Jaká jsou nejkrásnější místa Krušných hor? Tipy na výlety i s dětmi

Jaká jsou nejkrásnější místa Krušných hor? Tipy na výlety i s dětmi

Plánujete, co vidět v Krušných horách a hledáte tipy na nejkrásnější místa Krušných hor? Krušné hory – to jsou rozhledny, vyhlídky a výhledy na přírodu, které neomrzí. Podívejte se na místa, kde vám za krk nebude dýchat dvacet výhledochtivých turistů a přesto tu objevíte krásy Krušných hor, které stojí za každou vypocenou kalorii.

Na rozehřátí si dáme menší kvíz: Byly by Krušné hory vaší první volbou, pokud byste přemýšleli, kam vyrazit na dovolenou do hor v ČR? Asi ne, že? Předpokládám, že by je Krkonoše a Šumava převálcovala.

Proč? Protože škraloupu se špatně zbavuje. Krušné hory mají pošramocenou pověst díky dřívější hornické činnosti, kterou zdejší lesy utrpěly. Co bylo, to bylo. V případě Krušných hor to platí dvojnásob.

Lesy Krušných hor jsou dnes mnohdy čistší než lesy jiných českých pohoří. A vy se o tom můžete přesvědčit na dnešních fotografiích :). Nebo se nadechnout čistého vzduchu osobně.

Krušné hory mají ale díky své pověsti jednu velkou výhodu. Oproti Krkonoším a Šumavě si tu užijete více klidu a pohody.

Nejvyšší hora Krušných hor: Klínovec

Když se řekne Krušné hory, plno z nás si asi vybaví nejvyšší horu Krušných hor – Klínovec (1244 m. n. m.).
Za mě osobně je Klínovec trochu zklamáním. Není to zrovna ta pomyslná třešínka celého pohoří. Kdo tu byl, tak asi ví, o čem mluvím. Tohle místo doslova křičí po novém kabátě, protože ten starý kazí dojem z celého vrcholu.

Klínovec

Ale tím ho nechci hanit. Okolí Klínovce určitě za návštěvu stojí už kvůli těm výhledům. A pokud milujete jízdu na kole, není co řešit.  Místní trail park Klínovec je rájem pro cyklisty. Navíc má Klínovec ještě jednu výhodu a tou je parkování zdarma. 

Krásy Krušných hor můžete objevovat i z jiných míst. Ne tak profláknutých. V dostupné vzdálenosti, ale zároveň mimo civilizaci. Jen vy a záplava zeleně. A navíc vás to většinou nebude stát ani korunu.

Chystáte se do Krušných hor na dovolenou? Nebo třeba jen na víkend? Mrkněte na tipy na nejkrásnější a netradiční ubytování v Krušných horách, kam můžete klidně vyrazit i s dětmi.

📘 Přehled – tipy na nejkrásnější místa Krušných hor

 • Vyhlídka Hadí hora
 • Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
 • Vyhlídka u Švýcarské boudy
 • Stezka krušnohorských pověstí
 • Rozhledna Blatenský vrch
 • Vlčí a ledová jáma
 • Vrchol Meluzína
 • Vyhlídka Vysoký kámen
 • Rotavské varhany
 • Rýžovna
 • Červená jáma a občerstvení U Červené jámy

Nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídka Hadí hora

nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídka Hadí hora
 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? 3,3 km; 1 hodina
 • Kočárek nebo nosítko? Nosítko. 

Když už jsem tu zmínila ten Klínovec, začnu vyhlídkou na nedalekém vrcholu Hadí hora. Název nezní moc lákavě, to uznávám :). 

Vyhlídka Hadí hora se nachází na stejnojmenném vrcholu Hadí hora (941 m). Poskytne vám parádní výhledy na lázeňské údolí Jáchymova a hřebeny hor Jáchymovského lesa. 

Trasa k vyhlídce Hadí hora

Jak se dostat k vyhlídce Hadí hora? Auto necháte zaparkované na Božím Daru, kde zároveň zaplatíte parkovné 100 Kč (cena je k srpnu 2019 a je to dnes taky jediný tip, kde platíte parkovné).

Odtud po pár metrech začíná žlutá turistická trasa, která vás nasměruje až k vyhlídce. Cesta je ze začátku jak malovaná. Alespoň v letní sezóně. Tolik barev na louce jsem dlouho neviděla. K tomu spousta borůvek, takže se nám cesta k vyhlídce o dost prodloužila. A taky o dost zpříjemnila :). To jsem ještě při cestě zpět objevila maliny, takže úspěch byl, že jsme dorazili za světla. 

Přejdete přes louku a pokračujete lesem. Krátce před cílem odbočíte u dřevěné cedule Hadí hora doleva.

vyhlídka Hadí hora

K vyhlídce se dostanete taky přímo z Jáchymova, ale stoupání je tu o dost znatelnější.

Z Božího Daru k vyhlídce sice klesáte, takže při cestě zpět funíte do kopce (aspoň my funěli, takže ta zastávka u těch malin byla trochu povinná :)), ale trasa je pořád příjemnější než v opačném směru. 

Pokud razíte s dětmi, tak osobně bych s těmi menšími zvolila jiný výlet. Další tipy pro ně budou ideální.

Pro více informací klikněte na mapu.

Nejkrásnější místa Krušných hor: rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

nejkrásnější místa Krušných hor: rozhledna Pajndl Tisovský vrch

Rozhlednu Pajndl najdete ve výšce 977 m na Tisovském vrchu mezi Tisovou, Nejdkem a Novými Hamry. Patří mezi naše top místa nejen v Krušných horách. Jedno z míst, kam se stále vracíme. Nádherná kamenná rozhledna, kterou zasadili přímo uprostřed lesů.

Výhledy odtud jsou dechberoucí. Alespoň můj dech mi vždycky vezmou :).

Rozhledna je čtvrtou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách po Klínovci, Blatenském vrchu (o té ještě bude řeč) a Plešivci (zmínka o pár odstavců níž).

Co určitě doporučuju – navštivte rozhlednu v zimě, kdy je to tu jak v pohádce.

rozhledna Pajndl / Tisovský vrch

Kam až oko dohlédne z rozhledny Pajndl? Moje na nejbližší strom. Vaše až na vrcholky Šumavy. Směrem na východ uvidíte vrcholy Klínovec, Fichtelberg (nejvyšší hora Krušných hor za Německo) a Doupovské hory. Jihozápadním směrem se pak rozprostře Slavkovský les.

A abych nezapomněla: otevírací doba rozhledny Pajndl je 24/7 a vstupné zdarma.

Jak se dostat na rozhlednu Pajndl na Tisovském vrchu?

Tras na rozhlednu Pajndl vede hned několik. Záleží na vás, zda dáte přednost stoupání nebo zvolíte delší, ale pozvolnější trasu. Začněme tou kratší. A strmější :).

Trasa k rozhledně Pajndl z Tisové

 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? 1,9 km; 1 hod
 • Kočárek nebo nosítko? Nosítko.

Auto zaparkujete těsně za Tisovou. Parkoviště jako takové nehledejte. Pokud pojedete směr Nové Hamry, po levé straně je malý plácek z hlíny. Vejdou se tam tak 2 auta. Nebo jedno SUV :).

Dáte se po modré turistické značce doprava do kopečka. Míjíte pár baráčku, přecházíte koleje, po pravé straně se pasou kozy, zase pár baráčků, a jste na lesní cestě u rozcestníku Nad Tisovou.

Volíte žlutou turistickou trasu po pravé straně, které se držíte až k rozhledně Pajndl. Kus žluté trasy vede příjemnou Sejfskou cestou. Z té se pak žlutá odkloní kolmo doleva do kopce. Začíná méně příjemná část. Až kopec vyběhnete (vyběhnout je tady hodně nadnesené :D), rozhledna Pajndl se vyloupne přímo na kopci po vaší pravé straně.

Pro více informací klikněte na mapu.

Trasa k rozhledně Pajndl z Nových Hamrů

 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? 3,5 km; 1 h 15 min
 • Kočárek nebo nosítko? Nosítko.

Auto zaparkujete u vlakového nádraží Nové Hamry a vydáte se doprava po žluté turistické značce, která kopíruje Sejfskou cestu. Přejdete koleje a jdete pozvolně stoupající lesní cestou. Od rozcestníku Nad Tisovou je pak tato trasa stejná jako předchozí.

Pro více informací klikněte na mapu.

Trasa k rozhledně Pajndl z Nejdku

 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? 3,8 km; 1 hod 30 min
 • Kočárek nebo nosítko? Kočárek.

Nejpohodovější trasa na Tisovský vrch vede cyklostezkou č. 2000, která začíná u rozcestníku Chaloupky kousek od nádraží Nejdek-Oldřichov. Tady zaparkujete auto na plácku u lesa a přes silnici vyrazíte po modré. Ta se po chvíli odklání doprava.

Modrá je sice dobrá, ale vy pokračujete dál po cyklostezce (Sejfská cesta), dokud nedojdete k rozcestníku Pod Tisovským vrchem. Ze Sejfské cesty tady odbočíte po žluté doprava. Žlutá vás dovede až k rozhledně Pajndl.

Pro více informací klikněte na mapu.

rozhledna Pajndl Tisovský vrch

Nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídka u Švýcarské boudy a Stezka krušnohorských pověstí

Vyhlídku u Švýcarské boudy a Stezku krušnohorských pověstí najdete na vrcholu Plešivec. Plešivec je v Krušných horách relativně známé lyžařské středisko, které se v létě mění na místo se zábavným vyžitím nejen pro děti. Ne všichni však znají vyhlídku u Švýcarské chaty a Stezku krušnohorských pověstí.

Vyhlídka u Švýcarské boudy

nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídky
nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídky
Krušné hory vyhlídky
 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? V tomhle případě ani krokometr nevytahujte. Na splnění denního limitu to tady nevypadá :). Trasa je dlouhá 121 m a zabere vám celé 3 minuty. My jí ale spojíme se Stezkou krušnohorských pověstí, ke které se ještě dostanem.
 • Kočárek nebo nosítko? Nosítko.

Pokud vás baví výhledy, tak tyhle výhledy od Švýcarské chaty vás budou bavit hodně.

Jak se dostat na vyhlídku u Švýcarské boudy neboli Švýcárny?

Pojedete od Abertam směrem na Plešivec, kde v kopci odbočíte doleva. Odbočka tu bude jediná. Určitě to nepřehlédnete.

Úzkou asfaltkou dojedete přímo ke Švýcarské boudě, kde auto necháte. Bouda je mimo provoz a parkovné tu opravdu nikdo nevybírá. Od rozcestníku Švýcárna-chata vyrazíte po modré směr vyhlídka.

Pro více informací klikněte na mapu.

Stezka krušnohorských pověstí

nejkrásnější místa Krušných hor
 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru? Celá okružní cesta je dlouhá 1 km a zabere vám slabou půlhodinku.
 • Kočárek nebo nosítko? Nosítko.

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet s dětmi a nechcete už po sté na Ježíškovu cestu? Pak si projděte Stezku krušnohorských pověstí.

Není tak známá a oblíbená jako Ježíškova cesta, z čehož plyne plus – nepůjdete v zástupu dalších návštěvníků.

Hlavním a vlastně i jediným tahounem stezky jsou vyřezávané sochy. Ale za nás to úplně stačilo. Sochy parádní a děti budou určitě nadšené.

Stezka krušnohorských pověstí ze začátku lemuje cestu k vyhlídce. Od vyhlídky pak pokračujete dál. Trasa vás intuitivně navede. Sochy napoví, že jdete správným směrem :).

Ke stezce taky můžete vyrazit od Plešivce. Auto zaparkujete přímo na vrcholu a kousek se vrátíte.

Na Plešivci se pak můžete pokochat okolím z rozhledny Plešivec nebo si dát něco dobrého pro doplnění kalorií po okružní cestě krušnohorskými pověstmi. Ty vypocené kalorie se v tomhle případě budou sice rovnat asi tak jedné sklenici čisté vody, ale to nikdo neví :).

Nejkrásnější místa Krušných hor: rozhledna Blatenský vrch

Blatenský vrch / rozhledna Blatenský vrch
 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? 800 m; 15 min
 • Kočárek nebo nosítko? Kočárek.

Přesouváme se ještě trochu výš a to na rozhlednu Blatenský vrch (1043 m). Další z našich oblíbených míst. Zásluhou.

Rozhledna Blatenský vrch je druhou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách. V roce 1913 jí postavil Spolek pro zimní sporty v Horní Blatné. Její rolí bylo přispět k rozvoji turistického ruchu. Je to zasloužila herečka – své role se drží do dnešní doby.

Jakými výhledy se odtud pokocháte? Východním směrem uvidíte Klínovec a Fichtelberg, jihovýchodně pak Doupovské hory a jihozápadním směrem Tisovský vrch s rozhlednou Pajndl a město Horní Blatná.

Vstupné bylo za nás 10 Kč a jestli se změnilo, resp. zvýšilo :), tak ne o moc.

Otevírací doba rozhledny Blatenský vrch se liší dle období:

 • od května do října 10:00 – 17:00
 • od listopadu do dubna převážně o víkendech (záleží na počasí) od 10:00 do 16:00

Trasa k rozhledně Blatenský vrch

Nejkratší cesta vede od rozcestníku Pod Blatenským vrchem, kde auto zaparkujete u kraje. Je to kousek nad Horní Blatnou směrem na Boží Dar.

Vyrazíte doleva po užší asfaltce lesem a za chvíli jste tam.

K rozhledně se můžete vydat také od PP Vlčí jámy přímo z Horní Blatné. Není to žádná štreka. V pohodě jí zvládnou i menší děti.

Většina aut jede přímo k rozhledně, ale osobně se přikláním k tomu nejezdit až na vrchol a projít se lesem. Navíc děti tu budou mít zábavu při hledání vyřezaných hub v lese.

Pro více informací klikněte na mapu.

Nejkrásnější místa Krušných hor: Vlčí a ledová jáma u Blatenského vrchu

PP Vlčí jámy - Vlčí jáma - Horní Blatná/Krušné hory

Hned na úvod musím objasnit, že spojitost s vlky zde není žádná :).

Vlčí jámy se nachází v Krušných horách nedaleko Horní Blatné přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m. n. m. A když říkám nedaleko, tak myslím opravdu co by kamenem dohodil. Teda já ne. To by pak byly jámy hned za cedulí Horní Blatná. A to jsem se možná ještě přecenila.

Vlčí jáma (původně důl Wolgang)

S čím budete mít tu čest? S propadlinou, která se pyšní mírami 120 m – 14 m – 25 m. Délka – šířka – hloubka. Úplná modelka mezi propadlinami.

PP Vlčí jámy Krušné hory Blatenský vrch

Ledová jáma (původně důl Jiří)

Ledové jámě se přezdívá místo věčného ledu a sněhu. Má to ale jedno ALE. Již od roku 2007 to neplatí. Bohužel. V roce 2005 došlo k odtěžení ledu a sněhu z Ledové jámy a odlesnění okolo Vlčí jámy. Právě to způsobilo, že celoroční led a sníh zmizel.

Přesto se však stále jedná o zajímavé místo, které vzniklo hornickou činností při těžbě cínových rud. Místo 15 – 20 m úzké, kam se dostanete po příkrých schodech. Na vlastní nebezpečí. Přístup je poněkud užší. Oběd bych odložila až po návštěvě.

Když už jsme u toho jídla, tak v Horní Blatné se můžete nadlábnout ve vyhlášené restauraci Faustův Dvůr.

PP Vlčí jámy Krušné hory Blatenský vrch / Ledová jáma

Trasa k PP Vlčí a ledová jáma

 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? Od rozcestníku Pod Blatenským vrchem 200 m. Z centra Horní Blatné pak 1 km.
 • Kočárek nebo nosítko? Potkali jsme tady i lidi s kočárkem, ale lepší je nosítko :).

První možností, jak se dostat k PP Vlčí a ledová jáma, je seběhnout pár desítek metrů z Blatenského vrchu směrem k Horní Blatné po cestě A. Günthera. Přímo u rozhledny najdete rozcestník, který vás nasměruje.

K Vlčím jámám se dostanete po vyšlapané lesní cestě.

Druhou možností je cesta v opačném směru z Horní Blatné.

Naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy 

Okolo Blatenského vrchu a Vlčích jam si můžete udělat okruh naučnou stezkou Horní Blatná – Vlčí jámy.

Okruh naučné stezky má délku 4 km a začíná a končí na náměstí sv. Vavřince v Horní Blatné.

Na červeně vyznačené turistické trase vás čeká celkem 7 zastávek:

 • Vítáme Vás v Horní Blatné
 • Cínová ložiska
 • Blatenský vodní příkop
 • Lesy (na Blatenském vrchu s rozhlednou)
 • Ledová jáma
 • Vlčí jáma
 • Dům č. 127 (Muzeum Horní Blatná)

Jak už trochu napovídá charakter zastávek, jedná se o naučný balíček 5v1. Naučíte se tady něco málo o hornictví, ale také o historii, geologii, ekologii a lesnictví.

Blatenský vrch / PP Vlčí jámy naučná stezka

Pro více informací klikněte na mapu.

Nejkrásnější místa Krušných hor: vrchol Meluzína

nejkrásnější místa Krušných hor: Meluzína
Výhled z Meluzíny – napravo vrchol Macecha a rovně Klínovec
 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? 1,1 km; 30 min
 • Kočárek nebo nosítko? Nosítko.

Meluzína (1047 m) je jedním z vrcholů v Krušných horách, které nejsou zalesněné a díky tomu se vám naskytne parádní výhled na okolní přírodu. Najdete jí kousek od Klínovce směrem na Sfingy u Měděnce.

My na ní nedáme dopustit i přesto, že jsem se tam už dvakrát ztratili a z poslední návštěvy jsem si odvezla vymknutý kotník.

Náš rozhovor potom vypadal asi takhle:

 • Péťa: “Zůstaň tady sedět s tou nohou, podívám se po cestě.”
 • Já po chvíli: “Našel jsi cestu?”
 • Péťa: “Ne, jen jsem potkal hada.”

Bolest nebolest, vyskočila jsem, jako by mi hořela koudel u zadku a prchala opačným směrem.

Ale nebojte, trasa není náročná. To jen já chodím na pštrosa. Místo cesty sleduju vše okolo a nekoukám pod nohy. A s tím blouděním…zase jsme u toho pštrosa :).

Trasa na vrchol Meluzína

Přímo na vrchol Meluzína nevede značená trasa, ale určitě sem trefíte i bez barev na stromech.

Auto zaparkujete v zatáčce před přístřeškem u rozcestníku Pod Meluzínou. Sledujete zelené ukazatele, dokud nedorazíte k dalšímu přístřešku po vaší levé straně. Od přístřešku vede neznačená turistická trasa lehce do kopce přímo na vrchol.

Pro více informací klikněte na mapu.

Meluzína v Krušných horách

Nejkrásnější místa Krušných hor: PP Vysoký kámen u Kraslic

nejkrásnější místa Krušných hor: PP Vysoký kámen
 • Kolik kilometrů naskočí na krokoměru při cestě tam? Min. 1 km; 30 min
 • Kočárek nebo nosítko? Nosítko.

Dostáváme se na úplný západ Krušných hor. PP Vysoký kámen je skalní vyhlídka, odkud můžete koukat do talíře až k německým sousedům. Opět jedno z míst, kam se rádi vracíme a kde nečekejte návaly turistů. Rozhodně je tu vždy víc Němců než Čechů. Kdo nám pomůže vyrovnat počty :D?

PP Vysoký kámen je skalní útvar připomínající hradní zříceninu. Na jedné straně je zakončen Vyhlídkovou skálou, na kterou se dostanete po železné lávce až na vyhlídkovou plošinu. A na straně druhé se nachází druhá skalní věž Větrná skála.

Přímo na vyhlídkové plošině se nachází orientační tabule, na které můžete mrknout, kam že si to vlastně kroutíte krky. Je celá v němčině, takže pokud jste na tom jako já, budete vděční za český překlad níže:). 

Z PP Vysoký kámen dohlédnete na západní vršky Krušných hor, Smrčiny, Halštrovskou vrchovinu, Český les a Slavkovský les. 

Trasa na PP Vysoký kámen

Nejkratší cesta, kterou hravě zvládnou i menší děti, začíná u osady Kámen. Pokud přijedete od obce Luby, zaparkujete auto po levé straně, kde je menší plácek na hlíně, a dáte se do kopečka skrz osadu. Projdete kolem pasoucích se krav do lesa a pořád rovně, dokud nemáte památku na dohled.

Pro více informací klikněte na mapu.

nejkrásnější místa Krušných hor: PP Vysoký kámen
Výhled z PP Vysoký kámen na Německo

Nejkrásnější místa Krušných hor: Rotavské varhany

Čedičové sloupy / čedičové varhany

Rotavské varhany jsou přírodní památkou, který svým tvarem připomíná varhanní píšťaly. Vznikly chladnutím lávy a jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče.

Další informace a podrobný popis najdete v článku:

Nejkrásnější místa Krušných hor: Rýžovna

Čedičový lom Hřebečná / Rýžovna

Hledáte místo, kde dokonale načerpáte atmosféru Krušných hor? Drsné horské klima v kombinaci s krajinou odrážející hornickou historii oblasti? Tak pak vyrazte na Rýžovnu. Jedno z míst, která zahrnuli do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Další informace a podrobný popis najdete v článku:

Nedaleko odtud se nachází největší propadlina dolu v ČR Červená jáma a stejnojmenné občerstvení, které se jen tak nevidí. Více informací v článku o Rýžovně o pár řádků výš :).

Propadlina dolu Červená jáma
Propadlina dolu Červená jáma
Občerstvení U Červené jámy
Občerstvení U Červené jámy

JAK SE VYBAVIT NA CESTY – oblečení, boty, batoh a další vychytávky

Perfektní návod, který vám ukáže, jak si užít výlet bez koláčů v podpaží, sedřených nohou a otlačených popruhů na ramenou :).


TIPY NA VÝLETOVÁNÍ


NAŠE VÝLETY

Kniha pro plánování a zaznamenávání výletů včetně krásných map. Právě díky svému zpracování je bestsellerem poslední doby.

OTTŮV ATLAS VÝLETNÍCH TRAS

Největší a podrobný průvodce s QR kódy, díky kterým si načtete už doma trasu do svého mobilu.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYDALŠÍ FAJN TIPY A RADY


Jaká místa v Krušných horách máte rádi?

Znáš někoho, komu by článek pomohl? Pošli ho do světa :).
  Subscribe  
Upozornit na