Kam v létě k moři, když nemáte auto nebo nechcete řídit? V tomto článku jsme sepsali nejlepší destinace, kam se snadno dostanete autobusem nebo vlakem – ať už s cestovkou nebo na vlastní pěst.
Kam k moři autobusem nebo vlakem: Nejlepší destinace bez auta
1. Severní Jadran v Itálii
Itálie je klasika, která nezklame. Koupat se tu bez problémů můžete od půlky června do začátku září, pláže jsou dlouhé, písčité a pozvolné. Najdete tu placené části s lehátky a zázemím i volně přístupné úseky, pokud si chcete jen rozbalit ručník na písku. V létě má voda 24–27 °C, ze začátku sezóny lehce přes 20 °C.


My máme osobně raději rozmanitější pobřeží, kde můžete vyrazit do hor, ale ty večerní procházky po kilometry dlouhých promenádách taky měly něco do sebe. Zvlášť, pokud cestujete s kočárkem nebo si chcete opravdu odpočinout.
Byli jsme tu před pár lety, ale už tou dobou měla všechna známější letoviska jako Bibione, Caorle nebo Jesolo velmi dobře vybudované turistické zázemí. Pokud jde o atmosféru, Caorle má pěkné historické centrum a pláže jsou členitější. Bibione a Lido di Jesolo jsou naopak klasická letoviska s dlouhými plážemi a hotely poblíž pobřeží.



Většina hotelů a apartmánů leží v docházkové vzdálenosti od pláže, ubytování je pestré a vhodné i pro rodiny s dětmi. Dostupné jsou půjčovny kol, dětská hřiště, zábavní parky, aquaparky, restaurace a obchody.
Pokud vám nejde o autenticitu, ale hledáte destinaci, kde si odpočinete, užijete pobyt u vody a nasajete sluníčko, sever Jadranu v Itálii je sázka na jistotu.
☀️ Věděli jste, že se dá k moři vyrazit i na jednodenní výlet?
Pokud hledáte rychlý únik k vodě bez nutnosti ubytování, můžete využít autobusové zájezdy do severní Itálie nebo Chorvatska. Na místě strávíte celý den – stihnete koupání, procházku po promenádě i něco dobrého k jídlu. Výhodou je, že nastoupit můžete na řadě míst po celé ČR a ceny začínají už kolem 1 499 Kč za osobu. Více informací najdete zde.
Jak se dostat na sever Jadranu v Itálii
Máte 2 možnosti – buď vyrazíte čistě po svých nebo využijete služeb cestovky. K oběma variantám si teď povíme více:
Autobusem na vlastní pěst
Z autobusového nádraží Florenc v Praze vyjíždí denně v 18:30 klimatizované autobusy přepravce Regiojet. Těmi se dostanete na hlavní nádraží předměstí Mestre v Benátkách – příjezd je v 7:00. Ceny za jednosměrné jízdenky se pohybují od 1 399 Kč (v sezóně o něco výš).
Na nádraží v Mestre přestoupíte na místní autobus od přepravce ATVO. Na tomto odkazu si můžete vyhledat konkrétní destinaci u moře a vyjedou vám jízdní řády pro jednotlivé autobusové linky. Záleží, kam přesně jedete, ale počítejte s cestou kolem 1 hodiny z nádraží v Mestre. Autobusy jsou klimatizované, pohodlné a mají úložný prostor pro zavazadla.
Nejlepší přímé spojení z letovisek má Caorle (linka 4A) a Lido di Jesolo (linka 10A), do Bibione a jiných částí vás většinou čeká ještě jeden přestup. Aktuální spojení a ceny si můžete vyhledat přes místní aplikaci daAaB.
Co se týká ubytování, doporučuji vybírat s ohledem na přímé spojení v Caorle a Lido di Jesolo. Caorle je autentičtější, působí více “italsky” – zde se můžete podívat na dostupné ubytování v Caorle. Oproti tomu Lido di Jesolo je klasické letovisko, kde máte vše potřebné při ruce – na tomto odkazu najdete dostupné ubytování v Lido di Jesolo.



Zájezd autobusem
Na trhu je několik cestovních kanceláří, se kterými se dá do Itálie vyrazit. V tomto článku zmiňujeme CK České kormidlo, se kterou máme osobní zkušenost (zájezd jsme si platili sami). Na jejich webu najdete i hodnocení jednotlivých zájezdů, což může pomoct při výběru.
Zájezdy do Itálie vycházejí cenově velmi dobře – v ceně máte dopravu, ubytování (polopenze i all-inclusive), slunečník, lehátka a v případě potřeby vám je k dispozici delegát. Pokud cestujete s dětmi, často bývají až 2 děti zdarma (záleží na konkrétním zájezdu).
Výhodou je, že cestovka má své vlastní svozové linky. Díky tomu vás nabere, ať už bydlíte v Karlových Varech, Ústí nebo Šumperku. Autobusy vás pak svezou do Českých Budějovic nebo Brna (podle toho, kam to máte blíž) a odtud už míříte do Itálie. Jede se přes noc a ráno jste na místě.
☀️ Ověřené zájezdy do Itálie
Naše tipy na oblíbené zájezdy do Itálie s all inclusive nebo polopenzí, vhodné i pro rodiny s dětmi. V ceně je doprava autobusem, ubytování a služby českého delegáta.
Doprava na místě
Ve všech těchto letoviscích se obejdete úplně bez auta. Pláže, obchody, kavárny i zábavní parky jsou buď přímo u ubytování nebo pár minut pěšky. V některých částech jezdí sezónní minivláčky (např. v Lignanu a Bibione), které spojují jednotlivé čtvrti nebo zajímavosti.
Jezdí tu také místní linky – přepravce ATVO, které propojují vybraná města s Benátkami. Lodí se pak dostanete do starého města Benátek nebo na barevné ostrůvky Burano a Murano. O Benátkách se dočtete více v našem itineráři pro 1 den v Benátkách.
Více informací: Zde jsou nejlepší letoviska, kam v Itálii k moři a v dalším článku tipy, co navštívit na severu Itálie. Článků o Itálii máme ale daleko více – více inspirace najdete v našem průvodci Itálií.

2. Chorvatsko
Chorvatsko je za nás jedna z nejkrásnějších zemí v Evropě. S dlouhým pobřežím, které se vine od hornaté Istrie s italským nádechem až po živou Dalmácii s těmi nejkrásnějšími plážemi.
Můžete sem jezdit každý rok a stále budete mít co objevovat. Při jedné návštěvě si užijete koupání v moři, procházku historickými městečky i turistiku ve zdejších horách.
Pláže jsou spíše oblázkové nebo kamenité, ale najdou se tu i písčité (především v zálivech a na ostrovech), i když nejsou tak dlouhé a široké jako například v Itálii. Boty do vody se tady určitě hodí. Pláže jsou volně přístupné, platí se jen za služby.



Moře je krásně azurové, kolem pobřeží vedou dlouhé promenády a z vybraných letovisek můžete vyrazit přímo do hor. My jsme vyráželi do hor ještě před svítáním a odpoledne už jen odpočívali na pláži. Byli jsme tu také v první polovině června a počasí už bylo dost teplé na koupání (někdy až moc), takže se určitě nebojte na jih vyrazit i mimo hlavní sezónu.
Více informací: Zde jsou nejlepší letoviska, kam k moři v Chorvatsku a v dalším článku nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku. Sepsali jsme tipy, co navštívit v okolí Makarské (pláže, výlety, turistika) a nejlepší místa, co navštívit na Istrii (výlety, pláže, mapa).


Jak se dostat autobusem do Chorvatska
Autobusem Regiojet
První možností je jet autobusem Regiojet – ten vyjíždí v 16:30 z Prahy, staví také v Brně a kolem 6:00 ráno je v Zadaru. Poté staví v několika letoviscích podél pobřeží, jako je Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir. Končí v 9:30 ve Splitu. Cenově počítejte od 1 590 Kč za jednosměrnou cestu (v hlavní sezóně o cca 200 Kč více).
Zpět z Chorvatska do Česka jede autobus opět na noc – ve 20:30 ze Splitu a poté přes jednotlivá letoviska zpět do ČR, kde je další den ve 13:00.
Autobusem Flixbus
Pokud máte blíže Vídeň, můžete vyrazit do Chorvatska s Flixbusem. Ten buď projíždí celou Dalmácii podobně jako Regiojet výše nebo jede také na Istrii – staví v Rovinji a Pule. Cesta na Istrii trvá z Vídně necelých 10 hodin a autobus je na místě kolem 13:45. Jízdenky vycházejí cenově o něco dráž, než pokud pojedete s Regiojetem.

Zájezd autobusem
CK České kormidlo už jsme zmiňovali v části o Itálii. Právě s nimi jsme před pár lety cestovali na Omišskou riviéru – a protože všechno proběhlo bez problémů, rádi je doporučujeme dál. Navíc víme, že je často zmiňují i naši čtenáři v komentářích, zejména u poznávacích zájezdů do Říma, Paříže nebo Neapole.
Velkou výhodou jsou svozové linky, díky kterým nemusíte řešit dopravu, pokud jste z různých koutů České republiky. Mají nasmlouvané autobusy, které vás svezou do Českých Budějovic nebo Brna podle toho, co je vám blíž. Odtud pak směřují autobusy do jednotlivých částí Chorvatska – na Istrii, Kvarner i Dalmácii.
Vybrat si můžete mezi hotely s all-inclusive či polopenzí i ubytováním v bungalovech. Zvlášť levnější hotely bývají brzy vybookované, tak je lepší hledat s předstihem. Pokud nechcete trávit na cestě hodně času, zvolte Istrii, která leží nejblíž.
☀️ Ověřené zájezdy do Chorvatska
Naše tipy na oblíbené zájezdy do Chorvatska s all inclusive nebo polopenzí, vhodné i pro rodiny s dětmi. V ceně je doprava autobusem, ubytování a služby českého delegáta.
Doprava na místě
Větší města jako Split, Zadar nebo Rijeka mají síť městských autobusů. V letních měsících bývají spojení posílená kvůli turistům, ale i tak se vyplatí počítat s mírnými zpožděními.
Na kratší vzdálenosti se hodí taxíky nebo aplikace jako Bolt, která funguje ve většině turistických oblastí (Záhřeb, Split, Dubrovník, Pula). V některých oblastech si můžete půjčit také kolo nebo sdílenou koloběžku.
Pokud plánujete větší přesuny nebo vzdálenější výlety, můžete využít autobusovou dopravu.
Na ostrovy se pak dostanete trajekty nebo katamarány, které provozuje např. společnost Jadrolinija. Lístky si můžete koupit online nebo přímo v přístavu (v sezóně je lepší rezervovat s předstihem).
☀️ Věděli jste, že se dá k moři vyrazit i na jednodenní výlet?
Pokud hledáte rychlý únik k vodě bez nutnosti ubytování, můžete využít autobusové zájezdy do severní Itálie nebo Chorvatska. Na místě strávíte celý den – stihnete koupání, procházku po promenádě i něco dobrého k jídlu. Výhodou je, že nastoupit můžete na řadě míst po celé ČR a ceny začínají už kolem 1 499 Kč za osobu. Více informací najdete zde.
3. Baltské moře v Polsku
Když se řekne “dovolená u moře”, většině z nás se nejspíš automaticky vybaví jih Evropy. Co takhle zamířit k Baltu?
Polské pobřeží Baltského moře má ty nejdelší písčité pláže v Evropě (zdarma), protkané cyklostezkami a turistickými stezkami. A často i nižší ceny, za které se tu najíte i ubytujete. Ubytování je navíc často v poměru cena a výkon někde úplně jinde než na jihu Evropy – moderní a s dobrým zázemím pro páry i rodiny s dětmi.


V létě je tu taky dost turistů, stejně jako na jihu, ale stačí popojít dál od letoviska a máte pláž téměř pro sebe. Zvlášť, pokud trávíte dovolenou na poloostrově Hel.
V letoviscích najdete také kompletní zázemí – obchody, restaurace, cukrárny a taky dost stánků, takže to tu občas působí trochu kýčovitě. Má to jinou atmosféru než jih, ale pobřeží je dlouhé, takže si tu každý může najít to svoje.
Pokud máte rádi konstantní horka a opravdu teplé moře, Balt pro vás nebude. Pokud ale hledáte příjemné letní teploty, bude se vám tady líbit. Je tu větrno a “tak akorát” – ideálně na kolo, procházku a odpoledne třeba na pár hodin k vodě.

Jak se dostat k moři v Polsku bez auta
Záleží, kam přesně cestujete, protože pobřeží Baltského moře v Polsku je dlouhé.
Vlakem na východní pobřeží
Pokud hledáte nejpohodlnější způsob, jak se dostat k Baltu bez auta, nasedněte na noční vlak „Baltic Express“ Českých drah. Vlak má lůžkové i lehátkové vozy (pozor, ne všechny spoje, tak raději překontrolujte při rezervaci) a jede přímo do Gdaňsku, Sopot a Gdyně.
Všechna 3 města leží u pobřeží, takže záleží, jak plánujete dovolenou pojmout – v Gdaňsku je toho hodně k vidění, Sopoty jsou klasické letovisko a Gdyně moderní město lemované plážemi. V tomto článku jsme sepsali více informací, kam k moři v Polsku.
Pokud hledáte více přírody, doporučuji v Gdyni přesednout na vlak na poloostrov Hel. Jsou tu nádherné pláže s jemným pískem a z Gdyně jste tu za 1,5 hodiny přímým vlakem podél pobřeží – zde si můžete vyhledat aktuální spoje. V tomto článku najdete více tipů, jak si užít dovolenou na poloostrově Hel.

Autobusem a vlakem na západní pobřeží
Z Prahy jezdí noční autobusy Flixbus přes Německo do Štětína (cesta 7,5 hodiny). Ve Štětíně pak přesednete na vlak do Svinoústí (cesta 1,5 hodiny). Často se dají sehnat jízdenky za velmi dobré ceny.
Svinoústí je oblíbené letovisko na západním pobřeží – v okolí jsou cyklostezky, široká promenáda a pláže, maják s krásným výhledem a kousek je to taky do Německa. Více informací a tipů jsme sepsali v článku o dovolené ve Svinoústí u Baltského moře.

Doprava na místě
Většina letovisek u polského Baltského moře má poměrně dobrou infrastrukturu a není problém se tu obejít bez auta. Větší města jako Gdaňsk nebo Gdyně mají síť městské dopravy (tramvaje, autobusy), která dobře funguje i pro turisty. Jízdenky se dají koupit v automatech nebo přes aplikace jako Jakdojade.
Na poloostrově Hel funguje vlaková linka podél celého poloostrova, která spojuje jednotlivé vesnice s Gdyní. Jezdí poměrně často (hlavně v létě) a je ideální i pro převoz kol. Pokud se ubytujete přímo na Helu, většinu věcí zvládnete pěšky nebo na kole – v obci Hel i v Jastarni nebo Chałupy je vše blízko a pláže dostupné do pár minut.

Na západním pobřeží (např. Świnoujście, Międzyzdroje) je dobré vlakové i autobusové spojení mezi letovisky. V Świnoujści fungují městské autobusy i přívoz, protože část města leží na ostrovech. Na kratší vzdálenosti můžete využít taxi.
Cyklostezek je tu hodně a často vedou i lesem podél pláží, takže kolo je tu skvělý dopravní prostředek – půjčovny najdete téměř v každém letovisku.
Více informací: Zde jsou nejlepší destinace, kam k moři v Polsku a v dalším článku tipy, co navštívit u Baltského pobřeží v Polsku. Ty nejkrásnější pláže najdete na poloostrově Hel. Oblíbeným letoviskem je také Svinoústí na západě polského pobřeží.

4. Slovinsko
Slovinsko leží relativně blízko – ideální volba, pokud nechcete na cestě trávit hodně času. Slovinské pobřeží je dlouhé jen pár desítek kilometrů, ale na letní dovolenou u moře to bohatě stačí.
Pláže jsou většinou kamenité nebo s betonovými plošinami, ale moře je čisté a přístup často pozvolný, takže je vhodný i pro děti. Pokud hledáte klasický písek, zamiřte do Portorože, kde je upravená umělá pláž – jinak ale počítejte spíš s kameny, schůdky a promenádou s výhledem na vodu.

Pláže jsou volně přístupné, zpoplatněné bývá jen vybavení. Moře je klidné, vstup pozvolný, ale kvůli kamenům se hodí boty do vody.
Hotely u moře mívají svou vlastní soukromou pláž, často travnatou, s atrakcemi nebo hřištěm pro děti – jako například hotel Vile Park, kde se dá rezervovat také zkrácený pobyt.

Nám se moc líbilo městečko Piran – staré benátské město s úzkými uličkami, krásným náměstím a výhledy, kvůli kterým si stačí jen sednout na hradby a koukat na moře. Z Portorože se sem dostanete asi za 40 minut po promenádě. Pokud máte dostatek času, za vidění stojí taky Izola severně od Piranu – dostanete se sem z ostatních letovisek asi za 20-30 minut místním autobusem.



Jak se dostat do Slovinska bez auta
Autobusem Flixbus
První možností je jet autobusem Flixbus z Vídně do Koperu nebo Portorože – cesta zabere cca 7,5 hodiny a jede se přes den. Do Vídně se dostanete vlakem Českých drah nebo i autobusy Regiojet a Flixbus.
Zájezd do Slovinska
Kromě dopravy na vlastní pěst můžete vyrazit také v rámci zájezdu. Autobus jede přes noc – staví v Praze i Brně (a několika zastávkách po cestě, jako je Jihlava nebo Humpolec). Na výběr jsou klasické týdenní pobyty i kratší 4-denní pobyty.

Doprava na místě
Pobřeží Slovinska je krátké, ale dobře propojené. Nejlépe se tu cestuje autobusem nebo pěšky – mezi letovisky jako Koper, Izola, Portorož a Piran jezdí pravidelné autobusové linky, které jsou levné a spolehlivé. Jízdenky se dají koupit přímo u řidiče nebo přes mobilní aplikaci Arriva Slovenija, kde si jednoduše ověříte i aktuální spoje a ceny.
Na kratší vzdálenosti se hodí půjčit si kolo nebo elektrokoloběžku – podél pobřeží vede cyklostezka Parenzana, která spojuje Koper, Izolu a Portorož. Byla vybudována na místě bývalé železnice a vede z Terstu až do Chorvatska.
Pokud budete ubytovaní v Portoroži, do Piranu se dá dojít pěšky přímo po promenádě podél pobřeží – cesta trvá asi 30–40 minut.
A pokud se chystáte někam dál – například do vnitrozemí k jeskyním Postojna – můžete využít vlaky Slovinských železnic, které vyjíždějí i z Koperu (aktuální jízdní řád najdete výše na odkazu Arriva Slovenija). V tomto článku jsme sepsali více tipů na nejkrásnější místa ve Slovinsku.

5. Rujána
Už jste slyšeli o Rujáně? Jedná se o ostrov na severu Německa, obklopený Baltským mořem a dlouhými plážemi s jemným pískem. Atmosféra je tady zcela jiná než na jihu Evropy.
Místo hlučných promenád tu najdete elegantní vily z přelomu století, upravené cyklostezky a dřevěné mola, ze kterých se dá večer pozorovat západ slunce.

Ideální základnou je okolí Binzu, což je taková místní „plážová klasika“ – krásná architektura, dlouhá pláž a výborné kavárny. Odtud se dá podniknout výlet na křídové útesy v národním parku Jasmund.
A skvělé je i vnitrozemí ostrova – třeba zámeček Granitz s výstupem na vyhlídkovou věž nebo historická parní železnice Rasender Roland, která vás proveze přímo podél moře.
Léto bývá mírnější než na jihu Evropy, ale stále příjemné. V červenci a srpnu se odpolední teploty pohybují mezi 24–27 °C, při vlně veder i víc. Počasí je proměnlivé, ale během sezóny bývá dostatek slunečných dní vhodných na pláž. Koupat se můžete od konce června do konce srpna. Moře má v hlavní sezóně většinou 20–22 °C, v teplých týdnech i víc.

Pláže jsou dlouhé, písečné a s pozvolným vstupem do vody. Většina z nich je volně přístupná, některé úseky mají zázemí jako převlékárny nebo WC. Lehátka a typické plážové koše si můžete pronajmout za poplatek. Pobřeží působí klidně, s dostatkem prostoru i v hlavní sezóně.
Jak se dostat na Rujánu vlakem
Rujána je nejsnadněji dostupná s jedním přestupem v Berlíně. V Praze (staví také v Děčíně nebo Ústí) nasednete na rychlík do Berlína (cesta něco přes 4 hodiny). Tady máte hodinu na přestup na vlak do Binzu (jede ze stejného nádraží), který je hlavním letoviskem na Rujáně.
Celkově počítejte kolem 9 hodin, než se dostanete z Prahy na Rujánu. Cesta vlakem je ale pohodlná a vlaky jezdí po celý den. Jízdenky s přestupem si můžete rezervovat na webu Českých drah.

Doprava na místě
Hlavní letoviska jako Binz, Sellin, Göhren nebo Sassnitz jsou propojena vlakem, autobusy nebo cyklostezkami. Pokud přijedete vlakem do Binzu, dostanete se odtud snadno dál – ať už místními autobusy, které jezdí podél pobřeží, nebo vyhlídkovou parní železnicí Rasender Roland, která spojuje jihovýchod ostrova (Binz, Sellin, Baabe, Göhren).
Místní autobusy na Rujáně provozuje síť VVR (Verkehrsgesellschaft Vorpommern-Rügen) – spojení je časté hlavně v sezóně, jízdenky koupíte u řidiče nebo přes aplikaci DB Navigator. Ve větších letoviscích navíc najdete půjčovny kol a elektrokol, což se hodí, protože cyklostezky vedou podél pobřeží i do přírody, například ze Sassnitzu ke křídovým útesům v národním parku Jasmund.
Pokud plánujete zůstat na jednom místě (například v Binzu), vystačíte si většinou pěšky – promenády, kavárny, pláže i výchozí body pro výlety bývají v docházkové vzdálenosti.
Více inspirace: Nejkrásnější města v Evropě
6. Severní moře v Nizozemsku
Možná to nezní jako klasická „dovolená u moře“, ale právě v tom je nizozemské pobřeží výjimečné. Dlouhé písečné pláže, duny, slunečné léto bez přehnaných veder, dostupnost veřejnou dopravou a pohodová atmosféra – to přesně si vybavím při vzpomínce na pobřeží Severního moře v Nizozemí.
Ceny jsou tu vyšší, ale na druhou stranu to budete mít všude blízko. Pro aktivní a lehce poznávací dovolenou je to perfektní místo. Pár hodin na pláži, pak přesednout na kolo nebo si udělat výlet po okolí. Pobřeží lemují desítky kilometrů dlouhé cyklostezky a jsou tu příjemné a trendy plážové bary. Navíc, pláže jsou volně přístupné, za vybavení se platí zvlášť.


Od pobřeží je to kousek vlakem do Amsterdamu, Rotterdamu nebo Haagu, autobusem pak na holandský venkov. I když nevyjde počasí, můžete procestovat velkou část země. Málokterý stát v Evropě je tak snadno dostupný jako právě Nizozemí. Sepsali jsme nejlepší výlety v okolí Amsterdamu, kde najdete více inspirace.
Co se týká nabídky ubytování, přímo u pobřeží najdete spíše menší hotely a penziony, žádné velké resorty. Dobrou základnou je taky Amsterdam nebo jiné větší město, odkud se pak dostanete během půl hodinky vlakem nebo autobusem k moři. V tomto článku se můžete inspirovat vzorovým itinerářem pro 1 den v Amsterdamu.


Stejně jako v Polsku je i u Severního moře v Nizozemí větrněji a chladněji než na jihu. Přirovnala bych to k příjemnému létu s průměrnými teplotami kolem 24 až 28 stupňů Celsia. Když vyjde počasí, ideální i pro rodiny s dětmi, protože tu nehrozí úmorná vedra jako na jihu.

Jak se dostat k moři v Nizozemsku autobusem a vlakem
Z autobusového nádraží Florenc v Praze vyjíždí denně klimatizované autobusy od přepravce Regiojet – ve 23:00 a jedou přes noc. V Nizozemí staví na několika místech, ale pokud chcete být co nejblíže k moři, vystupte v Haagu nebo Amsterdamu. Tady budete kolem 12:45 až 13:30 podle toho, kde vystoupíte.
V okolí Haagu se nachází několik skvělých pláží, kam se dostanete během chvilky místní dopravou. Z Amsterdamu je pak nejblíž Zandvoort aan Zee, přímořské městečko s dlouhou písečnou pláží (jen půl hodinky vlakem z Amsterdamu). Nádraží se nachází 5 minut od pláže – stačí sejít pár schodů a jste na písku. Zde se můžete podívat na dostupné ubytování v Zandvoort aan Zee a okolí.

Doprava na místě
Většina pobřežních měst je napojená na železniční síť, takže se z Amsterdamu, Haagu nebo Rotterdamu dostanete vlakem přímo k moři. Například z Amsterdamu do Zandvoortu aan Zee jezdí vlaky každých 15–30 minut a cesta trvá přibližně půl hodiny. Nádraží je jen pár kroků od pláže.
Podobně snadno se dostanete i z Haagu na pláž Scheveningen – stačí nasednout na tramvaj, která vás z centra doveze za 15–20 minut přímo na promenádu. Jízdenky na MHD koupíte v automatech, přes aplikaci 9292.nl nebo v tramvaji/kartou přímo u nástupu. Systém je jednoduchý a přehledný.
Na kratší vzdálenosti se v Nizozemsku vyplatí půjčit si kolo – pobřeží lemuje síť cyklostezek, které vedou dunami i podél moře. Půjčovny kol najdete téměř u každé větší stanice, často i samoobslužné. Pokud máte OV-chipkaart (nizozemskou dopravní kartu), můžete si půjčit i sdílené kolo OV-fiets – funguje jako bike-sharing pro vlaky a nádraží. Více informací o dopravní kartě najdete v našem článku o dopravě v Amsterdamu.
Toto byly naše tipy na nejlepší destinace, kam se dostanete snadno autobusem nebo vlakem. Napadají vás další tipy? Nebo máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Very interesting