20 tipů, jak cestovat levně nebo zadarmo po světě (kompletní návod)

jak cestovat levně nebo zdarma po světě

Hledáte tipy, jak cestovat levně nebo zadarmo po světě? Podívejte se na naše tipy a rady s kompletním návodem, jak cestovat levně, a přesto si cestování užít.

Lze cestovat po světě levně nebo dokonce zdarma?

Jako bych to slyšela. Jakmile někomu povíte, že jste někde byli, často uslyšíte: “No jó, vy se máte, na to my nemáme.

Na tuhle větu jsem doslova alergická.

Cestování je jen tak drahé, jak drahé si ho uděláte.

Někdo pojede s rodinou na týden do Čech za cenu dvou průměrných platů a někdo za stejnou cenu stráví 2 měsíce v zámoří.

Se správným přístupem můžete ze svých cestovatelských snů učinit realitu.

I když máte málo peněz, stále existuje spousta způsobů, jak můžete cestovat. Nepotřebujete k tomu statisíce na kontě.

Osvědčené tipy, jak začít cestovat po světě levně nebo zdarma

1. Vybírejte si levné země

Při napjatém rozpočtu musíte vybírat chytře. Vždy nejprve prozkoumejte, co si můžete se zůstatkem na svém účtu dovolit.

Doporučuji následující postup:

  • Podívejte se na ceny ubytovánína Booking.com najdete největší nabídku ubytování z celého světa.

Prozkoumejte, v jakém cenovém rozmezí se ceny za ubytování pohybují, zda se vyplatí ubytování na kraji města, popř. na venkově a dojíždět do centra.

  • Podívejte se na ceny letenek – Nyní potřebujete zjistit, na kolik vyjdou letenky do vámi vybrané destinace.

Někdy se vyplatí připlatit si za letenku, protože je daná destinace tak levná, že se vám to brzy vrátí.

Informace o všech letech zjistíte například na Skyscanner.com, který porovnává lety od tradičních i nízkonákladových společností.

Tip: Než si koupíte letenku, podívejte se, na jaké letiště letecká společnost přilétá. Nezapomeňte připočítat k ceně letenky dopravu z letiště do centra. Někdy může vyjít docela draze.

  • Přehled o cenách získáte z aplikace Numbeo.com. Stačí zadat, kam jedete a vyjedou vám aktuální ceny za jídlo, benzín, dopravu apod.

Na základě tohoto průzkumu jste si udělali představu, na kolik vás dovolená v dané destinaci/městě vyjde.

Jakmile se rozhodnete, kam poletíte, rezervujte letenky a až poté ubytování. Ceny letenek se v průběhu týdnů i dnů hodně mění, v ubytování až tak velké rozdíly nejsou.

Nejlepší země a oblasti pro levné cestovatele

Není tajemstvím, že Asie je ideální destinací, pokud chcete cestovat levně. Objevte Nepál, Indii, Srí Lanku nebo Vietnam. To, co utratíte za měsíc tam, byste v Norsku dali za prodloužený víkend.

Střední Amerika je další oblastí, kam můžete levně cestovat – například Guatemala, Nikaragua, Salvador.

Chcete cestovat poblíž? Vydejte se do Albánie, Rumunska, Gruzie a dalších zemí, především na východ od nás.

jak levně cestovat / jak cestovat zdarma
Je pro vás New York nebo Dubaj drahý? Jeďte do Batumi v Gruzii.

2. Vydělávejte si na cestách

Ve světe je spousta pracovních příležitostí, o kterých se vám ani nezdálo. A čekají na vás. Opravdu, sháňka po pracovních je veliká, zvlášť pro sezónní práce.

Nejvíce pracovních poptávek najdete na Workaway.info nebo Worldpackers.com. Pomáhejte na čajové plantáži, na bio farmě se zvířaty, v neziskovým organizacím…budou rádi za vaší pomoc a by získáte bezplatné ubytování a nezapomenutelný zážitek.

Příklady pozic, jak pracovat na cestách:

Au Pair – Při práci Au Pair pomáháte hostitelské domácnosti tím, že se staráte o děti a uklízíte (záleží na konkrétní domluvě). Výměnou za to získáte ubytování, jídlo a menší plat. Skvělá možnost, pokud se chcete naučit nový jazyk.

Nejširší nabídku práce najdete na AuPairWorld. Stačí se zdarma zaregistrovat a dle parametrů vybrat ideální rodinu kdekoliv na světě.

Pracovník v hostelu – především v Evropě se jedná o rozšířenou možnost práce v zahraničí. Pracovníci v hostelu se většinou nezdrží dlouho na jednom místě, což vám nahrává do karet. Je po nich velká poptávka. Často lze začít jako dobrovolník výměnou za volný pokoj. Spoustu nabídek najdete na Worldpackers.com nebo Workaway.info.

Servírka/číšník – Především v sezóně je po těchto profesích velká poptávka. A nepotřebujete ani žádné zkušenosti, stačí alespoň pokročilá znalost jazyka. Vytiskněte si životopis a oběhněte kavárny a restaurace.

Pracovník na lodi – Práce na lodi je občas fuška, ale na druhou stranu je to zkušenost k nezaplacení. Potkáte lidi z celého světa a procestujete místa, o kterých se vám ani nesnilo. Na lodi najdete placené i neplacené pozice výměnou za ubytování a jídlo.

Nejvíce nabídek pro práci na lodi najdete na Findcrew.net nebo Workaway.info.

Nabídky na Workaway

3. Vyučujte angličtinu

Umíte skvěle anglicky a ideálně máte taky certifikát TEFL? Doučováním si můžete slušně přivydělat. V některých společnostech v Asii vám dokonce zaplatí let.

S dobrou Wifi se nemusíte spoléhat jen na offline výuku, ale můžete se pustit do online výuky a online kurzů kdekoliv na světě.

Největší nabídka kurzů je na UDEMY.com, ale kurz si bez problémů založíte i u nás na Naučmese.cz.

4. Zkuste WOOFING

WOOFING je jedna z nejlepších možností, jak téměř zadarmo cestovat po celém světě.

WWOOF je celosvětové hnutí propojující dobrovolníky s ekologickými farmáři a pěstiteli. Pokud vás zajímá udržitelný způsob života, je práce na ekologické farmě ideální volbou.

WWOOF je rozšířený do 120 zemí na světě. Ušetříte desítky tisíc za ubytování a jídlo, naučíte se jazyk a nové dovednosti. A co víc, děti nejsou překážkou, takže bez obav můžete vyrazit celá rodina.

WWOOFING hodně frčí v Austrálii a Novém Zélandu, ale poptávka ekologických farem je z celého světa – Japonsko, Malajsie, Omán, Argentina, Aljaška…pokud chcete začít někde poblíž, nabídek v České republice najdete víc než dost.

Jak na to? Stačí vyplnit žádost o členství a zaplatit drobný poplatek za roční členství. A vzhůru na farmu!

Tip: Vyberte si drahá místa, jako je Kanada, Austrálie, Nový Zéland, USA, Skandinávie apod. Díky tomu výrazně ušetříte a podíváte se do oblastí, o jakých se vám ani nesnilo.

jak levně nebo zdarma cestovat po světě
S WWOOF můžete pracovat například na podobné farmě na Novém Zélandu.

5. Balte lehce

Vyhněte se poplatkům za nadváhu zavazadla. Zkombinujte si předem oblečení a odolejte pokušení vzít si věci, které by se “mohly hodit”. Zaručeně se hodit nebudou a vy se s nimi budete zbytečně tahat.

Navíc některá ubytování už v dnešní době nabízejí pračku a někde i sušičku. Poohlídněte se po této možnosti při rezervaci ubytování. Například hostely mívají společné prostory pro vaření i praní (není to ale pravidlem, tak překontrolujte před rezervací).

Tip: Potřebujete se doučit nebo oprášit svojí cestovní angličtinu? EasyLingo je online aplikace na učení angličtiny, kterou používáme už několik měsíců. V rámci výuky si osvojíte psaní, čtení, mluvení i poslech. A stačí vám k tomu 20 minut denně. Na počítači nebo mobilu.

6. Jezděte autobusem nebo vlakem

Nespoléhejte se pouze na letecké spoje a půjčené auto. Podívejte se po dálkových autobusech a vlacích. Mnohdy vychází cenově lépe.

Sice strávíte víc času na cestě, ale ty panoramata z vlaku stojí za to. V nabídce bývají taky noční spoje, takže cestu prospíte a ušetříte za ubytování.

Jak cestovat levně autobusem nebo vlakem po celém světě?

Omio.com je jeden z největších světových vyhledávačů, který vám vyhledá autobusové, vlakové i letecké spoje. Stačí zadat, odkud a kam jedete a poté filtrovat výsledky. Můžete využít taky přehlednou mapu.

jak cestovat po světě levně nebo zdarma
Výpis výsledků na Omio

Jak cestovat levně vlakem po Evropě?

Interrail Global Pass je skvělá možnost, jak si užít bezstarostnou jízdu ve vlaku po celé Evropě. Zvolíte si počet dní, po které chcete vlakem cestovat a můžete vyrazit.

Vydejte se například do Německa, odtud do Francie, Španělska, Švýcarska, Itálie. Cena se odvíjí podle toho, kolik dní budete cestovat – například 7 dní během 1 měsíce.

Kam si usmyslíte, tam můžete vyjet. Platí, že čím déle cestujete, tím více ušetříte.

Pokud milujete jízdu vlakem, je to parádní volba, jak levně procestovat Evropu – 40 000 destinací a 31 různých zemí.

Další možností je One Country Pass, se kterou můžete procestovat křížem krážem vybranou zemi. Například Itálii, Švýcarsko, Norsko a další státy v Evropě.

Karta funguje stejně jako v případě Interrail Global Pass. Zvolíte si typ karty podle toho, kolik dní budete vlakem cestovat – například 5 dní v měsíci.

Tip: Karta se může zdát na první pohled drahá, ale pokud plánujete využívat vlaky na plno a na dlouhé trasy, pomůže vám ušetřit.

A protože inspirace není nikdy dost – ty nejpopulárnější vlakové trasy najdete přímo na stránkách Interrail.

7. Hlídejte domácí mazlíčky

Housesitting představuje další možnost, jak se zdarma ubytovat výměnou za hlídání majetku nebo domácích mazlíčků (zatímco majitelé nejsou doma). Limitující může být pevný termín. Majitelům se musíte zkrátka přizpůsobit. Ale jestli jste flexibilní, vzhůru do toho.

Jednou z nejznámějších společností sdružující nabídky pro Housesitting je Trustedhousesitters. Za registraci zaplatíte roční poplatek ve výši 129 dolarů.

Tohle je cena, kterou zaplatíte běžně za ubytování na jednu nebo dvě noci. Tady se ubytujete klidně na celé týdny, aniž byste zaplatili jedinou korunu.

8. Přesouvejte se jako místní

Metro, kolo nebo jednoduše pěšky. Volte možnost, kterou volí místní.

9. Zůstaňte v hostelu nebo si pronajměte apartmán

Hostely představují většinou nejlevnější možnost, jak se ubytovat. Největší nabídku hostelů najdete na Hostelworld.com.

A vůbec neplatí, že se v hostelu musejí ubytovat jenom jednotlivci nebo mladí. Hostely nabízejí čím dál častěji taky pokoje v soukromí, kde se můžete ubytovat v páru nebo s dětmi.

Řada hostelů má navíc k dispozici sdílenou kuchyň a další zázemí, jako je pračka, fitness, společenská místnost apod.

Budete překvapení, jak pěkné nabídky na Hostelworld.com najdete.

Nebo hledejte apartmány s vlastním kuchyňským koutem.

Čtěte: Kde hledat ubytování? 3 tipy na nejlepší vyhledávače, které využíváme

10. Vařte si doma

Tenhle bod souvisí s předchozím – snažte se omezit jídlo po restauracích. Minimálně na večeře, které vyjdou nejdráž. Přes oběd můžete vyzkoušet klasické obědové menu nebo si nakoupit v supermarketu a udělat si piknik. Například pod Eiffelovkou, co říkáte?

11. Plaťte v hotovosti, kde to jen jde

Když platíte v hotovosti, máte peníze víc pod kontrolou. Přesně víte, kolik si můžete dovolit utratit.

Na druhou stranu je platba kartou pohodlná – stáhněte si do mobilu aplikaci, kde budete mít výdaje pod kontrolou (viz dále).

12. Jezte tam, kde místní

Většina restaurací u hlavních atrakcí a památek jsou turistické pasti. Jsou drahé a jídlo není dobré. Stačí zajít o pár ulic dál, kam chodí místní. Zaplatíte méně a navíc si více pochutnáte.

13. Zabalte si s sebou láhev na vodu

…a myslete na přírodu.

Láhev si můžete opakovaně plnit. V řadě měst jsou fontány s pitnou vodou, kde si můžete láhev zdarma doplnit.

Pokud se bojíte kvality vody, kupte si láhev s filtrem.

Jak hledat fontány s pitnou vodou? Otevřete si mapy.cz a vyhledejte “pítko” nebo “pitná voda” na místě, kde potřebujete. Poté vám vyskočí přehledná mapa – zde například pro Řím.

My máme malé děti, takže se vracíme do hotelu na jejich denní spánek, kde si láhve s vodou doplníme.

14. Zúčastněte se bezplatných aktivit v daném místě

Je tolik skvělých věcí, co můžete dělat zdarma. Od prohlídky dechberoucích kostelů (pokud není prohlídka zdarma, můžete jít na mši), výšlapu na vyhlídky, sledování západu slunce, procházení skrytých uliček…

Navíc řada měst nabízí taky prohlídky s průvodcem, které jsou zcela zdarma. Zadejte si do Googlu název města a “free guided tour” a filtruje výsledky.

15. Naučte se vyjednávat

Smlouvání se týká především zemí třetího světa, kde mají prodejci větší kontrolu nad tím, co prodávají.

Udělejte si představu, kolik by co mělo stát, abyste věděli, o kolik víc jste ochotní zaplatit. To se týká i cen za taxi.

Vyhledejte si na internetu informace od těch, kteří už danou zemi navštívili. Pomůže vám taky aplikace Numbeo.com, kde zjistíte průměrně ceny v daném městě – od jídla až po pronájmy.

16. Komunikujte pomocí bezplatných mobilních aplikací

Pamatuju si časy, kdy jsme domů posílali MMS za 10 Kč a několikrát přepisovali SMS, aby se nám vešlo vše do jedné zprávy. Jinak by byl kredit hned fuč.

Dneska se stačí napojit na veřejnou wifi a vše zdarma během chvíle vyřídíte.

Zkontrolujte si, jaký máte mobilní tarif, abyste nepřepláceli za volání a SMS v cizině.

Tip: Pořiďte si mezinárodní sim kartu, kterou využijete po celém světě. Za místní poplatky.

17. Ušetřete díky turistickým kartám

S turistickou kartou získáte vstup zdarma do památek, slevy na různé aktivity a někdy taky neomezenou dopravu.

Většina větších měst turistickou kartu má, některá města jich mají i několik. O některých jsme už psali podrobnou recenzi:

Park Güell, Barcelona

18. Používejte svou studentskou kartu

Máte ISIC kartu? Nezapomeňte si jí doma a ukazujte jí, kde se dá. Někde získáte dokonce vstup zdarma.

V Paříži nepotřebujete ani studentskou kartu, stačí věk do 26 let, stejně tak například v Koloseu.

Podobné úlevy získáte taky jako osoba se ZTP (často včetně doprovodu) nebo senior.

19. Ušetřete za bankovní poplatky a směnné kurzy

Karta Wise Card má několik skvělých funkcí, které vám mohou skutečně pomoci ušetřit peníze, zejména na cestách. Zde je jejich stručný přehled:

  • Směnné kurzy v reálném čase: Rozlučte se s mizernými směnnými kurzy a skrytými poplatky. Wise používá skutečný směnný kurz – stejný, jaký najdete na Googlu – takže to, co vidíte, to také dostanete. Ne jako v bankách, kdy si k tomuto kurzu přidávají přirážku.
  • Nízké poplatky: Tradiční banky a jiné karty obvykle účtují další poplatky, když utrácíte v cizích měnách. Služba Wise je poměrně transparentní a nízkonákladová, což znamená více peněz na vaše cesty!
  • Účet ve více měnách: Na jednom účtu Wise můžete mít více měn, takže je snadné platit jako místní, ať jste kdekoli. Nemusíte u sebe nosit hotovost ve více měnách ani platit poplatky za konverzi peněz.
  • Okamžité převody: Potřebujete poslat peníze kamarádovi nebo zaplatit za hotel v jiné zemi? Udělejte to okamžitě a levně prostřednictvím aplikace Wise.
  • Zabezpečení: Dvoufaktorové ověřování a další spolehlivá bezpečnostní opatření zajišťují, že vaše peníze budou na cestách v bezpečí.

Ať už často létáte nebo jen milujete dobrou dovolenou, karta Wise Card vám pomůže spravovat vaše peníze, aniž byste museli zruinovat svůj účet.

20. Porovnejte ceny ubytování

Booking je nejznámějším vyhledávačem s nejširší nabídkou ubytování. Hotely, penziony, apartmány, hostely nebo třeba kempy…najdete tu vše a často i za nejlepší ceny.

Agoda je nejlepší vyhledávač ubytování pro Asii. Na Hostelworld najdete největší nabídku hostelů.

Couchsurfing je skvělá možnost, jak se ubytovat u místních zcela zdarma. Na gauči, volné posteli nebo třeba nafukovací matraci. Doporučuji si předem dobře prověřit recenze.

21. Sjednejte si cestovní pojištění s 50 % slevou

Cestovních pojištění je na trhu celá řada. Pokud nepotřebujete nic speciálního, vystačíte si s běžným cestovním pojištěním.

My využíváme pojištění od AXA, protože s tímto odkazem získáme slevu 50 %.

Toto byly naše tipy, jak levně nebo zdarma cestovat po světě. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více cestovatelských tipů

CESTOVÁNÍ BEZ CESTOVKY: Podívejte se na naše tipy, jak cestovat na vlastní pěst. Zde je seznam více jak 30 tipů, jak levně cestovat po Evropě.

Kde hledat ubytování? Naše oblíbené vyhledávače ubytování jsme vypsali v tomto článku.

KAM CESTOVAT: Inspirujte se stovkami tipů, kam na dovolenou v Evropě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *