Představte si jemné oblázkové pláže s tyrkysově modrým mořem, bujné borovicové lesy a přímořská městečka, nad kterými se tyčí jako strážce mohutný masiv Biokovo – Makarská riviéra v Dalmácii je jednou z nejkrásnějších destinací v Chorvatsku. Objevte nejkrásnější pláže, zajímavá místa, tipy na výlety a další užitečné informace v našem kompletním průvodce pro Makarskou riviéru, Chorvatsko.
Makarská riviéra se táhne podél pobřeží Jaderského moře v délce 60 kilometrů mezi městy Brela na severozápadě a Gradac na jihovýchodě.
Jejím pomyslným centrem je menší město Makarska. Kromě něj ale zahrnuje další oblíbená letoviska včetně Brela, Baška Voda, Krkavica, Tučepi, Živogošće, Podgora, Drvenik nebo Gradac.
- Kam na Makarské riviéře: zajímavá místa a výlety
- Nejlepší pláže na Makarské riviéře
- Ubytování na Makarské riviéře
- Jaké je tradiční jídlo, co ochutnat na Makarské?
- Jak se dostat na Makarskou riviéru?
- Ceny na Makarské v Chorvatsku
- Jaké je počasí a kdy navštívit Makarskou riviéru?
- Je nutné cestovní pojištění do Chorvatska?
- Tipy, jak si užít dovolenou na Makarské riviéře
- Více informací o Chorvatsku
Kam na Makarské riviéře: zajímavá místa a výlety
Kromě lenošení u vody, potápění a vodních sportů Makarská riviéra nabízí spoustu možností, co navštívit v okolí Makarske. Teď si ukážeme zajímavá místa a tipy na výlety, které podle nás patří na Makarské riviéře a v Dalmácii k těm nejlepším.
1. Makarska
Projděte se po nábřežní promenádě, známé jako Riva, která je lemovaná kavárnami, restauracemi, bary a obchody. Je to ideální místo pro klidnou procházku, posezení u jídla nebo jen pozorování okolního světa.
Nenechte si ujít historické staré město s katedrálou svatého Marka, která sice není tak impozantní jako jiné katedrály v Evropě, ale díky dominantnímu pohoří za ní má nepopsatelné kouzlo. Projděte si úzké uličky určené pro pěší, které se vinou z náměstí a zaplujte do jedné z vináren nebo restaurací.
Až se budete chtít zchladit, zajděte na městskou pláž, která je sice v sezóně plná lidí, ale na druhou stranu je krásně čistá a s kompletním zázemím (k nejkrásnějším plážím na Makarské riviéře se ještě dostaneme).
Park šuma Sveti Petar se nachází kousek od přístavu v Makarske. Tady si užijete upravené stezky, bary a restaurace a vyhlídky s posezením, odkud můžete pozorovat západ slunce.
2. Promenáda napříč Makarskou riviérou
Napříč Makarskou riviérou vede od Brely až po Gradac (s několika výjimkami) promenáda kolem pobřeží, která je vhodná k procházkám i k jízdě na kole. Tu a tam jsou lavičky, po cestě se můžete občerstvit a užívat si fantastické výhledy.
Zvlášť západy slunce tu nemají chybu jako na celé Makarské riviéře díky její poloze na západ.
3. Přírodní park Biokovo
Vydejte se na túru do přírodního parku Biokovo, kde si užijete fantastický výhled na Jadranské pobřeží i do vnitrozemí. Stezky mají různou obtížnost, od několikahodinových po celodenní. A kdo ví, možná po cestě potkáte taky divoké koně, kteří se tu potulují.
Vyrazte na túru brzy ráno, zvlášť v sezóně. Vycházeli jsme v 5 ráno a vrátili se před obědem, abychom unikli nejhoršímu sluníčku. Navíc odpoledne se často zatahuje obloha a hrozí bouřky. Vezměte si s sebou taky dostatek vody, protože v Biokovo nejsou téměř žádné možnosti občerstvení.
Kousek od vstupu do parku se nachází botanická zahrada, kde si na jednom místě prohlédnete mnoho druhů rostlin z horského prostředí.
Ubytování na Makarské
4. Park Biokovo – Sveti Jure
Sveti Jure je s nadmořskou výškou 1762 metrů nejvyšším vrcholem pohoří Biokovo a jedním z nejvyšších v Chorvatsku. Nahoře se nachází malá kaplička.
Parkem Biokovo vede až na vrchol Sveti Jure horská cesta, kterou se dostanete až do nejvyššího bodu autem nebo autobusem. Cesta je panoramatická, velmi úzká a s řadou vlásenkových zatáček. Především v sezóně se připravte na tom, že možná budete muset couvat před auty, která pojedou zpět dolů. Do parku je navíc vpuštěno maximálně 20 aut každou hodinu, takže se dole u vjezdu do parku tvoří fronty (klidně na 2 hodiny).
Nejlepší obdobím pro návštěvu je tak brzy ráno, kdy si park užijete bez davů a navíc se vám nahoru pojede daleko příjemněji.
Park Biokovo je chráněnou oblastí a vstup do parku je zpoplatněný – na tomto odkaze si můžete rezervovat vstup do parku a zároveň si v sezóně zajistit, že se skutečně do parku dostanete. Vjezd do parku Biokovo se nachází mezi Tučepi a Podgora.
5. Skywalk Biokovo
Tím největším lákadlem parku Biokovo je pro většinu lidí vyhlídková plošina Skywalk Biokovo v nadmořské výšce 1228 metrů. Tu si můžete představit jako 12 metrů dlouhý skleněný chodník, který se táhne přes okraj útesu.
Chodník je vyrobený z bezpečnostního skla a zavěšený na kovovém rámu, takže uvidíte nejen před sebe, ale taky sledujete sráz dolů pod sebou.
Skywalk Biokovo se nachází asi v polovině trasy na Sveti Jure a vstup je součástí vstupného do parku Biokovo.
6. Vrchol Vošac
Pro jeden z nejlepších výhledů vystoupejte v Biokovo na vrchol Vošac do nadmořské výšky 1422 metrů. Trasa začíná v malé osadě Makar kousek za Makarskou, kde můžete zaparkovat auto u kostela na bezplatném parkovišti.
Odtud vás čeká asi 2,5-3,5 hodinový výstup až na vrchol s převýšením přes 1000 výškových metrů. Trasa není náročná, ale mějte dobré boty, dostatek vody a jistý krok.
Pokud si nejste jistí horským terénem, můžete se na vrchol Vošac dostat nenáročnou trasou vhodnou i pro děti od boudy Planinarski dom pod Vošcem, kde se dá zaparkovat. Sem se dostanete odbočkou vlevo z cesty na vrchol Sveti Jure. Z parkoviště vás čeká na Vošac asi 25 minut chůze.
7. Park Osejava
Pokud vás láká turistika na Makarské, park Osejava se nachází jen kousek odtud. Nádherná zalesněná oblast s ještě lepšími výhledy, kde si užijete spoustu turistických i cyklistických stezek, které často vedou pod stínem stromů. Park Osejava se rozprostírá mezi Makarskou a Tučepi.
8. Split
Split, historické město severozápadně od Makarské, ukrývá nádherný Diokleciánův chrám zapsaný na seznamu UNESCO, který patří k nejkrásnějším památkám v Chorvatsku. Můžete se proplétat starými uličkami města, vystoupat na zvonici pro fantastický výhled nebo se projít do parku Marjan pro další výhledy na město i pobřeží.
Z Makarské se do Splitu dostanete za cca hodinu podle toho, odkud přesně vyjíždíte.
Více informací: Čtěte našeho podrobného průvodce pro Split.
9. Dubrovník
Dubrovník, známý jako “perla Jadranu”, je další památkou na seznamu světového dědictví UNESCO. Proslulý svým zachovalým starým městem obklopeným impozantními hradbami, které je radost objevovat. A pokud jste fanoušky Hry o trůnu, Dubrovník by vám neměl uniknout.
Z Makarské je to sem asi 2,5 až 3 hodiny jízdy autem, ale vyhlídková trasa podél pobřeží stojí za to. V sezóně se připravte stejně jako u Splitu na spoustu turistů.
10. Ostrov Hvar
Hvar je jedním z nejbližších ostrovů v okolí Makarské riviéry. Snadno se sem dostanete trajektem nebo katamaránem. Projděte si malebné přístavní město Hvar, levandulová pole a vinice nebo navštivte odlehlé pláže a zákoutí, kde si užijete nádherné prostředí téměř pro sebe.
Na ostrov Hvar se nejsnadněji dostanete z přístaviště Drvenik, odkud vyplouvají trajekty několikrát denně – podívejte se na jízdní řády na stránkách přepravce Jadrolinija.
Ubytování na Makarské
11. Ostrov Brač
Ostrov Brač je další oblíbenou destinací v Jaderském moři, kde se nachází známá pláž Zlatni rat a půvabné městečko Bol. Na ostrov se můžete dostat trajektem nebo katamaránem z Makarské – jízdní řády najdete zde.
Pláž Zlatni rat je často oceňována jako nejkrásnější pláž v celém Chorvatsku. Je to díky jejímu tvaru, který se mění podle větru. Pláž je krásná, ale je to tu v létě doslova hlava na hlavě a ceny jsou na Chorvatsko dost vysoké. Doporučuji přijít co nejdříve ráno, abyste si pláž užili víc pro sebe.
12. Výlety lodí
Makarska je skvělá základna pro výlety lodí. Dostanete se odtud na nedaleké ostrovy Brač a Hvar (viz předchozí body), ale taky do vzdálenějších míst, jako je Dubrovník.
Katamarán obsluhuje linku Split-Brač-Makarska-Korčula-Mljet-Dubrovnik. Z Makarské do Dubrovníku trvá cesta 3,5 hodiny. V Dubrovníku pak budete mít cca 2 hodiny, než pojede katamarán zase zpět.
Z Makarské se dostanete stejnou linkou za něco málo přes hodinku na ostrov Korčula se stejnojmenným městečkem, které má nádherné historické jádro.
Nebo vystupte v Mljet, na nejzelenějším ostrově v Chorvatsku a vydejte se z přístaviště do národního parku Mljet. Vstup je placený a na místě si můžete půjčit taky kola nebo se vykoupat ve zdejším jezeře, kde se mísí slaná a sladká voda. Více informací o parku Mljet najdete na oficiálních stránkách.
13. Národní park Krka
Národní park Krka se nachází už trochu dál – leží 2,5 hodiny severozápadně od Makarské, takže ho můžete navštívit při cestě domů.
Park je známý svými nádhernými vodopády, včetně Skradinského Buku a Roškiho Slap. Nádherné místo, kde se procházíte po dřevěných chodnících nebo se plavíte lodí po zdejším jezeře.
Plánujete dovolenou? Zde jsou nejkrásnější místa v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).
14. Imotski
V Imotski, vzdáleném asi hodinu jízdy od Makarské, se nacházejí dvě jedinečné přírodní zajímavosti: Modré a Červené jezero – krasová jezera zasazená hluboko ve skalách, kolem kterých vede stezka s vyhlídkami.
Překvapivě tu nepotkáte až tolik lidí, přitom vstup je zdarma a jezera jsou velmi snadno dostupná, protože se nachází hned u silnice.
Plánujete dovolenou na jeden z chorvatských ostrovů? Zde najdete tipy na nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku, včetně informací, jak se na ostrovy dostat (trajekty, přístavy apod.) a mapy ke stažení.
Nejlepší pláže na Makarské riviéře
Makarská riviéra je známá svými plážemi s jemnými oblázky a křišťálově čistou vodou, které jsou lemované svěžími borovými lesy. Zde jsou některé z nejlepších pláží na Makarské:
Punta Rata, Brela: Punta Rata mnozí považují za jednu z nejkrásnějších pláží v regionu a pyšní se malebnou oblázkovou pláží obklopenou borovicemi.
Pláž Baška Voda: Tato pláž se nachází v městečku Baška Voda a nabízí kombinaci oblázků a písku s křišťálově čistou vodou ideální pro koupání a šnorchlování. Je vhodná pro rodiny s dětmi a nabízí řadu zařízení včetně kaváren, restaurací a lehátek.
Pláž Tučepi: Pláž Tučepi je nejdelší pláží na Makarské riviéře a měří přes 4 km. Nabízí oblázkové pobřeží, mělkou vodu ideální pro rodiny s dětmi a spoustu zařízení, jako jsou plážové bary, lehátka a půjčovny vybavení pro vodní sporty.
Pláž Nugal, Makarská: Nugal je malá, malebná oblázková pláž, která se nachází mezi strmými útesy. Je přístupná po 30 minutovém výšlapu borovým lesem. Dříve se jednalo o nudistickou pláž, ale v poslední době se stala hodně populární, takže tu najdete nudistickou část i běžnou pláž.
Pláž Podgora: Tato pláž se nachází v obci Podgora a nabízí směs oblázků a písku s čistou vodou ideální ke koupání. Je obklopená malebnou kulisou pohoří Biokovo a nabízí různé vybavení, jako jsou lehátka, slunečníky a plážové bary.
Pláže Živogošće: Menší pláže vhodné i pro rodiny s dětmi v malé vesničce Živogošće. Má oblázkové pobřeží, křišťálově čistou vodu a je obklopena olivovými háji a borovicemi.
Ubytování na Makarské riviéře
- TUI BLUE Adriatic Beach: 4* hotel vhodný pro páry, s all-inclusive a kousek od pláže
- Medora Auri Family Beach Resort: Výborný resort pro rodiny s dětmi v letovisku Podgora
- Bluesun hotel Neptun: Moderní 3* resort s all-inclusive přímo u pláže v Tučepi
- Villa Palloma: Menší, rodinný hotel (na výběr jsou pokoje i apartmány) kousek od centra Baška Vody
- Apartmány Grozdana: Levné, útulné a plně vybavené apartmány v Gradac s česky mluvícím majitelem
Ubytování na Makarské
Jaké je tradiční jídlo, co ochutnat na Makarské?
Kuchyně na Makarské riviéře je stejně jako v celé Dalmácii a Chorvatsku silně ovlivněna středomořskými chutěmi a tradicemi.
Základními produkty jsou čerstvé mořské plody, místní suroviny a kvalitní olivový olej, který se naprosto liší svou chutí od olejů, které si koupíte běžně v obchodech. Postup přípravy jídel je velmi jednoduchý, aby umožnil vyniknout přirozeným chutím surovin.
Tradiční jídla na Makarské riviéře a v Dalmácii v Chorvatsku:
- Grilované ryby (riba na žaru): Čerstvé ryby, jako je okoun, cejn nebo sardinky, se jednoduše grilují a podávají se pokapané olivovým olejem, česnekem a bylinkami, aby se zvýraznila jejich chuť. Péťa ryby moc nevyhledává, ale tady mu chutnaly moc.
- Černé rizoto (crni rižot): Tento jedinečný pokrm má tmavou barvu díky kalamářímu inkoustu, který se smíchá s rýží Arborio, kalamáry, česnekem, cibulí a bílým vínem. Má bohatou a pikantní chuť.
- Salát z chobotnic (salata od hobotnice): Osvěžující předkrm z jemných chobotnic, rajčat, cibule, kaparů a oliv, ochucený olivovým olejem a citronovou šťávou.
- Peka: Tradiční dalmatský pokrm připravovaný pomalým vařením masa (obvykle jehněčího nebo telecího) a zeleniny (brambor, cibule a paprik) pod zvonovitým poklopem (peka) přikrytým žhavým uhlím.
- Pašticada: Pomalu vařené dušené hovězí maso marinované v octu a červeném víně. Pokrm se vaří s cibulí, mrkví, celerem, česnekem a kořením a podává se s domácími noky nebo těstovinami.
- Buzara: Oblíbený pokrm z mořských plodů, který se obvykle připravuje z mušlí nebo škeblí a vaří se v omáčce z bílého vína, česneku, petrželky a rajčat. Doplňte křupavým chlebem.
- Prosciutto (pršut) a sýr (sir): Kvalitní chorvatská šunka se často páruje s místními sýry, jako je například proslulý sýr Pag z ostrova Pag. Tato kombinace je oblíbeným předkrmem nebo svačinou, podává se s olivami a chlebem.
- Fritule: Smažené malé kuličky z těsta podobné koblihám, ochucené citronovou nebo pomerančovou kůrou, rozinkami a někdy i trochou brandy. Obvykle se sypou moučkovým cukrem a podávají se jako dezert nebo sladká svačinka. Dají se koupit v různých okénkách nebo stáncích.
- Rožata: Tradiční chorvatský pudink z pudinku podobný flanelu nebo karamelovému krému, ochucený růžovým likérem a přelitý karamelovou omáčkou.
Co k pití v Chorvatsku?
Máte rádi pivo? Ochutnejte Karlovačko, oblíbené světlé pivo s lehkou a osvěžující chutí nebo Ožujsko, ležácké pivo s jemnou, říznou chutí.
Nejlepší restaurace na Makarské riviéře
Makarská riviéra ukrývá spoustu skvělých restaurací, kde si pochutnáte. Přikládám naše tipy na restaurace v okolí Makarské, kde chutně vaří a zároveň jsou restaurace něčím jedinečné:
- Konoba Feral, Brela
- Konoba Galinac, Brela (+ výhled)
- Restaurant Bracera, Baška Voda
- Konoba Pukić, Promajna
- Restaurace Panorama, Makarska (+ výhled)
- Konoba Ranč, Tučepi
- Masline Bar, Živogošće
Jak se dostat na Makarskou riviéru?
Letecky
Nejbližší mezinárodní letiště na Makarské riviéře jsou letiště Split (SPU) a letiště Dubrovník (DBV). Letiště Split je od Makarské vzdáleno asi 85 km, letiště Dubrovník přibližně 170 km. Na tato letiště létá pravidelně mnoho leteckých společností z různých evropských měst. Podívejte se na aktuální lety do Splitu zde.
Po příletu si můžete na Makarskou riviéru pronajmout auto nebo jet autobusem. Vlaky na Makarskou nejezdí.
Pokud si plánujete půjčit auto, můžete si ho vyzvednout hned u letiště. Rezervovat můžete zde, abyste si zajistili nejlepší cenu.
Makarská riviéra autem
Silnice jsou v Chorvatsku obecně dobře udržované a značené. V hlavní sezóně se připravte na možné dopravní zácpy.
Pokud si chcete užít po cestě nádherný výhled na Jaderské moře, jeďte po D8 (Jadranská magistrála). Cesta bude trvat déle než po E65, ale ty výhledy za to stojí.
Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.
V závislosti na tom, odkud vyjíždíte, se vás mohou týkat následující poplatky:
- Dálniční známka v Rakousku za 12,40 € na 10 dní. Dálniční známku pro Rakousko je možné koupit online.
- Dálniční známka ve Slovinsku za 16 € na 7 dní a 32 € na 1 měsíc. Dálniční zámku koupíte zde.
- Dálniční tunel Karavanky mezi Rakouskem a Slovinskem za 8,80 € (pozor, tvoří se tu v sezóně fronty)
- Mýtné v Chorvatsku (viz další bod)
Mýtné v Chorvatsku
Chorvatsko má systém mýtného na svých dálnicích, které provozují společnosti Hrvatske Autoceste a Autocesta Rijeka-Záhřeb (ARZ). Zde je mapa se zpoplatněnými úseky, kde si můžete spočítat mýtné.
Mýtné se vypočítává na základě ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Platbu můžete provést v hotovosti, kreditní/debetní kartou nebo prostřednictvím systému elektronického výběru mýtného (ETC, v chorvatštině ENC).
Pokud používáte elektronický systém výběru mýtného, stačí projet vyznačeným pruhem ENC a mýtné se automaticky odečte z vašeho účtu. Abyste mohli používat elektronický výběr mýtného, musíte si zakoupit zařízení ENC – zde je seznam prodejních míst.
Výhodou je, že nemusíte čekat u mýtné brány. Navíc získáte slevu na mýtném.
Více informací: Čtěte podrobného průvodce, jak autem do Chorvatska (poplatky po cestě, trasa, mapa a další tipy).
Rychlostní limity na silnicích v Chorvatsku
- V zastavěných oblastech je rychlost omezena obvykle na 50 km/h.
- Na otevřených silnicích mimo městské oblasti je maximální rychlost 90 km/h.
- Na rychlostních silnicích (dvoupruhové silnice s mimoúrovňovými křižovatkami) je nejvyšší povolená rychlost 110 km/h.
- Rychlostní limit na dálnicích je 130 km/h.
Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.
Parkování
Parkování na Makarské riviéře může být během hlavní sezóny náročné. Turistů je na omezený počet parkovacích míst hodně. Venkovní (většinou placená) parkoviště se nacházejí poblíž pláží a přístavišť.
Za parkování zaplatíte v automatu. Na oblíbená místa je dobré přijet ráno, abyste si zajistili volné parkovací místo.
Parkování na ulicích ve městě je většinou určené pro rezidenty. Pokud přijíždíte autem, překontrolujte, zda vaše ubytování umožňuje parkování zdarma nebo za příplatek. Některá ubytování navíc vyžadují už při rezervaci informaci, že přijedete autem, aby vám zajistila parkovací místo.
Autobusem nebo vlakem
Praha je jedním z měst, které nabízí v Evropě relativně dobré spojení s Makarskou, většinou s 1 přestupem. Na výběr jsou denní i noční linky. Z Prahy se na Makarskou riviéru dostanete následujícími způsoby (spoje na sebe navazují):
- Autobus Flixbus do Záhřeb, Chorvatsko a tady přestup na autobus na Makarskou – cesta kolem 17-18 hodin
- Vlak Regiojet do Ogulin, Chorvatsko a tady přestup na návazný autobus, který vás zaveze až na Makarskou riviéru (staví ve všech letoviscích) – cesta téměř 24 hodin
- Vlak Regiojet do Rijeka, Chorvatsko (stejný spoj jako do Ogulin, jen vystoupíte až další stanici) a odtud autobusem do Baška – cesta 17 hodin
- Zde najdete všechny vlakové a autobusové spoje přehledně na jednom místě.
Autobus do Záhřebu staví taky ve Vídni nebo Štýrském Hradci. Vlaky jedou přes Bratislavu i Záhřeb.
Ceny na Makarské v Chorvatsku
Ceny na Makarské riviéře se mohou lišit v závislosti na ročním období a lokalitě. Makarská je v porovnání s některými jinými evropskými destinacemi levnější, v hlavní turistické sezóně ceny rostou. Pokud vás zajímavá, na kolik vyjde dovolená na Makarské riviéře, podívejte se na přibližně ceny:
Ubytování
- Levné hotely, penziony nebo soukromé pokoje: 30-60 € za noc
- Hotely nebo apartmány střední třídy: 60-120 € za noc
- Luxusní hotely nebo vily: 120 € a více za noc
Stravování
- Levné místní restaurace: 6-12 € za hlavní jídlo
- Restaurace střední třídy: 12-25 € za hlavní jídlo
- Luxusní restaurace: 25 € a více za hlavní jídlo
- Pivo (0,5 litru): 2-4 €
- Dovezené pivo (0,33 litru): 2,5-3-5 €
- Káva: 1,50-3 €
- Nealkoholické nápoje: 2-3 €
Doprava
- Jízdenka na místní autobus: 1,50-3 €
- Jízdné taxíkem (běžný tarif): 1,50 €: 1-2 € za km, počáteční sazba 2-4 €
- Půjčovna aut: 30-70 € na den, v závislosti na typu vozu a půjčovně.
Jaké je počasí a kdy navštívit Makarskou riviéru?
Při rozhodování, kdy navštívit Makarskou riviéru, sehraje při rozhodování největší vliv počasí na Makarské a množství turistů a aktivit.
Pojďme se podívat, jaké počasí můžete na Makarské riviéře očekávat v průběhu celého roku:
Léto (červen až srpen): Toto období je hlavní turistickou sezónou na Makarské riviéře, s teplým a slunečným počasím, teplotami od 25°C do 30°C a nejteplejšími teplotami moře (kolem 24°C). Počítejte s velkými davy lidí, vyššími cenami a omezenou dostupností ubytování.
Ramenní sezóna (květen, září a říjen): V květnu a v září až říjnu jsou v období ramene mírnější teploty (kolem 20 °C až 25 °C) a méně lidí, což je skvělá doba pro návštěvu, pokud dáváte přednost klidnější atmosféře. Teplota moře zůstává dostatečně teplá na koupání. Ceny a dostupnost ubytování jsou v tomto období obecně příznivější.
Mimo sezónu (od listopadu do dubna): Mimo sezónu může být na Makarské riviéře chladněji, teploty se pohybují od 5 °C do 15 °C a zejména od listopadu do února častěji prší. Některá turistická zařízení mohou být mimo sezónu uzavřena nebo fungovat v omezeném provozu a ceny ubytování bývají nižší, protože je tu méně turistů.
Je nutné cestovní pojištění do Chorvatska?
Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) pokryje nezbytné lékařské ošetření v důsledku nemoci nebo úrazu během pobytu v Chorvatsku.
Pojištění ale nepokrývá případnou spoluúčast (například za hospitalizaci, při stomatologických zákrocích či při nákupu léků).
Tuto spoluúčast pokrývá právě cestovní pojištění, stejně jako situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu. Cestovní pojištění se tak komplexně postará o Vaší bezpečnost na cestách. Podívat na cestovní pojištění zde.
Tipy, jak si užít dovolenou na Makarské riviéře
- Ubytování si rezervujte předem: Pryč jsou časy, kdy si stačilo rezervovat ubytování až na místě. Zejména v hlavní sezóně si rezervujte ubytování včas, abyste si zajistili nejlepší možnosti a ceny.
- Naplánujte si jednodenní výlety: Makarská riviéra je skvělým výchozím bodem pro poznávání okolních zajímavostí, jako jsou Split, Dubrovník, ostrov Hvar a národní park Krka.
- Vychutnejte si jídlo v místních restauracích a konobách (tradičních chorvatských tavernách) – čerstvé ryby a mořské plody, místní sýry, pečivo a víno.
- Chraňte životní prostředí: Pomozte zachovat přírodní krásy Makarské riviéry tím, že budete respektovat chráněná území, nebudete odhazovat odpadky a budete používat přírodní opalovací krémy, které nenarušují podmořské prostředí.
- Chorvaté jsou známí svou vřelou a pohostinnou pohostinností, kterou nejvíc nasajete dál od turistických oblastí.
- Naučte se několik chorvatských frází. Místní to vždycky ocení, ať už jste kdekoliv na světě.
- Dobrý den – Dobar dan
- Sbohem – Doviđenja
- Prosím – Molim
- Děkuji – Hvala vam
Toto byl náš podrobný průvodce pro Makarskou riviéru v Chorvatsku a co navštívit v okolí Makarské. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Chorvatsku
CHORVATSKO: Inspirujte se nejlepšími letovisky, kam v Chorvatsku k moři nebo se podívejte na průvodce Splitem. Čtěte podrobného průvodce, jak autem do Chorvatska (poplatky po cestě, trasa, mapa a další tipy).
Plánujete dovolenou na jeden z chorvatských ostrovů? Zde najdete tipy na nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku, včetně informací, jak se na ostrovy dostat (trajekty, přístavy apod.) a mapy ke stažení. Hledáte inspiraci? Toto je seznam nejkrásnějších míst v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).
ŘECKO: Nebo vás víc zaujalo Řecko? Kam k moři v Řecku sdílíme v dalším článku.
ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.
ŠPANĚLSKO: Inspirujte se tipy na místa, co navštívit ve Španělsku. Od pláží, historických měst po nádhernou přírodu. Mallorca je jedním z nejkrásnějších ostrovů ve Španělsku – podívejte se na fotografie a tipy, co vidět na Mallorce.