LONDÝN ZA JEDEN DEN: tipy, kam v Londýně vyrazit + mapa trasy

LONDÝN ZA JEDEN DEN: tipy, kam v Londýně vyrazit + mapa trasy

Londýn. Tahle metropole mě naprosto uchvátila. Čisté a elegantní město plné kontrastů, kde můžete strávit týden a stejně uvidíte jen zlomek z něj. Co když ale nemáte týden? Ba ani pár dní? Co když máte jen jeden den? Dá se vůbec stihnout Londýn za jeden den? Určitě dá a dnes si ukážeme, jaký itinerář si můžete vytvořit, abyste stihli hlavní skvosty města. 

Plánování trasy Londýnem po svých

Při plánování naší cesty jsme vycházeli z toho, abychom celou trasu zvládli projít pešky. Cestu jsme neměli naplánovanou do detailu, spíše jen záchytné body, ale jak to tak bývá, nohy nás zavlály přesně tam, kde jsme chtěli být :).

Londýn za jeden den

Pokud se plánujete do většiny památek podívat i dovnitř, v pohodě se dá trasa rozprostřít do 2-3 dnů.

Naše tempo je občas vražedné, stejně jako v případě Kobry 11, ale při téhle trase jsme stihli několik pauziček. Snídani u Tower Bridge, nákupy v Primarku, kafíčko na lavičce ve čtvrti Lambeth. jízdu na kole v Hyde Parku. Pokud máte rádi pohodovější tempo, bez našich zastávek navíc určitě stihnete ta nejkrásnější místa Londýna úplně bez problémů.

Londýnské dobrodružství začíná

Naše londýnské dobrodružství navazovalo na to římské, o kterém se dočtete více v předešlém článku spolu s tipy, jak na levné letenky:

Přiletěli jsme ve středu večer s Ryanair na letiště Stansted. Pokud taky poletíte s nízkonákladovou společností, s největší pravděpodobností přiletíte do Stanstedu.

Proč je to důležité? To ta vzdálenost. Letiště je ještě minimálně hodinu cesty od města. Za silného provozu dokonce dvě.

Nasedli jsme na autobus, který stál hned před příletovou halou. Naší výstupní stanicí byla Liverpool Street. Oblast mezi desítkami mrakodrapů. Zrovna všichni kravaťáci končili v práci. A mezi nimi my. V teniskách s batohem na zádech a zmuchlaní po delší cestě z Říma. Přijeli jsme reprezentovat Česko :).

Londýn za jeden den

Od Londýnské okurky k ubytování

Zalezli jsme do jedné z uliček a aniž bychom to plánovali, dorazili jsme k mrakodrapu 30 St. Mary Axe neboli londýnské okurce = Gherkin (více v článku o památkách v Londýně).

Takhle vlastně probíhala velká část našeho poznávání Londýna. Měli jsme jen pár záchytných bodů a zbytek cesty jsme jen tak bloumali Londýnem a užívali si atmosféru. A samozřejmě nás to bloumání zavlálo k nejznámějším památkám a atrakcím :).

Gherkin zblízka, to je úžasný pohled. Větší okurku už asi v životě neuvidím :).

Londýn za jeden den / Gherkin

Jediná nevýhoda byla, že mrakodrap byl přesně na druhou stranu, než jsme potřebovali jít k našemu ubytování :). Bydlení jsme sehnali přes AirBNB asi za 9 stovek, což je na Londýn skvělá cena. S tímto odkazem můžete navíc získat slevu 725 Kč.

Střípek z našeho ubytování – bohužel již není k dispozici, tak nemůžu hodit odkaz.

Vymotali jsme se od okurky a zamířili na Gosset Street, kde jsme byli ubytovaní v jedné z menších bytovek. Část s mrakodrapy přešla pozvolně do Londýna, který mám nejradši. Cihličkové domy s jejich typickými klenbami a lemováním, útulné bary, stažené rolety u zavřených krámů. Ta atmosféra. Tu musíte nasát naživo. Nejde to popsat :).

Londýn za jeden den / Shoreditch

Přes Street art po ikonický Tower Bridge

Ráno jsme vyrazili brzy. Myslím, že ještě ani londýnský kohout nezakokrhal :). Navíc, pokud jsme chtěli stihnout Londýn za jeden den, resp. nejdůležitější místa, nebyl čas na vyspávání.

Prošli jsme si několik streetartových ulic, kterými je čtvrť Shoreditch proslulá.

Shoreditch street art / Londýn za jeden den

Minuli jsme Tower of London, kde jsou uložené korunovační klenoty a přešli na Tower Bridge, na který jsem se osobně těšila nejvíc z celého Londýna. Ikonický barevný most přes Temži. Mé nadšení stouplo ještě víc, když jsem ho viděla naživo. Připadala jsem si jako v 6 letech, kdy jsem našla Mikuláše za oknem a v něm jenom jednu bramboru :D. Je fakt nádherný.

Londýn za jeden den
Tower of London

Pokud chcete vidět Tower Bridge z jiného úhlu (a to chcete, to mi věřte :D), doporučuju sejít k soše dívky s delfínem po levé straně (Girl with a Dolphin Fountain).

Londýn za jeden den

Brzký čas měl jednu velkou výhodu – byli jsme tu téměř sami.

Tower Bridge / Londýn co navštívit

Nejstarší jádro Londýna: City of London

Přešli jsme most a pokračovali po promenádě kolem Temže. Míjeli jsme ultramoderní radnici a kochali se protější stranou Temže – výhledem na Tower Bridge, Tower of London a k tomu v kontrastu City of London.

City of London poznáte z dálky jednoduše – skupina mrakodrapů včetně Sky Garden a Gherkin vysoko se tyčících nad okolním Londýnem. Relativně malá londýnská čtvrť, sídlo Bank of England a Londýnské burzy.

Zajímavostí je, že tu žije na 8000 lidí, ale přes den sem dojíždí za prací na 300 000 lidí. A když odcházejí z práce, je to jedna velká smršť. Na vlastní kůži jsme to zažili večer předtím.

City of London
Nalevo Sky Garden a vpravo v dáli Okurka – City of London

Čtvrť Southwark: nejvyšší mrakodrap, nejvyhlášenější tržnice a nejznámější divadlo

Když mrknete od promenády na levou stranu, uvidíte Shard. Mrakodrap ve tvaru jehlanu, nejvyšší v celém Londýně.

Londýn co navštívit
Shard a katedrála Southwark

Za mrakodrapem Shard jsme se skvěle najedli na vyhlášené londýnské tržnici Borough Market. Hned u ní se nachází Southwark katedrála. Druhá nejznámější katedrála v Londýně. A za chvíli dojdeme i k té první :).

Procházeli jsme se uličkami čtvrti Southwark a po promenádě se zastavili u Shakespearovo divadla Globe a galerie umění Tate Modern.

Do galerie Tate Modern se dostanete zcela zdarma, takže pokud chcete pojmout výlet do Londýna lowcostově, zajděte se sem mrknout.

Na druhou stranu Temže k nejznámější katedrále v Londýně

Odtud už zamíříme na druhou stranu Temže. Mostů je tu celá řada. My si vybrali Milennium Bridge přímo u Tate Modern. Je jen pro pěší a parádní na něm je, že vás zavede přímo k nejznámější katedrále v Londýně – St. Paul´s Cathedral. Taky si užil svou chvilku slávy v 6. díle Harryho Pottera.

Londýn za jeden den

Tady jsme si udělali fotku u typické červené budky, protože přijet z Londýna bez fotky s budkou, to jako bychom v Londýně ani nebyli :).

Před St. Paul´s Cathedral se natáčely mimo jiné Gulliverovy cesty :).
Gulliverovy cesty Londýn
St. Paul´s Cathedral

Nákupní horečka na Oxford Street

Prošli jsme se chvíli po druhém břehu Temže, nakrmili ptáky a na lenochy dojeli metrem na Oxford Street. Ta vánoční výzdoba tady…v Londýně to prostě umí :).

Náš cíl na Oxford Street byl jasný – najít Primark. Po celodenním chození se z mých jinak pohodlných bot staly doslova tyrani pro má chodidla. Za 5 liber jsem si koupila pohodlné tenisky. Kauf roku. Až na to, že jsem si k tomu musela koupit i ladící šálu, to je jasný, takže zas tak dobrý kauf to ve finále nebyl :D. Ale tak pusťte ženskou na největší nákupní zónu v Londýně :).

S nohami jako v bavlnce jsme se vydali po Regent Street, která je kolmo na Oxford Street a je taky jednou z nejznámějších tříd v Londýně. Když si nebudete hlídat svojí peněženku, tak i na Regent Street se vám skrz ní může prohnat hotový tajfun. Najdete tu i hračkářství Hamleys.

Oxford Street
Regent Street

Od nejznámější křižovatky na světě po Trafalgar Square

Regent Street vede přímo na náměstí Piccadilly Circus. Nejznámější dopravní uzel na světě s ikonickými billboardy a sochou Erose uprostřed. Tady jsme si prohlídli street umění v akci.

Od Piccadilly náměstí jsme došli na Trafalgarské náměstí, kde je další světoznámé muzeum – The National Gallery. I sem je vstupné zdarma.

Trafalgarské náměstí / Londýn za jeden den
Trafalgar Square

Od Trafalgar Square jsme pokračovali po Whitehall kolem Downing Street (sídlo premiéra) až k Big Benu a Westminsterskému paláci.

Londýn za jeden den
Whitehall / Londýn za jeden den
Whitehall

Čtvrť Westminster: Big Ben a Westminsterský palác

Big Ben je zrovna v rekonstrukci, ale i tak je celý komplex nádherný. Westminsterský palác leží přímo u Temže, přes kterou vede most Westminster Bridge. Z něj budete mít parádní výhled na Coca Cola London Eye neboli Londýnské oko.

Londýn za jeden den

My jsme přešli přes most, ale zamířili jsme na druhou stranu od London Eye. Chtělo to po celém dni trochu klidu :). Ten jsme našli ve čtvrti Lambeth. Přes řeku přímo naproti Westminsterskému paláci.

Tady doporučujeme zajít na kafe do kavárny – pojízdného stánku 2 LOVE. Skvělá obsluha, skvělé místo a skvělé kafe :).

čtvrŤ Lambeth
Výhled z Lambeth

Chvilku jsme si na lavičce dáchli a pokračovali kolem Lambeth Palace přes most Lambeth Bridge k Westminsterskému paláci přes přilehlé Victoria Tower Gardens. Vlastně jsme celý palác obešli. Pokud si chcete místo užít i bez turistů, jděte sem. Všichni se seknou na Westminster Bridge, odkud je výhled nejlepší a dál již nejdou.

Od Westminster Abbey po sídlo královny

Přímo naproti paláci je Westminster Abbey neboli Westminsterské opatství. Tady se zase procento turistů enormně zvýšilo :).

Z hlavních symbolů Londýna nám už zbýval jen Buckinghamský palác, který najdete asi čtvrt hodiny chůze od Westminsterského opatství. Samotný palác nás tak neohromil, ale v okolí se můžete projít v Buckinghamských zahradách a kousek opodál v St James´s Park.

Buckinghamský palác /Londýn za jeden
Buckinghamský palác

Na kole po největším parku v Londýně

Nohy se nám už docela vlnily, protože jsme většinu cesty prochodili poctivě po svých. Jen jednou jsme švindlovali a svezli se metrem. Ale poznat londýnské metro, to k té návštěvě taky patří :).

Nám to ale nestačilo a už za tmy jsme se rozhodli projet se na kole kolem Hyde Parku.

Hyde park je největší park v Londýně a ukrývá řadu atrakcí – jezero, sochy, historické památky a k tomu v kontrastu zábavný park Winter Wonderland.

Londýn za jeden den

S Hyde parkem sousedí Kensingtonské zahrady a Kensingtonský palác, ale sem jsme už nešli. Autobus na letiště nám odjížděl v 11 h večer. A po pravdě jsme toho už měli ten den docela plné kecky :).

Londýn za jeden den
Marble Arch mezi parkem a čtvrtí Mayfair

Po zbytek času jsme se jen procházeli v uličkách čtvrti Mayfair, která sousedí se čtvrtí Westminster.

Mayfair je krásná luxusní čtvrť, kde najdete nóbl podniky a obchody. Je to zase jiný svět.

Proč Londýn?

To je to, co se mi na Londýnu líbí – tolik různých světů v jednom městě. A to jsme viděli jen několik dílků z něj. Sloužit celé puzzle za jeden den…na to je Londýn moc veliký a je tu tolik míst, která stojí za vidění. K bližšímu prozkoumání by bylo potřeba mít tak týden.

Navíc je tu všude čisto a lidé jsou tu úžasně milí, přátelští a nechtějí vás obrat o poslední libru. Nebo to umějí dobře skrývat :). Nikdo vám nic nenabízí, nevnucuje. Jako třeba v Paříži. Výhled na památky vám nekazí hromada odpadků. Jako třeba v Římě.

Tím nechci říct, že Paříž a Řím za to nestojí. To určitě ano.

Ale Londýn jako celek, to je prostě jiná liga :). Ne nadarmo je to nejnavštěvovanější město v Evropě.

Londýn za jeden den – naše trasa

Na závěr pár řádků k dopravě a ubytování

Na kolik vyjde doprava do Londýna?

Letenky do Londýna koupíte i za cenu oběda v restauraci střední třídy pro dva. Z pražského letiště najdete letenky za cca 9 stovek. V akci ale seženete i daleko levněji.

Z okolních letišť vás vyjde doprava o dost laciněji – kolem 550 Kč za zpáteční letenku z Vratislavy, Drážďan nebo Norimberka. Pro nás je třeba Norimberk vzdálenostně skoro nastejno jako Praha (a navíc tu máme vytipované parkování zdarma), tak jsme vždy letěli odtud.

Většinou se jedná o nízkonákladové lety od těchto společností – Ryanair (letiště Stansted), Wizz Air (letiště Luton) nebo easyJet (letiště Gatwick nebo Southend).

Nenechte se předem zlákat levnými letenkami, ale napřed si propočítejte cenu včetně dopravy do Londýna z letiště. Občas vychází dráž než samotné letenky.

Na kolik vyjde ubytování v Londýně?

Na rozdíl od letenek není ubytování v Londýně žádná láce. Někde se ty levné letenky musejí vykompenzovat :).

Ale jak se říká: Kdo hledá, ten najde. Při troše snahy i tady najdete ubytování pro dva kolem tisíce korun. Běžné ceny v hotelech se ale většinou pohybují kolem 2500 – 3500 Kč a ani hostely nepatří k nejlevnějším.

Obecně můžeme doporučit čtvrť Shoreditch. Nejen, že je čtvrť sama o sobě zajímavá, ale leží v docházkové vzdálenosti od City of London a Tower Bridge s Tower of London.

Skvěle hodnocené AirBNB ve čtvrti Shoreditch – soukromý dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou a kuchyní s dalšími hosty.

Více info tady.

Další skvěle hodnocené AirBNB ve čtvrti Shoreditch. Jiné bych sem ani nedala :). Opět pro dva, kde koupelna a kuchyň je sdílená s ostatními hosty. Je o něco blíž Tower Bridge a Liverpool Street, tak je cena vyšší. Na Londýn je ale pořád víc než lákavá :).

Více info tady.

Pokud se zaregistrujete na AirBNB přes tento odkaz, získáte ještě slevu 725 Kč.

Dá se ušetřit na památkách v Londýně?

Pokud plánujete navštívit nejznámější památky v Londýně, pouvažujte nad London Pass. Vstupné tady občas dost zabolí. Londýn prostě je drahý. London Pass je karta, se kterou získáte zvýhodněné vstupy a často vám pomůže výrazněji ušetřit.

Platí ale podmínka: Těch památek musíte navštívit víc. U 2 nebo 3 vstupů vám žádnou úlevu nepřinese.

Bojíte se zatím vycestovat sami, ale nechcete klasickou poznávačku s cestovkou?

Mrkněte na zájezdy od “cestovky” Rady na cestu. Možná to bude to pravé cestovatelské i pro vás. Žádná masa lidí ve zběsilém tempu následující paní s deštníkem. Naopak. Pohodový výlet s partou lidí, kde vás provedou zkušení cestovatelé.

728x90.jpg

CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).


UŽITEČNÉ ODKAZY


Naše osvědčené zdroje, které se můžou hodit i vám před vycestováním na vlastní pěst.

 • Omio.com – populární vyhledávač, který pracuje s celou řadou velkých společností. Na jednom místě najdete letecké, vlakové i autobusové spoje. Během mžiku tak porovnáte, jaká přeprava se nejvíc vyplatí a kolik času vám cesta zabere. 

 • Azair.cz – vyhledávač nízkonákladových letenek, který využijete především pro lety v Evropě.
 • Skyscanner.com – jeden z největších celosvětových vyhledávačů, díky němuž snadno nakombinujete lety do všech koutů světa.
 • Regiojet.cz – Kdo by neznal autobusy Žlutý. Jízdenky za fajn ceny a občas vystřelí i nějakou pěknou akci. Mrknout můžete i na letenky a zájezdy.
 • Flixbus.cz – zelená konkurence Studenta. Operuje ve 28 zemích. Za zmínku stojí jejich Interflix – tiket, se kterým za 99 € získáte v ceně 5 cest. Co třeba projet skandinávské země jen za 2500 tisíce?

 • Interrail.eu – vyhledávač vlakových spojů, který spolupracuje s největšími vlakovými přepravci. Pokud chcete prožít dovolenou vlakem, mrkněte na Global Pass, díky němž můžete cestovat po určité dny Evropou zcela neomezeně.

Další variantou je One Country Pass umožňující cestování zdarma po konkrétní zemi.


 • Booking.com – nejrozšířenější a nejznámější portál s ubytováním. Najdete tu vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy. Navíc za fajn ceny.

Ubytování si můžete zarezervovat přes cashback portál Plná Peněženka a získat část peněz zpět.

 • Airbnb.cz – kouzlo Airbnb tkví v tom, že sdružuje nabídky na ubytování přímo od lidí – od volných pokojů v bytě po celé volné domy.

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 725 Kč.

 • Trustedhousesitters.com – oblíbený portál, kde díky hlídání domácích mazlíčků během nepřítomnosti majitelů získáte parádní ubytování zcela zdarma.

 • Tripadvisor.cz – web, který vám prozradí vše o daném místě – od dopravy, přes ubytování, aktivity až po restaurace. I vy se můžete podílet na tvorbě stránek a předávat své zkušenosti dál.

 • Viator.com – hledáte místo, kde si na jednom místě zarezervujete lístky na památky, aktivity a speciální tour? Pak jste našli :).


PRŮVODCI CESTOVÁNÍM


LONDÝN DO KAPSY OD LONELY PLANET

Oblíbený průvodce od Lonely Planet s užitečnými a podrobnými informacemi o Londýně.

LONDÝN / PRŮVODCE NA SPIRÁLE S MAPOU

Turističtí průvodci od Marco Polo jsou evergreeny, které nezklamou.

LONDÝN OD NATIONAL GEOGRAPHIC

Průvodce od National Geographic obsahuje kromě zajímavých a užitečných tipů taky 12 podrobných map Londýna.

TRAVEL BIBLE

Tato kniha z vás udělá pravé cestovatele. Ukáže vám, jak ušetřit na cestách a užít si dané místo jako místní. 


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYDALŠÍ FAJN TIPY A RADYNEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY


Lze stihnout Londýn za jeden den?

Ta nejznámější místa v Londýně za jeden den stihnete. Musíte ale počítat s tím, že se do řady památek nepodíváte. Celý Londýn je ale atraktivní místo samo o sobě, takže jen samotné brouzdání jeho uličkami je nezapomenutelným zážitkem.

Jaké památky v Londýně navštívit?

Londýn je památkami a zajímavými místy doslova narvaný. Většina z nich se nachází v docházkové vzdálenosti od sebe. Inspirujte se naší trasou a mapou míst, která by vám při vaší návštěvě neměla uniknout.

Na kolik vyjdou letenky a ubytování v Londýně?

Zpáteční letenky se dají sehnat už za pár stovek. Ubytování je o poznání dražší. Při troše štěstí ale najdete i za cenu kolem tisícovky pro dva. Mrkněte na naše tipy.

Máte dotaz? Plánujete navštívit Londýn za jeden den nebo si dáte větší časovou rezervu? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáš někoho, komu by článek pomohl? Pošli ho do světa :).
  Subscribe  
Upozornit na