25 tipů na památky a co navštívit v Edinburghu (2025) + mapa

co navštívit v Edinburghu, Skotsko

Plánujete, co vidět a jaké památky navštívit v Edinburghu? Podívejte se, jaká nejkrásnější místa Edinburgh ukrývá a co stojí za to vidět.

Edinburgh jsem navštívila už před několika lety. Doteď si pamatuju, jak mě bavila surovost města a Skoti v kostkovaných kiltech na Royal Mile pod hradem.

Co vše najdete v tomto článku?

Edinburgh dokonale vystihuje atmosféru celého Skotska. Nenajdete tu barevnost Barcelony, ani prosluněnost Toskánska nebo eleganci Paříže.

Tady vás čerstvý vítr šlehá do tváře, stoupáte po kopcích, míjíte starobylé kamenné domy a nasáváte atmosféru středověku i georgiánské éry.

V roce 2022 ho magazín Time Out vyhlásil nejkrásnějším městem světa. To už zní jako pořádný důvod, proč Edinburgh zařadit na seznam, co říkáte? A pokud milujete Harryho Pottera, není co řešit – právě tady čerpala inspiraci J. K. Rowlingová.

Připravení? Pojďme se podívat, co navštívit v Edinburghu.

co navštívit v Edinburghu

Nejkrásnější místa, co navštívit v Edinburghu

1. Edinburský hrad

Existuje větší ikona Edinburghu než Edinburský hrad, který se tyčí vysoko na sopečném suku? Edinburský hrad je nejnavštěvovanější atrakcí ve městě. A ano, je hodně turistický a fronty mohou být opravdu dlouhé, ale i tak stojí za návštěvu. My jsme tady naší návštěvu začali později odpoledne, kdy už největší davy odešli.

Hrad vás provede dlouhou a bouřlivou historií Edinburghu a Skotska. Pochází ze 12. století, je rozlehlý a impozantní. V rámci návštěvy si prohlédnete skotské korunovační klenoty a užijete nádherný výhled z hradeb (za dobré viditelnosti až k pobřeží).

Edinburský hrad co navštívit v Edinburghu

Nakouknete také do ložnice Marie Stuartovny, uvidíte několik expozic (válečnictví, historie Skotska, dobové malby) a památník obětem 1. světové války.

Každý den se kromě neděle a svátků vystřelí přesně ve 13 hodin z polního kanónu. Krátce před výstřelem se začnou návštěvníci hradu scházet na Mill’s Mount Battery, tak je lepší přijít dřív pro nejlepší výhled. Střelba má historickou symboliku – v minulosti se totiž podle výstřelu seřizovaly námořní hodiny v lodích ve Firth of Forth.

Pokud se budete zrovna procházet v zahradách Princes Street pod hradem, uslyšíte výstřel také.

Vstupné a otevírací doba Edinburského hradu

Vstupné do Edinburského hradu vyjde na 21,50 £ pro 16-64 let, 17 £ pro 65+ a 13 £ pro děti 7-15 let. Ceny jsou platné online, na místě si pár liber připlatíte. Pokud cestujete s dětmi, na výběr je také zvýhodněné rodinné vstupné.

Otevírací doba se liší podle období:

  • 1. dubna až 30. září 9:30-18:00 (poslední vstup v 17:00)
  • 1. října až 31. března 9:30-17:00 (poslední vstup 16:00)

Tip: Pokud se chcete vyhnout davům, přijďte hned na otevírací dobu nebo naopak později odpoledne.

2. Royal Mile

Paříž má Avenue des Champs-Élysées, Edinburgh má Royal Mile. A snad mi Pařížané prominou, ale Royal Mile má za mě daleko větší kouzlo (i když Champs-Élysées je taky nádherná).

Royal Mile Edinburgh

Na Royal Mile se rázem přesunete o několik staletí zpět do středověku. Tato ikonická dlážděná cesta spojuje Edinburský hrad a palác Holyroodhouse (o něm víc dál v článku). Je dlouhá něco přes míli (odtud název) a obklopená obchůdky s tartanem, tradičními hospodami a dudáky v kostkovaných kiltech.

Pokud hledáte místo, kde na pár metrech zažijete to neskotštější ze Skotska, pak určitě zamiřte právě sem. Royal Mile prochází starým městem a nejspíš tudy při svých toulkách Edinburghem projdete hned několikrát.

co navštívit v Edinburghu Royal Mile

3. The Scotch Whisky Experience

Skotsko a whisky k sobě neodmyslitelně patří. Rádi byste se o tomto národním nápoji dozvěděli víc? Zamiřte do The Scotch Whisky Experience, která sídlí v krásné historické budově přímo na Royal Mile – po levé straně, když se díváte směrem k Edinburskému hradu.

Navštívili jsme i palírnu Talisker na ostrově Skye, ale tahle atrakce nás bavila víc. Je zábavná, interaktivní a vtáhne i ty, kteří whisky běžně nevyhledávají (jako třeba mě).

Součástí prohlídky je krátká projížďka v „sudovém vozíku“, během které se seznámíte se základy výroby whisky. Poté vás průvodce provede pěti skotskými regiony a představí vám typické chutě – od květinových tónů ze Speyside až po kouřovou rašelinu z Islay.

Závěr patří návštěvě ohromující sbírky téměř 3 500 lahví whisky, která je jednou z největších na světě. Pokud si zvolíte Gold Tour, ochutnáte i čtyři regionální jednosladové whisky s výkladem a poznámkami k degustaci.

The Scotch Whisky Experience

V roce 2024 byla The Scotch Whisky Experience vyhlášena nejlepší návštěvnickou atrakcí ve Skotsku.

Věděli jste? Označení whisky se používá pro skotskou, kanadskou a japonskou whisky. Naopak whiskey (s „e“) označuje destilát z Irska a Spojených států.

Praktické informace

  • Prohlídka trvá 50 minut. Součástí je také audioprůvodce (včetně češtiny).
  • Otevírací doba: 10:00-18:00.
  • Vstupné: Od 24 £ pro 18+, 22 £ pro studenty a seniory nad 60 let, 11 £ pro děti 6-17 let. Na tomto odkaze si zvolíte typ a čas prohlídky.

To nejlepší z Edinburghu


Powered by GetYourGuide

4. Camera Obscura & World of Illusions

Hned naproti The Scotch Whisky Experience, jen pár kroků od Edinburského hradu, najdete jednu z nejzábavnějších atrakcí ve městě – Camera Obscura & World of Illusions.

Čeká vás pět pater plných optických iluzí, zrcadlových místností, interaktivních her a nečekaných vizuálních triků. Na vrcholu budovy se pak nachází samotná Camera Obscura – historické zařízení promítající živý obraz města na bílé plátno. Návštěvu zakončíte vyhlídkou z věže, odkud se otevírá krásný panoramatický výhled na Edinburgh.

Praktické informace

  • Na prohlídku si vyhraďte 1,5 až 2 hodiny.
  • Vstupné: 23,95 £, snížené 20,95 £ pro studenty a seniory nad 65 let, 17,95 £ pro děti 5-15 let, do 5 let zdarma.
  • Vstupenky je lepší rezervovat předem – hlavně v sezóně bývá rychle vyprodáno. Není potřeba nic tisknout, stačí ukázat potvrzení v mobilu.
  • Otevírací doba: 9:00-21:30

Nejlepší ubytování v Edinburghu

ubytování Edinburgh
Haymarket Hotel

Tradiční ubytování ve viktoriánském domě, výborná dostupnost, klidná lokalita

ubytování Edinburgh
Cityroomz Edinburgh

Moderní pokoje a apartmány s kuchyní, ochotný personál, výborná dostupnost na letiště i do centra

5. St Giles’ Cathedral

Katedrála sv. Jiljí se nachází přímo na Royal Mile, jen 5 minut chůze od Edinburského hradu. Patří mezi nejkrásnější místa v Edinburghu a určitě by neměla chybět na seznamu, co navštívit. Stavba v gotickém stylu zaujme na první pohled – hlavní loď má výrazný sytě modrý strop.

St Giles’ Cathedral

St Giles’ byla středobodem skotské reformace a zároveň farním kostelem kazatele Johna Knoxe. Právě jeho kázání v 16. století vedla k tomu, že se Skotsko stalo protestantskou zemí. Dnes je hlavním městským kostelem a významnou historickou i duchovní památkou.

Uvnitř najdete také známou Bodlákovou kapli, kde sídlí Řád bodláků – jeden z nejvznešenějších rytířských řádů Spojeného království.

Praktické informace

  • Vstupné: Vstup do katedrály je zdarma, doporučený příspěvek činí 6 £.
  • Otevírací doba: Pondělí až pátek 10:00-18:00, sobota 9:00-17:00, neděle 13:00-17:00.
  • Bodlákovou kapli je možné navštívit jen v rámci bezplatné prohlídky s průvodcem, která trvá zhruba 45 minut. Probíhá od pondělí do pátku v 10:30 a 14:30 – rezervace předem je nutná.
St Giles’ Cathedral

6. Victoria Street a Grassmarket

Stále se pohybujeme ve Starém Městě, které je protkané krásnými uličkami. Jednou z nejkrásnějších je Victoria Street – barevná a plná stylových výloh, malých obchůdků a kaváren.

Z Royal Mile sem dojdete za pár minut. Pokud půjdete od hradu, po zhruba 5 minutách se u kostela větví několik ulic – vydejte se tou nejužší vpravo dolů, právě ta vás dovede na Victoria Street.

Edinburgh Skotsko

Než na ni vkročíte, všimněte si vpravo malé odbočky na terasu – odtud budete mít hezký výhled na ulici shora.

Na dolním konci Victoria Street pak narazíte na Grassmarket – živé náměstí plné restaurací, barů a hospod. A co víc, je odsud skvělý výhled na Edinburský hrad.

7. Vennel Viewpoint

Jen pár kroků od Grassmarketu se nachází jedno z nejhezčích míst s výhledem na Edinburský hrad. Vennel Viewpoint leží přímo na schodech vedle zbytků původní Floddenské zdi – a výhled odtud stojí za to.

Dostat se sem je snadné: Projděte celé náměstí Grassmarket směrem k jeho konci, dokud po levé straně neuvidíte úzké schody. Jakmile vystoupáte o pár metrů výš, otevře se před vámi krásný pohled na hrad.

co navštívit v Edinburghu

8. National Museum of Scotland

National Museum of Scotland by nemělo chybět v žádném itineráři. Pod jednou střechou tu najdete přírodovědu, techniku, historii Skotska od pravěku až po současnost, vesmír, kulturu i lidskou civilizaci.

Je to moderní, interaktivní muzeum, kde se zabaví děti i dospělí – a hlavně, vstup je zdarma.

Určitě si nenechte ujít kostru obřího jelena, lebku velryby nebo první klonované zvíře na světě – ovci Dolly. Fanoušky Harryho Pottera potěší Lewisovy šachové figurky, které se samy pohybovaly v prvním díle Harry Potter a Kámen mudrců.

Najdete tu i závodní vozy Formule 1, parní stroj a spoustu chytrých herních instalací. Po prohlídce doporučuji vyjet výtahem až na střechu, odkud si užijete krásný výhled na město.

National Museum of Scotland

Praktické informace: Vstup je zdarma, dobrovolný příspěvek je vítaný. Otevřeno denně od 10:00 do 17:00.

Z Royal Mile sem dojdete za pár minut. Nejhezčí trasa vede přes Victoria Street a Candlemaker Row, které údajně inspirovaly vzhled Příčné uličky v Harry Potterovi.

Plánujete si půjčit auto na místě? My jsme rezervovali přes Discovercars.com – mají větší výběr, přehledné podmínky a lepší ceny než ostatní prodejci. A především fungující podporu, což nebývá vždy zvykem.

9. Greyfriars Kirkyard

Přímo naproti National Museum of Scotland se rozkládá starý hřbitov Greyfriars Kirkyard – místo s tísnivou atmosférou a spoustou příběhů. Je známý hlavně ze dvou důvodů.

Prvním je socha psa Bobbyho, malého sky teriéra, který údajně po smrti svého pána strávil dalších 14 let u jeho hrobu. Jeho příběh inspiroval i film od Disneyho (Greyfriars Bobby), a soška psa stojí hned u vchodu na hřbitov.

Turisté si zvykli sahat Bobbyho soše na nos pro štěstí, což bohužel vedlo k jejímu nevratnému poškození. Navzdory drahé restauraci se sochu nepodařilo vrátit do původního stavu.

Greyfriars Kirkyard Edinburgh

Druhým důvodem je Harry Potter. Na hřbitově se natáčely některé scény a J. K. Rowlingová tu údajně čerpala inspiraci pro jména svých postav. Pokud se projdete mezi náhrobky, můžete narazit třeba na Thomase Riddlea.

10. Podzemní město pod Royal Mile

Možná vás to překvapí, ale Staré Město není tou úplně nejstarší částí Edinburghu. Přímo pod Royal Mile se nachází zbytky původního středověkého města, které dnes můžete prozkoumat v rámci prohlídky s průvodcem.

Podzemní uličky, opuštěné místnosti a skrytá zákoutí nabízejí jiný pohled na historii města – často temnější a drsnější. Dozvíte se o životě ve středověku, o morových ranách, o honu na čarodějnice i o legendách, které dodnes kolují mezi místními.

Prohlídky mají různá zaměření – od historických po strašidelné, včetně tematických večerních tour. Podle typu se liší i cena, která začíná na 17 £.

Royal Mile Edinburgh

11. Holyroodhouse

Palác Holyroodhouse tvoří druhý konec Royal Mile (ten první představuje Edinburský hrad). Oba konce ulice tak spojují dvě výrazná místa skotské historie.

Holyroodhouse ale není jen památka – jde o oficiální královské sídlo v Edinburghu, kde panovník přebývá při návštěvách Skotska. Právě tady byl na rytíře pasován například Sean Connery.

Hollyroodhosue Edinburgh

Palác je veřejnosti přístupný po většinu roku, kdy se zde král právě nenachází, a to včetně královských komnat. Uvidíte tu i místnosti Marie Stuartovny, Velký sál s portréty skotských králů a další části spojené s dramatickou historií Skotska.

Součástí areálu jsou také čtyři hektary zahrad, které v létě krásně rozkvétají. V jejich zadní části najdete nádhernou zříceninu opatství Holyrood Abbey.

Hollyrood Abbey

Vstupné a otevírací doba Holyroodhouse

Vstupné do Holyroodhouse je při rezervaci minimálně den předem: 21 £ nad 24 let, 13,50 £ pro mladé 18-24 let a 10,50 £ pro děti 5-17 let a osoby s průkazem ZTP. Děti do 5 let a doprovod pro osoby se ZTP mají vstup zdarma.

Při objednání lístků v den návštěvy jsou vstupenky o několik liber dražší, takže určitě doporučuji rezervaci s předstihem – přijít můžete kdykoliv ve vybraný den, takže nejste limitovaní časem a navíc ušetříte. 

Otevírací doba je následující:

  • 1. dubna až 31. října 9:30-18:00 (poslední vstup 16:30)
  • 1. listopadu až 31. března 9:30-16:30 (poslední vstup 15:15)

Holyroodhouse je otevřený denně kromě úterý a středy, v období od 25. května do 8. září 2025 je otevřeno denně.

Calton Hill po levé straně, Hollyroodhouse po pravé straně
Calton Hill po levé straně, Hollyroodhouse po pravé straně

12. Arthur’s Seat

Přímo vedle paláce Holyroodhouse se rozkládá rozlehlý Holyrood Park – zelené srdce města, které pokrývá území dávno vyhaslé sopky staré zhruba 350 milionů let.

Jeho nejvyšším bodem je Arthur’s Seat (251 m n. m.), místo opředené legendami. Podle některých teorií je pojmenovaný po slavném králi Artušovi. Ať už na tom něco je, nebo ne, výhledy z vrcholu patří k těm nejkrásnějším v Edinburghu.

Místo je oblíbené mezi místními i turisty. Nebudete tu sami, ale i tak si tu užijete klidnější atmosféru než v centru.

Arthur's Seat Edinburgh co navštívit

Na Arthur’s Seat vede několik tras. Vyrazit můžete například kolem ruiny kaple sv. Antonína nebo podél útesů Salisbury Crags, které uvidíte už od Holyroodhouse.

Trasa k Salisbury Crags je nenáročná. Cesta na vrchol už vyžaduje pevnější obuv – podle zvolené trasy může být kamenitá, strmá a místy kluzká nebo bahnitá.

Arthur's Seat Edinburgh co navštívit

Na vrcholu budete za 30 až 60 minut, podle toho, odkud vyrazíte. Pokud hledáte kratší variantu, můžete se nechat odvézt taxi nebo autobusem k jezeru Dunsapie, odtud to zabere přibližně půl hodiny (u jezera je i parkoviště).

Na vrcholu dost fouká, takže si vezměte vrstvu navíc. A nezapomeňte na vodu a něco na zub – Arthur´s Seat je skvělé místo pro piknik.

Arthur's Seat Edinburgh co navštívit
Arthur's Seat Edinburgh co navštívit

13. Canongate Kirk

Canongate Kirk je nenápadný, strohý kostel na dolním konci Royal Mile, jen pár kroků od paláce Holyroodhouse. Přesto má zajímavou historii a stojí za krátkou zastávku.

Na přilehlém hřbitově jsou pohřbené některé významné osobnosti skotských dějin – například ekonom Adam Smith, zakladatel moderní ekonomie.

Pokud vás zajímá historie města, přímo naproti najdete Muzeum Edinburghu, které přibližuje vývoj města od středověku až po současnost. Vstup je zdarma.

Canongate Kirk

14. Scott Monument a New Town

Přesouváme se do Nového Města, které navazuje přímo na Staré Město – stačí sejít z Royal Mile dolů směrem k nádraží Waverley. I když název napovídá něco jiného, Nové Město vzniklo už v 18. století.

Na rozdíl od starého labyrintu uliček má přehlednou strukturu, budovanou v georgiánském stylu. Ulice jsou tu rozvrženy podle vzoru britské vlajky.

Přímo u nádraží uvidíte výraznou štíhlou věž – Scott Monument, gotický památník věnovaný nejslavnějšímu skotskému spisovateli sir Walteru Scottovi. Na památníku je vyobrazeno přes 60 postav z jeho románů.

I samotné nádraží Waverley nese jméno po jeho prvním románu.

Scott monument co navštívit v Edinburghu

Nahoru na památník vede 287 točitých schodů, odkud vás pak čeká pěkný výhled na město. Součástí vstupenky je i malá expozice věnovaná autorovi.

Vstupné: 8 £ (dospělí), 6 £ (děti)
Otevírací doba: 10:00–15:30 (poslední vstup), s pauzou 12:30–13:45

Po návštěvě památníku můžete pokračovat dál po Princes Street, jedné z hlavních nákupních tříd v Edinburghu, odkud je zároveň krásný výhled zpět na Staré Město.

15. Skotská národní galerie

Jen pár kroků od Scott Monument najdete Scottish National Gallery – místo, které by nemělo uniknout žádnému milovníkovi umění.

Galerie se zaměřuje především na evropské malířství od renesance po 19. století a vystavuje díla starých mistrů, jako jsou Da Vinci, Raphael, Monet nebo Rembrandt. Jedním z nejcennějších obrazů je Olivovníky od Vincenta van Gogha.

  • Vstupné: Vstup na stálou expozici je zdarma. Dobrovolný příspěvek je vítaný – obvykle se doporučuje kolem 5 £, což je v Edinburghu běžná praxe. Galerie pořádá i dočasné výstavy, které už jsou zpoplatněné.
  • Otevírací doba: 10:00 do 17:00.

Nejlepší ubytování v Edinburghu

ubytování Edinburgh
Edinburgh House Hotel

Levné ubytování s dobrou dostupností, pokoje jednoduché, ideální pro nenáročné cestovatele

ubytování Edinburgh
Holiday Inn Express Edinburgh

Moderní hotel kousek od autobusu a tramvaje, parkování, klidná lokalita, vhodné i pro rodiny

Edinburgh

16. Princes Street Gardens

Přímo vedle Princes Street, na svahu pod Edinburským hradem, se rozkládají Princes Street Gardens – klidné a rozlehlé městské zahrady plné zeleně, soch, fontán a květinových instalací.

Najdete tu spoustu cestiček i laviček, kde si můžete odpočinout s výhledem na hrad. Oblíbenou atrakcí jsou květinové hodiny, které se každý rok upravují do jiného motivu.

Věděli jste? Na místě zahrad se kdysi nacházelo jezero Nor Loch, které sloužilo jako skládka i místo k popravám a zbavování se těl. Po jeho vysušení v 19. století vznikl tento park, který odděluje Staré a Nové Město.

Více inspirace: Edinburgh za 3 dny – itinerář a mapa trasy

Princes Street Gardens co navštívit v Edinburghu

17. Calton Hill

Calton Hill je další místo s krásným výhledem na Edinburgh – tentokrát mnohem dostupnější než Arthur’s Seat. Výstup je krátký a nenáročný, takže ho zvládne opravdu každý.

Na vrcholu kopce se nachází hned několik zajímavých staveb. Nejvýraznější z nich je Národní památník, jehož sloupy připomínají athénskou Akropoli. I proto se Edinburghu přezdívá „Athény severu“.

Najdete tu také Nelsonův památník, který bývá běžně přístupný, ale momentálně je uzavřený (nejspíš do léta 2025 – můžete ověřit zde).

Calton Hill

Zajít můžete i k budově staré observatoře, kde se nachází vyhlídková plošina s krásným výhledem na město, Firth of Forth a Arthur’s Seat v pozadí. Ideální místo na západ slunce, ale klidně i východ slunce, pokud se chcete vyhnout davům.

18. Dean Village

Máte také rádi klidná zákoutí, kde se dá jen tak procházet a vnímat atmosféru? Dean Village je k tomu ideální. Tahle malebná čtvrť se nachází kousek od centra, ve West Endu Edinburghu – a přesto působí úplně jinak než rušné město.

Původně šlo o vesnici ze 12. století, kde se mlelo obilí. Mlýnské budovy byly později přestavěny na obytné domy a dnes tu najdete tiché uličky, historické domy a výhledy na říčku Water of Leith. Celá oblast působí jako z pohlednice, ale přes den a v sezóně je tu také dost lidí.

Dean Village Edinburgh

Při návštěvě je ale dobré respektovat, že Dean Village je rezidenční čtvrť – je potřeba být k místním ohleduplný a zároveň tu nenajdete turistického zázemí (restaurace, WC ani suvenýry).

Nejjednodušší cesta vede tramvají č. 11 z Princes Street, odkud je to už jen pár minut pěšky.

Dean Village Edinburgh

19. Circus Lane

Miluju kouzelné uličky mimo vyšlapané cesty a Circus Lane je jednou z nich. Je to tiché, malebné místo plné zeleně, květin v květináčích a s kaplí sv. Vincenta v pozadí – úplně jiný svět oproti širokým městským ulicím v okolí.

Ulička se nachází ve čtvrti Stockbridge, asi 15 minut pěšky severovýchodně od Dean Village nebo 20 minut chůze z Princes Street. Můžete se sem ale dostat i pohodlně autobusem č. 8 nebo 29.

Circus Lane

Pokud budete v neděli poblíž, určitě se zastavte na Stockbridge Market, místním farmářském trhu s nabídkou lokálních produktů, street foodem a skvělou atmosférou. Doporučuji ochutnat jejich paellu nebo domácí pečivo.

Více inspirace: Nejkrásnější místa ve Skotsku

20. Královská botanická zahrada

Kousek od Circus Lane se nachází Royal Botanic Garden Edinburgh – jedna z nejstarších botanických zahrad na světě. Na rozloze přes 28 hektarů tu najdete rozsáhlé sbírky rostlin z různých koutů světa, včetně řady vzácných druhů.

Rostliny a květiny se během roku obměňují, takže vás zahrada pokaždé překvapí něčím novým. Kromě toho se tu nachází taky kavárny a obchod s lokálními výrobky.

  • Vstup je zdarma. Placený je pouze vstup do skleníků, kde najdete tropické i subtropické druhy.
  • Otevírací doba: Únor až říjen 10:00-17:00, listopad až leden 10:00-16:00
Královská botanická zahrada Edinburgh

21. Královská jachta Britannia

Na severovýchodním okraji města, ve čtvrti Leith u pobřeží Severního moře, kotví The Royal Yacht Britannia – bývalá královská jachta, která sloužila britské královské rodině více než 40 let.

Během služby urazila přes 1 milion námořních mil a absolvovala 968 oficiálních návštěv po celém světě. Dnes patří mezi nejoblíbenější památky, co v Edinburghu navštívit.

Na palubě si prohlédnete královninu ložnici, jídelnu, kajuty důstojníků, strojovnu nebo malou nemocnici. Součástí je i výstava historických fotografií a předmětů. K dispozici je dokonce audioprůvodce v češtině.

Královská jachta Britannia

Po návštěvě se můžete projít i po přístavní čtvrti Leith, která má čím dál živější atmosféru, spoustu kaváren, restaurací a výhledů na moře. Okolí se za poslední roky hodně proměnilo a stojí za procházku.

Praktické informace

  • Jak se dostat: Z Princes Street se sem dostanete autobusem č. 11 nebo 34. Ze Starého Města (např. od National Museum of Scotland) pak jezdí autobus č. 35. Cesta trvá ve všech případech zhruba 35 minut. Pro aktuální spojení doporučuji aplikaci Transport for Edinburgh, případně Google Mapy.
  • Vstupné: 20 £, snížené 9,50 £ pro děti 5-17 let
  • Otevírací doba se liší dle období: Listopad až březen 10:00-17:00, duben až srpen 9:30-18:00, září 10:00-18:00, říjen 10:00-17:30, poslední vstup vždy 2 hodiny před koncem otevírací doby.
Leith Edinburgh

22. Forth Bridges a South Queensferry

Forth Bridges patří k ikonickým stavbám Skotska – a pokud se zeptáte místních, spousta z nich vám doporučí, ať si na mosty uděláte výlet. Najdete je v městečku South Queensferry, zhruba půl hodiny od Edinburghu.

Nejznámější je červený železniční most Forth Bridge, starý přes 125 let. Je to technický unikát a kvůli své historické hodnotě je zapsaný na seznamu UNESCO. Most spojuje South Queensferry s vesnicí North Queensferry na druhém břehu.

Možnosti, co tu podniknout:

  • Jízda vlakem přes Forth Bridge je zážitek sám o sobě. Ze stanice Dalmeny do North Queensferry to trvá jen 3 minuty, jízdenka stojí 3,40 £.
  • Pěší trasy kolem mostů, odkud si užijete krásné výhledy a nenáročné procházky. Jedna z oblíbených tras začíná u nádraží Dalmeny a měří zhruba 8 km – dá se zvládnout i na kole. Cestou vás navede několik informačních panelů s mapami a zajímavostmi o oblasti.
  • Vyhlídková plavba lodí pod mosty je nejpopulárnější možností. Loď proplouvá pod všemi třemi mosty a kolem ostrovů v zálivu Firth of Forth. Při troše štěstí můžete pozorovat papuchalky nebo lachtany ve volné přírodě.
Forth Bridges Edinburgh

Jak se dostat k Forth Bridges z Edinburghu

  • Vlakem z nádraží Edinburgh Waverley do stanice Dalmeny – cesta trvá asi 15 minut a jízdenka vyjde na 6,10 £. Od nádraží je to k mostům zhruba 15 minut pěšky.
  • Autobusem č. 43 z Princes Street, který jezdí každých 20 minut (v neděli každých 30 minut). Jízda trvá asi 30 minut a jízdenka stojí 2 £.
  • Aktuální jízdní řády a ceny najdete na webu Scotrail nebo v aplikaci Transport for Edinburgh.
  • Pokud jedete autem, zaparkovat můžete zdarma podél silnice přímo pod mostem.

Více inspirace: V tomto článku jsme sepsali nejlepší místa v Glasgow a okolí a zde výlety a trasy v okolí Glencoe a Fort William ve Skotské vysočině.

23. Kam k moři z Edinburghu

I když leží Edinburgh přímo u moře, centrum samotné na něj téměř nenavazuje. Pokud si ale chcete udělat krátký výlet k pobřeží, projít se po pláži nebo jen nasát mořský vzduch, vydejte se na kraj Edinburghu.

Nejblíž je čtvrť Portobello, kam se dostanete z centra autobusem za 20 minut. Najdete tu dlouhou písečnou pláž, kavárny a typickou britskou promenádu.

Kam k moři z Edinburghu Portobello beach

Další možností je výlet na sever – na pláž Cramond Beach. Ta je známá tím, že při odlivu můžete přejít až na ostrov Cramond Island po betonové hrázi (jsou tu vyznačené časy, kdy je nejbezpečnější hráz přejít). Z centra sem jezdí autobus č. 41, cesta trvá asi půl hodiny.

Více inspirace: Skotsko bez auta – nejlepší výlety z Edinburghu

24. Skotská vysočina a ostrov Skye

Pokud přemýšlíte, kam dál z Edinburghu, Skotská vysočina (Highlands) a ostrov Skye patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete ve Skotsku vidět.

Neist point itinerář a mapa trasy, co navštívit na ostrově Skye, skotsko

Z Edinburghu se sem dá vyrazit buď na vlastní pěst autem nebo s organizovaným výletem – existují jednodenní i vícedenní varianty podle toho, kolik toho chcete stihnout.

Výlety zahrnují ikonická místa jako Glen Coe, jezero Loch Ness, Eilean Donan Castle, Ben Nevis nebo Old Man of Storr na ostrově Skye.

Veřejnou dopravou se do těchto míst taky dostanete (ne vždy), ale počítejte s delšími přejezdy a nutností strávit víc času na cestě – ideálně tak mít k dispozici alespoň 4 až 5 dní.

Výlety se zajištěnou dopravou


Powered by GetYourGuide

Autem po Skotsku

Pokud chcete procestovat Skotskou vysočinu nebo ostrov Skye vlastním tempem, půjčení auta je skvělá volba. Nejvíce autopůjčoven najdete přímo na letišti v Edinburghu, ale auta se dají půjčit i v centru města.

Pro srovnání cen doporučuji použít DiscoverCars – propočítávali jsme to a ceny tu mají nejlepší (včetně plného pojištění, které online vychází levněji než na přepážce). Mají také fungující podporu, což nebývá pravidlem.

Skotsko na vlastní pěst / Skotsko průvodce

Ve Skotsku se jezdí vlevo – zpočátku je to nezvyk, ale dá se na to rychle zvyknout. Cesty bývají klidné, často i prázdné, jen je dobré být opatrný u tzv. single track roads s výhybnami.

Více informací najdete v našem článku Autem po Skotsku: Jak na řízení a půjčení auta.

Jak se dostat z letiště do centra Edinburghu

Edinburgh Airport leží asi 13 km západně od centra a má jen jeden terminál. I tak je poměrně rušné, zejména během letní sezóny.

Do města se dostanete nejčastěji autobusem Airlink 100, tramvají nebo taxíkem. Funguje i Uber.

Nejoblíbenější možností je autobus Airlink – poznáte ho podle modré barvy a nápisu Airlink. Jezdí každých 10 minut od 4:30 do 1:00, v noci pak každých 20 až 30 minut. V centru zastavuje u hlavního nádraží Waverley. Cesta trvá přibližně 30 minut.

  • Cena jednosměrné jízdenky: 5,50 £ (dospělí) / 2,75 £ (děti 5–15 let)
  • Zpáteční jízdenka: 8 £ (dospělí) / 4 £ (děti)

Lístky koupíte u řidiče – bezkontaktně nebo v hotovosti. Nejjednodušší je koupit online s předstihem a vytisknout si je doma – mobilní vstupenky neakceptují. Můžete jet jakýmkoliv spojem po vybraný den, zpáteční jízdenka je otevřená.

Kromě Airlinku jezdí z letiště i další autobusy:

  • Skylink 200 – jede přes severní část města
  • Skylink 400 – spojuje letiště s jihem města
    • Oba jezdí každých 30 minut od 4:00 do půlnoci.

Pokud jste ubytovaní v Leithu nebo v okolí hlavní tepny, skvělou volbou je tramvaj. Lístek vyjde na 7,50 £ (zpáteční 9 £) a do centra se dostanete za cca 35 minut.

Další možností je taxi, kde cesta do centra stojí zhruba 30 £.

Nejlepší ubytování v Edinburghu

ubytování Edinburgh
Haymarket Hotel

Tradiční ubytování ve viktoriánském domě, výborná dostupnost, klidná lokalita

ubytování Edinburgh
Cityroomz Edinburgh

Moderní pokoje a apartmány s kuchyní, ochotný personál, výborná dostupnost na letiště i do centra

Doprava a MHD v Edinburghu

Edinburgh je poměrně malé město (asi 500 tisíc obyvatel) a většinu centra bez problémů projdete pěšky. Na vzdálenější místa, jako je přístav Leith, botanická zahrada nebo pláže, vás dovezou autobusy nebo tramvaje. Autobusy mají vlastní pruhy, takže jsou spolehlivé i v dopravní špičce.

Jízdenky a ceny

Veřejná doprava v Edinburghu je přehledná a nabízí několik možností podle toho, jak často a kam plánujete jezdit.

  • Jednorázová jízdenka (SINGLEticket): 2 £
  • Celodenní jízdenka (DAYticket): 5 £ – platí na neomezené cestování autobusy a tramvajemi v rámci městské zóny (neplatí na autobus Airlink z letiště)
  • Dětské sazby (5-15 let) jsou poloviční.

V případě autobusů se lístky kupují u řidiče, platit můžete bezkontaktní kartou nebo v hotovosti – ale musíte mít přesnou částku, řidič nevydává zpět. U tramvají musíte mít jízdenku už před nástupem – přímo na zastávkách jsou automaty, kde si je můžete koupit (mince, karta).

TapTapCap: platba kartou bez lístku

Nejpohodlnější způsob, pokud nechcete řešit lístky předem, je systém TapTapCap. Funguje podobně jako v Londýně:

  • Při nástupu přiložíte bezkontaktní kartu ke čtečce u řidiče.
  • Systém sám hlídá, kolik jste za den utratili – a jakmile dosáhnete denního limitu 4,80 £, další jízdy už neplatíte.

TapTapCap platí jen na autobusy, ne na tramvaje. Pokud plánujete využívat i tramvaj, vyplatí se koupit klasickou celodenní jízdenku.

Pokud například cestujete s dětmi, není problém na jednu kartu udělat více transakcí. Vy jako rodič můžete zaplatit pouze přiložením ke čtečce a poté ještě zakoupit pomocí stejné karty papírovou jízdenku pro dítě.

Aplikace

Pro plánování trasy nebo nákup jízdenek můžete využít aplikaci Transport for Edinburgh nebo M-Tickets (pro nákup elektronických lístků). Google Mapy ale fungují taky velmi dobře a zobrazují aktuální spoje včetně přestupů.

co navštívit v Edinburghu

Kde se ubytovat v Edinburghu?

  • Haymarket Hotel: Příjemný hotel v klidné ulici na kraji centra. Sídlí ve viktoriánské budově a má výhodnou polohu s dobrým spojením na letiště. Pokoje jsou stylové, útulné a zařízené v tradičním skotském duchu.
  • Cityroomz Edinburgh: Ideální poloha hned naproti zastávce letištního autobusu. K dispozici jsou klasické pokoje i apartmány s kuchyňským koutem – dobrá volba, pokud si plánujete něco uvařit sami.
  • ibis budget Hotel: Jednoduché moderní ubytování v blízkosti letiště. Menší pokoje s veškerým základním vybavením, vhodné pro páry i rodiny.
  • Edinburgh House Hotel: Levné ubytování s dobrou dostupností do centra i k pobřeží. Zastávka autobusu kousek od hotelu, pokoje jednoduché, ale dostačující pro nenáročné cestovatele.
  • Holiday Inn Express Edinburgh: Moderní hotel kousek od autobusu a tramvaje, parkování, klidná lokalita, vhodné i pro rodiny.

Nejlepší ubytování v Edinburghu

ubytování Edinburgh
Edinburgh House Hotel

Levné ubytování s dobrou dostupností, pokoje jednoduché, ideální pro nenáročné cestovatele

ubytování Edinburgh
Holiday Inn Express Edinburgh

Moderní hotel kousek od autobusu a tramvaje, parkování, klidná lokalita, vhodné i pro rodiny

Co jíst a kam na jídlo v Edinburghu

V Edinburghu si můžete dát téměř cokoliv, co vás napadne. Najdete tu restaurace s mezinárodní kuchyní, veganské restaurace, ale i tradiční skotské hospody, které mají své kouzlo – často s krbem, dřevěným obložením a tmavým nábytkem.

Kam zajít na jídlo

V centru města najdete spoustu podniků, kde se dobře najíte. Zde je několik našich tipů:

  • Greyfriars Bobby’s Bar – naproti Národnímu muzeu Skotska, s příjemnou atmosférou a klasickým pubovým menu
  • Makar’s Mash Bar – zaměřený na skotskou kuchyni
  • The World’s End – tradiční hospoda na dolním konci Royal Mile, mají vlastní pivo a natáčel se tu seriál Cizinka
  • The Edinburgh Larder – oblíbené místo na anglickou snídani nebo něco menšího během dne, ale často tu bývá plno
  • Clarinda’s Tearoom – čajovna ve stylu vintage s domácími koláči, čajem, ale i lehčím jídlem, kterou najdete přímo na Royal Mile
  • Mary’s Milk Bar – vyhlášená zmrzlinárna na Grassmarketu kousek od hradu
  • Books N’ Cup Cafe – útulná a tichá kavárna mimo centrum s výbornou kávou a něčím sladkým nebo slaným k zakousnutí

Všechny tipy najdete v mapě na konci článku.

haggis

Co ochutnat ve Skotsku

Tradiční skotská jídla jsou jednoduchá, ale zasytí:

  • Haggis – ovčí vnitřnosti na cibulce s ovesnými vločkami, podávané s bramborovou a tuřínovou kaší
  • Skotská vejce (Scotch eggs) – natvrdo vařené vejce obalené v mletém mase a strouhance
  • Skotský losos – často podávaný uzený nebo grilovaný
  • Jehněčí stehno s kaší – často s omáčkou a ochucenou kaší (např. s klobásou nebo jarní cibulkou)

Ráno můžete vyzkoušet tradiční britskou snídani, a pokud vás láká něco sladkého, doporučuji odpolední čaj se scones – nadýchanými koláčky podávanými s džemem a smetanou.

skotská vejce co ochutnat v Edinburghu

Praktické tipy pro návštěvu Edinburghu

Ceny v Edinburghu

Edinburgh nepatří mezi nejlevnější destinace, ale ceny jsou srovnatelné s jinými většími městy ve Velké Británii. Pokud plánujete rozpočet, tady je orientační přehled cen:

Stravování:

  • Oběd v levnější restauraci: 15 £
  • Večeře pro dva (3 chody): 70–75 £
  • Káva: 3–3,50 £
  • Pint piva v hospodě: 5–6 £

Potraviny v obchodech:

  • Chleba (500 g): 1,30 £
  • Sýr (1 kg): 9,00 £
  • Kuřecí maso (1 kg): 7,40 £
  • Brambory (1 kg): 1,30 £
  • Jablka (1 kg): 2,30 £
  • Voda (1 l): 1,03 £
  • Domácí pivo (0,5 l): 1,90 £

Jaké je počasí v Edinburghu?

Počasí v Edinburghu je typicky větrné, vlhké a proměnlivé. Počítejte s tím, že se během dne může několikrát vystřídat slunce, vítr i déšť.

Léto bývá příjemné a poměrně mírné – žádná vedra jako v Barceloně nebo Římě. Průměrné denní teploty se v červenci a srpnu pohybují kolem 18–20 °C (průměry za den od rána do večera). I když se jedná o nejsušší část roku, deštník nebo pláštěnku se vyplatí mít po ruce.

My jsme byli ve Skotsku v sezóně – v Edinburghu často pršelo a na ostrově Skye dokonce sněžilo. Takže raději počítat se vším.

Zbytek roku je výrazně deštivější. Zimy jsou chladné, ale ne extrémní – průměrné teploty v lednu a únoru bývají kolem 1–2 °C. Občas nasněží, ale většinou se jedná o tenkou vrstvu, která rychle zmizí.

Edinburgh

Kdy navštívit Edinburgh

Nejlepší doba pro návštěvu Edinburghu je květen až září, kdy jsou dny dlouhé, počasí bývá mírnější a většina atrakcí má prodlouženou otevírací dobu. Léto je ideální, ale počítejte se střídáním slunce a přeháněk. I když je to nejsušší část roku, deštník se hodí vždy.

Srpen je specifický – město zaplaví návštěvníci z celého světa kvůli Fringe Festivalu, který přináší neuvěřitelnou atmosféru, ale i vyšší ceny ubytování a větší davy.

Na jaře a na podzim je v Edinburghu méně turistů, ale počasí bývá proměnlivé. Zima bývá chladná, větrná a vlhká, ale adventní trhy a oslavy Hogmanay (skotský Silvestr) mají také své kouzlo.

Pro snazší plánování itineráře přidávám níže tabulku s orientačními časy východu a západu slunce a průměrnými denními teplotami v průběhu roku (průměrně teploty od rána do večera):

Edinburgh počasí a kdy navštívit / Edinburgh východ a západ slunce

Cestovní doklady a vstup do země

Pro vstup do Skotska je potřeba platný cestovní pas – občanský průkaz nestačí. Od roku 2025 je navíc nutná registrace ETA (Electronic Travel Authorisation).

Vyřídíte ji online nebo v mobilní aplikaci, zabere to pár minut a platí 2 roky. Cena je 16 £ a registraci potřebuje každý cestující, včetně dětí.

Po příletu si vás systém dohledá automaticky, takže není nutné nic tisknout. Doporučujeme registraci vyřídit alespoň 3 dny před odletem.

Cestovní pojištění (a proč nestačí kartička EHIC)

Evropská kartička pojištěnce (EHIC) ve Velké Británii sice stále platí, ale pokrývá jen neodkladnou péči ve státních zařízeních – neplatí na soukromé kliniky, převozy ani repatriaci.

Spoluúčast bývá vyšší než u nás a některá ošetření si i s kartičkou hradíte sami. Proto doporučujeme klasické cestovní pojištění.

Na tomto odkazu získáte 50% slevu na cestovní pojištění. Možné je i připojištění služby lékař na telefonu, kterou ocení především rodiny s dětmi nebo ti, kdo chtějí mít možnost kdykoliv konzultovat zdravotní problém v češtině – třeba při horečce, vyrážce nebo úrazu. 

Tipy před návštěvou Edinburghu

  • Neměňte Skoty za Angličany. Pro mnoho místních je to citlivé téma – kvůli historickým vztahům mezi Skotskem a Anglií se k takovému označení staví velmi odmítavě. Jinak jsou ale Skotové velmi přátelští, otevření a ochotní pomoct.
  • Veřejná Wi-Fi je dostupná na řadě míst v centru. Stačí se připojit k síti EdiFreeWifi a vyplnit základní údaje nebo se přihlásit přes Facebook. Rychlost ale nebývá vždy ideální, takže pokud máte vlastní data, často se vyplatí zůstat u nich – připojení bývá rychlejší a stabilnější.
  • Z České republiky můžete ve Skotsku běžně využít roaming v rámci EU, takže volání i mobilní data fungují za stejné ceny jako doma (podle vašeho tarifu).
  • Festivalový srpen: Pokud plánujete návštěvu v srpnu, rezervujte si ubytování s větším předstihem. V Edinburghu v tu dobu probíhá slavný Fringe Festival, který výrazně zvyšuje obsazenost i ceny.
  • Veřejné toalety: Město nabízí turistům několik veřejných toalet – většina z nich je zdarma. Najdete je například vlevo od Edinburského hradu, v Princes Street Gardens nebo na promenádě u Portobello Beach. Kompletní seznam najdete na tomto odkazu.
  • Zásuvky ve Skotsku jsou typu G – tedy tříkolíkové, jaké se používají ve Velké Británii. Napětí je stejné jako u nás (230 V), ale budete potřebovat redukci.

Nejkrásnější místa, co vidět v Edinburghu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Edinburghu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět v Edinburghu. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Edinburghu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Skotsku

EDINBURGH: Vytvořili jsme také podrobný itinerář, co vidět v Edinburghu za 3 dny a co navštívit ve Skotsku bez auta – nejlepší výlety z Edinburghu.

SKOTSKO: Zde jsou nejkrásnější místa na ostrově Skye a v dalším článku “Co vidět ve Skotsku“.

Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst. Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.

Chystáte se do Glasgow? Zde jsou nejlepší místa, kam v Glasgow a okolí. V tomto článku najdete více tipů, co navštívit v Glencoe a Fort William na Skotské vysočině.

Další články: Jak se dostat do Skotska (letecky, autem) a autem po Skotsku (jak na řízení a půjčení auta).  

Nejčastější dotazy: Co navštívit v Edinburghu 

 

Co vidět v Edinburghu a jaké památky si nenechat ujít?

Mezi ta nejkrásnější místa v Edinburghu patří Edinburský hrad, Royal Mile a uličky Starého Města, palác Holyroodhouse nebo Královská botanická zahrada. Za návštěvu ale rozhodně stojí i čtvrť Leith s královskou jachtou Britannia, výhled z Calton Hill nebo malebná Dean Village.

Na jak dlouho navštívit Edinburgh?

Jeden den je na Edinburgh málo – většinu krásných míst byste jen proběhli. Ideální jsou alespoň 2–3 dny, kdy stihnete nejen hlavní památky, ale i méně známá zákoutí a třeba i krátký výlet za město.

Kam za výhledy v Edinburghu?

Nejznámější výhledy nabízí Edinburský hrad a Calton Hill – ten je dostupný a nezabere moc času. Pokud vás láká delší výstup, vydejte se na Arthur’s Seat. Nahoru je to sice trochu do kopce, ale výhledy na město a okolní krajinu za to rozhodně stojí – hlavně při východu nebo západu slunce.

4 názory na “25 tipů na památky a co navštívit v Edinburghu (2025) + mapa”

    1. Moc děkujeme za aktuální doplnění – upravila jsem, že od naší návštěvy došlo ke změně.

  1. Perfektný blog – naozaj užitočné informácie, dá sa zorientovať už “iba” čítaním 👍
    PS: čo oceňujem, sú info o toaletách – pred cestou si to málokto uvedomí, ale je to jedna z najdôležitejších info 😅

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru