Jak projít Paříž ve dvou dnech? | Tipy a rady, co vidět v Paříži

Jak projít Paříž ve dvou dnech? | Tipy a rady, co vidět v Paříži

Dá se projít Paříž ve dvou dnech? Co byste určitě měli vidět při své návštěvě Paříže? Mrkněte na náš příběh, jak jsme nasáli pařížskou atmosféru a nevysáli přitom naše konto :).

Kde se vzala, tu se vzala, touha navštívit Paříž

Má touha navštívit Paříž zahořela již v prvním ročníku osmiletého gymnázia. Stalo se tak během první hodiny francouzštiny. Francouzština zněla krásně, tím pádem i Francie musí být krásná.

Francouzsky jsem se nikdy pořádně nenaučila, což jsem završila na maturitě, kdy jsem si vysloužila odřenou trojku. Doteď si pamatuji, jak se mě třídní učitel jen tak mimo řečí ptá, zda jsem chodila za školu. Francouzsky. Koukala jsem na něj na konci května jako z jara. Nerozuměla jsem ani slovo a sytost rudé barvy mého obličeje se prohlubovala a prohlubovala. A nakonec jsem pochopila…a rudá barva v tu chvíli budiž dokonána. “Moi? Nóóón.” odpověděla jsem rezolutním tónem a vehementním zakroucením hlavy.

A jak že se ve francouzštině řekne “Chodit za školu?” Bohužel nemohu poradit…tou dobou jsem byla asi za školou.

Ani má středoškolská muka s tímto jazykem nic nezměnila na mém přesvědčení, že Paříž musím vidět. A světe div se, tento rok jsem si ji konečně mohla odškrtnout ze svého travel wish listu. To však neznamená, že by se tím můj list zkrátil. Ba naopak. Zde funguje jasná rovnice -x = +2y. Definice: Při odškrtnutí jedné proměnné x je potřeba tuto proměnnou x nahradit dvěma novými proměnnými y. A to minimálně.

Ale pryč od matematiky. Až mě polil pot při vzpomenutí si na studentská léta.

Bonjour Paris! Už jsme na cestě…téměř. Hezky vše popořádku…napřed doprava, ubytování a pak zábava, poznávání a užívání…

Paříž krok za krokem

Proč navštívit Paříž právě teď? A proč ne? Řídím se heslem: Když můžeš cestovat dnes, neodkládej to na zítřek.  Ale impuls byl. A veliký. Přesně tisíc devět set korun českých. Do haléře. Až taková byla výše slevy pro dva na jízdenky od Student Agency. Navíc vypsané na několik zimních termínů. Ušetřili jsme a ještě nehrozily masy turistů lepící se na vás jako na mucholapku. Dvě mouchy jednou plácačkou.

Jízdenky jsem objevila čistě náhodou při své pravidelné pátrací akci. Dokonce dříve, než Honza z honzovyletenky.cz. Že by se mi vesmír snažil naznačit, abych přišla s novým konkurenčním portálem blancinyletenky.cz? No uvidíme. Nerada bych Honzovy přitápěla pod kotlíkem :-).

Paříž není levná. Nebyla a nebude. To je výchozí bod, ze kterého je potřeba vycházet. Ale stačí se držet pár fíglů, a finančně pak nevykrvácíte. Řeč je třeba o dopravě, která může takový výlet pěkně prodražit. Anebo příjemně utáhne otěže vaší peněženky. Ale to jen na vysvětlenou.

Zpátky k jízdenkám. Díky slevové akci jsme se dostali na konečnou cenu za dopravu 1 900 Kč/2 os. A že jsme cestovali autobusem? Alespoň jsme viděli i velký kus Německa a část Francie. Teda pokud jsem nepočítala ovečky. A že jsem se napočítala. Úplný Ovčáček. Teda pasáček.

Doprava autobusem do Paříže

Odjezd jsme zvolili z hlavního autobusového nádraží v Plzni, které je pro nás nejblíž a navíc má tu výhodu, že přímo s ním sousedí velké bezplatné parkoviště. Parkoviště se nachází hned nad benzínovou stanicí Shell a vjezd je možný z ulice Kotkova. Odpadla nám tak starost popojíždět o půlnoci Plzní a hledat nějaký flíček pro našeho veterána. Navíc uličky přilehlé ke CAN Plzeň ve mně úplně nebudí důvěru.

Jeli jsme přes noc, což je podle mě ta nejlepší varianta. Přijedete svěží na poznávání. Autobus pravidelně stavěl, čehož jsme vždy využili a dali si kolečko “autobus – benzína”, abychom protáhli naše skříplé kostry. Je až k nevíře, jakých poloh je lidské tělo možné po pár hodinách cesty autobusem. Nemusela by se za ně stydět ani vrcholová gymnastka. A za chrápání některých pánů by se nestyděl ani dřevorubec. Špunty do uší to ale jistily.

Co si budeme povídat, Student Agency jako každá jiná firma potřebuje dostat do autobusu co největší počet lidí. Každý cestující se tak snaží urvat svůj kousek místa pod sluncem. Tedy pod žlutě nabarveným plechem autobusu.

Cestování po Paříži

Vystupovali jsme na zastávce Château Landon, která je přímo naproti stanici metra. Zpět do ČR se pak nastupuje přímo naproti výstupní stanici. Pozor, není to značené. Ale je tam pouze jedna autobusová zastávka, tak věřím, že to hravě najdete. 

Je fajn, že autobus vás vyhodí relativně blízko od centra a můžete rovnou skočit na linku metra 7, kterou je to co by dup k nejznámějším památkám. Další možností je autobus č. 46, který vás vyhodí i s batožinou rovnou u schodů zámku Vincennes.

Po příjezdu jsme využili toho, že na dnešní noc máme zaplacený pokoj přes Airbnb. Jeli jsme si tedy rovnou odložit naše bagáže a trochu se refrešnout. Přece jen, po několika hodinové cestě jsme nevypadali úplně reprezentativně. Tak ať neděláme ČR ostudu :-).

Ubytování jsme měli přesně na druhé straně Paříže, aby jsme se pěkně projeli. Protože jsme jeli málo, že jo. Ale pařížský život je potřeba poznávat se vším všudy. Nasedli jsme na již zmíněnou linku metra 7 a následně přestoupili ve stanici Chaussée d´Antin La Fayette na linku 9 do stanice Porte de St Cloud.

Doprava po Paříži

Jednosměrný lístek stojí 1,90 EUR. Balíček deseti lístků vás pak vyjde zvýhodněně na 14,90 EUR. Fajn, ušetřili jsme na croissant. Jeden. Královské dělení.

Lístky je možné zakoupit jednoduše přes automat. Jsou pouze dvě možnosti, které na vás můžou vyskočit: buď můžete zadat cílovou stanici, nebo rovnou typ lístku, pokud se pohybujete pouze v oblasti Ile-de-France.

My zvolili druhou možnost. Jsme slabší na nervy a vyhledávání cílové stanice by si vyžádalo pilulku na uklidnění. Těch stanic je opravdu hodně a název stanice se nám dařilo zapomenout ihned po jeho vyslovení. Já říkala, že to s tou francouzštinou nebylo valné :-).

Levné ubytování v Paříži poblíž centra

Co se týká ubytování, doporučuji hledat dříve, protože kdo dříve přijde, ten dříve spí. A ještě ušetří.

Já hledala cca 2 týdny před a to už bylo docela pozdě. Jen jsem koukala, jak mi levné ubytování mizí před očima. Nakonec se podařilo sehnat cenu za 1.274 Kč pro dva. Na Paříž krásná cena. Oba jsme spokojení. Já i účet.

Byt byl pouze pár kroků od stanice metra, takže nám nohy po celodenním chození děkovaly na tisíckrát. Klidná čtvrť, blízko Lidl, co více si člověk může přát.

V této čtvrti jsme byli asi také široko daleko jediní turisté a mohli tak vidět pravý francouzský život. Byt byl sice spíše mikro velikosti a po rozložení gauče jsme skákali šipku z koupelny rovnou do postele, ale bylo tam vše – sociální zařízení, kuchyňka, wifi, TV. 

Tip: Zaregistrujte se na Airbnb přes můj odkaz a získejte slevu na první ubytování ve výši 725 Kč.

Cestou necestou od Montmartre přes Vítězný oblouk až k Eiffelově věži

Dali jsme rychlou sprchu a již vzhůru na kopec – Amélie čeká. Nasedli jsme na metro směr prohlídka Montmartre. Naším cílem byl kabaret Moulin Rouge ve čtvrti Pigalle a bazilika Sacré-Coeur, od které jsme měli Paříž jako na dlani. Nahoru je možné se dostat buď lanovkou za 1,90 EUR (platí stejný lístek jako pro metro), nebo si pěkně šlápnout do schodů. My jsme zvolili druhou možnost a pochopili, proč Montmartre znamená v překladu Hora mučedníků. Co se dá dělat, někde jsme ten řízek vypotit museli :-). 

Prohlídka baziliky je zdarma. Je třeba projít pouze bezpečnostní kontrolou. No bezpečnostní. Prostě kontrolou.

Doporučuji si počkat do večera, kdy se bazilika krásně rozzáří. To je panečku nádhera. Ona je to vlastně nádhera i předtím. Takové cukrářské veledílo. Sečteno, podtrženo, bazilika Sacré-Coeur musí být na seznamu každého, kdo plánuje návštěvu Paříže.

Kabaret Moulin Rouge v Paříži
Bazilika Sacré Coeur na Montmartre v Paříži
Bazilika Sacré Coeur na Montmartre v Paříži
Osvícená bazilika Sacré Coeur v Paříži

Amélii jsme nepotkali, tak jsme se přesunuli na Place Charles de Gaulle, jehož dominantou je Arc de Triomphe. Když to nevyšlo s Amélií, tak třeba potkáme Napoleona

Z metra jsme vylezli přímo před Arc de Triomphe. Poznali jsme to dřív, než jsme stihli vystrčit hlavy z podzemí. Lidí jako mravenců a jejich záře cvakajících blesků by stačila na ozáření celého Vítězného oblouku. No přidali jsme se k nim. Né, že ne.

A Napoleon? Ten byl asi někde s Amélií.

Osvícený Vítězný oblouk v Paříži

Prodrali jsme se davem a vydali po Champs-Élysées přes avenue Montaigne směr Eiffelovka

Avenue Champs-Élysées

To je ta pravá Pařížská. Naše pražská Pařížská proti ní působí trochu jako chudá příbuzná. Okázalost a luxus tu čiší z každého koutu. Louis Vuitton, Gucci, Dior, Ralph Lauren…tolik drsně vyhlížejících a holohlavých pánů v obleku jsem dlouho neviděla. Člověk měl až pocit, že něco lohnul dříve, než vůbec do obchodu vstoupil :-).

A ty auta…nejen ženské oči si přijdou na své. Tu jedno Ferrari, tamhle zase Lamborghini, Maserati po levoboku, před vámi projíždí Porsche. Tolik luxusních aut jsem viděla naposledy v Monaku. V televizi. 

Pozor! Meteorologové varují: na Champs-Élysées a v přilehlých uličkách hodně fouká. Hlavně v peněženkách. Držte si je pevně u sebe a otevírejte je jen v nejnutnějších případech

Mimochodem, tady nás oslovil pán, který se z nás snažil vymámit peníze. Byl rafinovaný. Jako cukr.

Takových rafinovaných lidí je tu víc. Tvrdí vám někdo z ničeho nic, jak jste krásný pár? Raději zpozorněte. V Paříži je toto obvyklé a není to tím, že by tu tamní lidé byli milejší než u nás. Mazaní jsou jako lišky podšité.

Na nás si ale pán nepřišel. U nás používáme pouze cukr třtinový.

Vzhůru na osvětlenou Eiffelovu věž

Z hlavní avenue jsme se přesunuli směrem k hlavní atrakci Paříže – Eiffelovu věž. Na neživo jsme jí viděli tisíckrát. Kdo ne. Když jsme jí ale spatřili na vlastní oči, bylo to jako vidět jí poprvé. Opravdu. “There´s no feeling like it” uvádí se na oficiálních stránkách. A mají docela pravdu. I když horám se to nevyrovná :-).

Celkově jsme za náš pobyt měli možnost vidět všechny tři podoby Eiffelovky – neosvětlenou, osvětlenou a blikající v noci. Pokud tedy nepočítám dalších milion podob Eiffelovky od místních kupců, které měli rozložené na zemi v dostupné vzdálenosti všude kolem. Každá její podoba měla něco do sebe. Skvosty od kupců nepočítám :-).

A jaké je vstupné na Eiffelovu věž?

Jestli si vystačíte s výhledem z druhého patra, připravte si 16,30 euro za dospělého, 8,10 euro pro mládež 12 – 24 let a 4,10 euro pro děti od 4 let (mladší děti mají vstupné zdarma).

Pokud se však toužíte kochat až ze samotného vršku věže, budete si muset připlatit. Vstupné pro dospělého by v tomto případě bylo 25,50 euro, pro mládež 12,70 euro a pro děti od 4 let pak 6,4 euro. Do druhého i třetího patra vás za tyto ceny doveze výtah. Lístky lze objednat na oficiálních stránkách.

Chcete jít raději po svých? Lístek bude lacinější – do druhého patra 10,20 € a do třetího patra 19,40 €.

Pokud se rozhodnete koupit si lístky na místě, budete si muset vystát frontu. A jak je fronta na Eiffelovku dlouhá? Dlouhá. Bohužel. Někdy to jde ale prý hladce. Někdy zase obrace. Všichni se ale shodnou na tom, že ranní ptáče na Eiffelovku dříve doskáče.

Osvícená Eiffelova věž v noci

My už šli pro tento den radši spát. Zaslouženě. Denní limit kroků splněn třikrát. Naše nohy byly jako pubescenti. Neposlouchaly a dělaly si, co chtěly. A všichni víme, že puberťákům se neodporuje :-).

Zazvonil zvonec a prvnímu dílu pohádky o Paříži je konec…

Au Revoir :-).


CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).


UŽITEČNÉ ODKAZY


Naše osvědčené zdroje, které se můžou hodit i vám před vycestováním na vlastní pěst.

AZAIR

Azair je nejlepší vyhledávač pro nízkonákladové lety. Během chvíle vám vyjede hromadu výsledků seřazených od těch nejlevnějších. Plusem je, že nemusíte vědět, kam letíte a kdy letíte. Zadáte kamkoliv a třeba roční časový horizont a jen filtrujete ty nejlepší výsledky.

BOOKING

Booking je asi nejrozšířenější a nejznámější portál s ubytováním. Najdete tu vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy.

Ubytování si můžete zarezervovat přes cashback portál Plná Peněženka a získat část peněz zpět.

AIRBNB

Kouzlo Airbnb tkví v tom, že sdružuje nabídky na ubytování přímo od lidí – od volných pokojů v bytě po celé volné domy.

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 725 Kč.


PRŮVODCI CESTOVÁNÍM


PAŘÍŽ OD NATIONAL GEOGRAPHIC

Obsáhlý průvodce od National Geographic s užitečnými a podrobnými informacemi o Paříži včetně detailních map.

PAŘÍŽ / PRŮVODCE

Turističtí průvodci od Marco Polo jsou evergreeny, které nezklamou.

PAŘÍŽ / INSPIRACE NA CESTY

Nejprodávanější průvodce na světě s osvědčenými a vyčerpávajícími tipy.

TRAVEL BIBLE

Tato kniha z vás udělá pravé cestovatele. Ukáže vám, jak ušetřit na cestách a užít si dané místo jako místní. 


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYDALŠÍ FAJN TIPY A RADY


Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáš někoho, komu by článek pomohl? Pošli ho do světa :).
  Subscribe  
Upozornit na
Aneta Sadílková

Dobrý den, měla bych pár informací o dopravě v Paříži. Budeme bydlet ve 4.zóně a chtěli bychom se dopravovat do stanoviště Gare du Nord. Nevíte zda nám budou platit ty lístky T+ ( 10 lístků za těch 14,90€) ?