené parkoviště, které je vzdálené asi 20 minut chůze mírně do kopce (v sezóně od konce června do konce října jezdí zdarma mezi dolním parkovištěm a vstupem kyvadlový autobus).
Na tomto odkazu najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.
20. Vodopád Kozjak – nejkrásnější místa Slovinska
Slovinsko je zemí nádherných vodopádů. Vodopád Kozjak patří mezi nejkrásnější vodopády v zemi a to především díky jeho poloze – padá totiž do úzké skalní průrvy z výšky 15 metrů a pod ním se tvoří jezero s nádherně tyrkysovou barvou vody.
Nachází se v Julských Alpách, v blízkosti města Kobarid. Jako jeden z mála vodopádů ve Slovinsku je vodopád Kozjak v sezóně zpoplatněný – aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete tady. Parkoviště se nachází půl hodiny od vodopádu – odtud pak půjdete podél řeky, kolem vodopádu Mali Kozjak až k vodopádu Veliki Kozjak.
Kde se ubytovat v okolí: Apartments Masera (střední kategorie), Fedrig s Prenočišči (levné)
Co navštívit a vidět ve Slovinsku – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, kam ve Slovinsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co navštívit ve Slovinsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Co ochutnat ve Slovinsku?
- Kranjska klobása – slovinský druh klobásy podobný německé klobáse
- Žganci – Jedná se o tradiční slovinskou přílohu, podobnou polentě, která se obvykle podává s masem nebo zeleninou.
- Prekmurska gibanica – Tento dezert je vrstvený koláč naplněný ořechy, mákem, jablky a tvarohem. Je to jeden z nejznámějších slovinských dezertů.
- Slovinská vína – Zejména regiony jako jsou Goriska Brda, Vipavska Dolina a Podravje jsou známé produkcí výborných vín.
Slovinsko doprava
Slovinsko má dobře vyvinutou a spolehlivou infrastrukturu, která propojuje různé části země.
Autem do Slovinska
Dálnice jsou ve Slovinsku zpoplatněné dálniční známkou. Dálniční známka pro Slovinsko stojí v roce 2024 16 € na 7 dní a 32 € na 1 měsíc. Dálniční zámku si kupte na oficiálních stránkách. Nedoporučuji kupovat dálniční známku na jiných webech – vycházejí výrazně dráž a neposkytují žádnou výhodu.
Maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h a na dálnicích 130 km/h.
Zde se můžete podívat na dopravní značení ve Slovinsku. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.
☞ Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.
Vlaky a autobusy
Slovinsko má rozsáhlou železniční síť, která spojuje většinu měst v zemi. Železniční doprava je spolehlivá a pohodlná, ale může být o něco pomalejší než v jiných evropských zemích. Hlavním dopravcem v zemi jsou Slovenske zeleznice – na jejich webu najdete vše potřebné před cestou vlakem ve Slovinsku.
Základní informace před cestou do Slovinska
Jazyk: Úředním jazykem je slovinština, která je velmi podobná ostatním slovanským jazykům. V turistických oblastech se většinou domluvíte taky anglicky.
Měna: Měnou ve Slovinsku je euro (EUR).
Zásuvka: Ve Slovinsku se používají zásuvky typu F, které jsou stejné jako v mnoha jiných evropských zemích včetně České republiky. Tento typ zásuvky je navržený pro napětí 230 voltů a frekvenci 50 Hz. Zásuvky typu F jsou kompatibilní se šroubovacími zástrčkami typu E, které se často používají ve Francii a dalších zemích.
Základní fráze:
- Dobrý den – Dober dan
- Na shledanou – Nasvidenje
- Děkuji moc – Hvala vam veliko
- Prosím – Prosim
- Promiňte – Oprostite
- Nerozumím – Ne razumem
- Můžete to, prosím, zopakovat? – Ali lahko to, prosim, ponovite?
- Kde je toaleta? – Kje je WC?
- Kolik to stojí? – Koliko to stane?
- Pomoc – Pomoč
- Ano/Ne – Da/Ne
Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!
Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, kam ve Slovinsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Související články o Slovinsku a okolí
SLOVINSKO: Inspirujte se tipy na výlety a trasy v Julských Alpách. Připravili jsme taky podrobného průvodce Triglavským národním parkem.
SLOVENSKO: Slovensko je zemí turistiky – zde jsou nejkrásnější místa, co navštívit ve Slovensku.
CHORVATSKO A ŘECKO: Podívejte se na nejlepší možnosti, kam k moři v Chorvatsku. Nebo vás víc zaujalo Řecko? Kam k moři v Řecku sdílíme v dalším článku.
ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.