Čeká vás dovolená v Jeseníkách nebo jen hledáte tip na výlet, zajímavosti a nejkrásnější místa, která vás budou bavit? Ať už plánujete navštívit Jeseníky sami, v páru nebo s dětmi, bude se vám hodit našich 27 tipů na výlety a turistické trasy, co navštívit v Jeseníkách.
- CHKO Jeseníky
- Jeseníky mapa
- Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy v Jeseníkách
- Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně
- Borové vodopády
- Poniklý vodopád
- Vrchol Šerák
- Obří skály
- Naučná stezka Bílá Opava
- Vrchol Praděd
- Břidličná hora – Jelení studánka
- Sokolí skála
- Rysí skála
- Vrchol Keprník
- Vřesová studánka a Kamenné oko
- Vrchol Vozka
- Vodopád Hučavy
- Medvědí vrch
- NPR Rejvíz
- Zlatokopecký skanzen
- Lázně Jeseník
- Rozhledna Zlatý Chlum
- Vyhlídka Čertovy kameny
- Jeskyně Na Pomezí
- Karlovy Studánka
- Žárový vrch
- Rozhledna Biskupská kupa
- Zřícenina hradu Rabštejn
- Velké Losiny
- Rešovské vodopády
- Kde se ubytovat v Jeseníkách
- Turistika v Jeseníkách
- Více inspirace na cesty
CHKO Jeseníky
CHKO Jeseníky patří k těm největším chráněným oblastem v Česku. Rozprostírá se na území dvou krajů – Moravskoslezského a Olomouckého a zabírá téměř celou plochu pohoří Hrubý Jeseník.
Důvodů ochrany je hned několik. Jeseníky patří spolu s Krkonošemi a Králickým Sněžníkem k pohořím, jejichž výška dosahuje nad horní hranici lesa. Zároveň se jedná o nejlesnatější chráněnou oblast, která ukrývá hojná rašeliniště a prameny.
Jeseníky jsou hory, které mají jedny z nejkrásnějších turistických tras v Česku. Na své si přijdou rodiny s dětmi, které vyhledávají nenáročné turistické trasy, ale taky ti, kteří mají radši náročnější celodenní túry.
Trasy vás zavedou na vrcholy s panoramatickými výhledy, skalní vyhlídky, k vodopádům ukrytým v lesích nebo skrz soutěsky, kde budete zdolávat převýšení po žebřících a občas i za pomocí lana.
Jeseníky mapa
Na této mapě najdete místa, co stojí za to navštívit v Jeseníkách. Slouží především pro představu, co se kde nachází. Podrobné mapy tras pak najdete níže u jednotlivých míst.
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro CHKO Jeseníky. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Jeseníkách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy v Jeseníkách
V tomto článku přinášíme naše tipy na turistické trasy, výlety a zajímavá místa, kam v Jeseníkách vyrazit do přírody. Zahrnuli jsme známé i méně známé výlety, pokud máte raději klidnější místa.
Součástí tipů na výlet je taky přibližná náročnost. Pokud není uvedeno jinak, je náročnost počítána ve směru tam.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně
Dlouhé stráně představují unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny společnosti ČEZ uprostřed Jeseníků, který se skládá ze 3 částí. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku.
Pro návštěvníky je nejzajímavější horní nádrž o rozměrech 700 x 300 m na vrcholu Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1348 m. Dlouhé stráně patří mezi 7 největších divů České republiky, který vyhlásilo před pár lety se svými čtenáři iDnes.
Kolem nádrže vede 2,5 km okruh, kde si můžete klidně zabruslit nebo sjet dolů koloběžkami. Navíc je odtud nádherný výhled – viz fotky níže.
Jak se dostat na Dlouhé stráně
Trasa na Dlouhé stráně začíná na bezplatném parkovišti v Koutech nad Desnou u skiareálu, odkud vyjedete nahoru sedačkovou lanovkou na Medvědí horu. Tady pak vyrazíte po červené hřebenové trase.
Lanovka vám ušetří největší stoupání, od horní stanice je už cesta relativně pohodová (dá se i na kole nebo odtud jezdí kyvadlový minibus).
- Náročnost s využitím lanovky: 1 hod; 2,7 km; převýšení ↑ 252 m
- Mapa trasy: horní stanice lanovky na Medvědí horu – Dlouhé stráně
- Občerstvení: u lanovky na Medvědí hoře, pak svačinu s sebou
Pokud se rozhodnete jít celou trasu po svých, červená značka začíná u skiareálu v Koutech a kolem lanovky a Medvědí hory vás zavede až na vrchol Dlouhé stráně.
Po cestě si můžete udělat krátkou odbočku na vrchol Mravenečník. Nevede sem značená trasa, ale cesta je vyšlapaná a intuitivně uvidíte, že vede na vrchol. Mravenečník je startovacím místem pro paraglidisty, takže jsou odtud parádní výhledy na okolní vrcholy.
- Náročnost bez využití lanovky: 3 hod; 6,1 km; převýšení ↑ 790 m
- Mapa trasy: trasa na Dlouhé stráně
Borové vodopády
Na úpatí vrcholu Dlouhé stráně pramení Borový potok, který v lesích ukrývá 8 metrů vysoký vodopád a vytváří tu menší kaskády. Je to krásné a klidné místo, které je velmi snadno dostupné.
K Borovému vodopádu se dostanete po modré turistické značce z Koutů nad Desnou. Na rozcestníku pod Medvědí horou odbočíte po modré doprava směrem k vodopádům. Téměř celá trasa vede po pohodlné asfaltové cestě až k odbočce k samotným vodopádům, kde vstupujete na lesní cestu.
Poté se můžete vrátit zpět k rozcestníku a pokračovat dál po asfaltce k dolní přehradě elektrárny Dlouhé stráně.
- Náročnost k Borovému vodopádu: 1,5 hod; 4,6 km; převýšení ↑ 273 m ↓ 33 m
- Mapa trasy: trasa na Borové vodopády
- Občerstvení: Kouty nad Desnou, pak svačinu s sebou
Poniklý vodopád
Krásných vodopádů není nikdy dost, zvlášť, když jsou obklopené nádhernou krajinou Jeseníků.
Poniklý vodopád je 3 metry vysoký vodopád, který tvoří krásné kaskády na Poniklém potoce.
Když tu budete, zajděte se podívat taky k 37 metrů vysokému smrku ztepilému, jehož obvod kmene dosahuje téměř 4 metrů. Nachází se kousek nad Poniklým vodopádem a je chráněný.
K vodopádu na Poniklém potoce se dostanete po asfaltové cestě přímo z Koutů nad Desnou (vodopád bude po levé straně). Trasa je až k rozcestníku Poniklý potok značená žlutě a pak se stáčí doleva po cyklostezce 6155 (červeně značené). Trasa vede lesem a je ideální i pro kočárky.
- Náročnost: 1,5 hod; 4,3 km; převýšení ↑ 257 m
- Mapa trasy: trasa k Poniklému vodopádu
- Občerstvení: Kouty nad Desnou, pak svačinu s sebou
Vrchol Šerák
Vrchol Šerák je oblíbeným turistickým cílem, který leží na historické hranici Moravy a Slezska. Samotný vrchol je nepřístupný a až polovinu roku je vrchol pod sněhovou pokrývkou.
Šerák leží v NPR Šerák-Keprník, kde byste se měli pohybovat výhradně po vyznačených trasách. Bohužel někteří turisté to nedodržují a stoupají přímo na vrchol po neznačené cestě.
NPR Šerák-Keprník tvoří dlouhý horský hřbet se skalisky, specifickou faunou a flórou a součástí je taky Lichtenštejnský prales.
Kromě krásného výhledu je cílovým bodem na Šeráku chata Jiřího, za kterou je socha Kamzíka a kousek dál u rozcestníku zvonička.
Vrchol je zároveň vstupním bodem na hřebenovku Hrubými Jeseníky, která vás provede přes řadu jesenických vrcholů včetně Pradědu. Hřebenovku zvládne každý středně zdatný turista za dva dny.
Jak se dostat na Šerák
Nejjednodušší možností, jak se dostat na Šerák, je vyjet lanovkou z Ramzové. Ta má mezistanici v Černavě. Lanovkou se dostanete těsně pod vrchol, odkud jdete po levé straně vrcholu (po žluté). Za pár minut uvidíte sochu kamzíka a hned za ní turistickou chatu Jiří.
U dolní stanice lanovky zároveň začíná oblíbená pěší trasa na vrchol (je tu placené i neplacené parkoviště). Ta je zároveň vstupní trasou na hřebenovku. Sledujete červeně značenou cestu až k rozcestí Šerák, kde odbočíte po modré směrem k turistické chatě. Nebo můžete začít v Ostružné, kde se po chvíli napojíte na pěší trasu z Ramzové.
- Náročnost: 2,5 hod; 5,4 km; převýšení ↑ 573 m
- Mapa trasy: trasa Ramzová-Šerák
- Lanovka Ramzová-Šerák
- Informace: Šerák leží v národní přírodní rezervaci a je potřeba se držet vyznačených tras.
- Občerstvení: chata Jiří na Šeráku
Pěkná trasa vede taky z Lipové po modré přes Obří skály (3 h) nebo pak z Červenohorského sedla po hřebenové trase přes Keprník (3,15 h).
Obří skály
Obří skály jsou rozlehlý skalní útvar nedaleko vrcholu Šerák. Do větrné smršti v 70. letech minulého století byly skryté v lesích, teď je odtud krásný výhled až do Rychlebských hor.
Dá se sem sestoupat lesem po modré od Šeráku (sestup 30 minut). Druhou možností je výstup z Lipové (opět po modré; cca 2 hod). Nejbližší občerstvení je chata Jiří na Šeráku.
Naučná stezka Bílá Opava
Vodopády Bílé Opavy jsou jedním z nejkrásnějších míst, co navštívit v Jeseníkách. Nacházejí se nedaleko Karlovy Studánky, pod vrcholem Pradědu, takže můžete obě místa spojit do jednoho výletu.
Horská bystřina Bílá Opava se tu prolétá skrz husté lesy a vytváří krásné kaskády, z nich nejvyšší dosahuje téměř 8 metrů. Stezka vás provede podél řeky, přes dřevěné lávky, kolem malých vodopádů a tůní, až k turistické chatě Barborka.
Pokud bych měla doporučit v Jeseníkách pouze jeden výlet, byla by to naučná stezka Bílá Opava spolu s Pradědem.
Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a v jednom směru zabere přibližně dvě hodiny, až na Praděd přes 3 hodiny.
Stejně jako u jiných vodopádů i tady platí – vydejte se sem po vydatných deštích nebo zkraje jara, kdy jsou vodopády nejbohatší. Zároveň tu bude mimo sezónu daleko méně lidí, protože v sezóně se jedná o velmi frekventovanou trasu.
- Náročnost: středně náročné, pevné boty jsou nutností, 2 hod; 5 km; převýšení ↑ 480 m
- Mapa trasy: naučná stezka Bílá Opava
Praktické informace: Místy vás čeká náročnější terén, občas může být cesta taky blátivá, takže zvolte vhodnou turistickou obuv. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u začátku trasy, ale je malé, takže je určitě dobré přijet brzy ráno. Další možností je placené parkoviště v Karlově Studánce, odkud se vydáte po silnici na začátek naučné stezky.
Vrchol Praděd
Praděd (1491 m) je jedním z nejlepších míst, kam v Jeseníkách. Je to vrchol mnoha nej – nejvyšší hora Jeseníků, nejvyšší hora Moravy a Slezska, horní plošina vysílače je nejvyšším bodem v České republice a samotný vrchol je 5. nejvyšším v Česku.
A kde se vzal název Praděd? Název Praděd pochází z lidové pověsti o horském duchu nebo strážci hor, kterému lidé říkali „Praděd“ (ve smyslu „praotec“). Tento duch měl chránit oblast Jeseníků a symbolizovat sílu a majestátnost hor.
Praděd je známý svým drsným podnebím. Pokud koukáte na Panorama na České televizi, asi jste si taky všimli, že sníh se tady drží zuby nehty o hodně déle než na jiných vrcholech u nás. Průměrná teplota se totiž na Pradědu pohybuje kolem 1 °C.
Jak se dostat na Praděd
Praděd je díky svým nej a snadné dostupnosti jedním z nejoblíbenějších míst v celých Jeseníkách. Nejkratší a nenáročná trasa na vrchol vede od horského hotelu Ovčárna u Petrových kamenů a je dobře sjízdná i s kočárkem.
Sem se dá dojet autobusem z Karlovy Studánky nebo vjet za poplatek vlastním autem. Poplatek za vjezd do národní přírodní rezervace je 800 Kč na celý den (v zimě 900 Kč) a vjezd je možný každou hodinu v časech 7:00-19:00. Cílem místních je co nejvíce omezit vjezd aut až nahoru k Ovčárně, proto jsou poplatky za vjezd tak vysoké.
- Náročnost: 1,15 hod; 3,8 km; převýšení ↑ 200 m
- Mapa trasy: trasa na Praděd
- Aktuální informace ke vjezdu autobusy a auty na Ovčárnu
- Informace: Praděd leží v národní přírodní rezervaci a je potřeba se držet vyznačených tras.
- Občerstvení: několik horských chat na cestě od Ovčárny až na Praděd
Oblíbené jsou taky trasy z Karlovy Studánky po NS Bílá Opava (3 h) nebo po hřebenové trase z Červenohorského sedla (3,5 h, ještě si povíme o Červenohorském sedle za chvíli víc).
Ubytování Jeseníky 😴
Břidličná hora – Jelení studánka
Dalším místem s fantastickým výhledem na Jeseníky je Břidličná hora, kousek za kterou se nachází Jelení studánka, kde si můžete dočepovat vodu.
Na Břidličnou horu se dostanete od chaty Skřítek, kde vyrazíte po zeleně značené turistické stezce. Asi po hodince a půl dojdete k první zajímavosti po cestě – Ztracených kamenům, výraznému skalnímu útvaru na úbočí vrcholu Pecný, odkud se pokocháte prvními výhledy. Ke Ztraceným kamenům je cesta nejstrmější.
Pokračujeme kolem luk, příjemnou, širokou cestou, která vás zavede k Jelení studánce. Odtud se dá pokračovat až na vrchol Vysoká hole, odkud jsou krásné výhledy na Praděd.
My si ale uděláme od Jelení studánky okruh přes chatu Alfredka (stačí sledovat značení), kolem které se dostaneme zpět k chatě Skřítek.
- Náročnost (okruh): 5 hod; 17,9 km; převýšení převýšení 541 m
- Mapa trasy: Břidličná hora – Jelení studánka
- Občerstvení: chata Skřítek, chata Alfredka (mimo sezónu zkontrolujte otevírací dobu)
Sokolí skála
Další tip, kam v Jeseníkách, se nachází mimo turisticky značené trasy. Sokolí skála je 20 m vysoký skalní útvar, odkud jsou nádherné výhledy do okolí. Především Praděd odtud budete mít jako na dlani.
Sokolí skála na vrcholu Sokol (1187 m) patří k nejkrásnějším místům, co navštívit v Jeseníkách. Pokud máte dobrý orientační smysl, určitě se sem vydejte.
Na Sokol se dostanete z vesnice Vidly, odkud vyrazíte podél Sokolího potoka. Potok sledujete až k Sokolí chatě, kde se dáte do kopce na hřeben. Po hřebeni dojdete až k Sokolí skále.
- Náročnost: 1,5 hod; 3,5 km; převýšení ↑ 415 m
- Mapa trasy: trasa na Sokolí skálu
- Občerstvení: svačinu s sebou
Rysí skála
Rysí skála je nádherná, skalnatá vyhlídka, která se nachází kousek od rozhledny U Medvěda.
Rozhledna U Medvěda stojí na Medvědí hoře v nadmořské výšce 1163 m a je železná s dřevěným obložením. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Dostanete se sem lanovkou z obce Kouty nad Desnou, která staví přímo u rozhledny. Druhou možností je vyrazit po svých od dolní stanice lanovky po červené – nahoru počítejte necelé 2 hodiny s větším převýšením přes 500 výškových metrů.
Od horní stanice lanovky pokračujte po okružní trase naučné stezky Rysí skála. Je to nenáročná cesta, kterou lemují vyřezávané postavičky ze dřeva a informační tabule se zajímavostmi. Pokud jdete s dětmi, budou nadšené.
Přímo ze stezky pak vede krátká odbočka k Rysí skále. Na celou okružní trasu od horní stanice lanovky počítejte cca hodinku cesty.
Vrchol Keprník
Keprník (1423 m) je čtvrtým nejvyšším vrcholem Jeseníků. Je zcela odlesněný, takže si odtud užijete jedny z nejkrásnějších výhledů v CHKO Jeseníky.
Keprník leží v NPR Šerák-Keprník, takže se tu musíte pohybovat po značených turistických trasách. Na jeho vrcholu je tzv. mrazový srub, skalní útvary ve svahu, které vznikly mrazovým zvětráváním.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Jeseníkách.
Jak se dostat na Keprník
Vrchol Keprník leží přímo na jesenické hřebenové trase nedaleko vrcholu Šerák. Dostanete se sem z Ramzové nebo Ostružné stejně jako na vrchol Šerák – viz výše podrobnější popis tras u Šeráku. Od Šeráku je vzdálený cca 40 minut. Nebo se dá vyrazit v opačném směru z Červenohorského sedla (necelé 3 hodiny po hřebenové trase).
- Náročnost od Červenohorského sedla: 2,45 hod; 7,3 km; převýšení ↑ 521 m ↓ 119 m
- Mapa trasy: trasa na Keprník z Červenohorského sedla
- Informace: Keprník leží v národní přírodní rezervaci, proto se musíte držet vyznačených tras.
- Občerstvení: chata Jiří na Šeráku nebo Červenohorské sedlo, potom svačinu s sebou
Vřesová studánka a Kamenné oko
Vřesová studánka je poutní místo na hlavní hřebenové trase, kde si můžete načepovat vodu z pramene. Navíc jsou odtud krásné výhledy na okolní přírodu.
Kousek nad Vřesovou studánkou je skalní vyhlídka. Vřesová studánka je snadno dostupná z Červenohorského sedla po hřebenové trase. Ta vede po široké štěrkovité cestě, kterou zvládnou bez problémů i kočárky.
Pokud odtud budete pokračovat pár minut po žluté značce, dojdete ke skalnímu útvaru Kamenné oko, který je jedním z nejhezčích skalních útvarů v CHKO Jeseníky.
- Náročnost: 1,5 hod; 3,9 km; převýšení ↑ 279 m
- Mapa trasy: trasa k Vřesové studánce
- Občerstvení: Červenohorské sedlo, potom svačinu s sebou
Vrchol Vozka
Vozka (1377 m) představuje další vrchol v Jeseníkách, který je skalnatý a nabízí krásné výhledy na okolní přírodu.
Na vrchol Vozka se dostanete například od Vřesové studánky (1 hodina) nebo z Trojmezí, pokud jste šli od Keprníku (45 minut z Keprníku). Narozdíl od Keprníku je tu daleko klidněji.
- Náročnost z Červenohorského sedla: 2 h 30 min; 6,6 km; převýšení ↑ 492 m, od sedla pod Vřesovkou vás čeká strmější výstup
- Mapa trasy: Červenohorské sedlo – Vozka
- Občerstvení: v Červenohorském sedlu, potom svačinu s sebou
Od Vozky můžete pokračovat dál na Keprník – Šerák a odtud lanovkou dolu (počítejte navíc 1,5 hodiny k horní stanici lanovky).
Vodopád Hučavy
Vodopád Hučavy je krásný kaskádovitý vodopád. Jeden z nejhezčích v Jeseníkách, ale taky ne tak známých, takže tu nebude tolik turistů jako například u Rešovských vodopádů (o těch si ještě povíme za chvíli).
K vodopádu na potoce Hučava se dostanete z Františkova po neznačené cestě, která vede proti směru potoka. V osadě Josefová se napojíte na zelenou a asi po 300 metrech odbočíte doleva k potoku. Nebo můžete vyrazit po zelené turistické značce už z obce Branná.
- Náročnost z Františkova: 1 h 50 min; 5,3 km; převýšení ↑ 311 m
- Mapa trasy: trasa k vodopádu Hučavy
- Občerstvení: svačinu s sebou
Přes vodopád se pak dostanete taky na vrchol Vozka (viz předchozí tip).
Medvědí vrch
Pokud hledáte vrchol, kde si užijete klidné výhledy bez davů lidí, vydejte se na Medvědí vrch. Přímo na jeho vrcholu se nachází dřevěná socha medvěda, která je trochu schovaná mezi stromy.
Ze samotného vrcholu výhled není, ale jen o kousek níže se dostanete po neznačené odbočce ke skalnaté vyhlídce s nádherným výhledem na protilehlý Orlík.
Na vrchol dojdete nejsnadněji ve směru od Vrbna pod Pradědem. Z Železné vede neznačená hřebenová trasa kolem studánky u Pytláku. Časově počítejte cca 3,5 hodiny s několika vyhlídkami po cestě. Zde je odkaz na trasu z Železné.
Nebo se vydejte kolem Suchého potoka, kolem kterého bude cesta trvat 2,5 hodiny – zde odkaz na trasu. Nejpohodovější trasa vede z osady Drakov, kde je neplacené parkoviště (cca 3 hodiny), ale není tak zajímavá jako první trasa z Železné.
NPR Rejvíz
NPR Rejvíz se rozprostírá u osady Rejvíz na severu Jeseníků. Důvodem ochrany jsou vrchovištní rašeliniště, rašelinné louky a podmáčená smrčina, které jsou pro zdejší oblast netypické.
Naučná stezka vás seznámí s okolím a zavede až k Velkému mechovému jezírku. V NPR Rejvíz se nachází taky Malé mechové jezírko, ale je zarostlé a nepřístupné.
Praktické informace: Vstup do rezervace je zpoplatněný. Nachází se přímo u placeného parkoviště (100 Kč v roce 2024), kde je taky občerstvení.
Zlatokopecký skanzen
Zlatokopecký skanzen leží ve Zlatých horách na severu Jeseníků kousek od NPR Rejvíz. A jak už vyplývá z názvu, Zlaté hory byly dříve spjaté s dobýváním zlata. A právě toto období si ve Zlatokopeckém skanzenu připomenete.
Jedná se o středověký hornický skanzen se zlatorudnými mlýny, kde se můžete procházet (i s kočárkem), děti si tu můžou vyrýžovat zlato nebo pohrát na hřišti a k dispozici je taky občerstvení.
Praktické informace: Zde najdete více informací o Zlatokopeckém skanzenu. Bezplatné parkoviště se nachází kousek od skanzenu. Nebo můžete jet vlakem – vystupte ve Zlatých Horách, odkud je to půl hodinky pěšky ke skanzenu.
Ubytování Jeseníky 😴
Lázně Jeseník
Lázně Jeseník jsou známé pro své Priessnitzovy léčebné lázně s nádherným výhledem na Jeseníky. Celkem tu vyvěrá na 80 pramenů, které jsou rozeseté po okolí a propojené lesními stezkami.
Jedním z nejzajímavějších míst je Balneopark Vincenze Priessnitze – vodní zahrada, kde si můžete zkusit brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky, nebo se osvěžit v přírodních sprchách s ledovou vodou. Je to tak trochu jiný druh wellness, který vás zaručeně probere.
Děti budou bavit taky různé atrakce po okolí, jako například skalní útvar Sluneční brána nebo domeček hejkala Zurčaly.
Rozhledna Zlatý Chlum
Přímo z Lázní Jeseník dojdete ke kamenné rozhledně Zlatý Chlum (875 m), která stojí kousek pod vrcholem Zlatý Chlum. Je to příjemná procházka, v závěru s odměnou v podobě krásných výhledů.
K rozhledně se dostanete přímo z města Jeseník po červeně značené turistické trase (cca 1,5 hod). Ta vede taky kolem několika minerálních pramenů, které jsou přístupné. Nejkratší trasa pak začíná na placeném parkovišti u Čertových kamenů, odkud sledujete modré značení (40 minut).
Praktické informace: Rozhledna je otevřená celoročně – od května do září každý den, a v ostatních měsících alespoň o víkendech. Vstupné je symbolické, občerstvení se nachází přímo u rozhledny.
Vyhlídka Čertovy kameny
Když už jsem zmínila Čertovy kameny, hned si je blíž představíme. Čertovy kameny leží na naučné stezce Česká Ves, která je dlouhá cca 8 km a provede vás historií nedaleké vesnice Česká Ves.
Po cestě minete skalní věže, několik vyhlídkových míst, vodní mlýnky na zdejší říčce, Památník obětem čarodějnických procesů nebo památník na počest myslivce, který tu před téměř 100 lety zahynul.
Můžete si taky udělat krátkou odbočku k Zapomenutému prameni. Nejznámější vyhlídkou jsou Čertovy kameny, odkud dohlédnete až na Rychlebské hory.
K vyhlídce se dostanete po naučné stezce z vesnice Česká Ves nebo sem vede krátká odbočka od parkoviště u restaurace Čertovy kameny, kde je taky dětské hřiště.
- Náročnost od parkoviště (okružní trasa): 1 h 40 min; 5 km, převýšení ↑↓ 180 m
- Mapa trasy: trasa okolím vyhlídky Čertovy kameny
- Občerstvení: restaurace Čertovy kameny, vesnice Česká Ves
Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí je největší jeskyní svého druhu v Česku. Vznikla díky korozní činnosti vody, která si během staletí vyhloubila cestu skrz ostrůvky čistých krystalických vápenců, a vytvořila tak složitý a fascinující systém chodeb.
I když je jeskynní systém rozsáhlý a komplikovaný, pro veřejnost je zpřístupněná jen část z těchto chodeb. Ale i to, co můžete vidět, vám vyrazí dech – krápníky a další útvary tu tvoří úchvatné přírodní scenérie, které se jen tak neomrzí.
Praktické informace: Parkoviště zdarma se nachází přímo u jeskyně. Je tu taky občerstvení. Zde najdete aktuální informace o prohlídce.
Karlovy Studánka
Karlova Studánka je lázeňské městečko přímo v srdci Jeseníků, které je ideální základnou pro výlety v okolí a odpočinek uprostřed přírody.
Najdete tu 8 pramenů, rozdělených do jednotlivých pavilonů. Určitě ochutnejte, protože prameny jsou opravdu dobré a po celodenním chození v horách přijdou víc než vhod.
Samotné městečko je moc hezké, se zachovalými lázeňským domy a lavičkami k sezení.
Tip: Pokud se budete pohybovat v okolí Karlovy Studánky nebo Vrbna pod Pradědem, doporučuji se zastavit na farmě U Stromovouse. Je tu menší kavárnička a především obchůdek se sýry a dalšími výrobky, které si tu sami vyrábí.
Žárový vrch
Žárový vrch se nachází na neznačené trase, kam ale není přístup zakázán. Abyste se na vrchol dostali, budete se muset nejspíš vyzbrojit mapou (mapy.cz fungují skvěle), ale stojí to za to – výhledy jsou odtud fantastické.
Přímo na Žárovém vrchu se nachází skály, které jsou velmi snadno dostupné. Můžete tu posedět a kochat se okolím.
Na Žárový vrch se nejsnadněji dostanete ve směru od Karlovy Studánky, kousek od které je neplacené parkoviště – viz mapa trasy níže.
- Náročnost: 1 hod; 3,7 km; převýšení ↑ 157 m
- Mapa trasy: trasa na Žárový vrch
- Občerstvení: svačinu s sebou
Rozhledna Biskupská kupa
Zděná rozhledna Biskupská kupa je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Za dobré viditelnosti uvidíte až na vrcholky Vysokých Tater. Na rozhlednu vede hned několik turistických tras. Oblíbenou je například zelená z obce Zlaté Hory. Otevřená je od dubna do listopadu. Vstupné je jen symbolické.
- Náročnost: 1 hod 40 min; 3,2 km; převýšení ↑ 481 m
- Mapa trasy: trasa k rozhledně Biskupská kupa
- Občerstvení: svačinu s sebou
Zřícenina hradu Rabštejn
Na samém jihu CHKO Jeseníky, kousek od Šumperku, leží v lesích zřícenina hradu Rabštejn z poloviny 13. století. Zříceninu obléhá menší skalní město Zadní skály.
Na skalách byla vybudovaná skalní vyhlídka, na kterou se dostanete po úzkém žebříku. Především za mokra je potřeba větší opatrnosti.
Ke zřícenině hradu Rabštejn a k vyhlídce se dostanete například po červené turistické značce z osady Rabštejnská Lesovna u Bedřichova. Přímo u cesty je neplacené parkoviště.
- Náročnost: 1,15 hod; 2,7 km; převýšení ↑ 316 m
Mapa trasy: trasa ke zřícenině hradu Rabštejn - Občerstvení: restaurace po cestě kousek pod Rabštejnem
Velké Losiny
Zámek Velké Losiny
Velké Losiny jsou ideálním místem pro všechny, kdo mají rádi historii a krásnou architekturu. Renesanční zámek ve Velkých Losinách vás okouzlí svými elegantními arkádami, které podepírají toskánské sloupy.
Italský vliv je tady cítit na každém kroku, nejen v exteriéru, ale i v interiérech zámku, kde se historie prolíná s uměním.
Rozhledna Bukovka
Přímo od zámku můžete přes zámecký park dojít za necelou hodinu a půl na dřevěnou rozhlednu Bukovka. Ta je volně přístupná. Velké Losiny leží na úpatí Jeseníků, takže výhledy z rozhledny stojí za to.
Ruční papírna – kam v Olomouckém kraji
Další perličkou ve Velkých Losinách je slavná papírna, která patří k nejvýznamnějším památkám svého druhu ve střední Evropě.
Během prohlídky se dozvíte spoustu zajímavostí o ruční výrobě papíru, který se používá při slavnostních příležitostech – třeba na diplomy pro Univerzitu Karlovu nebo Oxford. A nejlepší na tom je, že si můžete vyzkoušet vyrobit vlastní list papíru.
Termální lázně
Pokud budete mít čas, určitě si nenechte ujít návštěvu termálních lázní, kde si můžete dopřát zasloužený relax, nebo se vydejte k nedalekému dřevěnému kostelu sv. Michaela Archanděla v Maršíkově.
Praktické informace: Velké Losiny mají vlastní nádraží, kam se dostanete z několika měst v okolí. Napříč obcí máte několik možností, kde zaparkovat. Bezplatné parkoviště se nachází u nádraží, v centru jsou spíše placená parkoviště.
☞ Objevte pobyty s wellness a polopenzí.
Rešovské vodopády
Rešovské vodopády leží v Nízkých Jeseníkách mimo samotnou chráněnou oblast Jeseníků, ale je to takový kousek, že si tady zaslouží být. Navíc určitě stojí za vidění.
Rešovské vodopády najdete na horním toku říčky Huntavy, která tu vytvořila úzký kaňon. Pokocháte se tu celou řadou menších vodopádů a kaskád, z nich největší jsou právě Rešovské vodopády.
Auto můžete nechat na bezplatném parkovišti v malé obci Rešov, které ale může být za hezkého počasí a v létě brzy plné. Odtud pak vyrazíte po červeně značené trase. Cesta je plná lávek a žebříků. Není vhodná pro kočárky, ale menší děti jí zvládnou.
- Náročnost: 0,5 hod; 1,6 km; převýšení ↑ 33 m, ↓158 m
Mapa trasy: trasa k Rešovským vodopádům - Informace: Rešovské vodopády leží v národní přírodní rezervaci a je potřeba se držet vyznačených tras.
- Občerstvení: obec Rešov
Kde se ubytovat v Jeseníkách
- Hotel Kamzík: Skvělé ubytování s polopenzí, krytý bazén, dětská herna, krásné okolí
- Horský hotel Vidly: Stylový hotel se samoobslužným systémem, vhodné i pro rodiny (dětská herna, hřiště)
- Rezidence u Jezera: Horský hotel na břehu jezera, wellness, šlapadla, dokonalý klid, skvělé pro páry
- Kazmarka: Pokoje/apartmány s kuchyňským koutem, vhodné pro páry i rodiny, restaurace, skvělá poloha
Ubytování Jeseníky 😴
Turistika v Jeseníkách
Jeseníky jsou chráněnou oblastí, kde je potřeba dodržovat několik pravidel (jako kdekoliv jinde v přírodě). Na většině území Jeseníků se můžete pohybovat i mimo značené trasy.
To neplatí o národních přírodních rezervacích (Praděd, Šerák-Keprník, Rejvíz a další), kde se musíte striktně držet značení a ze značených stezek nesestupovat (i kdyby tam už byla vyšlapaná cesta od jiných návštěvníků, kteří nedodržují pravidla). O NPR vás upozorní taky cedule s informací, že je vstup zakázán.
Prosím dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.
Toto byly naše tipy výlety a turistické trasy, co stojí za to navštívit v Jeseníkách. Jaké jsou ty vaše? Dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více inspirace na cesty
NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ČR: Beskydy jsou dalším oblíbeným pohořím na Moravě. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro Šumavu nebo Krkonoše. Krásná místa ukrývá taky Vysočina.
Pokud plánujete dovolenou na jižní Moravě, zde jsme sepsali nejkrásnější místa, co navštívit na jižní Moravě (památky, turistické trasy, vinné sklípky, kavárny apod.).
České Švýcarsko je nádherná oblast plná skal, vyhlídek a skalních hradů. Broumovsko je známé pro Adršpašsko-Teplické skály, ale nachází se tady taky spousta dalších krásných míst.
NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA: Podívejte se na 30 tipů, co navštívit v Praze (známá i neznámá místa + tipy, kam na dobré jídlo). Nebo si udělejte výlet do Českého Krumlova, Českých Budějovic či na oplatku do Karlových Varů.
Čtěte ještě více inspirace pro cestování po České republice