Plánujete navštívit Boží Dar v Krušných horách a hledáte tipy na výlety, turistické trasy a zajímavosti v okolí? Pak jste tady správně, protože Boží Dar máme prochozený jako své boty :).
S dětmi i bez, takže tu najdete jak nenáročné trasy, tak delší túry na vzdálenější místa.
Tento průvodce vám ukáže naše tipy na výlety v Božím Daru a okolí. Připojíme taky pár doporučení ohledně ubytování a kde se najíst.
Boží Dar v Krušných horách
Boží Dar v Krušných horách je něco jako Špindlerův Mlýn v Krkonoších.
Je to nejznámější turistické středisko, kde to žije po celý rok. V létě díky turistickým trasám a cyklostezkám a v zimě se zase plní lyžařské sjezdovky a běžkařské tratě.
Na Božáku (jak říkají místní) se nikdy nebudete nudit. Můžete sem vyrazit kdykoliv a pořád tu najdete skvělé aktivity a zajímavosti, které stojí za to vidět.
Poprvé jsem byla na Božím Daru ve 12 letech na tradičním lyžáku s gymplem. Do té doby jsem měla zkušenost jen s lyžováním za barákem. A podle toho to tak taky vypadalo, když jsem nebyla schopná se spolužačkou sesednout z lanovky, která nás následně vyhodila na té obrovské kupě sněhu na vrchu lanovky.
Podruhé se nám zase zkřížily lyže v polovině lanovky a my tak vypadly uprostřed lesa :). Přesto jsem si k Božímu Daru cestu našla a rádi sem zajedeme i několikrát do roka.
Sesbírala jsem zkušenosti, fotografie za poslední roky a vložila na jeden virtuální papír.
I když je Boží Dar nejnavštěvovanějším střediskem v Krušných horách, pořád ho nezasáhla taková masová turistika jako jiná místa České republiky. Právě proto jsou Krušné hory skvělé. Nechají vás nadechnout se a užívat si zdejší přírodu víc v klidu.
Boží Dar v Krušných horách – zajímavosti a informace
Boží Dar je třetí nejmenší město v České republice. V roce 2022 tu žije pouhých 227 obyvatel a to je započítaná taky nedaleká Rýžovna a Zlatý Kopec.
Boží Dar se rozprostírá na náhorní plošině v nadmořské výšce 1020 metrů a je tak nejvýše položeným městem v České republice.
Město má skvělou polohu, protože leží asi 25 minut od Karlových Varů a na úpatí nejvyšší hory Krušných hor – Klínovec. Státní hranice s Německem začíná jen pár desítek metrů za kruhovým objezdem nad Božím Darem.
Díky tomu to je kousek na Fichtelberg, který je nejvyšší horou za německou část Krušných hor. A na Fichtelberg se v tomto průvodci taky podíváme.
Celé městečko je kouzelné s domy obloženými dřevem, kostelem sv. Anny a menším parkem, kde můžete posedět u dřevěného medvěda.
Boží Dar výlety, zajímavosti a turistika
Okolí Božího Daru je doslova prošpikované zajímavými místy, cyklistickými i turistickými trasami a tipy na výlety, takže budete mít vždy co objevovat.
Naučná stezka Ježíškova cesta
- Náročnost: 1,5 h – 5 h podle zvoleného okruhu; kratší okruh vhodný i pro menší děti, větší okruh spíš pro větší děti nebo bez dětí, oba okruhy sjízdné kočárkem nebo na kole; stezka je přístupná v létě i v zimě
- Ježíškova cesta – kratší okruh (5,6 km)
- Ježíškova cesta – delší okruh (12,9 km)
Ježíšova cesta je nejznámější turistická trasa pro děti v Krušných horách. Po cestě čekají na děti různé prolézačky, malované a vyřezávané pohádkové bytosti a spousta dalšího.
Pokud jsou soutěživé, mohou si zapisovat plnění jednotlivých úkolů do karty a v informačním centru v Božím Daru pak vyzvednout odměnu.
Na trasu ale klidně vyrazte i bez dětí. Místo prolézaček si užijete krásné přírody v přírodním parku Zlatý kopec, který se rozprostírá západně od Božího Daru.
Z Ježíškovy cesty vedou další odbočky pro pěší a cyklisty. Cesta je nenáročná, téměř bez stoupání.
Jak se dostat na Ježíškovu cestu
Trasa začíná u informačního střediska vedle radnice v centru Božího Daru, kde si s dětmi můžete vyzvednout za 50 Kč notýsek pro plnění úkolů.
Vydáte se směrem k vysílači, kolem kterého pak pokračujete k lesu. Na cestě je taky občerstvení Krmelec, které funguje celoročně (kromě pondělí a na podzim má otevřeno jen o víkendech a svátcích).
Kratší okruh má 5,6 km a najdete na něm veškeré úkoly, které děti musí splnit, aby dostaly dárečky v infocentru.
U občerstvení se pak cesta dělí – odbočíte po kratší okružní trase zpět do Božího Daru nebo pokračujete kolem Mysliven a Božídarského Špičáku po delším okruhu (12,9 m, spíš pro větší děti, s kočárkem nebo bez dětí).
Naučná stezka Božídarské rašeliniště
- Náročnost (okružní trasa): 1-2 h; 3,4 km; nenáročné, vhodné i pro menší děti a s kočárkem
- Okružní trasa po NS Božídarské rašeliniště
Naučná stezka Božídarské rašeliniště je další známou stezkou v Krušných horách. Je nenáročná a vhodná i pro kočárek a malé děti (ne na kole).
A i když patří k nejnavštěvovanějším místům v okolí Božího Daru, může se stát, že tu budete v 9 ráno v létě úplně sami jako my posledně.
Naučná stezka je dlouhá 3,4 km a začíná přímo v centru Božího Daru. Provede vás největším krušnohorským rašeliništěm Božídarské rašeliniště, které leží v nadmořské výšce 940 až 1 115 m. A právě rašeliniště jsou pro Krušné hory typická.
Cesta vede po povalovém chodníčku a ze začátku z ní budete mít výhled na Boží Dar, Klínovec a větrné elektrárny pod Klínovcem.
Potom se ponoříte hlouběji do rašelinišť, kde se stezka začne víc vlnit a provede vás rozličnou vegetací. Krásná stezka, která určitě stojí za navštívení. Zvlášť v létě, kdy to tu kvete.
Trasa po NS Božídarské rašeliniště
Trasa je okružní. Začnete u rozcestníku přímo v centru Božího Daru u radnice. Na rozcestníku uvidíte 2 směry – doporučuju vyrazit po hřebenové cestě Krušných hor podél radnice (poslední ukazatel na rozcestníku), protože tak postupně projdete stanoviště posloupně a stezka bude postupně “gradovat”.
Boží vyhlídka
- Náročnost: 20-40 minut; 1 km; nenáročné, vhodné i pro malé děti
- Trasa k Boží vyhlídce
Boží vyhlídka je jen 8 metrů vysoká rozhledna ve tvaru krabičky od sirek. Vede sem nenáročná trasa přímo z Božího Daru po červené turistické značce směrem na Klínovec.
Vystoupáte po schodech (pro menší děti jsou docela vysoké, ale dá se to zvládnout). Nahoře si můžete zazvonit na zvon.
Rozhledna Boží vyhlídka je volně přístupná od dubna do října. Od rozhledny můžete pokračovat dál na Klínovec – viz další bod.
Panoramatická trasa z Božího Daru na Klínovec
- Náročnost v jednom směru: 1,5 hod; 4,2 km; převýšení 225 m; vhodné i pro děti, trasa pro kola na Klínovec vede po silnici
- Trasa z Božího Daru na Klínovec
Trasa autem, popř. kolem z Božího Daru na Klínovec je považovaná za jednu z nejkrásnějších vyhlídkových cest v České republice. Je sice krátká, ale výhledy na Krušné hory jsou odtud krásné.
Pěší trasa silnici téměř kopíruje a díky tomu nabízí stejně krásné výhledy. Druhá polovina trasy vede lesem, ale krásným a nedotčeným lesem plným borůvek a malin.
Začátek trasy je stejný jako v předchozím případě, kdy jsme vyráželi na Boží vyhlídku. Vydáte se z centra Božího Daru po červené turistické značce kolem rozhledny a lyžařského střediska Neklid s výhledem na větrné elektrárny po levé straně.
Polovina trasy je cesta panoramatická s výhledy na vrcholy Božídarský Špičák, Dub a Hadí hora.
Druhá polovina trasy vede lesem až k silnici vedoucí na Klínovec. Tady jen přejdete silnici a pokračujete dál lesem až na vrchol Klínovec. Postupně začínáte víc stoupat.
Cestou si můžete udělat odbočku k občerstvení Krásná vyhlídka, které je otevřené celoročně (je to značené).
Rozhledna Klínovec
- Náročnost: podle zvolené trasy; vhodné i pro malé děti
- Na kole: ano, cyklostezka 2005A
Kamenná rozhledna Klínovec se nachází v nadmořské výšce 1244 m přímo na nejvyšší hoře Krušných hor – Klínovci a je to perfektní tip, kam v okolí Božího Daru.
Nahoru dojdete po červené z Božího Daru (viz předchozí tip s popisem trasy), dojedete na kole po silnici nebo tady můžete zaparkovat zdarma přímo pod rozhlednou (zdarma mimo zimní sezónu).
Vstupné na rozhlednu je 50 Kč. Otevřeno je od října do dubnu 9:00-17:00 a od května do září 9:00-19:00.
Z rozhledny Klínovec uvidíte kromě Krušných hor za dobré viditelnosti na Děčínský Sněžník, České středohoří nebo Slavkovský les a Šumavu.
Přímo naproti rozhledně jsou placené toalety (20 Kč). Kousek pod vrcholem začíná pro cyklisty trailpark v Evropě. Je rozdělený do 4 obtížností od lehké trasy vhodné i pro děti až po náročnou. Na místě půjčují kola a koloběžky, pokud nemáte svoje.
Trailpark končí u dolní stanice lanovky, odkud můžete vyjet sedačkovou lanovkou zpět na vrchol.
Po hranicích s Německem až na hraniční kámen
- Náročnost: 1-2 h; 3,4 km; převýšení 162 m; nevhodné pro kola a kočárky
- Trasa z Božího Daru na Trojboký hraniční kámen
Kolem ski areálu Hranice vyrazíme po žluté z Božího Daru na hranice s Německem. U penzionu Na Hranici přejdeme silnici a na hranici s Německém odbočíme doprava po neznačené cestě přímo po česko-německé hranici.
Cesta kopíruje silnici na Klínovec a vede kolem větrných elektráren až k Trojbokému hraničnímu kameni. Ten se nazývá taky Kámen tří panství, protože dříve označoval trojmezí tří panství – Schwarzenberg, Hauenstein a Jáchymov.
Trasa je neznačená a téměř nikoho tu nepotkáte, ale vede krásnou přírodou a stojí za to.
Druhou variantou je vyrazit po červené turistické značce směrem Klínovec a za areálem Neklid a chatou Mangolika odbočit doleva ze značené trasy směrem k větrným elektrárnám. Trasa je opět nenáročná a vhodná i pro děti.
Vyhlídka Hadí hora
- Náročnost: 2-3 hod; 3,3 km; převýšení ↑ 82 m ↓ 162 m; vhodné pro větší děti, nevhodné pro kola a kočárky
- Trasa z Božího Daru na vyhlídku Hadí hora
Vyhlídka Hadí hora se nachází na stejnojmenném vrcholu Hadí hora (941 m). Vrchol Hadí hory je plný kamení a je potřeba trochu dávat pozor, kam šlapete. To nic ale nemění na tom, že výhledy na údolí pod Klínovcem jsou odtud parádní.
Z Božího daru vyrazíte po žluté turistické značce směrem na Jáchymov – žlutá začíná souběžně s červenou u kostela sv. Anny, odkud se vydáte na druhou stranu od centra Božího Daru.
Po chvíli se žlutá odpojí a zavede vás až na Hadí horu. Ze začátku jdete přes louky obsypané borůvkami a květinami a postupně sestupujete přes les až k vyhlídce.
Přímo k vyhlídce vede krátká odbočka – po cestě bude dřevěná cedule Hadí hora.
Vrchol Meluzína
- Náročnost: 0,5-2,5 hod podle zvolené trasy; kratší trasa je vhodná i pro malé děti
- Vhodné pro cyklisty: ano, až na posledních 250 m na samotný vrchol Meluzína
Meluzína (1047 m) je naším nejoblíbenějším vrcholem v Krušných horách. Její vrchol je z části nezalesněný a naskytne se vám taky boží výhled na okolní záplavu krušnohorských lesů. Navíc tu většinou není ani noha.
Začneme nejkratší trasou, která je nenáročná a vhodná i pro menší děti. Autem vyjedete směrem na Loučnou pod Klínovcem, kde sjedete z hlavní silnice doprava na vedlejší směr Měděnec.
Za pár minut uvidíte odbočku na Boč a přesně u této odbočky se nachází rozcestník Pod Meluzínou s přístřeškem.
Tady necháte auto a vydáte se po zelené turistické značce. Nejprve po silnici směrem na Boč (auta tady téměř nejezdí), ze které se dáte po chvíli doprava. Zelená vás dovede až k přístřešku Na Meluzíně, odkud uvidíte vyšlapanou cestu na Meluzínu (není to značené). Cesta trvá necelou půl hodinu.
Druhá trasa je ideální pro cyklisty nebo ty, kteří chtějí vyrazit za pořádnou pěší turistikou a hledají celodenní trasu.
Z Božího Daru vyrazíte směrem na Klínovec a kousek za parkoviště v Klínoveckém sedle za závorami je odbočka vlevo – cyklostezka 2011. Cyklostezka vede úbočím Klínovce a kolem další krušnohorské tisícovky Macecha (ta je zalesněná) až k přístřešku Pod Meluzínou.
Odtud už zbývá posledních 250 m na vrchol Meluzíny, které je potřeba dojít pěšky. Trasa zabere na kole cca 45 minut.
Pro pěší je lepší vyrazit z Božího Daru po červené turistické značce směrem Klínovec. V Klínoveckém sedle (u rozcestníku Klínovec-rozc.) se pak dáte po cyklostezce 2011 a odtud až na Meluzínu. Trasa je dlouhá 8,5 km a zabere 2,5 hodiny v jednom směru.
Vrchol Fichtelberg
- Náročnost: 1:25 h; 3,8 km; převýšení ↑ 217 m
- Vhodné pro cyklisty: ano
- Trasa z Božího Daru na Fichtelberg
Vrchol Fichtelberg je s výškou 1215 m nejvyšší vrcholem za Erzgebirge neboli německou stranu Krušných hor. Na rozdíl od Klínovce je na Fichtelbergu vše perfektně upravené – najdete tu velký zvon, rozhlednu, restaurace, ubytování, vyřezávané postavičky pro děti a v zimě samozřejmě sjezdovky.
Je tu živo, takže pokud hledáte klidnější místo, vyrazte radši na Meluzínu nebo Hadí horu. Z Božího Daru vede na Fichtelberg příjemná trasa.
Z Božího Daru se vydáte kolem ski areálu Hranice směrem k hranicím s Německem (po žluté turistické značce, kterou kopíruje cyklostezka 23). Za hranicemi pak trasa odbočuje za penzionem doleva, odkud začínáte stoupat na Fichtelberg.
Trasa je vhodná pro pěší i cyklisty a téměř kopíruje cestu na Fichtelberg autem.
Po stopách hornictví v Božím Daru a okolí
Boží Dar nebyl vždy turistickým střediskem. Vlastně se jím stal až poté, co tady byla ukončená hornická činnost (převážně stříbra a cínu), která tu probíhala víc než 800 let.
Tím vznikl jedinečný ráz krajiny, kde se pojí dřívější hornická činnost a krušnohorská příroda. Oblast je tak ojedinělá, že byla v rámci celé hornické oblasti Abertamy – Horní Blatná – Boží Dar zapsaná na seznam UNESCO a spadá pod Montanregion Krušné hory – Erzgebirge.
Štola Johannes
Štola Johannes je největším dolem rudní oblasti Zlatý Kopec a je asi tím nejlepším příkladem hornické činnosti v okolí Božího Daru.
V rámci návštěvy štoly Johannes se dostanete do podzemí komplexu historických důlních děl, který patří k největším na světě.
Člověk si ani nedokáže představit, co horníci za celá staletí dokázali vytvořit. Sama procházím z hornického regionu a v mé rodině je několik bývalých horníků, a přesto mě to nikdy nepřestane fascinovat.
Štola Johannes je otevřená jen od května do září. Prohlídka trvá 2 hodiny a probíhá třikrát denně v časech 9:30, 12:00 a 14:30. Vstup je povolený pouze dětem nad 10 let. Rezervaci si uděláte online nebo v informačním středisku v Božím Daru.
Sejpy
- Náročnost: cca 20-30 minut z Božího Daru, nenáročné, vhodné pro kola, odrážedla i kočárky
Sejpy si můžete představit jako menší vyvýšeniny nebo kopečky, které vznikly během rýžování. Na první pohled vidíte, že přirozené nezapadají do okolního rázu krajiny a k jejich vzniku došlo uměle lidskou činností.
Při procházce z Božího Daru směrem na Myslivny uvidíte sejpy podél Černého a Božídarského potoka. Sejpy se nachází na naučné stezce Ježíškova cesta nebo se sem dostanete odbočením ze stezky Božídarská rašeliniště.
Poznáte je taky podle informační tabule u červeného mostu, kde se dozvíte další informace o oblasti.
Sejpy se hojně vyskytují v oblasti Rýžovna směrem na Horní Blatnou, která je dobře dostupná kolem nebo si sem můžete udělat pěší celodenní výlet po značených trasách přes Božídarské rašeliniště, částečně Ježíškově cestě a vzít to třeba i přes Mrtvý rybník. V Rýžovně dobře vaří ve zdejším pivovaru.
Hornická krajina v Jáchymově
Jáchymov je jednou z nejvýznamnějších oblastí v hornictví a hutnictví na světě. Celou jáchymovskou historii vám přiblíží prohlídka štoly č. 1 a Muzea hornictví.
Štola č. 1 je otevřená od května do října. Otevírací doba se mění podle období. V létě je otevřeno denně a od září do října od středy do neděle. Prohlídka začíná vždy v celou – 10,11,13,14,15 a v 16 hodin.
Vstup si můžete rezervovat předem nebo pak na místě. V obou případech se musíte dostavit 15 minut předem a mít pevnou obuv a něco teplejší navrch (to platí i pro důl Mauricius). Zakázán je vstup dětem do 5 let.
Plné vstupné je 100 Kč a snížené pro děti do 15 let, studenty a seniory 70 Kč. Parkoviště je přímo u štoly a navíc je tu i menší dětské hřiště.
Do Jáchymova se dostanete asi za 10 minut z Božího Daru autem nebo sem jede taky autobus. Muzeum hornictví, štola a další pozůstatky z hornické činnosti se nachází hned nahoře po pravé straně (směr z Božího Daru, vše je perfektně značeno).
Propadlina dolu Červená jáma
- Náročnost: 20 min a 1 km od parkoviště nebo 45 min na kole z Božího Daru; nenáročné, vhodné i pro menší děti, s kočárkem a na kole
- Trasa k propadlině dolu Červená jáma
Červená jáma je největší propadlinou dolu v ČR – dlouhá 230 m, široká kolem 30 m a hluboká až 20 m. Na konci propadu najdete 170 m hlubokou jámu. Kolem Červené jámy je ohraničení, za které je vstup zakázán kvůli poddolování.
Nedaleko Červené jámy leží občerstvení U Červené jámy. Právě občerstvení je to, co táhne většinu návštěvníků. A nedivím se. Je pohádkové v každou roční dobu.
Jak se dostat k občerstvení U Červené jámy a propadlině dolu Červená jáma?
- Na kole: Občerstvení U Červené jámy je dobře dostupné na kole po cyklostezce 23 přes Myslivny, Rýžovnu a v Bludné pak odbočit doleva po cyklostezce 2004. Cesta je téměř po rovině a jsou odtud krásné výhledy na přírodu podél Blatenského příkopu a bývalé Sejfy u Rýžovny.
- Autem: Trasa je stejná jako pro kola. Z Božího Daru pojedete směrem na Horní Blatnou. Za Rýžovnou dojedete k rozcestníku Bludná, kde zaparkujete po levé straně na hliněném place (je tu bezplatné parkování – za hezkého počasí bývá brzy plno; po pravé straně je přístřešek a cesta k dalším, ale nepřístupným dolům). Po červené turistické značce dojdete po široké štěrkovité cestě za 1 km k občerstvení U Červené jámy.
Přírodní památka Vlčí jámy a rozhledna Pod Blatenským vrchem
- Náročnost: 20-40 min. podle zvolené trasy; nenáročné, vhodné i pro menší děti; 2 trasy – trasa od rozcestníku Pod Blatenským vrchem vhodná k rozhledně s kočárkem a na kole, od rozhledny pak k PP Vlčí jámy sestup lesní cestou, kde jsou místy vysoké kořeny
Vlčí jámy se nachází v Krušných horách nedaleko Horní Blatné přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m. n. m. Skládají se z Vlčí jámy (viz obrázek) a Ledové jámy.
Propadlina Vlčí jáma má míry 120-14-25 m. Za to Ledová jáma je uzoučká a vstup sem vede po schodech na vlastní nebezpečí.
Kousek nad PP Vlčí jámy se nachází rozhledna na Blatenském vrchu, odkud budete mít Krušné hory jako na dlani. Vstupné je symbolické. Od května do října je otevřeno denně 10:00-17:00 a od listopadu do dubna o víkendech v čase 10:00-16:00.
Jak se dostat k PP Vlčí jámy a rozhledně na Blatenském vrchu?
První trasa začíná u rozcestníku Pod Blatenským vrchem, kde se dá zaparkovat u kraje silnice (z Božího Daru cca 10 minut autem přes Rýžovnu – cestu kopíruje cyklostezka 23). Odtud vyrazíte po široké asfaltové cestě, která vede přímo k rozhledně. Trasa je dlouhá 800 metrů a zabere jen 20 min.
Pokud vyrážíte s dětmi, můžou se zabavit hledáním vyřezávaných hub na okraji cesty. Od rozhledny pak můžete sestoupat k jámám.
Druhá trasa vede z Horní Blatné. Není dlouhá, jen vede trochu víc do kopce. Po cestě vás čeká zajímavost – obrovská červená lavička, kde se všichni rádi fotí. Vyrazíte přímo z Horní Blatné po červené značce, na kterou za obcí naváže naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy.
Trasa z Horní Blatné se momentálně rekonstruuje a od sezóny 2023 bude připravená zcela nová – dobře sjízdná i pro kočárky.
Kde se najíst v Božím Daru
Na hlavní ulici mezi Konzumem a informačním střediskem leží občerstvení Bifé Café, kam můžete zajít na snídani nebo přes den na něco dobrého. Otevírají už v 8 ráno a je to nejlepší možnost, kam zajít takhle brzy.
Dalším skvělým občerstvení je penzion Zita. Budete kolem procházet při návratu z Ježíškovy cesty nebo Božídarského rašeliniště, tak se tady můžete zastavit na něco sladkého nebo slaného na zub.
Směrem k hraničnímu přechodu s Německém u ski areálu Hranice leží samoobslužná restaurace Hranice. Ideální na oběd, večeři i večerní drink. Má skvělou polohu na kraji Božího Daru, s venkovním posezením a lehátky. Samotná budova stojí za vidění, pokud máte rádi moderní architekturu s přírodními prvky.
To samé pivovar Černý vlk, kde můžete ochutnat místní pivo a dobře se najíst. A večer jedině do Koliby.
Ubytování v Božím Daru
Boží Dar má širokou nabídku ubytování. Vyberete si, ať už hledáte penzion s rodinnou atmosférou nebo naopak ubytování v soukromí a plně vybavených apartmánech. Ubytování leží poblíž turistických a cyklistických tras, blízko to je taky do restaurací, obchodu a v zimě na sjezdovky a běžecké tratě.
Pension Bernard leží na hlavní trase s výhledem na kostel sv. Anny. Má útulné, nově zařízené 2-5 lůžkové pokoje s vlastní koupelnou a snídaní v ceně. Součástí penzionu je venkovní terasa, restaurace a soukromé parkování.
Pokud hledáte penzion v centru, ale klidnější zóně, podívejte se na penzion Barborka.
Hotel Zelený dům je typický horský hotel se skvělou atmosférou. Poznáte ho už z dálky, jakmile přijedete do Božího Daru. Dobře tu vaří a pokoje jsou čistě a útulné zařízené.
Pokud hledáte ubytování v soukromí, skvělou volbou jsou apartmány Kůlna. Nově a útulně zařízené apartmány přímo na náměstí.
Apartmány Engadin nabízí apartmány a mezonety více velikostí – vyberou si páry i větší rodiny a skupiny. Ve volných chvílích můžete využít wellness.
Čtěte našeho podrobného průvodce s doporučeními, kde se ubytovat v Krušných horách – rozdělený podle oblastí s tipy, co můžete podniknout v okolí.
Boží Dar parkování
Pokud nejste v Božím Daru ubytovaní a přijíždíte autem, je potřeba vyřešit, kde zaparkujete. Přímo ve městě musíte mít povolení nebo tu být ubytovaní.
Nejjednodušší možností je zaparkovat na kraji Božího Daru, kde leží městské parkoviště u benzíny OMV – celodenní parkovné vyjde na 100 Kč. Boží Dar je malý, takže za pár minut jste z parkoviště v centru.
Další možností je parkoviště Novako nebo pak parkoviště u ski areálu Neklid, které je mimo sezónu zdarma. Do Božího Daru pak musíte seběhnout kopec (cca 25 minut). Od Neklidu jste za 10 minut u Boží vyhlídky (dá se i s odolnějším kočárkem) nebo za hodinu na Klínovci.
Boží Dar – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Božího Daru. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Božím Daru (výlety, ubytování, restaurace). Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy pro návštěvu Božího Daru. Dejte nám vědět v komentáři, který výlet se vám líbil nejvíc a kam se chystáte. Šťastnou cestu!
Více informací o Krušných horách
KRUŠNÉ HORY: Čtěte víc než 40 tipů na výlety a turistické trasy v Krušných horách nebo tipy na nejkrásnější místa Krušných hor. Zde jsou praktické informace, kde se ubytovat v Krušných horách.
KARLOVARSKÝ KRAJ: Podívejte se na nejkrásnější místa v Karlových Varech nebo se inspirujte itinerářem, co vidět v Karlových Varech za 2 dny. Plánujete cestu do Mariánských Lázní? Zde jsou nejkrásnější místa v Mariánských Lázních.
Podívejte se na víc než 60 tipů, co navštívit v Karlovarském kraji. Máme připraveného průvodce, co vidět v Lokti nebo co si nenechat ujít v Chebu.
Shrnutí: Průvodce pro Boží Dar
Boží Dar je horská obec v srdci Krušných hor. Leží na úpatí Klínovce a lemuje ho jedinečná hornická krajina, která byla před pár lety zapsaná na seznam UNESCO. Přímo z Božího Daru můžete vyrazit po jedné z pěších tras, na kole, na běžky nebo si užít jednu ze sjezdovek.
Oblíbenou trasou je panoramatická cesta na Klínovec. Je nenáročná a vhodná i pro děti. Po cestě si můžete udělat krátkou odbočku k Boží vyhlídce a užít si pohled na celý Boží Dar. Nebo počkejte až na vrchol Klínovce a vystoupejte na zdejší rozhlednu. Povinností jsou naučné stezky přes Božídarská rašeliniště a Ježíškova cesta, kterou budou děti milovat. Pokud hledáte klidnější trasu, doporučuji vyhlídku z Hadí hory.